Voortdurende aan vallen bij den Koeban DUITSCH WE ER,MA C HTS BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- ridht van Woensdagmiddag luidt: „Aan het Oostelijke front van het Koeban-brugigéhoofd en in het gebied van Isjoem vielen de Sovjets met ondersteuning van pantserwagens en slagvliegers, na krachtige voorbereiding door de artillerie, de Duitsche stel lingen aan. Zij werden in een tegenaanval afgeslagen. Daarbij verloor de vijand alleen in één sector van een divisie aan het Koeban-bruggehoofd 15 pantser wagens. m het kustgebied van Sicilië, in het Kanaal en aan de Atlan tische kust schoten gisteren Duitsche jagers, luchtdoelartille rie van de luchtmacht en pa trouillevaartuigen van de mari ne in totaal 25 vijandelijke vlieg tuigen omlaag, waaronder een aantal zware bommenwerpers. Ook in den afgeloopen nacht werden militaire doelen in het gebied van Londen met bommen van zwaar kaliber bestookt. Een vliegtuig keerde niet terug. De luchtdoelartillerie van de luchtmacht meldt het neerschie ten van het 10.000e vijandelijke' vliegtuig sinds het begin van oorlog." ITALfAANSCH WEERMACHTSBER1CHT. Het Italiaansdhe weermachts- bericht van Woensdagmiddag luidt als volgt: „Een langs de Algerijnsche kust onderweg zijnd konvooi werd door onze torpedovliegtui gen aangevallen. Drie groote schepen werden getroffen. Een der vaartuigen, een schip van 10.000 ton, moet als verloren beschouwd worden. Vijandelijke formaties onder namen machinegeweeraanvallen op eenige plaatsen van Calabrie en wierpen bommen op Porto Empedocle, Tapani en het eiland Pantelleria. De schade is van be perkte beteekenis, de cijfers over de geleden verliezen zijn nog niet beschikbaar. Bij deze aanvallen verlor de vij and door den af weer van jagers en luchtdoelge schut 27 vliegtuigen. Vier wer den bij Porto Empedocle, 14 ten Westen van Trapan! en 9 bij Pantelleria neergeschoten." DE AANVAL OP DE DUITSCHE STUWDAMMEN. Volgens de jongste tellingen bedraagt het aantal dooden als gevolg van den Britschen lucht aanval op de Duitscéh stuw dammen 370. Zes en dertig per sonen worden nog vermist. Dat niet nog meer slachtoffers te be treuren zijn is te danken aan eenige autoriteten, die de tegen woordigheid van geest hadden de daarvoor in aanmerking ko mende bevolking onmiddellijk te waarschuwen en tevens on middellijk de noodzakelijke hulpmaatregelen troffen. Het D.N.B. verneemt nog. dat bij den Britschen luchtaanval op de stuwdammen 341 krijgsgevan- Senen van verschillende nationa- teit om het leven zijn gekomen. De door de eerste vloedgolf ver oorzaakte economische schade voor de getroffen bevolking heeft gelukkig niet den gevrees- den omvang aangenomen en wordt door uitgebreide hulp maatregelen gecompenseerd. TURKIJE EN DE VERDERE ONTWIKKELING VAN DEN OORLOG. Politieke en diplomatieke kringen in de Tuaiksohe hoofd^ stad hebben met 'belangstelling kienmis genomen van de kalmte, waarmede de toonaangevende in stanties in Turkije zoowel het einde van den siag iin Noordi- Afrika alsook de besprekingen Ghnxrchill-Roosevelt hebben op genomen. In den afgeloopen win ter verluidde nog in Ankara, dat op Noord-Afritka beslist de inva sie in Europa zou komen, waar- aam natuurlijk ernstige overwe gingen over het aanvalspunt, vooral met betrekking tot den Balkan werden vastgeknoopt. Dergelijke vragen zijn ook thans nog niet verstomd, waarbij van Tuitosche zijde geiheel openlijk de wensch wordt geuit, dat de eerstvolgende actie der geallieer den zich zoo ver mogelijk van het Sunksche veiligheidsgebied', LEVENSWIJSHEID Bü anderer leed. 10) Toen Job in zijn lijden werd bezocht door vrienden, die mooie woorden tot hem praat ten. werd hii geprikkeld en sprak: Dergeliike woorden heb ik reeds in overvloed gehoord. Gii allen ziit lastige troosters Komt er een einde aan de op geblazen woorden? Ik zou evenals gii kunnen spreken. Als gii slechts In mijn plaats waart. Ik zou ook wel woorden tegen u samen koppelen, Het hoofd over u schudden. Ik zou u ook wel bemoedigen met den mond. 'En niet in gebreke bliiven met lippen-beklag. (Job. 16:2). Als we dit lezen, zien we die vrienden van Joh rondom hem staan: met lange gezichten, mee warig het hoofd schuddend, zuchtend, en misschien in schoo- ne zalvende woorden ..diepzin nige" overwegingen voorhou dend. terwiil 't on hun gezich ten is te lezen, dat ze zelf die woorden niet hebben doorleefd, niet hebben doorvoeld, en straks, als ze buiten ziin. weer alles zijn vergeten, en niets hebben ge daan en ook niets zullen doen, om het leed van den mede- mensch te verzachten.... Dat ziin van die menschen. die voor elk leed een van buiten geleerd lesie klaar hebben: die u voor ieder wondie een zalfje presen teeren. Bii groot leed zal de wiize mensch. die dat leed nog niet oprecht kan medevoelen. eerder zwiigen. dan veel praten. Eerst als hii het werkeliik medevoelt. zal hii het van harteliik mede leven getuigende woord spre ken. niet nalatend, om. als 't hem mogeliik is. er de helpende daad hii te voegen. Woorden zonder een daad. als die gesteld kén worden, ziin zoo goedkoop en banaal! Wii moeten tot den liidenden mede-menscb gaan met ware. daadwerkelijke liefde. De christen die uit bet Ge loof leeft, zal in den liidenden medemenseh den liidenden Christus zien waartoe ook die EigeïsChe Zee wordt igenekcndt zullen ontwik kelen. In Turksche kringen heeft men echter toch den indruk, dat de Amerikanen om strategische en binnenlandscih politieke over wegingen hon voornaamste front weer aar het gebied van den Stillen Oceaan zullen moeten verplaatsen. De Turksche afgevaardigde Es- mir, die in zeer nauw contact staalt met de Amerikaanscfae am bassade, heeft dit in een artikel in het officieuze orgaian „Oeloes" naar voren gebracht. Hij schrijft hierin, dat de Amerikanen mis schien volstaan met het deelne men aan den luchtoorlog tegen de Spil dn Europa en het mate- rieele hulp aan de Sowjet-Unie. Andere Turksche roeeningen gaan nog verder en beweren, dat het doel van de huidige bespre kingen tuisschen Roosevelt en Ohurdhill is het vormen van een tweede front in Oost-Azië door een aanval op Japan. Het ont breekt daarbij niet aan aanwij zingen op de 'binmehlandsche po litiek in de Ver. Staten en op de verkiezingscampagne van het volgende jaar. waarvoor Roose velt successen moet kunnen laten zien, die den Amerikanen meer zeggen dan expedities in Afrika en in het Nabije Oosten. In dat vehband wijzen Turksche waar nemers voorts op de toenemende omeenigheid in het geallieerde kamp Ongeacht de jegens Italië steedis onvriendelijke stemming achten realistisch georiënteerde Turken het absoluut verkeerd in Italië vermoeiingsverschiijnselen te wil len zien. Even realistisch en 'nuchter wordt de Anglo- Aaneri- kaamsche propaganda met betrek king tot de overige Zuid-Ooste lijke bomdgenooten dier Spil be schouwd. Opmerkelijk schijnt voorts, dat de beide toonaange vende woordvoerders in de Turk sche pers, de afgevaardigden Atay en Sadak, in den laatsten tijd weer eens de oude theorie ■verdedigen, dat de Turken in Rede van Churchill DE BRITSCHE PREMIER VOOR HET AMERIKAANSCHE CONGRES. Nqar de Britsche berichten dienst meldt, heeft de Engelsche minister-president, Churchill, voor het Congres der Vereenig- de Staten een rede gehouden. In het kort sprekende over het verloop van den oorlog, zeidé de premier, dat in den Stillen Oceaan in snelle opeenvolging ongeluk op ongeluk plaats had gevonden. De nederlaag der En gelschen op Malakka en bij Sin gapore noemde hij „de grootste militaire catastrofe, althans de grootste militaire catastrofe der Britsche geschiedenis". Het was noodig, dit alles en nog veel meer te herstellen. De Engelschen hebben een even groot belang als de Ameri kanen bij een „onophoudelijke en ononderbroken oorlogvoering" tegen Japan. Churchill zeide voor het Congres te staan om te ver klaren, dat Engeland schouder aan schouder met de Vereenigde Staten den oorlog zal voeren „in overeenstemming met het beste strategische gebruik zijne troe pen". Een aanzienlijk deel van den oorlog tegen Japan moet worden gevoerd door de groote legers, lucht- en vlootstrijdkrach- ten, die Engeland thans aan de Oostgrens van Britsch-Indië heeft samengetrokken. Hierin bestaat een der mogelijkheden om China te hulp te komen, want „een doeltreffend en onmiddellij ke hulp" aan China behoort tot de urgentste gemeenschappelijke taken. Churchill verklaarde verder, dat het verslaan van Japan niet de overmeestering van Duitsch- land beteekent, terwijl de over meestering van Duitschland zon der twijfel de nederlaag van Ja pan zal beteekenen. Daarmede is niet gezegd, dat men niet op bei de fronten tegelijk kan optreden. Inderdaad is het grootste deel der Amerikaansche strijdkrach ten thans in actie aan het Zuid- zee-front. In 1942 hebben de Ver. Staten de „voornaamste verant woordelijkheid" voor de voortzet ting van den oorlog tegen Japan op zich genomen, terwijl Enge land den voornaamsten last op den Atlantischen Oceaan op zich nam. Engeland heeft sedert het begin van het bondgenootschap met de Ver. Staten meer dan tweemaal zooveel koopvaardij- tonnage moeten verliezen als de Ver. Staten. Churchille meende te kunnen verklaren, dat, dank zij een „aan zienlijke verbetering in de doel treffendheid der tegenmaatrege len" een verlichting in den duik bootoorlog is ingetreden. Hij leg de er echter den nadruk op, dat het duikbootgevaar nog steeds het grootste gevaar voor Enge land en de Ver. Staten is. Enge land onderneemt ook het groote luehtoffensief tegen Duitschland, dat op machtige wijze wordt ge steund door de luchtstrijdkrach ten der Ver. Staten. De meenin gen zijn verdeeld ten aanzien van de vraag, of de macht in het luchtruim alleen kan leiden tot het verslaan van Duitschland of Italië. Het experiment, aldus Churchill loont de moeite, doch het sluit andere maatregelen niet uit. In dit verband verklaarde Churchill, dat bij den aanval op de Duitsche stuwdammen acht van de negentien aanvallende bommenwerpers verloren zijn ge gaan. Het moeilijkste probleem is het „gebruik der strijdkrachten" met het oog op den tegenstand der duikbooten op de groote oceanen en zeeën. Churchill gaf uiting aan de hoop, dat hij en president Roo sevelt „spoedig de lang ge- wenschte samenkomst met Stalin vrede wenechien te leven en zidh niet met den oorlog willen be moeien. Zij zijn er alleen op be dacht zich te verzetten teigen vij andelijke aanvallen, die gericht zouden bunnen ziin teigen de on afhankelijkheid en integriteit van bet Turksche grondgebied. Sadak stelt in dit verband pogingen in bet wenk om ziin lezers ervan te overtuigen, boe ongemotiveerd de buitenlandscbe geruchten en vermoedens ziin, dat Turkije van Duitscbe zijde in den oorlog be trokken mi kunnen worden. en Tsjang Kai Sjek zouden heb ben. Sprekende over den veldtocht in Noord-Afrika, zeide Churchill dat de inneming van Tunis „bij zonder bemoedigend" voor den Russischen bondgenoot is. Hij gaf toe, dat men, toen de Afrikaan- sche onderneming beraamd werd, hoopte nog vóór het eind van het vorige jaar de heerschappij in Tunis te veroveren. De voor naamste last van den oorlog drukt op de Sowjet-Unie en daar om moet, voorzoover het ,prac- tisch en volgens het gezond ver stand uitvoerbaar is" alles wor den gedaan om de Sowjet-Unie te ontlasten. Aan het eind van zijn rede zei de Churchill, dat de vijand nog steeds machtig is. Het is moei lijk den vijand te benaderen; hij bezit nog steeds geweldige legers, reusachtige hulpbronnen en een onschatbaar strategisch gebied. Met veel nadruk zeide Churchill, dat er nog een ernstig gevaar is, het gevaar van verlenging van den oorlog, want niemand kan voorspellen, welke nieuwe com plicaties deze dan zal brengen. Hij wees erop, dat een voortsleepen van den oorlog wegens de ge weldige uitgaven de democra tieën zou kunnen „vermoeien, afstompen en van elkander ver wijderen". COMMENTAAR VAN HET D.N.B. De diplomatieke correspondent va nhet D.N.B. schrijft: „Als de rede van Churchill moet worden beschouwd als uit vloeisel van zijn besprekingen te Washington, kan zij slechts den indruk bevestigen, dien men tot dusverre van deze besprekingen heeft gekregen. De moeilijkhe den, welke den geallieerden zorg baren, worden met iedere samen komst duidelijker. Uit de verkla ringen van Churchill blijkt, dat Engeland en de Vereenigde Sta ten zich volkomen bewust zijn van den omvang van het gevaar en van de noodzakelijkheid, daartegen maatregelen te nemen, zonder dat zij echter een probaat middel hebben gevonden. Daarom duurt ook het touw trekken om de prioriteit van het volgende oorlogstooneel voort. Churchill pleit voor Europa, Roo sevelt voor Oost-Azië waarbij Tsjoengking in zijn door Chur chill toegegeven wanhopige po sitie getroost wordt met het voor uitzicht, dat Engeland ongetwij feld wel eens bereid zal zijn tot het ondernemen van een actie tegen den weg door Birma. Daar mede wordt de juistheid van de opvatting bevestigd, dat Tunis, waarvan de Engelschen ën Ame rikanen zoo lang gevochten heb ben, niet het einde, maar het be- fin van de moeilijkheden betee- ent, en dat Tunis een niet beslis send intermezzo was. Wat Churchill zeide over het voortdurende duikbootgevaar, de geringe kans om de Spil van de lucht uit te overwinnen en de vernielende gevolgen van 'n ver lenging van den oorlog voor de geallieerden, komt dichter bij de werkelijkheid dan zijn reeds weer legde bewering, dat door den aanval op twee Duitsche stuw dammen een vernietigende slag aan de Duitsche oorlogsindustrie is toegebracht". HET 10.000STE VIJANDELIJK VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Met betrekking tot het reeds gemelde feit, dat de luchtdoel artillerie der Duitsche lucht macht sedert het uitbreken van den oorlog 10.000 vijandelijke vliegtuigen heeft Vernietaigd, ver neemt het D. N. B„ dat dit even veel vliegtuigen zijn als de Brit sche, Franschen en Belgische luchtmachten tezamen aan het front in de eerste, tweede en derde linie en aan lesvliegtuigen bij het uitbreken van den oorlog in 1939 bezaten. Dit succes be rust vooral op de sedert den we reldoorlog aanmerkelijk verbe terde wapentechniek, die het mogelijk maakt thans zelfs zeer zwaar geschut te gebruiken hij den strijd tegen vliegtuigen. Vooral het gebruik van het nieuwe 2 cm. vierlinggeschut der luchtdoelartiilerie is zeer effect vol geweest. De verdere ontwik keling der meetapparaten waar door in de toekomst een verdere stijging van het aantal neerge schoten vliegtuigen te verwach ten is, heeft eveneens zeer veel bijgedragen tot de successen. ZENUWOORLOG TEGI ITALIË. Italië staat op het oog« in het middelpunt van ea nuwoorlo'g, waarvan het even ondubbelzinnig als de thode aanvechtbaar is. De gelschen en Amerikanen zo zoo wordt in politieke kring Berlijn verklaard, him suoc Tunesië tot het uiterste uitbuiten. Wetende dat het Odaansche volk zich zeerr verbonden voelt met hef kaansche gebied, hebben d< glo-Amerikanen van het V van Tunesië een schokkend werking o.p het Italïaansche derland verwacht. Toen de lusie in rook vervloog, pro den zij door het voeren vai onbeperkten zenuwoorlog nog zoo'n schok teweeg te i gen. Hetgeen nu geschiedt niets anders dan die poginj na bijna 3 jaar van zeer zv strijd in Noord-Afrika beh successen propagandistisch politiek zóó uit te buiten, nieuwe Europeesche inspa ten overbodig, resp. zoo oop mogelijk werken. Te eBrlijn is men er meei ooit van overtuigd, dat deze thode tot mislukken gedi is. De reactie, waarmede thans op de Anglo-Ameril sche zenuwoorlog antwo heeft dezen oorlog reeds ii belachelijke getrokken. De monstraties in de groote Ital sche steden, de eensgezinde der bevolking, de staalt vastberadenheid van de le en de toon der pers pleiten de kwaliteit der Italiaansch nuwen. JAPAN EN HET KATHOLICISME. De vertegenwoordiger vai pan bii het Vaticaan. amh deur Harada. heeft eenige klaringen afgelegd tegei het Romeinsche nersagent: Eurasia. Er ziin in Japan 300.0W tholieken. od de Philippiini millioen. in China 3 millioe Indochina IV millioen. in t dus ongeveer 20 millioen tholieken. waarvan omst 15 millioen in de door J bezette gebieden. Hoewel aantal tegenover de hondi millioënen inwoners in het Aziatische gebied klein sc is de geestelijke invloed vai Katholicisme op grond van eeuwenoude geschiedenis b gewoon groot. Om die i neemt de Janansche rege bii de politieke oriënteerins houding van diep begrip aa genover den katholieken dienst. De Janansche rege beschouwt het als haar tas door den oorlog beschadigd tholieke kerken en gebouw herbouwen en de missionai behulpzaam te ziin bii de spreiding van het katho geloof en bii hun opvoeden maatschappelijk werk. In April werd onder vo terschan van den aartsbis! I mgr. Doi in Tokio een katl ke sectie Groot-Oost-Azii sticht, die ten doel heeft d menwerking met de katholi in Oost-Azië verder te vei ren. De ambassadeur wees c volgens on het herstel de nlomatieke betrekkingen het Vaticaan en gaf ziin vo ning te kennen met al, krachten te kunnen mede ken aan het nauwer wordeiE betrekkingen. i Hoofdprijzen Staatsloter1 Trekking van heden, 2.000. 19375. 1.000. 5288. 400. 8816. 100. 3720, 8956, 10268, 1 16038. 16609. LITURGIE VRIJDAG, 21 Mei. Mis H. Aufridus, Bisschop en 11 der: Statuit. (Zie in het i eigen v. h. Bisdom). Glori gebed Concede; 3e voor Kei® Paus; 4e voor den vrede. 11 Credo. Prefatie van Pase Kleur: Wit. In de kerken der E.E.P.F[ Franciscanen. i VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z,r dislaus van Gielniov, Chris] van Viterbië en Vivalduis, F! diers: Gonfiteantur. 2e 0 voor den vrede. 61

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 6