Houdt uw teint jong Houdt uw-Jiuid g^zqnd Wet Red» Buitenland: Mr. H. Gelsc. Leiden; Red. Stad «n Sport M. Zonderop, Lcideo; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden: verantwoordelijk voor de •dvertentiënC. de Heiden. Leiden. Verduisteringstijden van 6 tot en met 12 Juni van 22 tot 5.15 uur. MAANSTANDEN. Bond 10.6: 2.01 onder, 12.33 op. Vrijd 11.6: 2.23 onder, 13.41 op. (E. K.) Zat. 12.6: 2.45 onder, 14.49 op. Zond. 13.6: 3.06 onder, 16.op. Maand. 14.6: 3.23 onder, 17.13 op. Dinsd. 15.6: 3.43 onder, 18.30 op. Mr. H. VAN MANEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jaar is gisteren te Zeist overle den de oud-directeur van de Ne- derlandsche Spoorwegen, mr. H. van Manen. Hugo van Manen werd op 26 October 1874 te Winkel in Noord-Holland gebo ren. zijn gymnasiale opleiding genoot hij in Leiden, alwaar hij ook aan de universiteit ging studeeren in de rechtsweten schappen. In 1897 legde hij het doctoraal examen af en vestigde zich aanvankelijk te Amsterdam a_s aa.ocaat-procureur. Zijn be trekkingen met de spoorwegen c .--a van 1902. Van Manen klom van een betrekkelijk lagen rang tot de hoogste post op en in 1920 werd hij benoemd tot directeur, welke functie hij bleef vervullen tot 1 October 1938, toen hij wegens het berei ken van den pensioengerechtig den leeftijd het spoorwegbedrijf verliet. De Nederlandsche Spoor wegen zijn uitgegroeid tot een beurijf, waarop iedereen in Ne derland trotsch is. Dat is mede te danken aan het zeer voortref felijke werk van den thans over- l - i oud-directeur. Door zijn verbeteringen is het spoorweg bedrijf een ontwikkeling tege- igegaan, waarvan men eerst jaren later de resultaten heeft kunnen boeken. i>e oeg aienis zal plaats heb ben a.s. Zaterdag op dë nieuwe Oosterbegraafplaats te Amster dam om half twee. Landstand rij- en menschool. De Landstandpersdienst meldt: Te Hoofddorp heeft de voorman, nlv. boerenleider, de heer J. Saai. de Landstand rij en menschool geopend en heeft de directeur van de Nederland sche Oost Compagnie, mr. D. Krantz. den eersten cursus, wel ke aan toekomstige Oostland- boeren wordt gegeven, met een kort woord ingeleid. Deze cur sussen. waaraan toekomstige Eerste Leidsche B eg rfe ni s onderneming v. Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEiNHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 1726 Het vitamine dat rijkelijk aanwezig is in Dobbelman's VITAMINE f CRÈMES LEVENSWIJSHEID Gastvrijheid. 24) Wii schreven gisteren in ons rubriekje „Levenswijsheid" over de gastvrijheid, herinne rend aan de aansporing van den Aoostel Petrus, die ook tot de menschen van heden is gericht: „Weest gastvrij, zonder morren". Er is een gastvrijheid, welke bestaat in efen zekere „royali teit", waarbij de schenker van de goede gaven ten slotte meer, of zeker evenveel, zichzelf zoekt. De echte gastvrijheid streeft er naar. óók te geven, als het niet „rovaal" kan zijn: de echte gast vrijheid deelt mede van het bes te. wat in het bezit is van den schenker, die ook zichzelf ge noegens weet te ontzeggen, om deze aan anderen te kunnen ge ven. De ware gastvrije menschen verspreiden vreugde rondom zich heen hun huis is voor hun vrienden en kennissen een zegen De levenswijze mensch zal in ziin gastvrijheid echter wel we ten te onderscheiden de goede vrienden en kennissen en de egoïstische klaploopers en ge wiekste tafelschuimers. Door deze laatsten zal hij ziin goed heid niet laten misbruiken! De ware gastvrijheid is een voortreffelijke deugd, die wor telt in de christelijke liefde de christelijke liefde, die. naar St. Paulus' woord, niet zich zelf zoekt Oostlandboeren deelnemen, heb ben tot doel hen rii technisch te ontwikkelen en een meer sol dateske houding bij te brengen, zii staan onder leiding van dtn leider der school, den heer W. Slob. Voorman Saai wees er od. dat hét voor den oorlog met den paardenstapel en de behan deling van het paard bergaf waarts ging. Het is de iieer Slob geweest, die hierop neeft gewe zen. Spreker prees in dit ver band de samenwerking tus- schen den Nederlandsehen Land stand en de Nederlandoche Oost Compagnie en opende vervol gens de school. De direccteur van de N.O.C. mr. D. Krantz merkte od. dat het bijzondere van dezen cursus is, dat hij een eind zal maken aan stijlloosheid en den deelnemers zal leeren, hoe zii zich in uniform waardig moeten gedragen. De fout van ons volk was. dat het zich wel geestelijk ontwikkelde, doch ten onder ging aan dêï* open kraag, de gebogen rug en de hander. in den zak. Aan lakschheid en ge brek aan innerlijke en uiterlijke houding zal mede door dit nieu we instituut een eind komen. Spreker lOees er op. dat het le ven in Oostland moeiliik en soms gevaarlijk is. Kérels met karakter hebben er echter zeker toekomst! Na afloop van de plechtigheid bezichtigden de genoodigden de inrichting, wel ke een keurigen. weiverzorgden indruk maakt. Hoofdgroep „banken", De Ned. Staatscourant van 9 Juni jl. bevat het besluit van den secr.-generaal voor bijzondere economische zaken, houdende overdracht van eenige bevoegd heden inzake de organisatie van het bedrijfsleven aan de hoofd groep „banken" en toekenning van verordenende bevoegdheid aan de hoofdgroep „banken" en de daartoe behoorende bedrijfs- vak- en ondervakgroepen. Op eenvoudige wijze heeft op de begraafplaats Ruurlo de teraarde bestelling plaats gehad van dt. F. E. Posthuma. die door moordenaars hand Is gevallen. Hauptdleastlelter Schmidt brengt een laatsten groet CNF-]. Zefllemakcr-Pax m Het prijzen van meubelen. Zooals bekend is dienen meu belen. welke geëtaleerd worden of ten verkoop voorradig gehou den worden, van een duidelijk zichtbare prijsaanduiding voor zien te ziin. De meening blijkt bii enkelen Dost te hebben ge vat. dat verschillende soorten meubelen niet onder dit voor schrift zouden vallen. Teneinde misverstanden te voorkomen deelt de gemachtigde voor de prijzen mede. dat alle meubelen, dus ook riet- en tuinmeubelen zoowel als antieke- en gebruik te meubelen als ook de z.g. kleinmeubelen van een prijs aanduiding voorzien moeten ziin. Gemengde Berichten Jongetje overreden. Gister middag is op de Rijksweg Den BoschNijmegen te Rosmalen bet zevenjarig zoontje van de familie van Schayk bij zijn wo ning van een voor een wagen gespannen paard gesprongen, kwam hierbij onder een van de achterwielen terecht en was on middellijk dood. IJit trein gevallen. De 23- jarige mej. K. uit Eindhoven, die op een balcon stond van een trein tusschen's Hertogenbosch en Eindhoven, is uit den trein gevallen. Ernstig gewond is het slachtoffer in een ziekenhuis opgenomen. Nijmegenaar zette dc bloeme tjes buiten. Dinsdagavond heeft in een café op den Singel te Amsterdam tusschen bezoe kers een vechtpartij plaats ge had, waarbij over en weer klap pen zijn uitgedeeld. Een 33-jari- ge grossier in bloemen uit Nij megen kreeg daarbij een toeval, waarvoor hij in het Binnengast huis is behandeld. Na deze be handeling is hij ter ontnuchte ring aan het politiebureau Sin gel in bewaring gesteld. Toen de grossier wat bij zijn positie ven kwam, verklaarde hij, dat 'hij van ongeveer 3000.was beroofd De recherche is thans bezig om deze zaak uit te zoeken. SPORT VOETBAL. D. W. S. kampioen van Amsterdam. De na-com petitie van de Amsterdamsohe eerste klassers is gisteravond besloten. D. W. S. legde beslag op de eerste plaats en daarmee op den titel kampioen van Am sterdam. Weliswaar moesten Caldenhove c.s. in het Olym pisch Stadion tegen Blauw Wit met een gelijk spel (00) ge noegen nemen, doch hun con current de Volewijckers verloor op het Mosveld met 20 van Aiax, waardoor zii toch den ti tel behaalden. De eindstand luidt: D W. S. 6 3 2 1 13—10 8 de Volew. 6 3 12 11—13 7 Ajax 6 3—3 11—11 6 BI. Wit 6 114 8—12 3 RECHTSZAKEN BCONOMISCHE RECHTER. Olie-affaire. Uit andere hoofde had P. Pieterse te V o o r- schoten een flinke voorraad donkere olie. doch hii had 11.000 liter olie verkocht anders dan waarvoor die was bestemd. Er was aan verschillende personen verkocht, doch D. C. Wagema- ker te Oegstgeest zou heb ben geholpen bii het afleveren van 4000 liter olie. zoodat ook hii in deze affaire zich had te verantwoorden. Door P. werd het tenlaste gelegde bekend en de officier vorderde zes maan den gevangenisstraf benevens 2000 boete subs. 3 maanden hechtenis om de winst weg te nemen en verbeurd verklaring der in beslag genomen olie. Te gen W. luidde de eisch vier we ken gevangenisstraf. Mr. Gold stein wees erop dat de olie ge bruikt is door de scheepvaart, dus voor de voedselvoorziening terwiif het aandeel van W. al leen bestaan heeft in het ope nen van schuurdeuren. De rech ter veroordeelde P. tot twee maanden gevangenisstraf en 1000 boete subs 2 maanden hechtenis, en verbeurd verkla ring der olie. tewiil W. tot veer tien dagen gevangenisstraf werd veroordeeld. HAAGSCHE POLITIERECH TER. De vrije dag. Mei. H. A. H. te Leiden gebruikte haar vriien dag. om diefstal te plegen want in haar betrekking kreeg ze te weinig naar haar zin. Dus nam ze de levensmiddelen, die ze niet kreeg, en als vergoeding ook een sieraad, voor welk feit de officier tien dagen gevange nisstraf vorderde. De rechter legde 50 boete subs. 25 dagen hechtenis od. Diefstal en verduistering. Terzake diefstal vorderde de Officier tegen J. H. F. van V. te Leiden zes weken gevange nisstraf. vonnis conform. Tien dagen gevangenisstraf kreeg J. J. P. te Leiden, vol gens den eisch. terzake van ver duistering. RECHTBANK TE 's-GRA- VENHAGE. Uitspraken. De rechtbank heeft de volgende uitspraken gedaan: R. J. K. en W. K. J. D„ laatstgenoemde uit andere hoofde gedetineerd, bei den uit Leiden afkomstig, hebben terecht gestaan wegens diefstal van flesschen genever en brandewijn uit een beurt schip. ten nadeele van de fa. Hoboken en Hulstkamp: eisch tegen D. 7 en tegen K. 8 maan den gevangenisstraf: vonnis elk zes maanden gevangenisstraf. M. S. te Leiden nam van K. een kruik genever ten geschen ke aan: eisch wegens heling 2 maanden gevangenisstraf; von nis vrijspraak. P. K. te L e i- den gaf inlichtingen omtrent de aanwezigheid van genever en brandewijn in het beurtschip: eisch 3 maanden gevangenis straf: vonnis vriispraak. In de zaak tegen W. F. W. en W. F. M beiden te Leiden, die .we gens inbraak in een perceel aan de Koninginnelaan te Leiden terecht stonden, waarvoor de officier een iaar gevangenisstraf eischte. heeft de rechtbank een nader onderzoek naar verdach- nader onderzoek gelast. KANTONGERECHT LEIDEN. Onrechtmatig hout gekapt. J. E. M. W. uit Leiden, moest terecht staan omdat hii op 3 Sept. j.l. in het gemeentebosch bii de tennisbanen te Oegstgeest hout had gekapt en 18 boompjes uit het bosch had meegenomen. Het O.M. -vond dit wederrech telijk toeëigenen van een aan- nlanting van hout en eischte 15 of 6 dagen. Omdat de scha de vergoed was. werd de uit spraak 6 boete of 2 dg. STADSNIEUWS TENTOONSTELLING „NIJVE RE HANDEN IN VRIJEN TIJD" Na maandenlange voorberei ding ziin de organisatoren van de Huisvliitactie 1943 „Nijvere handen in vriien tiid" thans met de tentoonstelling in den foyer der Stadsgehoorzaal ge reed gekomen en gistermiddag heeft in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, w.o. vertegenwoordigers van het Ned. Arbeidsfront en de Ge meenschap „Vreugde en Ar beid". alsmede van het onder wijs bii de gemeente Leiden, de officieele opening plaats gehad. De genoodigden hadden zich daartoe verzameld in de kleine Stadszaal. waar zii werden wel kom geheeten door den leider van den Dienst „Vreugde en Arbeid" hier ter stede, de heer A. H. Moonen. Daarna zette de heer M. H. v. d. Hoeven, pro vinciaal leider in Z.H. van het N.A.F.. de beteekenis van deze huisvliitactie nader uiteen. Van zelfsprekend dient zii om de huisvlijt te stimuleeren. maar speciaal ook om den werkenden mensch een grooter zelfbewust zijn bii te brengen. Vroeger werd de arbeid meer als straf beschouwd, doch de tegenwoor dige tiid vat den arbeid od U.s een uiting van innerlijke drang tot scheooen. die ons allen zoo sterk bijligt. Het is de taak van het N.A.F. dezen drang meer en meer tot uiting te brengen en den eerbied voor den arbeid op te voeren. Wanneer daarin ook de ieugd wordt ingeschakeld, dan geschiedt zulks omdat in de ieugd de toekomst ligt en de hoon bestaat, dat de ieiffed het te verrichten werk beter zal doen dan wii het hebben gedaan. Snr. uitte tenslotte de beste wenschen voor het welslagen dezer tentoonstelling. Hierna was het woord aan de heer H. A. Vriend, gem inspecteur bij l-! nn -f-f-*» ia de plaats van den burgemeesl mr. R. N. de Ruyter van Ste ninck. die door ambtsbezighei verhinderd was aanwezig ziin. de tentoonstelling zou o nen. Sur. wees er op. dat Departement van Opvoedi Wetenschap en Cultuurbescl m».g deze tentoonstelling ganscher hart aanbeval, on de actie voor huisvlijt een gt volksbelang is. Niet alleen, i dat het waarlijk hoog tiid wc dat ons volk in al ziin gele: gen ander en beter inzicht ki in de beteekenis van den 1 denarbeid. maar ook omdat voor oud en iong wenscheliik dat de vriie tiid goed worde steed. In verband hierin vroeg spr. ziin gehoor of niet belangrijk te achten is, de ieued en zeker de rijpe ieugd ertoe gebracht worde t overmaat van energie aan wenden voor het verrichten nuttigen en practischen arh als de huisvlijt ongetwijfeld in plaats van haar tiid te lummelen of door te bren met straatschenderijen. Daarom verdient deze reeds aller warme belangstel en instemming, maar ook on de beoefening van de huis; dikwijls de aanleg, welke in kind sluimert, naar voren i treden en daarmede dikwijls gelijkertijd de vraag doet lossen: wat zal of wat kan i kind worden? Daarnaast er wel is bevordering van de h vlijt ook voor volwassenen bevelenswaardig, zooals spr, der aantoonde. Spr. hoopte slotte, dat deze belangwekki tentoonstelling zich ook vai zijde van het onderwijzend sóneel in een groote belangs ling zal mogen verheugen dat alle bezoekers van de gi ven proeven van bekwaaml zullen mogen genieten. Hierna begaf men zich den foyer, waar ieder kon dat al hetgeen er over deze toonstelling was gezegd of schreven niets teveel was, is inderdaad prachtig werk deze expositie ingeleverd, velerlei gebied is er gewerkt alle mogelijke producten huisvlijt naar voren te brei en met smaak is een keuze daan uit de ongetwijfeld - aanbiedingen, welke de coiw sie bereikten. Er is van alle zien. Er is prachtig houtsnijd boetseerwerk, metaalbewerk schilder- en plaatwerk, hand-, •borduurwerk, luxe houtbe» king, timmer- en meubelki kortom nagenoeg alle ambad vinden zich hier in deze h vlijtproducten uitgebeeld. Vie; neer men dan bovendien 1 uit de verschillende bijschrii11 dat de inzendingen kwamen soms zeer jeugdige persoi dan blijkt, dat hier inderd zeer goed werk is gedaan een en ander eens op de wijze voor het voetlicht te I gen. Een bezoek aan deze toonstelling, welke tot 15 dagelijks geopend is, mogen dan ook ten zeerste aanbeve! f Weest zuinig met uw kli Eenige weken geleden g fa. Gerzon in een causerie mevr. J. H. Smit aan de n vrouwen voorlichting ove; wijze waarop, geïnspireerd het voorjaar van oude kleeft heel goed een nieuw stuk worden gefabriceerd. In een termiddag gehouden caui heeft mevr. Smit een en medegedeeld over de h< mermodellen en zonnelek- alsmede kleeding voor tel sport, fiets- of wandeltod Het twee-vin-één-model daarbij niet weinig opgelet door was een sportensembll creëerd van twee coupons welke elk op zich te klein ren voor een geheel costi - Met verschillende voorbee werd aangetoond welke result daarbij bereikt kunnen wol en de 'dames zullen daardoor getwijfeld versterkt zijn» n overtuiging, dat het bij wat q passen nog zoo slecht niet h steld staat met haar garden De aanwezigen toonden dankbaar gestemd voor vervolgcauserie en zijn onge feld met nieuwen moed waarts gegaan om het gehoi j]( en geziene spoedig in pro' er om te zetten. stl Handelsregister K. v. m Wijzigingen: 305. K Hollandsche Constructief

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2