Aanvallen aan den Koeban geslaakt fled. Buitenland: Mr. H. Gene. Leiden; Red. Stad ca Sport M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L Roozen. Leiden; verantwoordelijk tooi de •dvertentiënC. de Heiden. Leiden. Verduisterin gstijden van 30 Mei t/m 5 Juni van 22.005.30 uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 1.6: 5.09 op, 20.03 onder. Woensd. 2.6: 5,38 op, 21.09 onder Dond. 3.6: 6.11 op, 22.10 onder. (E. K.) sel van de gezamenlijke verde diging van de Germaansche le veneruimte eischt, dat er één macht zij. één groote weermacht van alle Germaansche volkeren. Wij zijn nog niet zoo ver. wij staan nog maar aan het begin, Dat er bij die verdediging een eenhoofdige leiding noodig is, niemand zal het kunnen of wil len ontkennen. Deze leiding is dan bij den man, die de verant woordelijkheid heeft voor het zijn of niet zijn van Europa in de naaste toekomst. De verant woordelijkheid is bij Adolf Hit ler, met hem staan of vallen alle Germaansche volkeren. Het was mij een eer tegenover hem te staan, van man tot man, en in December 1941 op hem Adolf Hitler als Germaansch Fuehrer den eed van trouw af te leggen, wetende dat hij nooit iets van mij zal vergen, dat in strijd is met de eer, de waardig heid of de belangen van het Ne derlandsche volk. Dit geschied de tusschen den man, die. Ger maansch Fuehrer is in het.'moei lijkste tijdperk van de laatste 100 jaar en mij, leider van de be weging en erkend als leider van het Nederlandsche volk. Deze trouw kan en zal nooit verbro ken worden. En nu wordt er van u, mijne kameraden, gevraagd ook een eed van trouw op den Fuehrer af te leggen. Ik weet, dat er on der u hier staan, die ook een eed van trouw gezworen hébben aan mij als leider van de bewe ging; ook staan er onder u die nog niet de gelegenheid daar toe gehad hebben. Er staat u niets in den weg den eed van trouw, die niu van u gevraagd wordt te zweren. Zij vullen elkander aan. Gij zweert nu een eed van trouw en dapperheid als soldaat en als zoodanig wordt van u gevraagd, dat gij zult zwé ren: „Als lid van de Landwacht Nederland zweer ik u Adolf Hitler, Germaansch Fuehrer, trouw en dapperheid" en daarbij komt dan de belofte ge hoorzaamheid als soldaat, want geen weermacht en geen onder deel van den weermacht is te leiden, wanneer er niet is disci pline en gehoorzaamheid en die belofte is: „Ik beloof u en de door u aangewezen leider ge hoorzaamheid tot in den dood Zbo waarlijk helpe mij God al machtig*'. REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Mannen van de Nederlandsche Landwacht. Ge hebt den eed van trouw op Adolf Hitler afgelegd en met dien eed van trouw hebt ge te gelijk een gelofte en een belij denis afgelegd, een belofte van gemeenschap die onze Fuehrer De uil 1862 dateerende windkoren- molen te Weerselo, die In bouw- valligen toestand verkeerde, ls thans mede dank zij de bemoeiingen der vereeniging „De Hollandsche Molen' geheel gerestaureerd en van stroom- lijnwieken voorzien CNF-Hartgerink-Pa* m LEVENSWIJSHEID Zuivere Godsdienst. 18) „De zuivere en onbevlekte Godsdienst bij God en den Vader is deze: weezen en weduwen in hun nood te bezoeken en zich onbesmet te houden van deze we reld". Zoo werd ons Zondag (5de Zondag na Paschen) voor gelezen in het Epistel uit den Brief van den Apostel Jacobus. Er zijn christenen, die ergernis geven door hun zondige daden en hun wereldsche gedragingen. Er zijn ook christenen, die niet positief ergeren door hun levens gedrag, maar die toch ook niet bij anderen waardeering wekken voor den christelijke godsdienst, toch ook niet in en door hun voorbeeld een apostolaat voor het christendom vervullen, omdat zij te veel zichzelf zoeken, te veel aan zichzelf denken, omdat zij niet vervullen wat de Apostel Jacobus het eerste noemt, wanneer hij verklaart, wat de zuivere Godsdienst is: wedu wen en weezen d.w.z. hulpbe hoevenden helpen en steunen; omdat zij niet de echte naas tenliefde beoefenen. Als we dit overwegen, zullen we ons bewust worden van een tekort in de me dewerking aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde trouw aan onzen Fuehrer en zijn werk, het werk van wereld- geschiedkundige beteekenis, dat voor Europa een nieuwe orde en voor de Germaansche volken van Europa een lotsgemeenschap van het bloed, de eer en de toe komst zal beteekenen. Als politieke soldaten, die gij zijt, is deze eed van trouw te gelijk een belofte van trouw aan den levensvorm en de levens ons, menschen van Germaan— schen aard, gegeven heeft in het Nationaal-Socialisme, als ster die ons den weg wijst naar onze toekomst. Ge hebt dit, uw be sluit, bekrachtigd met de gelofte van trouw, van dapperheid en van gehoorzaamheid tot in den dood. Ik ben mij bewust, dat dit be sluit voor u, Nederlanders, groot is. Want gij staat niet, zooals het Duitsche volk, reeds sinds twee generaties voor de twijfelachtige waarde van de Europeesohe or de. Deze liberalistische orde, die niet het volksche en de waarde van het bloed op den voorgrond stelt. Gij hebt niet al die erva ringen opgedaan, die het Duit sche volk sinds twee generaties geleerd heeft, dat het deze orde moet overwinnen. Gij zijt eerst sinds de Meidagen 1940 voor die beslissing gesteld en ge hebt in volle bereidwilligheid om u in te zetten de groote beslissing geno men. Mannen van de Nederland sche landwacht! Deze beslissing is onvoorwaardelijk, want op een oogenblik, waarin het leven van een continent een nieuwen vorm krijgt, en waarin de weg, die de menschheid zal gaan, voor eeuwen wordt vastgelegd, kan men niet meer met een compro mis tot zijn doel komen. Men kan niet aan het oude hangen en het nieuwe willen, want dat be- teekent, dat men het oude niet houdt en het nieuwe niet "Vindt, Maar de dappere en onbevrees de bereidwilligheid om u te ge ven en uw klaar besluit zijn het, die aan u, Nederlanders, de kracht en de zekerheid van de ontwikkeling van uw vol'ksche waarden, die in uw bloed ge legen zijn, geven zullen. Mannen van de Nederlandsche Landwacht! Met deze eed zijn we kameraden geworden. Ik noem u daarom mijn kameraden pn nu eij offervaardig besloten hebt den zwaren weg te gaan, hebt gij in menschelii'k opzicht iets gewonnen, namelijk een on verbreekbare kameraadschap, een kameraadschap van het strij dende Nationaal-Socialisme Heden zijn wij één van wil ge worden en van heden af zijn we één in de overwinning. Kame raden, van nu af aan verbindt ons een onverbreekbare band, de trouw aan onzen Fuehrer en het geloof aan onze gemeen- .schapnelijke overwinning. Heil dem Fuehrer! REDE VAN GEN.-COM. RAUTER. Mijnheer de Rijksminister, Leider, Kameraden van de land wacht. Enkele maanden geleden werd in uwe eigen riien de wensch geuit om een territoriale land- verdedigingsorganisatie in het kader der Waffen-SS on te rich ten en te vormen, die onder den gemeenschanneHiken Fuehrer Adolf Hitler ongesteld zou wor den Na overleg met den Rijks commissaris en in overeenstem ming met den Leider heb ik den Reichsfuehrer-SS een voorstel gedaan, die mii bevel gaf een Landwacht Nederland on te stellen in het kader der Waffen- SS. Wel staat in de verordening over de Landwacht Nederland, dat zii gebruikt kan worden zoo wel voor verdediging van het land naar buiten als naar bin nen. ik heb echter welbewust den Reichsfuehrer-SS verzocht de landwacht on te stellen in het kader der Waffen-SS. omdat ik van meening was. dat de land wacht. indien eenigszins moge- liik. niet moet worden gebruikt voor binnenlandsch Dolitiek on treden. Enkele dagen geleden heeft radio Oranie door den aether de bewering gelanceerd, dat bij de jongste stakingsbeweging in Nederland ook de Nederland sche landwacht zou zijn opge treden. Dit is een onwaarheid en een verdraaiing, zooals dat aan de overzijde altiid gewoonte is. Wij waren niet zoo tactloos om dit te doen en gii weet zelf, dat dit niet het geval geweest is. Er ziin slechts kleine gedeel ten van Duitsche formaties der Waffen-SS of van de Dolitie ge bruikt en er bestond absoluut geen noodzaak om ook Neder landsche formaties te gebruiken. De Nederlandsche formaties wachten on het oogenblik. waar od de uitgeweken regeering in Londen zal orobeeren Neder- landsch grondgebied te betreden want on dat oogenblik. waarop wii ons allen verheugen, zullen de formaties ook in den strijd geworoen worden om deze op hitsers en het legioen Beatrix, dat in Engelsche uniformen on gesteld wordt, de hen toekomen de ontvangst te bereiden. In deze landwacht treden aan alle Nationaal-Socialisten in Neder land en bovendien alle Ger maansch denkende Nederlan ders. die voor het nieuwe Euro- oa hebben gekozen. Thans staan hier de eerste ba taljons en hebben den eed op legd en binnen enkele dagen ko men nieuwe bataljons op. Er was eens een tijd, dat slechts enkele honderden vrijwilligers dienst namen als soldaat m de SS-Standarte Westland. Thans staan er reeds verscheidene di visies van Germaanschen oor sprong en ons aller hartewensch is het, dat binnenkort een divi sie SS-Pantsergrenadiers-Nëder- land kan worden opgesteld. Of schoon ook de Landwacht Ne derland een landverdedigingsor- ganisatie is, die alleen in Ne derland ingezet - wordt. geven wij toch uiting aan onze ver wachting en ik geloof hier mede in overenstemming te zijn met den Leider dat zich be halve voor de Landwacht bo vendien nog groote contingenten vrijwilligers voor het Germaan sche korps in het Oosten zullen melden. Wij bevinden ons in een ontzaglijken strijd om een be slissing van de grootste betee kenis, die het aanschijn van Europa voor de eerstvolgende duizend jaar zal bepalen. Euro pa zal in onze vorm gebracht worden of het zal bolsjewistisch worden. De oude strijders, die reeds den eersten grooten we reldoorlog hebben meegemaakt, die de ineenstorting meemaak ten en die ook de groote Duit sche wederopstanding hebben meegemaakt, weten wat het zeg gen wil een oorlog te verliezen. Er bestaat voor ons maar een ding, n.l. de overwinning te be vechten en te behalen, geloovige Germaansche soldaten van Adolf Hitler te zijn en hem te volgen in trouw, gehoorzaamheid en dapperheid. Zooals de kameraden, die in de SS-Standarte Westland en in het legioen in trouwe gehoor zaamheid gestreden hébben en verder strijden, zoo ben ik er van overtuigd, dat de Nederland sche Landwacht haar taak in het kader der Waffen-SS zal ver vullen. Wij hebben het geluk in onze generatie een Fuehrer in Europa te hebben, die het aanschijn van Europa zal bepalen. Het is Adoif Hitier, een unieke verschijning, waarvoor wij de Voorzienigheid DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „De vijand zette gisteren de aanvallen op het Koebanbrugge- hoofd niet voort. Van het overi ge oostelijke front wordt, behalve een succesrijke eigen aanvalsope- ratie bij Welisj, alleen activiteit van verkennings- en stoottroe pen gemeld. Bij een aanval van een formatie bolsjewistische bommenwerpers op een Duitsch convooi in de Zwarte Zee wer den door jagers en vaartuigen van de Duitsche marine alle ne gen aanvallende bommenwerpers neergeschoten. In totaal verloren de bolsjewisten gisteren 74 vlieg tuigen; 7 eigen vliegtuigen wor den vermist. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen havensteden aan de Engelsche Zuid- en Zuidoost kust aan en wierpen bommen van zwaar kaliber neer in voor den 'oorlog belangrijke installaties. In het Middellandsche Zeege bied vernietigde de luchtmacht op 29 en 30 Mei 13 vliegtuigen, waaronder verscheidene zware bommenwerpers. Bij gewapende verkenning bo ven den Atlantischen Oceaan werd een vijandelijk vrachtschip van 4.900 brt. door een lucht aanval in den grond geboord en een viermotorig' Britsch vlieg tuig in een luchtgevecht neerge schoten". Bolsjewisten staken aanvallen bij Koebanbruggehoofd. De door de bolsjewisten den 26sten Mei tegen den Oostelijken sector van het Koebanbrugge hoofd begonnen groote aanvallen zijn naar het D.N.B. verneemt den 30sten Mei plotseling geëin digd. De bolsjewisten werden door hun buitengewoon groote verliezen aan menschen, wapens, vliegtuigen en materiaal alsmede door den tegenstand der Duit sche soldaten gedwongen hun aanvallen te staken. Den 30sten Mei vonden nog slechts gevech ten van verkennings- en stoot troepen plaats aan het Noorde lijke front van het Koebanbrug gehoofd, tijdens welke de bolsje wisten talrijke gevangenen en wapens in Duitsche handen ach ter moesten laten. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche weermaehts- bericht van Maandagmiddag luidt: „Formaties vijandelijke vlieg tuigen hebben gisteren een groot aantal bommen geworpen op de stad Napels, die haar zeventig sten aanval te doorstaan kreeg, alsmede op plaatsen op Sardinië en in de provincies Foggia, Bari en Votenza. Te Napels werd ge voelige schade aangericht aan openbare en particuliere gebou wen. Er werden daar zes viermo torige vliegtuigen neergeschoten, drie door onze jagers, een door Duitsche vliegtuigen en twee door luchtdoelartillerie.' Tijdens een aanval op het eiland Pantel- leria verloor de vijand nog negen toestellen, die door de luchtdoel artillerie werden getroffen. Een toestel viel in zee door het op treden van onze jagers. Tijdens de in dit bericht ge noemde aanvallen zijn de volgen de slachtoffers gevallen: 58 doo- den en 351 gewonden te Napels, 5 dooden en 10 gewonden in ver schillende plaatsen op Sardinië. Na opruiming van het puin en en God dankbaar zijn. Wij we ten, dat deze man de overwin ning zal behalen, zooals hij in eer, trouw en dapperheid zijn heele leven in zeer groote be scheidenheid voor zijn volk en voor Germanje in den strijd ge worpen heeft. Zoo willen wij in eer, trouw en dapperheid strijden en even tueel ook het hoogste dat wij> hebben, het leven geven voor een groote gemeenschap, opdat onze kinderen en kindskinderen in het beter Europa kunnen le ven. Onze Fuehrer, dien wij in eeuwige trouw en dapperheid wil len dienen, dezen Germaanschen Fuehrer willen wij gedenken voordat wij hier vandaag uiteen gaan. door den dood van eenig gewonden is het aantal fers van den vijandelijkejd) aanval op Civita Vecchitai gen tot 295". i a Voorts meldt het D.K-i Rome, dat bij het Britsc(s bardement op Livorno alfn van het vernielen van zentehuis van de zustersL Vincentius 30 kinderen, 5U) 1 onderwijzeres en enke%r telingen gedood zijn. fa, SUCCESSEN VAN JAPANSCHE TROEpo Japansche troepenon d^jj die in het gebied van fjr de Britsöh-Indische troé de vlucht gedreven hebb tervolgden den vijand erzl een belangrijke bergstel!^ geveer vijftig kilometer n ten van de kuststad I? veroveren, hoewel de En;1: alles op het spel haddei om deze voor hen zoo br, ke stelling te behoudr, Britsch-Indische troepen' bij deze gevechten zeek' verliezen geleden. |d Rede van president Ir1' verwacht. "c Naar men verneemt, Turksdhe president, IsmeW op 8 Juni te Ankara eef- rede houden. De rede wcOi spanning tegemoet gezitjA men er groote beteekfpi toekent. p BINNENLANE UITGIFTE VAN HU? BILJETTEN VAN 10 L De directie van de Nel N.V. maakt bekend, dat: in verband met het feit,) anmaak van de nieuwe Su jetten van 10.waai uitgifte werd aangekon de dagbladen van 14 ]V eenige vertraging heef! vonden, genoodzaakt hi zien over te gaan tot hel lop brengen van tijdelij" biljetten van 10.e: Voor bijzonderheden model en- uitvoering deze biljetten raadplegen menl betreffende officieele p"1 VERVAARDIGINGSV ELECTRISCHE VER MINGS- EN HUISHOUDlr TOESTELLEN. In de Nederlandsche j courant van 31 Mei 194p gekondigd een verbod I vervaardigen van electrisf warmings- en huishoudeljl: stellen. Belanghebbenden den verwezen naar het! treffende nummer van dcc! courant, naar het Bure;r de Metalenverwerkendéd trie, .Riouwstraat 170, 's-T, hage), alsmede naar de te ties in de vakpers. NIEUWE PRESIDENT Vit HOF TE LEEUWAR1H Het Rijkscommissariaat mede: De Ri.ikscommissaP. de bezette Nederlandschi1 den heeft den presidents rechtbank te Leeuwardt Gh. A. E. Maitland, om lijktijdig eervol ontslag 1. tegenwoordige fimctie n tot president van het Gerj) aldaar. t ALLEEN HILVERSUMe DEN AETHER, e De luisteraar die ovr eigen toestel beschikt, |e heden af alleen nog mat nen luisteren naar Hilvf op golflengte 414.4 metf versum II werkt nog P voor de radiocentrales n, aansluiting, en zendt in gemeen uit van 17.30 t< Burgemeesters. Oi lijk ingaand is ontslag i' aan: mr. A. Brinkman, gemeester van Uithuizc Gerrits, als burgemeesti r Onstwedde; M. Jouwstra gemeester van Bedum; Struben, als burgemeest I Eelde; S. J. van Royen, 1 gemeester van Sleen; 1 Royen, als burgemeesti' Odoorn; J. J. Engelenb burgemeester van An locc baron van den Borch tof wolde van Vorden, als meester van De Bilt; n Abbink Spaink, als bur ter van IJsselstein; G d':.Aumale baron var) A broek, als burgemeesti o Rhenen; P. A. G. Barojt Heeclferen van Bran als burgemeester van terg; J. G. Hamer, a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2