RIJDAG 11 JUNI 1943 343TE JAARGANG N°-10578 II Ire duitsche lucht- iaux: Papengracht 32 [oon: Redactie 20015. - Giro 103003 Adrain. 20935 DAGBLAD VOOS LE5DEN EN OMSTREKEN C. M. van Hatnersveld, Directeur. Th. VViimer, Hoofdredacteur. Bolsjewistische ^jenden vernietigd DUITSCH [EERMAC HTSBERIC HT, 'e< it Duitsche w e e r m ach te be - van Donderdagnamiddag ,an het Oostelijk front ver de dag van gisteren rustig, et achterwaartsche gebied den centralen sector" van front werd opnieuw een afgesloten tegen sterke ewistische benden. In on inbaar boschterrein wer- de benden met medewer- van Hongaarsche forma- en inheemsche strijdkrach- ingesloten en vernietigd. 207 pen, talrijke wapens en groo- 8" «veelheden ravitailleerings. I eren vielen in onze handen, ch te Duitsohe zeestrijd- liten hebben aan de kust L den ICaukasus twee revi- leringsvaartuigen van den I d van. tezamen 800 brt. in grond geboord, luchtmacht vernietigde aan lostelijke kust van de Zee üzof weder zestien landings in, bracht in de Finsche een Sovjet-patrouillevaar- ;tot zinken en schoot in het Noorden een vijandelijk iportschip in brand, rmaties zware Duitsche ge lsvliegtuigen hebben in nacht van 9 otp 10 Juni een icentreerden aanval onder in op een belangrijke SoV- Sussische bewapeningsfa- te Jaroslaw aan de Bo- ffolga. In de uitgebreide ,eks installaties ontstonden jen over groote oppervlakte, dens luchtgevechten in de lellandsche Zee hebben ^ehe en Italiaanscbe jagers landelijke vliegtuigen neer loten. den Atlantischen Oceaan een Duitsche duikboot tij - leen gevecht van twee uur kalde aanvallen van in to- (acht vliegtuigen met succes ilagen. Een der vijandelijke tuigen werd neergeschoten, andere kregen treffers en [ten rechtsomkeert. De duik- zette haar operaties voort." vallen in het oosten. A. N. P.-correspondent te jn meldt; a zeer groote Duitsche lucht richtte zich in den afge- nacht tegen het station e voor den oorlog belangrij- nstallaties van de stad sjetowka, ten Zuid-Westen Koersk. Meer dan tweehon- zware bommenwerpers der sche luchtmacht vielen de ekswijken van de stad en poorwegemplacementen aan 'ernietigden binnen een uur Jieiheele omgeving. Tiental- ontzaggelijke branden ont- Jen in de uitgestrekte pak- pijken en in de opslagplaat- Munitiedepots en brandstof- ves vlogen .in de lucht ter voorts meer dan driëhon- goederenwagens en een aantal locomotieven ver- 1 wérden. De Duitsche lucht- it leed bij dezen grooten en j isieven aanval geen verlie- luchtaanval op Kotsjetow- an op één lijn gesteld wpr- met de aanvallen op de fa- tsstad Gorki. \Zij schijnen onderdeel te zijn van een bombardementen. die s begonnen zijn en die tot hebben de bolsjewistische ipeningsindustrie- en de Is achter het front te ver ken. De Duitschers zijn nede tot het oude en be ide systeem van de mas- aanvallen overgegaan, mede zij reeds in vroegere tsjaren goede resultaten on bereikt. Uit de door het rbevel der weermacht ge lde cijfers blijkt echter, dat De arbeidsinzet In DuitscMand SAUCKEL SPREEKT TB KRAKAU. Oo een bijeenkomst te Kra- kau heeft de algemeene gevol machtigde voor den arbeid, iSauckel. een uiteenzetting gege ven van de beginselen voor den inzet van buitenlandsche arbei ders in Duitschland. waarbij hii er den nadruk op legde, dat hii zelf als jongeman in buiten- landschen dienst heeft moéten werken en 5 jaar in vreemde gevangenschap heeft doorge bracht. zoodat het hem mogelijk is. in alle door den oorlog noo- dig geworden arbeidsmaatrege- len te handelen als was hij zelf het object van dien inzet. Uit eigen aanschouwing ver telde Sauckel vervolgens over het harde lot der Europeesche immigranten in Amerika en over de behandeling der door de Engelschen gehuurde bui tenlandsche scheepsbemannin gen. Hii constateerde, dat thans het Anglo-Amerikanisme, dat zich aan een zoo schandelijke behandeling heeft schuldig ge maakt. dergelijke handelwijzen den Duitschen arbeidsinzet in de schoenen wil schuiven. Sauckel herinnerde aan den grooten ar beidsinzet van vreemde volken door de Engelschen en Ameri kanen bii den herbouw van San Francisco, in de Kaapkolonie en in diamant- en andere mijnen, waarvan iuist de volken het slachtoffer ziin geworden, wel ken thans huichelachtige en leu genachtige garanties zijn gege ven. De M-beidsinzet in Duitsch land is de correctste. dien men TTALIAANSCH WEERMAC HTSBERÏC HT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Donderdagmiddag luidt: ,.De vijandelijke luchtaanval len op het eiland Pantelleria duurden gisteren Voort: zes toe stellen werden door onze jagers boven het eiland neergehaald en vijf door Duitsche jagers. For maties meermotorige vliegtuigen hebben plaatsen in de omgeving van Catana gebombardeerd, slachtoffers onder de burgerbe volking en beperkte schade ver oorzaakt. Twee viermotorige toestellen, die door onze jagers getroffen waren, stortten in zee. Van de operaties der twee laatste dagen zijn vier van onze vliegtuigen niet teruggekeerd." de politieke toestand in fransch noord-afrika. In een door den Britschen be richtendienst verspreid bericht omtrent den politieken toe stand uit Algiers wordt gezegd: Fransch Noord-Afrika bevond zich Donderdagavond weder in een toestand van politieke cri sis. Deze crisis vindt haaroor zaak in ernstige meeningsver- sdhillen over de organisatie van het Fr arische leger in Afrika. Er lekte iets uit omtrent deze rneeningsverschillen toen bekend werd, dat het „Fransche Comi té der Nationale Bevrijding" zijn zitting van Donderdag h»d afge last. Later drongen geruchten door tot de openbare meening, Volgens welke de Gaulle gewei gerd had aan de zitting van het comité deel te nemen, omdat dit een „zoo zonderlinge hou ding heeft getoond tegenover zijn opvatting omtrent de struc tuur van het leger." Donderdag- Ilr. avond om tien uur verna-m men zich kan voorstellen Wie geloof ^at Gaulle voorstellen had schenkt aan de vijandelijke be wering. dat in afzienbaren tijd de oorlog ten gunste van de te genstanders van Duitschland be slist wordt, neeft-geen idee van de groote krachten en van de ziel van het nieuwe Duitsch land. De Duitsche oorlogsecono mie is niet aan het einde, maar nas aan het begin. Sauckel sprak vervolgens van den voorbeeldi- gen inzet der beste Fransche vaklieden in Duitschland en verklaarde, dat buiten hen nog milüoenen buitenlanders zonder eenig ooiaagstelsel of politiecon trole in volledige vrijheid in de Duitsche oorlogsbedrijven wer ken. hoewel zij misschen jaren of eeuwenlang ziin opgevoed in haat tegen Duitschland. Het is waar. dat de volledige inzet der Europeesche arbeidskrachten soms harde bepalingen noodig maakt zooals den verplichten dienst, en het verblijf in Duitschland onder dergelijke omstandigheden is ook geen va- cantie-uitstapie. Als het Duit sche volk zelf onderworpen is aan een strenge maar recht vaardige rationalisatie, kan er natuurlijk voor de aanwezige buitenlanders geen gunstiger regeling ziin. De beginselen voor den arbeidsinzet van ar beiders van andere volken zijn echter duidelijk en ondubbelzin nig: zii worden rechtvaardig en fatsoenlijk behandeld. Tenslotte deelde Sauckel me de. dat de Fuehrer en de 'Reis maarschalk hem in het kader der maatregelen tot verlichting van het lot der arbeiders van andere volken gemachtigd heb ben. ook voor de in het vader land achtergebleven gezinsleden de voeding te verzekeren. Hij richtte daartoe een appèl tot de boerenbevolking van geheel Europa, zich tot het uiterste in te. spannen voor het tot stand brengen en binnenhalen van een goeden oogst. de Duitsche luchtmacht aanmer kelijk versterkt is, daar de aan tallen der aanvallende vliegtui gen grooter zijn geworden. ingediend met betrekking tot de meest verschillende aangele genheden, in de eerste plaats echter omtrent de legerkwestie, in welke bij hem geen compro mis mogelijk is. Er viel een in tense politieke bedrijvigheid waar te nemen nadat de Gaulle had geweigerd aan de bijeen komst van Donderdag van het comité deel te nemen. DE STATISTIEKEN VAN HET NANSEN-COMITe. Het Por tugee sche blad de „Voz" publiceert een overzicht van de statistieken van het Nanseneomité over het aantal slachtoffers van het communisme in de verschillende Europeesche landen: •In Spanje werden tijdens den burgeroorlog door de communis ten 12 bisschoppen en 17.500 geestelijken vermoord. In Let land verdwenen in de periode van slechts één jaar 32.595 per sonen, terwijl 1355 personen werden doodgeschoten, In Estland werden 1148 per sonen vermoord, G0.911 perso nen werden weggevoerd en 6.000 kinderen werden tot wee zen gemaakt. In Littauen werden 1100 rech ters vermoord, 15.000 personen doodgemarteld. Alleen al in de periode van 22 Juni tot 27 Juni 1941 werden 5.000 personen ver moord en in de week van 14 tot 21 Juni 1941 werden 50.000 per sonen weggevoerd, In het gebied der Sovjet- Unie werden in de jaren 1917 tot 1923 door de Tsjeka 1.701.045 personen terechtgesteld. Hier onder bevonden zich 25 bis schoppen, 1260 priesters, 6579 professoren, 8800 doktoren, 54.850 officieren, 240.000 onder officieren, 10.500 politie-amb- tenaren, 48.000 gendarmen, 34.260 intellectueelen, 815.000 boeren en 192.000 arbeiders. Bij dit aantal moeten nog 10 mil- lioen mensdhen gevoegd wor den. die in de jaren 1922 en 1923 slachtoffers zijn geworden van den hongersnood, In Polen werden 1.800.000 personen naar Siberië wegge voerd, Van dezen verdwenen er 1.400.000 personen, zonder eenig spoor na te laten. Hierbij ko men nog de 10.000 officieren, die in het foosch van Katyn door de bolsjewisten zijn vermoord. Het is goed, zoo besluit het blad, wanneer men deze statis tiek niet vergeet. De Amerikaansche minister van Binnenlandsche zaken, Ickes 'heeft 530.000 mijnwerkers, die hebben deelgenomen aan de staking van 5 dagen, veroordeeld tot een boete van 1 dollar per stakingsdag, zoo meldt de zender van Boston, BINNENLAND DE NIEUWE BONNEN. Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen en tabak (naar keuze) "zijn de bonnen 25 aangewezen. De maandboimen. Voorts zijn voor het tijdvak van Zondag 13 Juni tot Zaterdag 10 Juli geldig verklaard de bon nen: 587 voor suiker: 586 voor jam; 585 voor gort; 584 voor ha vermout, 58U voor vermicelli; 590, 591, 592 en 593 voor bloem; 594, 595 en 596 voor kaas; 25, 26, 27 en 28 melk voor melk; 25, 26 en 27 taptemelk voor taptemelk; 28 taptemelk voor karne- of tap temelk; 25b en 27b kindervoedsel ieder voor 250 gram rijst; 25a en 27a kindervoedsel elk voor 250 gram gort; 3-34 en 4-34 reserve elk voor 150 gram cacao met sui ker, 25 versnaperingen voor cho colade; 26 en 27 versnaperingen voor suikerwerk en 4-35 reserve van de stadkaarten voor 300 gram sinaasappelen. Ten slotte is bon 588 van 13 Juni tot 7 Augustus, dus voor een periode van 8 weken, geldig voor 250 gram koffiesurrogaat. De geldigheidsduur van de bonnen 23a, 23b, 24a en 24b voor vleesch is verlengd tot Zaterdag 19 Juni, KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die licha melijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kun nen zich bij de genoemde adres sen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Bij de onderzoekingen wor den ook alle gevraagde inlichtin gen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familiele den, duur der opleiding, extra levensmiddelen enz. De aandacht wordt er opgeves- tigd, dat voor de vrijwilligers, Bij onze Vrijwilliger*. Dal het hem smaakt, behoeven wij niet te vragen SS PK Ahreoi-O-H-p m MOMENTJE MENEER MET LEUNING. O, er zijn ongetwijfeld vreemde situaties, vreemde beroepen en vreemde men- schen op deze vreemde we reld. En de vraag is zelfs ge wettigd of wij reeds niet zoo ver ziin voortgeschreden, dat het vreemde alleen ons nu normaal toeschijnt. Met deze gedachten lees ik een advertentie in een der bladen van den volgenden inhoud: „Den Bosch, 's ochtends Maandag 31/5, wil dame met wit jasje zich bekend maken aan meneer met leuning". Voor mij is dat op z'n zachtst gezegd vreemd. Een dame met een wit jasje gaat nog, maar hebt u al/eens me neer met een leuning gezien? Is deze meneer, zoo vraag ik mij af, van zóó wankele constitutie, dat hij zich ge noodzaakt ziet, doorloopend met een leuning op stap te gaan, die hem behoeden moet voor vallen? Of gaat hij eenvoudig uit van de oude en wijze spreuk: wie staat, zie toe, dat hij niet valle? Maar wie zal zeggen op welk gevaarlijk pad hij zich dan begeeft, door nog een steun er bij te zoeken in deze witte dame. Ik weet niet. waar hij, ge- leuningd en wel, haar heeft ontmoet. Eerlijk gezegd: ik begrijp er niets van. En ik vraag mij af: zal er nu over eenigen tijd wéér een advertentie in de bladen staan van dezen inhoud? Getrouwd: Dame met wit jasje en Meneer'met leuning Receptie Bosohlust van 24 u. Dan bezweer ik u bij die trouwpartij aanwezig te zul len zijn. de stem der S-S. Luistert oo Zondag 13 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I. op golf lengte 415 meter, naar de stem der S.S.. onderwerp. ..Oo weg naar het front". die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbataii- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kun nen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 914 uur Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9—12 uur Breda, res taurant „Modern", Markt. 18 Juni 1518 uur Den Bosch, hotel „Noord-Brabant", Markt 45 19 Juni 912 uur Venlo. Deut- sches Haus. Egmontstraat 16. 19 Juni 1518 uur Arnhem, café ..Royal". 20 Juni 9—12 uur Hengelo, café „Modern". Spoorstraat 18. 20 Juni 1518 uur Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9—12 uur Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 1518 uur Gronin gen, Coneeerthuis, Poelestraat. 22 Juni 912 ur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9—14 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 913 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 914 uur Amersfoort, Polizeidurchangslager, Leusder- weg. 26 Juni 914 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1