ALBUMONA BUTAROMA De nieuwe weekbonnen ADVIEZEN VOEDINGSRAAD^/ De hoogste voedings waarde op uw voedings- middelenbon 577 Alge meen, geven, 100 GRAM JUSPOEDER 100 GRAM GELE SAU SPOED ER Twee W. A. Scholten- producten met schier ofl- beperkte mogelijkheden. Lever dus uw bon ter stond bij uw winkelier in; inlevering is slechts tot 30 Mei mogelijk! Red. Buitenland: Mr. H. Geile. Leiden; Red. Stnd en Sportt M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L Rooien. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders. Leidenverantwoordelijk voos de ftdvertentiëni C. de Heiden. Leiden. Verduisteringsti.iden van 23 Mei t/m 29 Mei van 21.455.30 uur. MAANSTANDEN. Vrijd. 28.5: 3.33 op. 15.17 onder. Zat. 29.5: 3.56 op, 16.31 onder. Zond. 30.5: 4.20 op. 17.43 onder. Maand. 31.5: 4.44 op, 18.55 onder. Dinsd. 1.6: 5.09 op, 20.03 onder. Woensd. 2.6: 5,38 op, 21.09 onder Hond. 3.6: 6.11 op, 22.10 onder. (E. K.) Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. In den nacht van 27 op 28 Mei hébben Britsdhe bommenwer pers, naar het D.N.B. verneemt, boven West-Duitschland gevlo gen. Volgens de totnutoe ontvan gen rapporten zijn 20 voor het meerendeel viermotorige bom menwerpers neergeschoten. STALIN ACCOORD MET ROOSEVELTS BRIEF. Naar de Amerikaansche nieuwsdienst meldt, heeft de bij zondere afgezant van president Roosevelt te Moskou. Davies, Donderdagavond aan iournalis- ten verklaard, dat Stalin hem bii het overhandigen van zijn antwoordbrief voor Roosevelt te verstaan heeft gegeven, dat hii met den inhoud van den brief van Roosevelt aan hem, Stalin, volkomen accoord gaat. De Gaulle en Giraud ontmoeten elkaar. De Gaulle en Giraud zullen elkaar volgens een door den Britschen berichtendienst ver spreid bericht, uit Algiers, van daag in Algiers ontmoeten. De overstroom ine: van den Mississippi. Volgens den Erigelschen nieuwsdienst heeft de Ameri kaansche minister van oorlog, gevolg van de overstroomings- Stimson. medegedeeld, dat als gevolg van de overstroomings- ramp tot dusverre 50.009 perso nen uit het dal van den Missis sippi moesten worden geëva cueerd. De Dom te Cagliarl, die door vijandelijke bommen werd ver woest Orbli-Luca-Holland-Pax m Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak zijn voor de volgende week de bonnen 23 aangewezen. AANVULLING BONNENLIJST. Elk der volgende bonnen ge ven recht op het normale rant soen van het betreffende artikel: Van 30 Mei tot en met 5 Juni: 23 Brood (A en B), Beschuit, Aardappelen (A en B). Tabak Van 30 Mei t/m 12 Juni: 23 (A en B) resp. 1 en yK rants, vleesch, 24 (A en B) resp. 1 en K rants, vleesch. Van 16 Mei t/m 12 Juni: 573 t/m 575 100 gram kaas. Van 23 Mei t/m 3 Juni: 21A en 22 A half rants, boter of margarine; 21B half rantsoen boter of margarine. Van 1 tot en met 31 Mei: 556 Algem. U-Eenheidszeep (1 rants.) eenheidszeep: 557 Al gem. U-Waschpoeder, (1 rants, waschpoeder)U-Toiletzeep (voor toiletzeep, oude samen stelling) De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Zaterdag 12 Juni: 3-14, 3-15, 4-19 res. (Sinaas appelen). Na Zaterdag 29 Mei zijn niet meer geldig: 22 Brood, Beschuit, Aardap pelen, Tabak. 19A, 19B Vleesch, 4-24, M-20, M-22, M-24, M-27, M-28, M-31, M-32, M-33, Reser ve 527 t/m 529 Alg., 541 t/m 543 Alg. (Kaas), 576 Alg. (Aardappe len). DE NIEUWE BONNEN. Voorts ziin voor de periode van Zondag 30 Mei tot Zaterdag 12 Juni voor het koopen van vleesch geldig verklaard de bon nen 23a en 24a (ieder 1 rant soen) en 23b en 24b (elk 1/4 rantsoen). Verder is in de periode van 23 Mei tot 3 Juni naast den reeds aangewezen bon 21a voor een half rantsoen boter nog aan gewezen de boterbon 22a. Ten slotte ziin voor de loopen- de vierwekeliiksche distributie- periode (dus tot 12 Juni) alsnog voor het koopen van kaas aan gewezen de bonnen 573. 574 en 575. De geldigheidsduur van de bonnen 3—14. 315 en 419 reserve voor sinaasappelen is verlengd tot 12 Juni. VELE NEDERLANDERS IN DE ORGANISATIE TODT. De A.N.P.-correspondent meldt: De Organisatie-Todt, die zich zoo langzamerhand tot de groot ste arbeidsgeefster ter wereld ontwikkeld heeft, telt op het oogenblik meer dan honderd duizend buiten] andsche arbei ders in haar gelederen. Onder deze honderdduizenden buitenlanders bevindt zich ook een zeer groot contingent Ne- derlandsche arbeiders, die op het oogenblik in alle uithoeken van Europa bezig ziin met het bou wen van straatwegen, wapen fabrieken. kaden, havenwerken, vestingen, fortificaties, electri- sche centrales, spoorwegen en zelfs bii de exploitatie van mij nen. Bovendien heeft de O. T. thans nog een nieuwe taak ge kregen en wel de ontginning van de petroleumvelden in Oost Europa. Twee Nederlandsehe regimenten N. S. K. K. De duizenden Nederlanders, die in de NSKK hebben dienst- genomen. ziin thans tot een re giment samengesteld, en voor- looDig in Frankriik gestation- neterd. Een tweede regiment, dat in de Sovjet-Unie zal dienst doen. wordt op het oogenblik opgesteld. Het ligt in de bedoeling een Nederlandsch kader te vormen en beide regimenten binnen den kortst mogeliiken tiid geheel onder Nederlandsehe leiding te plaatsen. (Officiële publicatie) VAN DEN T GORT MET STOOFSLA. Ter aanvulling van den brood maaltijd of als voorgerecht bij het middagmaal kan onderstaand gerecht dienst doen. Gort met groenten is, zoowel wat voe dingswaarde als wat smaak be treft, een goede combinatie. Wil men boter, jam of kaas sparen, dan kan men dit gerecht op de droge boterham eten. Het smaakt goed. Wel is het aan-te beve len zoo mogelijk een restje saus van een jusblókje door de gort met groenten te mengen. De stoofsla kan vervangen worden door andijvie, postelein of spi nazie. Gort met stoofsla: 100 gr. gort, 4 dl. water, )4 kg. stoofsla, 2 theelepels kerriesur- ragaat, zout, aroma. De gort een nacht in het water weeken, met het weetkwater aan de kook bren gen, 20 min. laten koken en in de hooikist bijna gaar laten wor den ,pl.m. 3 uur. De stoofsla snij den, wassehen en met aanhan gend water aan de kook bren gen. Wanneer de groente geslon ken is, de gort en het zout toe voegen en de massa gaat laten worden (kooktijd 20 min.). De gort op smaak brengen met aroma en, vor wien er van houdt, wat keriesurrogaat toe voegen. Eventueel een rest jus of klontje vet door de gort men gen. BINNENLAND DE NIEUWE BOTERBON. Naast den boterbon, die Za terdag reeds bekend gemaakt is, wordt voor het tijdvak van Za terdag 29 Mei tot en met Don derdag 3 Juni alsnog èen tweede bon aangewezen ter verkrijging van boter of margarine. In ver band hiermede geeft de bon „Boter 22a" gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van' 125 gram boter of margarine naar keuze. Van 23 Mei tot en met 3 Juni ontvangt men dus het normale rantsoen van 250 gram. De bon „22b Boter" van de aan kinderen beneden 4 jaar uitgereikte kaarten, zal niet worden aangewezen. Deze kin deren hebben op bon ,,21fo Bo ter" reeds hun normale rant soen van 125 gr'am voor het tijdvak van 23 Mei tot en met 3 Juni ontvangen. NIEUWE POSTZEGELS. Met afbeeldingen van Neder landsehe zeehelden en van Germaansche symbolen. De thans gangbare gewone postzegels zullen, met uitzonde ring van het 50 cent zegel, ge leidelijk door nieuwe worden vervangen. In de waarden tot en met 5 ct. zullen de nieuwe zegels afbeel dingen dragen van Germaansche symbolen naar geschilderde ont werpen van Pyke Koch, in de hoogere waarden die van Neder landsehe zeehelden, waarvoor gevolgd zijn de gravures van Kuno Brinks, Hubert Levigne en de N.V. Joh. Enschede en Zo nen. De zeehelden zijn: Michiel Adriaansz. de Ruyter (7)4 cent), Jan Evertsen (10 ct.), Maarten Harpertsz. Tromp (12)4 ct), Piet Hein (15 ct.). W. J. van Gent (17)4 ct.), Witte de With (20 ct.), Comelis Evertsen (22)4 ct.), Tjerk Hiddes (25 ct.), Cornelis Tromp (30 ct.), Cornelis Evert sen de Jongste (40 ct.). Zij wor den uitgevoerd in rotogravure druk. in vellen van 100 en van 50 stuks, afmetingen 3114 x 241/4 mim. beeldvlak 28)4 x 21 1/4 mm. Op 16 Juni a.s. wordt het zegel van 7)4 ct. (De Ruyter) voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Dit is in roode kleur uitgevoerd. Geleidelijk zullen de andere zegels volgen. De ver koop van de frankeerzegels van het tegenwoordige type wordt voorloopig niet gestaakt. Met den verkoop van postzegelboekjes, briefomslagen, briefkaarten, for mulieren tot mededeeling van adreswijziging en postbewijsfor- mulieren in de bestaande uit voering, zal eveneens worden voortgegaan. Inwisseling van de bestaande zegels tegen die van het nieuwe type zal niet ge schieden. Verplichte inschrijving 4)4 pet Roemeensche staatsleening 1941. Blijkens uit Roemenië ontvan gen niet officieele berichten zijn buiten Roemenië woonachtige personen van andere dan Roe meensche nationaliteit, alsmede buiten Roemenië gevestigde rechtspersonen, voor zoover zij belastbare, in Roemenië betaal bare, in het kalenderjaar 1941 opeischbaar geworden coupons hebben geincasseerd of nog be zitten. verplicht voor 35 procent van de tegenwaarde dezer cou pons in te schrijven op de 4)4 pet. Roemeensche staatsleening 1941. Deze inschrijving dient vóór 1 Juni a.s. te geschieden. Wordt vóór dezen datum niet voor het betreffende bedrag ingeschre ven, dan wordt het bedrag als verschuldigde belasting be schouwd. Rheumatiekbestrijding. De secretaris-generaal van de de partementen van Sociale Zaken en Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming hebben een besluit uitgevaardigd, waarin de reeds eerder gepubliceerde plan nen voor een intensieveren aan pak van de rheumatiekbestrij ding hun bekrachtiging vinden. Het uitvoeringsbesluit voorziet in de .oprichting van een cen traal instituut voor rheumatiek bestrijding, dat zijn zetel te Utrecht zal hebben. Opheffing Tol te Graft. Reeds sedert tal van jaren heeft het provinciaal bestuur van Noord-Holland gestreefd naar opheffing van de in deze provin cie nog bestaande tollen. Terwijl op 31 December 1928 in deze provincie nog zestien tollen op wegen en bruggen voorkwamen, werden in 1941 nog slechts aan een viertal tol len rechten van het landverkeer geheven. Thans hebben de bemoeiingen van het provinciaal bestuur op nieuw tot de opheffing van een tol geleid. Op grond van onder handelingen. gevoerd tusschen het Rijk, de provincie en de ge meente Graft is namelijk de tol heffing op den rijweg door die gemeente, welke heffing reeds van de vorige eeuw dateert, met ingang van 16 Mei gestaakt. KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop heeft m het Dekenaat Alphen a. d. R. het H. Vormsel toegediend aan 20 volwassenen en aan 2386 kin deren, n.l. te Alphen a. d. Rijn 349, Bodegraven 204, Meije en Zegveld 86. Nieuwkoop 147, Aar- landerveen 115, Noorden 190, Zevenhoven 61, Nieuwveen 137. Langeraar 333, Leimuiden 162, Oude Wetering 58 en Roelof- arendsveen 524. LITURGIE ZATERDAG, 29 Mei. Mis v. d. H. Maria Magdalena de Pazzis, Maagd: Dilexisti. Gloria. 2e ge bed Concede; 3e voor Kerk of Paus; 4e voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Wit. In de Kerken v. d. E.E. P.P. Franciscanen: ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Stephanus en Raymundus, Mar telaren: Sancti tui. 2e gebed) v. d. H. Maria Magdalena de Paz zis; 3e Concede; 4e Voor den vre de. Kleur: Rood. SPORT ATHLETIEK. Drie-Vereeni- gingenkamp te Leiden. Deze op Zondag a.s. door „Holland" te organiseeren wedstrijd brengt drie ongeveer even sterke ver- eenigingen op de Leidsche Sin- telbaan. „Holland" beikampt dan het groote A.V. '23 uit Amster dam en Pro Patria, de grootste athletiekclub van Rotterdam. Voor elke vereeniging komen op ieder nummer twee athleten uit, zoodat op ieder nummer 6 ath leten elkaar bekampen. De bes te ontvangt zes punten, de twee de vijf punten en zoo verder. De vereeniging die de meeste pun ten verzamelt wordt winnaar- Het is absoluut niet vooruit te zeggen welke vereeniging de sterkste zal blijken, temeer daar de junioren ook apart elkaar bekampen en punten voor IL. W. A. M. Lazonder (l*< (hun vereeniging kunnen binnen'Haag). Meisjes H.B.S.: 28, 2! brengen. Onder deze junioi schuilen vele onbekende kr; ten. Ook op elk nummer af derlijk zal spanning niet ont ken. Allereerst het groote i op de 100 M. tusschen Nota i en Grijseels (P.P.). Het vo jaar won de laatste het in den van Nota. Evenwel, 1 bleek afgeloopen Zondag in stekenden vorm te zijn, ter Grijseels dit jaar nog niet wedstrijden uitkwam. De 40< is ongetwijfeld voor den Ne landschen kampioen Blom '23), de 800 M. voor Stuiven] (H.). De 1500 M. is weer open vraag, doch Vis (H.) h zeker een kans tegen E (A.V. '23. Het loopen van S huis (H.) op de 3000 M. s nog niet vast. Zijn niet loc zou een groote verzwakking voor „Holland", daar hij n kelijk spel zou hebben tegei Rooij en Engelman van P.P. 4 x 100 M. en de Zweedsche. tafette zullen waarschijnlijk f A.V. '23 zijn, evenals het f springen, waarop de Nederig sche kampioen Houtman P' komt. Op de werp- en sprj nummers is „Holland" niet r sterk vertegenwoordigd. Sleji v. d. Water kan met verspril» tweede worden, terwijl Gr<f (H.) met kogelstooten een 1! heeft. Bij de junioren mal Jagerman (100 M.), Picfa (300 M.) en Swaak (800 M.H goede kans voor „Holland"? verband met de te verwao|s groote drukte (men denke E verleden jaar) zullen Zondajj drie loketten toegangsbewi.il verkocht worden; er zr^ slechts 200 zitplaatsen verkfc worden. Tijdens den wedst< zullen de nummers door lf. sprekers voor het publiek den toegelicht, zoodat iedejj op de hoogte kan blijven vai stand van de competitie. k ZWEMMEN. Rie van Vee#1 bet huwelijk getreden. f termorgen is in het stadhui? Rotterdam het huwelijk gtf1 ten tusschen de bekende zw ster Rie van Veen en den F A. Thuis, trainer van de W». ratten te Haarlem. VanzelfsP kend was er groote belang* ling voor dit huwelijk, va- van de verschillende zwemje eenigingen, Talrijke sportvn den en vriendinnen hadden (b in de trouwzaal verzameld vele zwemsters en zwetni)] waren van de plechtigheid |v tuige. j\ BOKSEN. Wedstrijden te L den. Het programma M morgenavond in de Stadsgeht' zal te Leiden, georganisfi door promotor H. Spaan, IP als volgt. Jan de Paauw. f Haag tegen Frans Diesen. P terdam: Daaf Baan .Rotter) tegen Bep de Reus. Rotter^ Deze professional partijen f over 8 ronden van 3 minuté Amateurs: J. Blom. Den H? tegen Piet Ruws. Rottercf Arthur Kneifel. Leiden teger Klopper. Rotterdam: Hemt den Haag tegen Piet MilenK Rotterdam. Deze nartiien F over 3 ronden van 3 minutf STADSNIEUWS f9 EINDEXAMEN GYMNASljj Voor het dipl. A ziin aanfo Sted. Gymnasium alhier jv slaagd van groep II: mei. A'i Buck. J. G. Chr. Gieben ei C. Zandee. allen Leiden, Dp Blok en C. J. M. Kramers, P den Oegstgeest en D. C. N Voorhout. Het examen w met 1 cand. voortgezet. groep I is nog geslaagd Ji* Roskam te Leiden. Mondelinge eindexamens S. Voor de mondelinge examens aan de Hoogere gerscholen alhier zijn de vo| de data en deskundigen va steld: Leiden afdeeling A: Gen telijke H.B.S.: 23, 24, 25 e# Juni; R.-K. H. B. S.: 4, 5, 7J en 10 Juni; Chr. H. B. S.: 16f 18 en 19 Juni. Deskundigen» W. Grondijs, mi. C. H. R<f gaarde Bisschop en mr. Poser (allen te Den Haag).l deeling B: Gemeentelijke H.P 9, 10, 11, 16. 17. 18, 19, 21 Juni: R.-K. H.B.S.: 23, 24, 251 28. 29 en 30 Juni; Chr. H.B.S en' 31 Mei en 1, 2, 4 en 5 Deskundigen: ir. H. J. Mathal Loderus (Naarden), dr. C. ïia Bremekamp (Bilthoven) em

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2