)E PRESTATIEWEDSTRIJD VAN DEN OORLOG 16 Duitsche bedrijven onderscheiden Naar aanleiding van het einae i an den tweeden prestatiewed- triid der Duitsche bedrijven in a [ederland is Zaterdag in den ,t I [aag een nlechtige bijeenkomst ehouden. waaron talrijke be- 'ai riifsleiders en bedriifsvoorman- en verschenen waren. In aan- ezigheid van vertegenwoordi gd >rs van cartii. staat en weer- lacht bracht de plaatsvervan- inde Obmann van het Deut- he Arbeitsfront in het Arbeits- gj ereich der N.S.D.A.P.. Kretsch- g ler. rapport uit over de werk- gj lamheden van het laatste jaar. ii ging er van uit. dat enkele eken geleden het Deutsche Ar- !p litsfront haar tienjarig bestaan jg seft kunnen vieren. Als last' 52 m ebber der partij heeft de orga- g isatie der Duitsche arbeidende m ensChen. die in honderden irbonden. organisaties, vakver- jg inigingen en groenen verdeeld 0 aren. samengevat in één groo- g organisatie p- in de bedrijven g >or den geest van de nationaal cialistische wereldopvatting bedriifsgemeenschappen ge- irmd. Deze gemeenschapswil moet ik het werk in Nederland be delen. Door hun deelneming Hoi den prestatiewedstriid der g! uitsche bedrijven in 1942/43 g :bben de bedrijfsleiders van 79 aitsche industrie-, 73 handels- 0 i 40 handwerkbedrijven hun g il tot medewerking aan den ig gelegd. Deze cijfers betee- ,.!nen een stijging met 72 pet. (j| irgeleken met het voorafgaan- iaar. Ook de resultaten in de ,n idriiven zelf hebben merkba- wi n vooruitgang getoond. Naast |J i oprichting van vele spel-, ins- en zanggroepen en actief g erkende sportgemeenschappen eft ook de verzorging door de S.-Gemeinschaft „Kraft durch eude" met 30 z.g. werkpauze- ncerten en evenveel varieté- rtooningen tijdens een groot ntal gemeenschapsavonden in bedrijven opmerkelijke suc- sseff'getoond. Bij 147 bedriifs- pèllen werden 34.000 perso- elsleden op de hoogte gesteld n het groote gebeuren in on- n tiid. A.an de hand van sprekende orbeelden bewees Kretsch- ïr. welke beteekenis voor de voering der prestatie, behalve tionaliseeringsmaatregelen en ihnische herscholingen in de drijven de juiste leiding van inschen heeft. In dit verband rd ook bijzondere aandacht 5 iviid aan de beroepsopleiding, |)dat alle nieuw-ontworpen derwiis-werkplaatsen inge- ht en het aantal der onder- isinrichtingen van bedrijven ri a zeven in het voorafgaande ir tot 34 met nog 106 afzon- "liike onderwiiswerkplaatsen -groot kon worden. De ver- :e opleiding der volwassen soneelsleden werd in 20 aan p Iriiven verbonden cursussen t rorderd. )e zorg voor de gezondheid personeelsleden blijft op den 1 Drgrond der werkzaamheden I an. Behalve de bedrijfsmedi- lé verzorging in 27 bedrijven 5 vergeleken met 9 in het voor- 'aande jaar moet vooral ge- zen worden op de vrijwillige ivaarding van de Duitsche t op bescherming der moeder- lao door alle in den prestatie- dstriid staande bedrijven, k de deelneming aan recrea- iverk is een mooi teeken voor verantwoordeliikheidsbe- Btziin van den Duitschen be- ifsleider in Nederland. )e plaatsvervangende Ob- nn ging verder in op de bui- eewoon gunstige ervaringen konden worden oogedaan de invoering van het pres- eloon in een reeks van be ven. Ten slotte riep Kretsch- de Duitsche bedrijfsleider om als echte nationaal-socia- en hun personeel een recht- irdige ideëele en materieele irdeering ten deel te doen en. voortdurend te streven, r opvoering der prestatie en ilotte door een voorbeeldige riifsreeeling de voorwaarden iet leven te roepen voor een lesvol inzetten der hun toe- rouwde menschen. Want Idelpunt van alle gebeuren is mensch en niet de materie, strijden niet om winst, maar het voortbestaan van Euro pa. van ons volk en Europa. Zoo is uit den orestatiewedstrjjd de oorlogsprestatie wedstrijd ont staan, binnen welks kader de Duitsche bedrijven ook in Ne derland zullen bewijzen, dat zij bereid ziin ook het laatste in te zetten. Zeer in het bijzonder zeide hii dank aan den bedrijfs leiders der Deutsche dienspost, Praesident dr. Linnemeyer, wiens bedrijf dit voorjaar voor de eerste maal behalve de Gol denen Fahnen de hooge onder scheiding kreeg van oorlogsmo delbedriif. Hierna onderscheidde de lei der van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P.. Hauptdienstleiter Schmidt. 16 bedrijven door over handiging van gouw-diploma' eerste en lovende waardeerin gen en zeide den onderscheiden bedrijven dank voor den voor- treffeliiken arbeid van het laat ste jaar. Bovendien zeide hij dank aan alle bedrijfsleiders en personeelsleden, die deel geno men hebben aan den prestatie' wedstrijd. Voor ons nationaal-so- cialisten zoo zette de Haupt dienstleiter verder uiteeen spreekt het vanzelf, dat wil thans in den oorlog den Fuehrer helpen en het beste van ons ge ven. Een orestatiegemeenschap kan echter niet van vandaag op morgen opgebouwd worden Daartoe is een tiid van ontwik keling en vooral een persoon lijkheid noodig. De personeels- leider met ziin persóneel vormt een eenheid. Zoo ontstaat deze prestatiegemeenschan- Zeer nadrukkelijk ging Haupt dienstleiter Schmidt in op de jongste ontwikkeling. Hij noem de het een dwaling te gelooven dat iemand, die zich vergrijpt aan deze geipeenschap Duitschland of in de bezette ge bieden zou worden ontzien of dat iemand, die in opvolging van een oproep uit Engeland of Amerika hier in staking zou willen gaan. ongestraft zou blij vên". Ik houd het derhalve voor juist, nog eens met allen ernst te verklaren, dat hii die het waagt tijdens den oorlog de be- driifsgemeenschap te storen hetzij een Duitsche of een Ne derlandsche bedriifsgemeenschap door een .staking of door an dere misdaden, natuurlijk zijn hoofd .verspeeld heeft. Wanneer de een of andere heeft gemeend zich later weer te kunnen terug trekken om de verantwoorde lijkheid niet te moeten aanvaar den. moge nogmaals volkomen duidelijk gezegd ziin: „Het na- tionaal-socialisme wil en kan zich dat ook tijdens den oorlog niet veroorloven". In het verdere verloop van ziin uiteenzettingen erkende de leider van ht Arbeitsbreich de moeilijkheden volkomen die door den oorlog zijn ontstaan voor de Duitsche bedrijfsleiders om him bedrijven in stand te houden. Om echter door dezen tiid heen te komen is de leiding der menschen de belangrijkste taak. Zooals de mensch geleid wordt, zal hii ook in zijn pres taties ziin. De bedrijfsleider moet zich steeds voor de hem toevertrouwde menschen ver antwoordelijk voelen, als verte genwoordiger van den Fuehrer op ziin plaats staan en zijn ge- heele liefde op ziin medewer kers overdragen. Het nationaal- socialisme heeft het beginsel der eigen verantwoordelijkheid van den ondernemer verwezen lijkt. Hij geniet daarvoor de rechten en neemt de plichten op zich. Dit werk van het Deut sche Arbeitsfront is ook richting aangevend voor het Nederland- sche Arbeidsfront en dit is een gemeenschappelijke weg. Geen land kan zich onttrekken aan de vernieuwing van Europa. En ook de individueele volksgenoot is niet in staat zich uit deze ge meenschap af te zonderen. Het nieuwe Europa wordt met bloed en zweet bevochten. Wij hebben derhalve het recht, voor al van onze volksgenooten. maar bovendien ook van onze Neder- landsche arbeidskameraden en -kameraadskes te eischen. dat zii hun uiterste best doen. Wan neer eenmaal den Duitschen soldaat door het vaderland niet de wanens in handen zouden worden gegeven, die hii voor en striid noodig heeft, dan zou het avondland in gevaar komen. On grond van deze diepe ver antwoordelijkheid voor den nieuwen groei van Europa eischen wij ook. dat de arbeids plaats. die door een Duitscher is vrijgemaakt omdat hij als sol daat te velde is getrokken, door een andere Europeaan wordt in genomen. Deze eisch is recht vaardig. Daarom zullen ook de jongere lichtingen hier in Ne derland de arbeidsplaatsen der ionge Duitsche soldaten moeten innemen. De strijd van het lot dwingt een ieder stelling te ne men ten aanzien van dit pro bleem. Een uitweg is er niet. On grond van deze verant woordelijkheid heeft ook de Fuehrer ziin oude medestrijder Gauleiter Sauckel opdracht ge geven er zorg voor te dragen, dat in het Groot-Dujtsche Riik de machines draaien. Natuurlijk is de taak. die voor ons ligt. ontzaglijk zwaar, vele arbeidskameraden. die thans nog hier ziin. zullen hun plaats moe ten ontruimen om in Duitsch land nieuwe arbeidsplaatsen in te nemen. Velen die wellicht geloofden van de opbrengst van hun vroegere werk te kunnen leven zullen weer in het arbeids proces teruggebracht worden. Bovendien zal juist als de Duit sche vrouw ook de Nederland- sche vrouw moeten werken. Wij hebben niet het voornemen Ne- derlandsdhe vrouwen naar Duitsch gebied te brengen. Zij zullen echter de leeggeworden arbeidsplaats in Nederland moe ten bezetten. Die zelf in het ar beidsproces staat, begrijpt dat volkomen. Alleen menschen. die zich van de werkelijkheid ver wijderd hebben, kennen onzen zwaren door het noodlot opge- legden strijd niet en wijzen der halve opk uit onkunde ten aan zien van den feiteliiken toe stand onze maatregelen af. Het moge waar ziin. dat deze rege lingen den een of ander in zijn particulier-economische leven zwaar treffen, maar hij heeft het persoonlijk lang niet zoo zwaar als de Duitsche soldaat die is aangetreden tegen de on- menscheliike horde der steppe. Onze eisch is derhalve recht vaardig want hii is dienstig voor het gemeenschappelijk behoud van onze volken en daarmede voor den groei van een nieuw Eurona. Daarom moet op dit oogen- blik. nu wii eens dank zeggen voor alles wat gepresteerd terwijl wij ons opnieuw gereed maken voor den oorlogspresta tie wedstrijd. onze eed luiden „Alle hinderpalen worden door ons uit den weg geruimd. Een .onmogelijk" bestaat niet. Wij brengen het voor elkaar, omdat wii het voor elkaar moeten brengen. Wii dienen allen een rechtvaardige zaak en hebben thans reeds de ruimte voor oogen die ons de vrijheid van het brood waarborgt. De gang sters aan gene zijde in Amerika en de horden van Stalin mogen het zich voor gezegd houden, dat wii van zins zijn ons leven en onzen eigen aard tot aan de overwinning strijdende met in zet van alle krachten te verde digen en te bevechten. Zoo eischt het lot van ons. dat naast de groote gemeenschap van de soldaten de groote gemeenschap der arbeiders en daarmede de gemeenschap van de boeren treedt. Wanneer wij zoo. zooals wii tot dusverre onze plicht gedaan hebben, ook verder het beste van ons geven en de soldaat in het vaderland even hecht staat als de soldaat aan het frfont, behoeven wii ons geenerlei zor gen te maken voor de toekomst van Europa. Voorloopig is van deze legers, die ons in Europa willen vernietigen nog in het geheel niets op het vasteland te zien. Vooreerst ziin wii het nog. die het lot van Europa bepalen. Daarom kijken wii als nationaal socialisten vol vertrouwen naar de toekomst. Dat deze striid eenmaal zou komen, dat wisten wii. Dat wij dezen striid willen doorstaan en als mannen die den Fuehrer volgen ziin wij bereid ten allen tiide het beste van ons te geven. Ziin verzoek aan de oersoneelleiders evenals aan het personeel is derhalve: Laat ieder indachtig ziin aan dezen grooten tiid. dien hij me de mag beleven! Laat ieder op ziin plaats ziin plicht doen! Laat Kalme dag aan het Oostelijk front DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdagmiddag luidt: „Aan het Oostelijke front ver liep de dag. uitgezonderd plaat selijke gevechtsactiviteit, kalm. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen viel in den afgeloopen nacht een belangrijk bolsjewistisch be- wapeningsbedriif aan den mid denloop van de Wolga aan. Tal rijke bomtreffers in de groote montagehallen en hierop vol gende branden over groote op pervlakten werden waargeno men. Vanochtend vroeg boorden snelle gevechtsvliegtuigen in de Noordelijke IJszee twee koop vaardijschepen met een geza- menliiken inhoud van 6000 b.r.t. in den grond. Vergezellende ja gers schoten volgens de tot dus- ontvangen rapporten 22 DE LEISCHE COURANT TWEEDE BLAD. MAANDAG 7 JUNI 1943. ver bolsjewistische vliegtuigen neer. Een eigen vliegtuig ging verlo ren. De haveninstallaties van Al giers werden in den nacht van 4 op 5 Juni gebombardeerd. Bij een aanval van vijandelij ke jachtvliegtuigen op bewa kingsvaartuigen der Duitsche marine voor de Nederlandsche kust schoten deze twee vijande lijke vliegtuigen neer. Een formatie snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookte voor den oorlog belangrijke dcie len in West-. Midden- en Zuid- Engeland aan. Van deze opera ties keerden twee Duitsche vliegtuigen niet terug" Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag luidt: „Aan het Oostelijke front ver liep de dag. afgezien van leven diger gevechten aan het Koe- banbruggehoofd kalm. In het gebied ten Noordwesten van Krvmskaia sloegen Duitsche en Roemeensche troepen verschei dene vijandelijke aanvallen af. In den afgeloopen nacht heeft een sterke formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen op nieuw wapenfabrieken in de stad Gorki aan den middentoon van de Wolga aangevallen. Er ontstonden groote branden de fabrieksinstallaties en de benzine-ooslagplaatsen. Twee vliegtuigen ziin niet terugge keerd". ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag luidt als volgt: „De luchtmacht der Spil heeft in den afgeloopen nacht de ha ven van Algiers gebombardeerd. Boven Pantelleria werden tij dens hevige luchtaanvallen vier vliegtuigen door de artillerie vernietigd Twee vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten schade en slachtoffers in de om geving van Tarente. Een „Libe rator" werd door het afweerge schut neergeschoten. Batterijen luchtdoelgeschut kwamen in ac tie tegen een vijandelijke for matie. die boven het gebied van de provincie Traoani vloog, en schoten door nauwkeurig schie ten vier vliegtuigen omlaag. Een ander tweemotorig vliegtuig stortte in zee bii het eiland Fa- vignana na een gevecht met on ze jagers. Bóven Malta schoten Duitsche jagers een Spitfire neer". Het Italiaansche weermachts- bericht van Zondag luidt: Vlootstriidkrachten hebben het eiland Pantelleria beschoten, dat ook door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk en he- hii oresteeren. zooveel hij slechts oresteeren kan. daar door besnaart hii bloed. Bloed van beste Duitsche soldaten en het bloed van vrouwen en kin deren. die deze moordenaars en bandieten willen vernietigen. Laat daarom een ieder ziin plicht doen en eraan denken, dat ons alleen de gemeenschap in striid en prestatie tot de over winning leidt. Hiermede ooen ik den oorlogs- orestatiewedstiid 1943/44 en roep u oo onze eed samen te vatten den uitroep: „Leve onze Fuehrer". vig gebombardeerd werd. Vijan delijke luchtaanvallen oo La Soezia en plaatsen in de provin cie Cagliari eischten eenige slachtoffers en veroorzaakten beperkte schade. In den loop van den dag wer den 10 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, en wel 3 door jagers en één door het afweer geschut boven Sardinië, één door jagers en drie door het af weergeschut boven Pantelleria. één door jagers en één door het afweergeschut boven La Soezia. Tijdens een luchtaanval oo onze eilanden in de Ageische Zee viel een vijandelijk vliegtuig, door het afweergeschut getroffen, brandend in zee". De staatsgreep in Argentinië PRESIDENT CASTILLO AFGETREDEN. Omtrent de gebeurtenissen in Argentinië worden nog de vol gende bijzondermeden gemeld: Vrijdagnacht om 1 uur ver nam preident Castillo, dat er een militaire beweging onder lei ding van den divisie-generaal Arturo Rawson gaande was. Hij begaf zich daarop onmiddellijk naar het regeeringsgebouw am tegenmaatregelen te nemen. Eeni ge uren later kwam de minister van oorlog, Ramirez, aan die zijn ontslag indiende, waarop de president zijn arrestatie gelastte. Intusschen hadden de troepen luit de garnizoensvoorsteden Campo de Mayo en Liniers zich reeds in beweging gezet. Zij stonden onder bevel van gene raal Rawson en kolonel Anaya. Castillo gaf vervolgens generaal Zuloega opdracht zich met Raw son in verbinding te stellen. Na diens terugkeer besloot Castil lo zich met zijn ministers in te schepen aan boord van den Ar- gcntijnsohen mijnenveger „Drum mond". Hij gaf bevel om tegenstand te bieden, welk bevel echter slechts door de school voor werk tuigkundigen der marine werd opgevolgd. Na een vuurgevecht van ongeveer een kwartier, werd het verzet gebroken. De generaals Ramirez en Raw son hebben de regeeringsmacht overgenomen. Toen bleek, dat alle verzet nutteloos was, zijn verschillende minister, die zich aan boord van de „Drummond" in de haven van Catonia bevonden, weer naar Buenos-Aires teruggekeerd, waar zij werden gearresteerd. Ook président Castillo keerde terug, doch werd vrijgelaten, na dat hij het decreet van zijn af treden had onderteekend. Generaal Rawson heeft vervol gens het Argentijnsche Congres ontbonden. Te zijner tijd, zoo zegt het des betreffende decreet van Rawson, zullen maatregelen voor de vor ming van een nieuw parlement worden getroffen. EASTBOURNE AANGEVALLEN. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben. gistermiddag Eastbourne aan de Zuidkust van Engeland aangevallen. In scheer- vlucht stortten zii zich op de voor den oorlog belangrijke doe len der stad en bestreden die van een hoogte van 20 tot 30 meter met bommen en boord- wanens. Voltreffers kwamen bo vendien in het Oosten der stad oo een groot fabrieksterrein neer. DE AMERIKAANSCHE MIJNWERKERSSTAKING. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft de Ameri- kaansche miinwerkersstaking 'n verlies van 10 millioen ton ko len veroorzaakt. Voorts wordt gemeld, dat het Congres een wetsontwerp heeft aangenomen, volgens hetwelk Lewis, indien hii in de komende week niet met de regeering sa menwerkt. gearresteerd kan worden. De in Spanje heerschende hitte is vooral in het Zuiden nog toegenomen. Te Sevilla bedroeg de temperatuur Zaterdag 51.8 graden Celsius in de zon en 41.3 in de schaduw, hetgeen sedert vele jaren in deze stad niet is voorgekomen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5