fls 34STE JAARGANG N° 10559 WOENSDAG 19 MEI 1943 jreaux: Papengracht 32 - Giro 103003 ■lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilnjer, Hoofdredacteur. k'oornameliik lucht- activiteit 'ifii BUÏTSCH WEERMACHTSBERÏCHT. Duitsche weermachtsfoe- jb van Dinsdagnamiddag ,Aan het Koabanbruggehoofd raen in succesvolle gevechten jieuw talrijke gevangenen "ge lakt. Aan het overige deel van t Oostelijk front heerschte teren slechts geringe plaatse- it gevechtsactiviteit. De iucht- cht bombardeerde met zicht- ar succes voor den oorlog be- tgriike installaties in Lenin- id. idi iuchtaanvallen overdag van igi i vijand op eenige plaatsen in ietl bezette gebieden in het Wes- veroorzaakten onder de be ing zware verliezen, vooral de stad Bordeaux. Hierbij rden in luchtgevechten en de iuchtdoeiartillerie 17 ir het meerendeel meermoto- e vijandelijke vliegtuigen ver- tigd. den afweer van Britsche yj htaanvallen op Duitsche con. "s lien, en boven Nederland oten bewakingsvaartuigen 4 luchtdoelartillerie van de ma- vijandelijke vliegtuigen nu r, ll '3 IwÉoven den Atlantischen v, >aan vernietigden Duitsche ge. htsvliegtuigen 2 Britsche mnenwerpers, waaronder een «te vliegboot. Vier eigen ja- js gingen verloren. [nkele Britsche vliegtuigen, «rvan er een werd neerge- oten, vlogen in den afgeloo nacht boven het Westelijke Zuidelijke Duitsche Rijksge- )e luchtmacht zette den strijd en. belangrijke doelen in. het lied van Londen ook in den 'ht van 17 op 18 Mei gedu- de verscheidene uren voort viel met een sterke formatie ire gevechtsvliegtuigen de be- Jsrijke aanvoerhaven Cardiff go het Bristolkanaal aan. luikbooten boorden tijdens mderlijke tochten in het (1 irdelijke deel van den Atlan- hen Oceaan 8 schepen met gezaimenlijken inhoud van 00 brt. in den grond, waar- jer een koelschip van 12.000 Tl dat volgeladen met vleesch aa lerweg was naar Engeland. 'endien schoten zij drie aan- "fende meermotorige bommen- ■pers neer." ital1aansch tveer.machtsbericht. let Italiaansche weermachts- 1J icht van Dinsdagmiddag f. It: yptaliaansche torpedovliegtui- die een verkenningsvlucht lernamen langs de kust van ird-Afrika, hébben op de "j ie van Bougie een lichten iser en een varend schip van Idelbare tonnage door torpe- getroffen. en vijandelijke formatie liet amen vallen op Alghero ssari), waarbij eenige woon- zen instortten en slachtoffers stonden onder de bevolking. toestellen werden dojpr Herie van den luchtafweer Tgescboten. Ook werd een indelijk Vliegtuig vernield op Middellandsehe Zee door een itseh korvet en een ander 1 getroffen door batterijen den luchtafweer, in de wa-' en van de Straat van Messina gevolg van den luchtaanval Alghero vallen 11 dooden en sewonden te betreuren." beschadiging van de STUWDAMMEN. a den nacht van 16 op 17 Mei alen, naar in het weer- ehtsbericht werd gemeld, door bohe bonumen twee stuwdam- a beschadigd, waarbij door de Woor veroorzaakte water ed zware verliezen onder de ierbevolking werden veroor- Op dezen terreuraanslag valt een bijzonder kenmerkend licht door een bericht van den Britsehen Reuterdienst, welks voormalige Berlijnsche corres- pondent het volgende meldt: Een bekende Joodsehe specia list uit Berlijn, die thans in Lon den zijn practijk uitoefent, vroeg mij eenigen tijd geleden waarom de Britsche luchtmacht de stuw dammen in Duitsehland neg niet gebombardeerd had Zijn mede- deeliiïgen gaven mij aanleiding om een brief te sturen aan het ministerie van luchtvaart, waar in ik zijn inlichting doorgaf. La ter ontving ik antwoord, waar in men mij voor dit voorstel van den Joodsehen specialist, wiens naam niet bekend gemaakt kan worden, bedankte en de verze kering gaf dat men dit voorstel zeer zorgvuldig zou onderzoe ken." Dit bericht laat. naar de Eer lij nsche pers schrijft, er geen twijfel over bestaan, dat deze aanslag op de stuwdammen een door Joden geïnspireerde mis daad is. De schuld van het Jo dendom aan dezen door hen ver oorzaakten oorlog wordt, zoo voegt men hieraan toe, steeds grooter. Zooals vele andere, zoo zal ook deze jongste Joodsehe misdaad op de juiste wijze wor den gestraft en op de aanstich ters terugvallen. de strijd in birma, Het Japansche hoofdkwartier heeft het volgende communiqué gepubliceerd: ..Japansche strijdkrachten heb ben op 14 Mei, om 14.00 uur Maungdaw, een belangrijk steunpunt aan de IndischBir- maansehe grens bezet. Deze strijdkrachten bereiden zich thans voor op nieuwe operaties. De resultaten, die in dezen veld tocht sedert het begin der opei-a- ties in den Arakan-sector in de tweede helft van December tot 14 Mei zijn behaalde, luiden als volgt: 1. De vijand verloor op de slagvelden 6414 soldaten. (Dit zijn alleen de soldaten die door de Japanners begraven zijn). 2. 574 gevangenen werden gemaakt, onder wie een groot aantal Britsche soldaten. 3. 327 vijandelijke vliegtuigen wei-den neergeschoten, waaron der 118 door de luchtdoelartille rie. Het aantal vijandelijke vlieg tuigen, dat op den grond werd vernield of in brand gestoken werd, bedraagt 225. 4. 207 stukken geschut wer den buitgemaakt. 5. Het aantal lichte en zware mitrailleurs, dat buitgemaakt werd, bedraagt 459, 6. 4897 geweren en revolvers werden buitgemaakt. 7. Het aantal buitgemaaakte tanks en pantserwagens be draagt 83. 8. 255 vrachtauto's werden buitgemaakt!'. de russische vrijwilli gers bataljons. De A.N.P.correspondent te Berlijn meldt: Dat aan de ziide van de Duitsche weermacht in de Soviet-TJme ook uit de in- heemsche bevolking samenge stelde formaties strijden, is al gemeen bekend. Reeds meerma len ziin van Duitsche ziide be richten verschenen over de vor ming van Russische vriiwilli- aersbatalions. die naast Duitseh land actief aan den strijd tegen het bolsiewitsische regime in hun land deelnemen. Zelfs ia in dit verband de naam van den Russjschen generaal Wlassow genoemd, die bii de organisatie van deze nationale formaties een belangrijke rol speelt. De ..Berliner Boersen Zeitung" noemt dit verschijnsel een der belangrijkste, die deze oorlog heeft teweeggebracht. Het aan tal der vrijwilligers is aanzien lijk toegenomen In garnizoenen en troeoenkamoen in het Oos ten worden steeds weer nieuwe vriiwilligers-batalions voor den beslissenden striid tegen het bolsjewisme opgeleid, Hun oo~ Nederlanders naar de Oekraïne BELANGRIJKE WIJZIGING TOT STAND GEKOMEN, In de organisatie van den in zet van Nederlandsche vakarbei ders in de Oekraine is een be langrijke wijziging gekomen. Tot dusverre bestond de Werkdienst Holland voor de uitvoering van het meest noodzakelijke werk. Hieronder ressorteerden aanvan kelijk circa 800 man, die onderge bracht waren in een kamp te Rowno en in enkele kleinere kampen te Kief en Dnejprope- trovsk. De organisatie van den Werkdienst Holland was evenwel niet geschikt om de Nederland sche werkkrachten in het Oosten tot volle ontplooiing te laten ko men. Daarom is deze werkdienst, aldus deelde drs. W. Goedhuys, de hoofdafdeelingsleider van de N.O.C. op een persconferentie mede, omgezet in eeh andere or ganisatie n.l. de Ostwerk Oekrai ne G.m.b.H.,, welke onder het Rijkscommissariaat Oekraine staat en rechtstreeks onder het Oostministerie. Deze G.m.b.H. is niet alleen voor Nederlanders maar voor alle andere Germaan- sche volkeren toegankelijk. Belangrijke wijzigingen zijn er door deze nieuwe instelling geko men in de omstandigheden, waar onder de Nederlanders daar zul len werken en leven. Op de eerste plaats krijgen de menschen thans een vast con tract. Van alle kanten zijn de officieele waarborgen gekregen, dat de beloften in dit contract zullen worden nagekomen. De voorwaarden zijn goedgekeurd door het Oostministerie en door j den Duitschen minister van so- j ciale zaken Het contract omvat de volgen de belangrijke punten: Wanneer een arbeider een jaar heeft gewerkt, bestaat de moge lijkheid, dat hij als zelfstandige vakarbeider wordt ingezet, waar bij hij den steun geniet van de G.m.b.H. en zoo noodig van N. O.C., o.a. ter verkrijging van de materialen. Voorts kan de zelfstandige ar beider zijn gezin laten overko men. Dit was tot dusverre niet mogelijk. Op 1 Mei j.l. zijn de eerste 15 Nederlandsche arbei ders in Rowno zelfstandig ge worden en hebber een eigen zaak gekregen. Nog andere punten zijn in het contract officieel geregeld, zooals arbeidsloon, Einsatzgeld, vrije woning en kleeding enz. Maar het voornaamste is de KEURINGEN VOOR DE" WAFFEN S.S., LEGIOEN EN LANDWACHT. Het S.S. Ersatz Kommando Nederland deelt mede: Voor personen van 1835 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keuring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Nederl. Landwacht en S.S. Wachtbatail- lon en worden gedurende hun verbintenis bij een der boven genoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. land wachtdienst komt in mindering van den arbeidsdienst. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Rijkscommissaris voor het "be zette Nederlandsche gebied be slist, dat voor Nederlanders, die bij de Landwacht dienen, doch onder den Arbeidsdienstplicht vallen, de diensttijd van drie maanden bij de Landwacht in aanmerking wordt genomen voor den Arbeidsdienstplicht. Dienstplichtigen voor den Ar beidsdienst, die drie maanden bij de Landwacht hebben ge diend, worden dus slechts voor den tijd van drie maanden voor den Arbeidsdienst opgeroepen. log in een buitengewoon span nende faze is gekomen, met alle middelen te bespoedigen en te verscherpen met de ondubbel zinnige bedoeling den oorlog te gen Italië zoo snel mogeliik tot een einde te brengen. Om die reden ziin thans de meedoogen- looze bomaanvallen od Italië in verscherpte mate begonnen. De Angelsaksische mogendheden hopen de burgerbevolking te kunnen terroriseeren en uit het evenwicht brengen. Ook de on langs uitgeworpen vlugschriften en de verscherpte radio-actie, waarbii het Italiaansche volk tot vrede wordt aangespoord, beoogen hetzelfde. De vijande lijke agitatie verzuimt echter wiiseiiik. aldus Gavda mede te deelen. dat het Italiaansche volk onder ..vrede" in feite de volledige vernietiging van de Italiaansche natie en van alle verdere ontwikkelingsmogelijk heden moet verstaan. Ook dit keer zal de zenuwenoorlog der Angelsaksische mogendheden geen succes hebben. Tot de nieuwe methoden van den zenuwenoorlog behooren, naar Gavda verklaart, de voort- BELANGRIJKE AANWIJ ZING UOOR DE VERORDE NING INZAKE DEN AAN MELDINGSPLICHT. Morgen 20 Mei 1943, moeten zich alle in de maanden Sept. en Oct. van het jaar 1921 geboren mannen overeenkom stig den op 12 Mei in dit blad gepubliceerden oproep van het bevoegde Arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkan toor van 917 uur persoon lijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldings formulier en de andere iden titeitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De dis tributiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte perso nen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplich- tigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de be palingen der verordening of trachten deze te ontduiken. opgepast! schieten door luchtdoelartillerie. Waarschuwing aan de burger bevolking. Het bureau van den Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden deelt mede: Den 20sten Mei tusschen 8 en 18 uur wordt door de luchtdoel artillerie geschoten op doelen op den grond in het gebied binnen de lijn Oostelijke rand van Velp- Latum-Baar-Rheden 2 K.M. ten Zuid-Oosten van Teriet. Verder wordt door de Iucht doeiartillerie op doelen op den grond geschoten: den 21sten, 22sten en 23sten Mei tusschen 8 en 12 uur en 14 en 18 uur op de Leusder heide; den 24sten en 25sten Mei van 8 tot 12 uui en van 14 tot 18 uur in den polder de Haar 1.5 K.M. ten Westen van den weg Amersfoort-Bunschoten- Spakenburg en 5.4 K.M. Noord- Noord-Oostwaarts van Soest, en op den 24sten Mei van het dorp Watergang Westwaarts tot aan het dorp den lip, van daar 2 KM naar het Noorden, dan Oost waarts tot aan het Noord-Hol- landsch kanaal ter hoogte van het dorp Ilpendam, van daar aar het Zuiden tot aan het dorp Watergang. treden in het ooeratiegbled zoo wel als in het achterland vormt oo het oogenblik het opvallend ste nieuwe accent in het beeld van het Oostelijke front. gayda over den zenuwenoorlog. Gavda schrijft in de ..Giornale d'Italia". dat na het beëindigen van de campagne in Noord-Afri- ka een nieuwe faze begonnen is van den Engelsch-Amerikaan- schen zenuwoorlog tegen Italië. De Angelsaksische mogendhe den achten het blijkbaar doel matig den zenuwenoorlog tegen het Italiaansche volk, nu de oor- spreide gefantaseerde berichten over interne gebeurtenissen in Italië, zooals de vorming van een oppersten raad van zes. waarvan de koning, de Duce. en de vier maarschalken Graziani. Cavallero. de Bono en Caviglia mogelijkheid van zelfstandigheid durend door den viiand ver en de overkomst van het gezin. Hierdoor is het n.l. mogelijk, dat in de toekomst andere typen menschen zich vrijwillig in het Oosten willen inzetten. Tot dus verre vielen er drie categorieën te onderscheiden n.l. de idealis ten, de menschen zonder politiek in de hoop daar veel geld te kun nen verdienen en de avontu riers. De laatsten zullen dan ge heel verdwijnen. Door de over komst van het gezin krijgt men dan de gezeten Hollandsche fa milie. Er wordt zoodoende een Jaag van degelijke arbeiders ge vestigd, die den grondslag van zekerheid kunnen leggen in den cbaotischen toestand. zouden behooren. Andere gefan taseerde berichten maken mel ding van het overnemen van het opperbevel in Zuid-Italië door maarschalk Badoglio en van het aftreden van den koning, en van de regeering. De bewering van den viiand. dat in Italië „ner vositeit" heerscht. is slecht^ een manoeuvre om eigen nervosi teit te verbergen. KAART VAN PILT Een kaart die de ligging aangeeft van het eiland Attoe, waar mo menteel hevig gevochten wordt tusschen Japanners en Ameri kanen.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1