V. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad em Sport M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de «dvertentiënC. de Heiden, Leiden. Verduisteringstijden van 9 tot en met 15 Mei van 21.305.45 uur. MAANSTANDEN. Zat 8.5: 0.18 onder, 8.56 op. Zond. 9.5: 1.11 onder, 9.44 op. Maand.: 10.5: 1.57 onder, 10.38 op Dinsd. 11.5: 2.32 onder, 11.38 op. Woensd. 12.5: 3.04 onder, 12.39 op (E. K.). Dond. 13.5: 3.33 onder, 13.43 op. Vrijd. 14.5: 3.58 onder, 14.50 op. WASHINGTON EN MOSKOU. Davies brengt boodschap van Roosevelt over. Uit Washington wordt gemeld: Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie medegedeeld, dat de voormalige Amerikaan- sche ambassadeur in de Sowjet- Unie, Davies, zich met een bui tengewone boodschap van Roose velt aait Stalin naar Moskou zal begeven. Davies zal, naar Roose velt nog zeide, vrijwel onmiddel lijk naar Moskou vertrekken. Uit de berichten van de neutra le correspondenten te Washing ton en uit verschillende aandui dingen in de Amerikaansche pers kan men omvang en grootte der bolsjewistische eischen aan de Vereenigde Staten afmeten. Ook verluidt uit betrouwbare en over het algemeen goed inge lichte kringen in en om het Wit te Huis, dat Roosevelt in princi pe bereid is, op Stalins voorstel len in te gaari en dat hij een per soonlijk onderhoud met zijn bondgenoot in het Kremlin, even tueel in aanwezigheid van Chur chill. gewenscht acht. In dit ver band wijst de correspondent van het Argentijnsche blad „Nacion" erop, dat Stalin onder meer een pact met de Vereenigde Staten wenscht. Daar de Amerikaansche grond wet echter een stemmenmeerder- heid van tweederde voorschrijft en een dergelijke meerderheid op het oogenblik in het Congres niet bestaat, heeft Stalin als mi- nimum-eisch reeds thans de er kenning van de Sovjet-Russische aanspraken on de Poolsche gebie den verlangd. Dezelfde eischen zijn ten opzichte va:.-de Balti-mede op te geven. sche staten gesteld en m hetzelf-T^ t_ i_*iuij- de verband worden Finland en Roemenië genoemd. Volgens de neutrale berichten is men te Londen en Washington bereid, den Sowjets een grooten invloed in alle inter-Europe'esche aange legenheden toe te staan. BINNENLAND REGELING TERUGBETALING VAN DE INGELEVERDE BANKBILJETTEN. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft uitgevaardigd een „Instructie bankbiljetten II". krachtens wel ke thans een aanvang wordt ge maakt met de afwikkeling van de pesten, betrekking hebbende ©p bona fide inleveraars. Wij ontïeenen daaraan na het reeds door ons gepubliceerde nog het volgende: Bona fide inleveraars zijn zij die, naar het oordeel van den inspecteur der belastingen, op 13 Maart 1943 eigenaar van de ingeleverde biljetten waren en te wier aanzien noch vermoe den van belastingfraude, noch vermoeden van overtreding der prijsvoorschriften of van deel neming aan den zwarten han del bestaat. Uiteraard wil dit met zeggen, dat het bloote vermoeden van den inspecteur aangaande het r Jjodi tZotygf&'lo-o-d GEBR. ROTTERDAM DEN HAAG - VERTREK VRIJWILLIGERS GERMAANSCHEN I.AND- DIENST. Het nieuwe contingent vrijwil ligers voor den Germaanschen landdienst zal 2b Juru a.s. naar ae Nederiandsche kampen in het gebied Lanzig/West-Pruisen ver trekken. JOngens en meisjes van 1418 jaar kunnen zich to\ uiterlijk 15 iviei banmelden aan net adres: Mgr. van de Weteringstraat 118 te Utrecht. niet voldoen aan de boven om schreven eischen beteekent, dat ae inieveraar niets terug krijgt. Die gevallen zullen worden on derzocht. Doch voorioopig wor- aen alleen behandeld de posten van de inleveraars, die door de inspecteurs zonder' meer bona iide worden geacht. De inspecteur onderzoekt, weixe loopende belastingen en andere schulden aan den Staat ae bona tide inieveraar nog te betalen heeft. Hij kan verder bepalen, dat een door hem vast te stellen bedrag wordt geblokkeerd ten einde daaruit de in 1943 nog opvordenoaar wordende belas tingen met uitzondering van loonbelasting, commissarisseïi— belasting en dividendbelasting te voldoen. Dit zal echter alleen geschieden indien de in ieveraar zijn belastingen niet op tijd pleegt te betalen. De inspecteur machtigt den ontvanger teruggaaf te verlee- nen van het na inhouding en blokkeering resteerende bedrag. De teruggaaf heeft plaats op de rekening van den inieveraar bij den postchèque- en giro dienst te Amsterdam dan wel op diens rekening (boekje) bij de door hem aangewezen bank ot 'spaarbank. Van de beschikking van den inspecteur, die door deze naar den ontvanger wordt gezonden, krijgt de inieveraar een af schrift. Deze moet binnen drie dagen na de ontvangst van dit afschrift aan den ontvanger opgaaf doen van zijn gironum mer of van den naam van het gironummer van de bank of spaarbank bij welke hij over schrijving van het hem toeko mende verlangt; indien hij overschrijving bij een 'spaar bank verzoekt, gelieve hij het nummer van zijn spaarbank- Is de rechthebbende geen re keninghouder bij den \post- chèque- en girodienst en heeft hij evenmin een rekening bij een bank of een tegoed bij een spaarbank, dan dient hij voor het openen vaneen rekening bij een bank of voor het aan leggen van een spaarbankboekje te zorgen. De ontvanger kan, indien bh daarvoor redenen aanwezig acht, aan dengene. die (per sa.- do) recht heeft óp de teruggaaf van ten hoogste 500, dit be drag in contanten uitkeeren. Slechts in het laatst bedoelde geval behoort de belanghebben de zich met dit afschrift ten kantore van den ontvanger te vervoegen. Uit het vorenstaande blijkt, dat in het algemeen geen resti tutie in contanten plaats vindt. Wie maximaal 500 gerestitu eerd krijgt en het hem toeko mende in contanten wenscht te ontvangen, moet dat den ont vanger der belastingen verzoe ken; hij kan terzake geen rech ten laten gelden. De verzoeker zal zijn dringende behoefte aan maximaal 500 contanten der halve moeten kunnen aamtoo- nen. Wil een' inieveraar een ver zoek doen om bepaalde belas tingen of andere schulden aarl den Staat uit zijn tegoed te kwijten, dan wordt hem aange raden dat verzoek onmiddellijk te doen en het te richten aan den ontvanger van het kantoor van inlevering. DE BOTERBONNEN 13 EN 17. Kunnen geruild worden tegen rantsoenbonnen. i Aangezien de geldigheidsduur /an de bonnen „Boter 13A", „13B Boter", „Boter '17A" en „17B Boter" in tegenstelling met het geen in de bonnenlijst is ver meld, op Maandag 1 Mei a.s. af- rt en de mageliikheid be staat, dat nog niet alle verbrui- .1 r j g ponnen boter, mar- Jf I garine. rundvet of bak- en braad- vet hebben kunnen verkrijgen, DE JUISTE MAN OP DE JUISTE PLAATS. Deze tijd eischt daden en menschen, die daden kunnen en durven stellen. Alles wat voos en zwak is, zal de storm, die over ons werelddeel vaagt, niet overleven. De toekomst be hoort aan den mensch, die zich bewust van zijn kracht en zijn plichten, bereid is te wijden aan den opbouw van een bétere samenleving. Aan deze taak zal geen onzer zich kunnen ont trekken. Ook hij niet. die meent dat hij afzijdig van het wereld gebeuren stil zijn gang kan gaan. O f hij zal den weg tot de gemeenschap moeten vinden, o f nij zal uitgestooten worden en ondergaan. Slechts door een enorme krachtsontwikkeling zul len wij den wonden, die de oor log heeft geslagen, kunnen hee- len. In het toekomstige arbeids proces zal het er nog meer dan vroeger op aankomen, dat elk op de juiste plaats staat. Karak ter en prestatie alleen zullen deze plaats voor elk onzer be palen. Dit is een principe van werkelijke revolutionnaire draag wijdte. Het Langemarck-stu- dium zal medehelpen het te ver wezenlijken. Jonge mannen tus- echen 16 en 22 jaar, die onge huwd zijn er. die de geheele la gere school hebben doorloopen, die den moed en de kracht heb ben zich een betere toekomst te scheppen, kunnen door deze in stelling de kans krijgen, een middelbare vakopleiding of een academische opleidum te vol gen. Inlichtingen v/orden ver strekt door het Langemarek- etudium Waalsdorperweg 12. Den Haag. kunnen zij, die genoemde bon nen nog i'n hiin bezit hebben, deze van Dinsdag 11 tot en met Zaterdag 15 Mei a.s. bij de plaat selijke distributiediensten inwis selen tegen rantsoenbonnen voor boter, welke zooals bekend een onbeperkten geldigheidsduur heb ben. BOUILLONBLOKJES, AROMA'S e.d, DISTRIBUTIEGOED, In het heden verschenen Ver ordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secr.-gene- raal van het Dep. van Land douw en Visscherij ingevolge de Dis- tributiewet 1939 betreffende de distributie van bouillonblokjes, aroma's e. d. Daarin wordt het volgende be paald: Bouillontabletten, bouillon blokjes, bouillonkorrels, bouil lonpoeder en bouillonpasta in den zin van het vleesehextrac- tenbesluit, extracttabletten, ex tractblokjes, extractkorrels, ex tractpoeder. extractpasta, soep- tabletten, soepblokjes, soepkor rels, soeppoeder, soeppasta, soep gedroogde soepgroente, zoomede justabletten, jusblokjes. juskor- rels. juspoeder, juspasta. vloei bare jus, spijs-aroma, soeparoma, spijs- en soeparoma, planten ex tract, pikante saus, ketch-up en gedrogde soepgroente, zoomede alle producten, welke kunnen dienen of welke zouden kunnen worden gebruikt ter vergrooting van olie-, vet- of botervolume of ter -vervanging van olie, vet, bo ter, botersaus, room, si af a us of mayonaise, alsmede theesurro gaten, zoomede alle producten, welke kuilen dienen of welke zouden kunnen worden gebruikt om op thee of theesurrogaat ge lijkende dranken te bereiden, worden aangewezen als distribu tiegoederen in den zin van arti kel 4 van de Distributiewet 1939. Burgemeester. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken is F. Th. H. Uijen, op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van de gemeente Waalre. Vergunningstelsel voor handel in visch. Teneinde de zoo noodzakelijke ordening in den vischhandel te bereiken, is in het 8 dezer verschenen Voedselvoorzeningsblad een ver ordening afgekondigd van bet Bedrijfschap voor Visscherij- producten, waarbij met ingang van een nader door dit Bedrijf schap te bepalen datum de uit oefening van den groot- en kleinhandel in visch, schaal- en schelpdieren markt- en straat handel hieronder begrepen BIJBELLEZING door Prof. P. STAMMEYER. I15e Week 9—15 Mei. Tweede Zondag na Paschen. Deze Zondag wordt genoemd Zondag van den goeden Herder; dit natuurlijk naar aanleiding van het evangelie. Ook het epis tel spreekt ons van den Herder, die de zielen behoedt, Christus. Het is te begrijpen, dat deze ge dachten in den tijd tusschen ver rijzenis en hemelvaart naar vo ren komen: in dien tijd heeft de goede Herder een zichtbaren Plaatsbekleder aangesteld om Zijn kudde te hoeden (Joh. 21 1517) en daarmede de belof te in Matt. 16 1819 verwerke lijkt. Christus blijft Zijn Kerk leiden, ook na Zijn heengaan; Zijn zichtbare Plaatsbekleeder leidt ons in Zijn naam- en met Zijn kracht. Naar het voorbeeld van Christus moet zijn Plaats bekleeder „herder" zijn, geen huurling; vandaar vinden we na de opdracht aan Petrus in Joh. 21 1819 de aankondiging van zijn marteldood. Woensdag in deze week vieren we het Beschermfeest van St. Joseph. Daar God het dierbaar ste. dat Hij op aarde gaf, name lijk Zijn eigen Zoon en diens Moeder aan de bescherming van St. Joseph toevertrouwde, heeft de Kerk Hem ook als bij zonderen Beschermer gekozen; Zij steunt op Zijn machtige voorspraak. In het evangelie wordt in de slot woorden precies Zijn taak aan gegeven: „Jezus was, naar men meende, de zoon van Joseph".' De-ze trad dus op als Hoofd van het gezin. Het best zien we de beteekenis van de parabels in Mark. 4 1 20, waar Christus zelf na de pa rabel de verklaring er van geeft. Daar de parabel een verzonnen verhaal is om iets anders te lee- ren, ligt de beteekenis in de toe passing. Deze wordt niet gege ven, tenzij hier in Christus' aparte verklaring. Die toepas sing wordt dus het onduidelijk element in de parabel en om ze goed te begrijpen moet men zon der vooroordeel zijn. Vandaar waren ze voor de Farizeeën dik wijls onbegrijpelijk: zoo kunnen we ook verstaan de bedoeling van vers 1112. (Maandag). Mark. 4 23 slaat terug op het. voorafgaande: Christus geeft zijn parabels, opdat zijn leer be grepen zal. worden; mochten sommige gedeelten alleen begre pen worden door de Apostelen, omdat zij b.v. een aparte ver klaring krijgen, dan zullen zij deze ook doorgeven. In vers 24 25 geeft de evangelist een paar teksten, die in duidelijker samenhang in de andere evan geliën staan, waarheen de aan- teekening ons dan ook verwijst (Dinsdag). De leerlingen 'waren van goe den wil en kwamen er da toe aan Jezus uitleg te vt; wanneer zij zijn woorden begrepen; deze werd hun ven, zooals aan elk goedw! de. Op deze manier verstaai 4 34. In de meeste pan lag de toepassing voor de en was geen uitleg noodig zelfs niet voor de Farizeeën geliik Mark. 12 12). Wanneer ons geloof leve; zullen we vertrouwen op goddelijke Voorzienigheid welke moeilijkheden we ooS raken: aldus veronderstelt tijdens de storm op het Het gebrek aan geloof maai Apostelen bevreesd. (Donde; Vrijdag). Markus geeft ond wonderverhalen de vooi aan de duiveluitdrijvingen, beschrijft ons het geval in land dér Gerasenen heel ui rig. We letten op de diepe nedering van Satan, die, sta tegenover een Joodsch g schap, dat de zwijnen vooi reine dieren moest houden eenkomstig zijn Wet, vraa die dieren te mogen gaan, tweede bijzonderheid merlig op, dat Jezus den pas-gene die in 't geheel niet ondei is door Hem, als zijn eersten diksr tot de Gerasenen i God? wegen zijn anders da onze! (Zaterdag). Bijbellezing voor de volj week: Zondag Maandag Dinsdag Mark. Woensdag Luk. Donderdag Mark. Vrijdag Mark. Zaterdag Mark. Joh. 10:11— Mark. 4 11- 4:21- 3 21- 4:30-1 4 35- 5: 1- LITURGIE ZONDAG 9 Mei. Tweede dag na Paschen. Mis: Misei dia. Gloria. 2e gebed v. d. oc dag van de wijding v. d. E drale Kerk; 3e v. d, H. G rius van Nazianze, Bisschop, lijder en Kerkleeraar; 4e den vrede. Credo. Prefatie Pasohen. Kleur: Wit. MAANDAG 10 Mei. Mis overbrenging v. d. H. Bavo lijder: Gaudeamus. (Zie in feesteigen v. h. Bisdom). G 2e gebed v. d. H. Antonius, schoj) en Belijder; 3e v. d. Gordianus en Epimachus, M laren; 4e voor den vrede. I kerken v. d. H. Bavo Credo, fatie van Paschen. Kleur: H In de Kerken v. d. E.E. I Franciscanen. ZONDAG. 2e gebed v. Gregorius; 3e voor den vre MAANDAG. Mis v. d. E tonius. Bisschop en Belijder: tuit. 2e gebed v. d. H.H. G« nus en Epimachus; 4e vooi vrede. alsmede de uitoefening van het bedrijf van tusschenpersoon in den vischhandel, afhankelijk wordt gesteld van een vergun ning. Belanghebbenden kunnên zich uit een officieele mededee- ling van nadere bijzonderheden op de hoogte stellen. Prof. mr. dr. R. van Genechten. Wegens ernstige ziekte heeft Mussert, blijkens mededeeling in ..Volk en Vaderland", met in gang van 6 Mei 1943 eervol ont slag verleend aan prof. mr. dr. R. van Genechten als Vormirvs- leider der Beweging en als Ge machtigde voor Onderwijs en. Opvoeding, met dank voor de vele en belangrijke diensten aan de Beweging bewezen. Gemengde Berichten Doodeliike ongelukken. Te Venlo is od den Roermondschen straatweg mevr. A,, met haar riiwiel. waaroo zich ook een 2-. iarig kindie bevond, gevallen. Het kindie werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht en is daar overleden. Donderdag werd te Maas tricht in de. houtzagerij der fir ma L. de 2Ö-iarige werkman H. C. gedood. Het ongeluk is te wiiten aan het losschieten van de veiligheidsklep van de cir kelzaag. waardoor deze tegen het hoofd van het slachtoffer sloeg. Branden. Gisternacht te ongeveer half een ontstond brand in een rookerii aan de Valkenaarstraat te Huizen (N.- H.). De rookerii en twee aan grenzende huizen ziin fii uitgebrand. Gisternacht is te Mui woucle de bakkerii van J. Bl tot den grond toe afgeb: Een 15-iarig logétie kwam vlammen om. Omstreeks half Woensdagmiddag geraakte stapel brandhout, achter huis van den heer G. te Hulst, in brand, door het uit de gasgenerator van vrachtauto. Een en ander bi ernstige gevolgen met zich de. Het rieten dak van ouden molen van de Landbouwver. vatte even |j vlam. De molen geraak! t> vo'len vlam. terwiil ook de enkele jaren rieuw geboi silo door het vuur werd tast en uitbrandde. Doordat kinderen met speelden is Woensdamniddi boerderii van den landbo W. Schutte te Den Veldi i den grond toe afgebrand. Marktberichten UTRECHT, 8 Mei. Vee. voer totaal 2264 stuks vee, 148 runderen. Prijzen: St 275—375, handel red vaarzen 400600, pinken —350, melkkoeien f 650— kalfkoeien 6251150, 11 koeien f 500-675, handel I t 9 graskalveren .f 175250. def matig; 15 nuchtere kal' reg. priis; 12 magere va' P 100—125. 335 biggen f u handel goed; 1040 geiten f, "f 325 handel vlug; 80 160—250.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2