Qcidóchc Sou/tant ANDAG 7 JUNI 1943 34STE JAARGANG N°-10574 BEKENDMAKING Brood-etende profeten MOMENTJE ÏC Grl jx: Papengracht 32 - Giro 103003 hon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel ge- >n, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht ijgsgevangenschap teruggebracht moeten worden, r ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door mij aanmelding opgeroepen personen bij niet-aanmelding in ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten :n, is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het ende: Jfie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April en heeft zich voor den Krijgsraad te verantwoorden, ens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het che militaire strafwetboek de zwaarste straffen staan. Der Wehrmaehtsbefehlshaber in den Niederlanden, FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. %SCHLANDS BEWAPENINGSINDUSTRIE buitengewone prestaties cjlCHE ARBEIDERS IN HET %PALAST GERIDDERD. erdagmiddag hebben de Bpinisters dr. Goebbels en C1 Speer ter gelegenheid plechtige uitreiking van ''cheidingen aan arbeiders bewapeningsindustrie het gevoerd, op een groote coanst van de partij in het He Berlijnsche Sportpa- egen abbeiders en voor mande miannen der Duitsche lening ontvingen het rid- Ris van het kruis van oor- dienste. ha lN «de mipister Speer. sminister Speer wees er al- t op, dat de Duitsche be- ingsindustrie „iets buiten- tei^is en geweldigs" heeft ge- ird. De Duitsche bewape- »o ging hij voort, is van it ajar gestegen en heeft 1943 op alle gebieden een scflioogte bereikt. 'minister noemde als lei figuren van de bewape- oifcdustrie Pleiger, die de ,1e s kolenindustrie leidt, p, die den chemischen sec voor den oorlog beslissen- rotevang heeft uitgebreid, ;d,ing, die door zijn groote ïgen de productie van 0 p recordhoogte heeft ge- Rohland, die de pantser- fjige opvoerde, Werner, die igtuigmotoren op een on- t hoogtepunt heeft ge- -2, Frydag en Heyne, die de iguitrusting hebben ver- udigd, Geilenberg, die de •e( e op dictatoriale wijze Tix, die de wapenvervaar- verveelvoudigde. Degen- de lie de locoimotiefproductie b ilijk opvoerde, Porsche, i)r de ontwikkeling van de its, Mueller, die voor die ■Zit geschut en andere wa- Wolff, die voor de ontwik- van de munitie de ver- irdelijkheid draagt en zijn nauwste medewerkers n.en Sohieher. ;r Speer vervolgde: Thans »4i wij met trots vaststel- .t wij niet alleen voldaan i-i aan' den eisch van den g ïr. in Februari van het e jaar gesteld, tot opvoe- n de bewapening doch ten lien eisch aanzienlijk heb- 1 ertroffen. Hij wees' op de ies en de houding van den o' len arbeider bij het her- jii van schade aangericht Ou liegtuigaanvallen en leg- ei en nadruk op, dat juist in ste maanden ondaniks de |e igaanvallen op alle gebiê- r bewapening geen inzin- ioch een gestadig stijgen cductie valt v/aar te ne- ,v<'t Speer gesproken 'had 5;- de gewaarborgde grond- 'tie voor de bewapenings- ellhe, vooral wat betreft hij over de energiebronnen waar bij hij mededeelde, dat in dit jaar een groot aantal door wa terkracht gedreven electriciteits- fabrieken van grooten omvang in bedrijf genomen is en in nog grooter aantal het komende jaar ter beschikking zullen staan. .Vastgesteld kan worden, dat de 'tijdelijke beschadiging van twee stuwdammen ons wat betreft de energieverzorging niet heeft ge troffen. De gedecentraliseerde organisatie van onze ernergie- opwekking heeft het zonder moeilijkheden mogelijk gemaakt nog denzelfden dag de bewape ningsindustrie de weggevallen hoeveelheden stroom weer ter beschikking te stellen. Ook de verwachting van den vijand, dat de watervoorziening van het Roergebied voor langen tijd ge stoord sou zijn, is niet in ver vulling gegaan. De minister gaf daarna de vol gende bijzonderheden omtrent de Duitsche, inspanning op het gebied der bewapening: 1. JDe munitie: Alleen in Mei 1943 werd 6.3 maal zooveel ton geproduceerd als het maandge- middelde in 1941. Dit resultaat werd bereikt met slechts vijftig procent minder koper en slechts 132 procent meer ruw staal, 57 procent minder koper en slechts twee procent meer aluminium. De productie van pantserdoor. borende munitie van 5 centime ter en meer werd van 1941 tot op heden met 1000 procent ver groot, die voor lichte veldhou- witsers met 1300 procent en voor zware kalibers met 400 procent. De maandelijksehe productie van steel- en eihandgranaten werd van honderd op 410 pro cent gebracht, die van mijnen op 1900 procent. 2., De wapens. De productie van alle geschut van een kaliber van 3.7 om. en hooger werd te genover het maandgmiddelde van het jaar 1941 in Mei tot 400 pet. verhoogd. De vervaardiging van karabijnen werd de iaatste vier maanden met de helft ver groot. Bij de snelsohietende ma chinegeweren van het type mg 42 werd een bijizonder schitte rende prestatie bereikt. De ver vaardiging van lichte veld-hou- witsers kon sedert 1941 vervier voudigd worden. De productie van zware en zwaarste luchtdoel- artillerie werd sedert 1941 met 315 procent vergroot. De produc tie van onze zwarg pantseraf- weerkanonnen, die op ondubbel zinnige wijze superieur aan die van den vijand zijn, werd in het jaar 1943 bijna verdubbeld en heeft sedert Februari van dit jaar alleen een stijging tot 220 pet. te zien gegeven. Het aantal maandelijks vervaardigde stuk ken pantserafweergeschut is van 1941 tot op heden met 600 pet. gestegen. 3. Het pantserwapen. Het totale aantal van alle vervaar digde pantsers werd verveel voudigd. Daarbij bedraagt de toeneming der productie van üohte pantsers, vroeger pantsers 5°1, ijzer en staal, sprak 1, 2 en 3, sledhts ongeveer 20 De betrekkelijke rust, welke aan de oorlogsfronten heerscht, geeft aanleiding tot allerlei gis singen en min of meer waar schijnlijke combinaties. Iedereen zou wel eens graag de sluier, welke zoo ondoor dringbaar over de geheimen der toekomst ligt. willen optillen om te zien wat er boven ons hoofd hangt. Dat is begrijpelijk en te vergeven, al staat het als een naai boven water, dat het ons. kleine menschen. niet gegeven is. het verloop der gebeurtenis sen te doorgronden, welke Gods wereldwijs bestuur heeft vast gesteld voor de toekomst. Wil turen' zoo graag in het duister en wanneer wii ons maar voor oogen houden, dat onze conclu sies slechts gissingen zijn en niets meer. is daar niets op te- gen. Toch znn er menschen. die meer schijnen te weten, dan een normaal mensch weten kan. Zij weten u zelfs op den dagaf te vertellen, wanneer groote oor logsgebeurtenissen zullen plaats grijpen. Dat is wonderlijk, voor al als men bedenkt, met. welk een zorg 'uldiaheid men in de diverse hoofdkwartieren strate gische plannen pleegt geheim te houden. Nog wonderlijker wordt het echter, wanneer men verneemt, dat zelfs in de Britsche pers ge: heel openliik de 22ste Juni wordt genoemd als de dag waar- od het groote offensief van ge allieerde ziiNde zal worden mge- De Brüsseler Z dtung" schrijft daarover: ..De ..Observer'' begon met het opdienen van dit geheim uit Churchill's brandkast, de ande ren vielen in: Juni. dat is de groote invasiemaand voor Euro pa. De groote of de zware lucht aanvallen on de bezette gebie den in het Westen, op Duitsch- land en Italië, vormen het begin hiervan. Het is bekend, dat. voordat de infanterie tot een be storming overgaat, de artillerie de viiandeliike stellingen storm- riin schiet. Dit wordt nu verkre gen door de luchtbombarde menten Oo 22 Juni gaat de striid dan definitief beginnen. Dan zal de infanterie op de Euroneesche kusten landen". Het blad noemt deze aankon diging een opwekkend ..novum" en inderdaad iets dergeliiks is nog niet voorgekomen in de ge schiedenis der krijgskunde, dat men den tegenstander precies vertelde, hoe waar en wanneer men hem dacht te attaciueeren, ondat hii de gelegenheid zou hebben om zich voor te bereiden en de noodige afweermaatrege- len te nemen. Wii wachten met belangstel ling de 22e Juni af! Met belangstelling.... naar de eerstvolgende datum! BELANGRIJK voor mannen, geboren in Mei, Juni, Juli, Augustus 1920 Dinsdag 8 Juni 1943 moeten zich alle in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus 1920 ge boren mannen overeenkmstig den op 2 Juni in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, van 9.0017.00 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. pet. van het maandelijksehe ge middelde van het jaar 1941. Om begrijpelijke redenen werd het meeste belang gehecht aan de opvoering van zware pantsers, van stornigeschut, van den pant ser 4 en van den „tijger". Daar zijn juist de laatste maanden re sultaten bereikt, die ver liggen boven datgene, wat wij van de bewapening konden hopen. Al leen de toeneming van de maan delijksehe productie aan zware pantsers van Febr. dit jaar tot aan Mei bedraagt 200 pet. De bewapening van de lucht macht staat niet ten achter bij het succes der bewapening van het leger. Hier werden het afge- loopen jaar talrijke nieuwe types ontwikkeld en reeds volledig in productie gebracht. Desondanks was in Mei van dit jaar het aantal der geproduceerde vlieg tuigen een veelvoud boven het gemiddelde van 1941. Daar ech ter 't noemen van afzonderlijke getallen den vijand 'n voortijdig inzicht in de groote vorderingen op dit gebied zou kunnen geven moet hoe groot de successen hier ook zijn voorloopig afge zien worden van het bekend ma ken daarvan. Speer deelde mede, dat de Fueh rer uit erkenning van de reus achtige prestatie in de Duitsche bewapeningsindustrie negen ar beiders en vooraanstaande per soonlijkheden der Duitsche be wapening het ridderkruis van 't kruis voor oorlogsverdienste heeft verleend. Vervolgings ging hij in op den Duitsehen uitvindersgeest 'die in de wereld reeds altijd vooraanstaand is geweest, die nieuwe wegen zoekt, vindt en ook gevonden heeft. Wanneer menigmaal zoo zeide hij. de een of andere uitvinding door ons aan openbaarheid prijs wordt gegeven dan geschiedt dit slechts op een tijdstip, waarop ook het buitenland reeds op de hoogte is van dit nieuwe wa pen. Dit geschiedt op een oogen- blik, waarop dit wapen reeds weer door een beter is achter haald. Minister Speer hesprak vervol gens het eigen karakter van de Duitsche bewapeningsindustrie, dat gelegen is in de verdeeling dezer industrie in tallooze, groo te, middelgroote, kleine en zeer kleine fabrieken en zeide: „Wij zijn door deze verdeeling tame lijk ongevoelig voor luchtaan vallen op onze industrie. Wij hebben elke productie in vele afzonderlijke fabrieken moeten verdeelen, daar de structuur van onze industrie dit vereischte." De grootste moeilijkheid, die daardoor in het begin voor een grootscheepsche pro ductie ontstond, werd aidus thans tot een beslissend voor deel. Voor de massafaibricaties echter die op langen termijn on verantwoordelijk blijven, zijn nieuwe mammóethfabrieken ont staan. Ten slotte wees de minis ter er op, dat tot aan het vol gend voorjaar de maandelijksehe productie wederom belangrijk opgevoerd wordt. „Wij zullen, zoo eindigde hij, bet front nieuwe wapens, nieu we pantsers, vliegtuigen en duik- booten in een aantal ter beschik king stellen, dat het onzen sol daat met zijn persoonlijke, on overtrefbare superioriteit als strijder tegen onze vijanden mo gelijk maakt dezen strijd niet slechts te doorstaan, doch defi nitief te overwinnen." Rede van dr. Goebbels. Rijksminister dr. Goebbels ging in zijn groote redevoering ter inleiding op de bewering van van de vijanden der Spil in, vol gens welke de toestand van Duitschland thans gelijkt op die van 1917 en 1918. Ik behoef, zoo zeide de minister, slechts te wij zen naar één fundamenteel on derscheid. In de genoemde jaren liepen vele vrouwen en mannen, PEDRO'S HAARTOOI. lederen keer, als ik Pedro's salon betreed, kijk ik met welbehagen naar Pedro's be vallige krullen in opperste verbazing hoe zoo iets moge- gelijk is. Men zou zoo den ken: deze haartooi is dè re clame voor Pedro's zaak, maar wie dieper op de zaal^ ingaat kan wagen dit te be twijfelen. Immers rijst onmid dellijk de vraag: kan een kap per zijn eigen haar knippen? Er heeft in vroeger en beter jaren wel eens een bericht in de krant gestaan van een dok ter. die het bestaan had zijn eigen blindedarm te verwij deren. En dit bericht was schokkend genoeg om de aardbol te worden rondge- seind. Daarover peinzend, zie ik naar Koos, Koos heeft een dot van golf in zijn haar, waarschijnlijk het kunstwerk van Pedro. Maar wie perma nente de golf van Pedro? Een concurrent? Dan zou Pedro den naam van dezen kunste naar moeten verzwegen, daar hij anders een blijvende re clame zou vormen voor een concurrent. Of zou de golf van Pedro een speling zijn van de na tuur. Een milde gave aan een kapper, die deze noodig heeft voor zijn ambt? En terwijl de schaar in mijn haren bijt, bedenk ik, dat de natuur gierig of gul, het schoonste werk levert. En dat wij er op uit zijn om het te bederven. Waarom laten wij onze ha ren niet groeien? Zooals Sam son en Michiel de Ruyter! „BESCHIMMELDE KLACHTEN" Max Blokzijl spreekt heden avond om kwart voor zeven via den zender Hilversum I over „Beschimmelde klachten". verleid door Joodscli-Marxisti- sche vijanden van volk en vader land, de bedrijven uit de straat op en weigerden door munitie stakingen hun kameraden aan het front wapens toe te voeren. Thans daarentegen kennen alle Duitsche bewapeningsarbeiders slechts één leuze: wapens voor het front, de beste wapens in handen van de beste soldaten, opdat zij voor ons geheele volk de overwinning kunnen bevech ten en veilig stellen. De crisis van den winter is ten einde. Wanneer wij den toestand in de achter ons liggende grijze maanden vaak met verbeten grimmigheid on derzoekend onder oogen zagen, hebben wij toch nooit berust in de slagen van het noodlot. Inte- Van een vliegveld in het Zuiden van het Oostelijk front start een gevechts groep voor den lOOOOjten inzet. Da commandant klimt, nadat hij zijn valscherm heeft bevestigd, in zijn machine PK Hoffmann-DV-R-P on

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1