De nieuwe weekbonnen Red» Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Stad en SportM. Zondexop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden; Red. Letteren en Kunst: Fr. Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de advertentiënC. de Hdden. Leiden. Verduisteren van 2 tot en met 8 Mei van 21.15 tot 6.uur. MAANSTANDEN. Vrijd. 7.5: 8.14 op. Zat. 8.5: 0.18 -onder, 8.56 op. Zond. 9.5: 1.11 onder. 9.44 op. Maand.: 10.5: 1.57 onder. 10.38 op Dinsd 11.5: 2.32 onder, 11.38 op. Woensd. 12.5: 3.04 onder. 12.39 op (E. K.). Dond. 13.5: 3.33 onder, 13.43 op. V De karakteristieke houdmg In een tijd, als die, welken wij nu beleven, is het van ai' grootste gewicht, dat de chris ten de juiste houding aan neemt. Natuurlijk bedoelen wij niet, zeker niet allereerst, de uiterlijke houding, maar de innerlijke gesteldheid. De juiste houding aan te ne men, is a 11 ij d van zeer groot Maar heel bijzonder, zooals wij reeds opmerkten, in een tijd als deze, nu hartstochtelijke gevoelens velen zoo gemakke lijk in den verkeerden koers dringen. Zoo wordt het door velen onder ons als een uiting van geestelijke kracht beschouwd, niet te zijn ingesteld op verge ven en vergeten. Een christen moet daarop juist wel zijn ingesteld. Dat moet zelfs de houding zijn, die, zooals pater M. Molenaar M.S.C. het uitdrukt, hem ka rakteriseert! Wij willen de hier bedoelde passage uit het boekje van ge noemden schrijver, getiteld: „Uitzicht door inzicht" nog eens citeeren. „Geen kwaad met kwaad ver gelden. Het is een kort, helder zinnetje, maar in zijn toepas sing vordert het de moeilijkste zedelijke verrichtingen: zelfver loochening, zelfbeheersching, vastheid van overtuiging: het wekt hevig verzet op van het geen, in het diepste van ons zelf en met ons zelf geboren, het spontaan eergevoel zou kunnen genoemd worden: en bovendien net geeft beduchtheid, dat deze afwezigheid van revanche de aanvallende kwade kracht dries ter zal maken, zoodat gij als waarlijk goede en vergevings- zinde mensch in de hachelijke positie komt van het vervolgde lam. En toch hield Paulus met dit voorschrift zich zuiver aan de leer van Jezus Christus. Hij trof die leer in het hart. Hij gaf de eenigste, de karakteristieke le venshouding aan, die Jezus vraagt aan Zijn leerlingen." Tot zoover pater Molenaar. Wij besloten dezer dagen 'nkort ariikeltje met de constatseren, dat wij allen op het terrein van de zedelijke levensvernieu wing een roeping te vervullen hebben. De christen heeft zéker tot roeping, in heel zijn levens houding dat hier bedoelde karak- teriseerende element tot uitdruk king te brengen: geen kwaad met kwaad vergelden! Na tuurlijk moet men hierbij weten te onderscheiden wat al dan niet kwaad is, waarmede niet mag worden vergolden! Een overheid, die bij de uitoefening van haar plicht het kwaad straft, vergeldt geen kwaad met kwaad, want die straf is niet een kwaad, maar ean go~ëd, inzoover- re de samenleving die straf noodzakelijk maakt en de mis dadiger haar verdient. Een per soon. die de inbreker, welke zijn huis is binnen gedrongen, er met een stok uit slaat, vergeldt geen kwaad met kwaad, want de stokslagen, die hij geeft, zijn niet een kwaad, maar een goed. inzooverre zij noodzakelijk zijn ter bescherming van zijn per soon en zijn bezit. De karakteristieke houding van den christen is: liefde. Maar wie deze redelijk weet te bepa len, zal luaar genszins vereen zelvigen met een zwakke, een zoetsappige houding tegenover het kwaad! BINNENLAND IR. MUSSERT OVER DE MAATREGELEN DER LAATSTE DAGEN. In het jongste nummer van „Volk en Vaderland" heeft de Leider de volgende mededee- ling tot de leden der Beweging gericht: 1. Het in krijgsgevangen schap terugvoeren van de le den van de voormalige Neder- landsche weermacht is een mili taire maatregel, waarvan ik uit de Bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber heb ken nis genomen. Beschouwingen daarover kan ik op dit oogen- blik niet geven. 2. De afkondiging van het standrecht is een politiemaatre gel, die helaas noodig was om dat er volksgenooten zijn, die ge hoor geven aan de gewetenloo- ze ophitsingen uit Londen tot het plegen van verzet, welk verzet volkomen nutteloos is en alleen Nederlandsch bloed kost. Ik verwijs naar mijn radiorede van 1 Mei, waarin ik dringend heb verzocht het gezonde ver stand te gebruiken en dwaashe den achterwege te laten. 3. Zoolang de uitzonderings toestand duurt, worden door de N.S.B. geen openbare of beslo ten vergaderingen gehouden, noch wordt in formatie gemar cheerd. 4. De interne werkzaamhe den met inbegrip van de bijeen komsten der functionarissen, be nevens de colportage, gaan ge woon door. Wefkt aan de inwen dige versterking eer Bewe ging. Gij hebt daar nu de gele genheid voor. 5. Het standpunt der N. S. B. en de weg, dien de Beweging gaat, blijven onveranderd. De uitschakeling van iederen bui- ten-Europeeschen invloed en de vernietiging van het bolsjewis me zijn en blijven de voor waarden, die noodzakelijk zijn voor het voortbestaan van. Euro pa. Daarop dienen in de eerste plaats al onze handelingen ge richt te zijn. 6. De eenheid en de solidari teit der Beweging, de vastbeslo tenheid en rechtschapenheid der leden benevens de trouw aan mij zijn en blijven de voorwaarden voor de wederopstanding van ons Volk. Ik reken daarop on voorwaardelijk. De ervaringen sinds 1937 hebben bewezen, dat ik daarop aan kan. 7. Ook onder moeilijke om standigheden zooals nu, kunnen wij gezamenlijk, schouder aan schouder staande, in vast ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Ons uitgangspunt is juist, de weg dien wij gaan is de eenig mogelijke, het doel zal worden bereikt en eens zal ons geheele volk dit inzien erj ons erkente lijk zijn. HOU ZEE! MUSSERT. HET VERBOD VAN VERBLIJF IN DE OPEN LUCHT. De Hoehere SS- und Polizei- fuehrer bij den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederland- sche gebied wijst er op, dat het door zijn bekendmaking van 5 Mei 1943 (Deutsche Zeitung No. 327) gegeven verbod van ver blijf „op openbare straten en Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak zijn voor de volgende week de bonnen 20 aangewezen. AANVULLING BONNENLIJST. Elk der volgende bonnen ge ven recht op het normale rant soen van net betreffende artikel: Van 9 tot en met 15 Mei: 20 Brood (A en B) Beschuit, Aardappelen (A en B). Tabak Van 2 tot en met 15 Mei: 19 (A en B) resp. 1 en 1/4 rants, vleesch 4-24, M-20 res. 1 1/4 rants, vleesch. M-22, M-24 res. 2'A rants, vleesch. (Bon 19A en B verlengd tot 29 Mei). Van 21 Maart t/m 15 Mei: 526 Algem. (voor koffiesurro gaat). Van 29 April t/m 22 Mei: 18A 1 rants, boter of margarine; 18B half rantsoen boter of mar garine. Van 1 tot en met 31 Mei: 556 Algem.U-Eenheidszeep (1 rants.) eenheidszeep: 557 Al gem. U-Waschpoeder, (1 rants, waschpceder)U-Toiletzeep (voor toiletzeep, oude samen stelling) Bijzondere rantsoenen: Tot en met 15 Mei: 3-14 (land) res. en 3-15. 4-19 res. 350 gr. sinaasappelen. 540 algemeen en 2-20, 3-20 en 4-20 res elk 1 ei 558 (stad) alg. 2 kg. aardapp. Verlengd: Tot en met 15 Mei: 527 tot en met 529 alg. kaas. Tot en met 22 Mei: 13A. 13B, 17A. 17B boter. BONNEN DIE AFLOOPEN. Na Zaterdag 8 Mei: 19 Brood, Beschuit, Aardappe len, Tabak. pleinen" thans van 9 uur aldus opgevat moet worden, dat van af genoemd tijdstip „het ver blijf in de open lucht" verbo den is. Kostelooze verstrekking van sinaasappelen voor de leerlingen van lagere scholen. Naar wij vernemen heeft het Nederlandsche Roode Kruis on langs een zeer waardevolle schenking van het Spaansche Roode Kruis ontvangen, n.l. 30C0 ton sinaasappelen, waarvan de zer dagen reeds een tiende deel in Nederland is aangekomen. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis heeft be sloten deze sinaasappelen gratis ter beschikking te stellen van de leerlingen van lagere scholen. Inmiddels is reeds met de uit reiking aan de schooljeugd in Amsterdam, Rotterdam. Schie dam. Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, Bergsche- hoek, Ketel, Maasland, Roozen- burg en Berkel en Rodenrijs be gonnen. Ten einde te voorko men, dat een deel van dit fruit wellicht zou verdwijnen is be paald, dat de sinaasappelen voor de leerlingen alleen op school genuttigd worden, en fiiet naar huis mogen worden meegenomen. Elke leerling ont vangt ca. 12 sinaasappelen, die dus over verschillende dagen worden verdeeld. Naar Oekraine alleen brief kaarten. Van 3 Mei af zijn in het postverkeer met Oekraine al leen briefkaarten toegelaten. Gemengde Berichten Doodelijk ongeval op de Staats mijnen. Woensdag is de 35-ja- rige arbeider P. H. Delvoux uit Maastricht op het stikstofbin- dingsbedrijf der staatsmijnen te Lutterade aan het hoofd geraakt door een van een bordes vallen de houten badding. Hij werd onmiddellijk naar het St. Joseph- ■ziekenhuis te Heerlen overge bracht, alwaar hij op 6 Mei aan de bekomen verkondingen over leed. Verdronken. Het 2J/j-jarig dochtertje van de fam. F. te Ven- lo was bij de grootouders aan het spelen. In een onbewaakt oogenblik is het kind hierbij in een tobbe met chloorwater ge vallen. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, gelukte het de le vensgeesten weer op te wekken. Het kindje is echter later in het ziekenhuis overleden, waarschijn lijk door de schadelijke inwer king van' de chloor. Toen de 12-jarige zoon van den heer S. te Meyel (L.) een ekster wilde bemachtigen, die zijn nest in een over het water hangende boom had, geraakte hij te water en verdronk. Groate heide- en boschbrand. Dinsdagnamiddag om vier uur is bij de Nederlandsch-Belgi- sche grens, nabij den z.g. Baai- berg en grenspaal 251, ondOT de gemeente Putte, een bosch- en heidebrand uitgebroken, welke zich zeer snel uitbreidde en spoe dig ook oversloeg op de bosschen, behoorende bij de nabijgelegen gemeente Ossendrecht. De brand woedde zoo hevig, dat het gevaar niet denkbeeldig was, dat de vlammen ook de woningen zou den aantasten. Door het kracht dadig optreden van de Duitsche weermacht en de boschbrand weren van Ossendrecht en Put te onder leiding van burgemees ter Vos de Wael, kon dit laatste voorkomen worden. Om kwart voor acht des avonds had men het vuur geblusc'nt. Hierbij zijn 55 H.A. heide en 9 H.A. bosch een prooi der vlammen gewor den. De schade wordt geschat op circa 450.000 gulden. De ge bieden, welke door den brand geleden hebben, behooren aan Belgische grondbezitters en staan bekend als kriekelaarsduinen en houtduinen. De oorzaak is onbe kend. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Clandestiene slagers. Er wa ren weer clandestiene slagers, die reeds door een vroegere strai hadden moeten ervaren, welk een gevaarlijk bedrijf zij uitoefenen. Voor de twee lam- merefr, die door J. Platteel te Leiden waren geslacht, welk feit werd ontdekt doordat hij bij het vervoer van een geslacht lam werd aangehouden, eischte de Officier 7 maanden gevange nisstraf met aftrek van preven tief; het vonnis werd 6 maanden met aftrek preventief. Ook B. v. d. Mey te Oegstgeest werd aangehou den met een hoeveelheid vleesch bij zich, en ook in dit geval bracht het onderzoek uit dat in de keuken in de woning van verdachte clandestien was ge slacht. Daarvoor eischte de Of ficier 8 maanden gevangenis straf en onmiddellijk gevangen r.emen; nadat mr. Hugenholz clementie had gepleit in ver band met de gezondheidstoe stand van verdachte, legde de rechter 6 maanden op met gra tiemogelijkheid. Nog erger hadden de jeug dige A. Duivenvoorden en C. J v d. Bruggen uit N o o r d w ij. k e r h o u t het gemaakt. Niet alleen verrichtten zij clandestiene slachting, maar zij hadden bo vendien het slachtoffer uit de weide gestolen. Het schaap werd met een touw geworgd, en ver volgens in een schuit afge slacht. Tegen elk van de ver dachten vorderde de Officier een jsar en acht maanden gevange nisstraf met aftrek van prevent tïef; na het pleidooi van mr. v. d Oever en mr. Rheingold. werd elk tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief ver oordeeld. Aardappelen en uien. Door middel van diefstal had J. Groen te Zoejerwoude zich een maaltijd van aardappelen en uien verschaft, waarvoor de Of ficier drie weken gevangenis straf eischte. De rechter legde die straf op. HAAGSCH GERECHTSHOF. D. Schouten te Leiden was wegens overtreding Distributie- wet veroordeeld tot gevangenis straf van zes maanden gevange nisstraf. eisch in hooger beroep J4 dagen. Het Hof heeft ver dachte vrijgesproken. Dienstbode vermoordde haar zusje. Het Arnhemsche gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan ip de zaak tegen de 24-jarige dienstbode G. H. W van B. die onlangs op den weg langs het Hazegrielje, even buiten Arn hem. haar zesjarig zrucje door verstikking om het leven heeft gebracht. De Arnhemsche recht bank had de dienstbode veroor deeld tot zes jaar gevana straf, met aftrek van het v arrest. Aan morphine verslaafd Voor het Bocsche gerechte heeft in hooger beroep tei gestaan de Éindhovensche H. J. M. K., omdat deze it E jaren 1940 en 1941 morphine J paraten in voorraad heeft gi en valsche recepten heeft schreven om in het bezit deze preparaten te komen, rechtbank had hem zes m den gevangenisstraf opgelegj Bij het verhoor voor het bleek, dat de arts deze morp: voor zichzelf gebruikte. Hi ,j aan dit verdoovende middel slaafd geweest, doch heeft ontwenningskuur meegamaal een neurologische kliniek daaruit genezen ontslagen. De dokter gaf de feiten doch ontkende met opzet gei deld te hebben. De advocaat-generaal a< wel opzet aanwezig. Deze ar reeds zwaar gestraft, zijn n tatie is geschonden, zijn komst vernield; hij heeft gr onkosten gehad, er is chan op hem gepleegd. Niette staande dit alles meende de vocaat-generaal de maxim straf te moeten vragen, nl iaar gevangenisstraf. Het Hof. na in raadkame j> zijn geweest, achtte een p-yi trisch onderzoek noodig en wees de zaak terug naar rechter-commissaris. Wilt U iets weten? Vraag: A, B, C inzake taling lekkage. Antwoord: Aannemei l dat het bedrijf rechtmatig spraak maakt op het geld, 1 u tot betaling gedwongen den. Vraag: Wanneer is brooddLtributie begonnen? Antwoord: Maandag Juni 1940. Vraag: Hoeveel vle|ê krijg ik nu eigenlijk op de servefconnen van de zeer zijei arbeidskaart. Mijn slager g is mij op de 2 reservebonnen 3 vleesch. Hij reker.t de 2 bon voor 3 A-tjes. Is dat goed! voor reserve kinderen ondei f 4 jaar rekent hij 75 gram. is zeker 2 B vleesch. Antwoord: Voor de ps de van 215 Mei zijn voor zwaren arbeid aangewezen bonnen M-20 en M-22, wa® resp. 1 1/4 en 2 'A rantf" wordt verstrekt. Voor zware beid M-24 voor 2% ranLoet rants, is 100 gr. mét of 70 g 1 zonder baen). De reserve vcor kinderen is aangewef om technische redenen in band met de laatste rants verlaging van vleesch. Bü l( volgende bonkaart vervalt 1 dus. Nu echter is op bon voor kinderen beneden 4 1 1/4 rantsoen beschikbaar, is dus 125 gram met been 87^ gram zonder been. STADSNIEUWS BEVORDERING VAN HE STADSSCHOON. Wij vestigen er de aand op, oat de verordening van Maart 1943 ter bevordering het staduschoon in de gemefc Leiden, welke met ingang r heden gedurende drie maat voor een iedér op de Secretft dezer gemeente ter lezing is dergelegd, den lOen dezer werking treedt. Bij deze verordening is den eigenaar of gebruiker een onroerend goed, voorzeil dit is gelegen in het niet-lai n lijk gedeelte van de ge mee in het algemeen verboden goed zonder schriftelijke f gunning van den Burgemee j geheel of ten deele te geb 0 ken of te doen gebruiken i het daarop, daaraan of da! aanbrengen van reclames dergelijke. Dit verbod geldt leen indien en voorzoover reclames van den openb; weg of van het openbaar w af zichtbaar zijn. Niet van passing is het verbod op nï borden en andere aankondil gen beneden een zeker form D opschriften in winkels, toonzfj}] e. d. Reclames en dergel., zijn verwaarloosd, moeten den verv/ijderd of gewijzigd Een onroerend goed, dat J danig is verwaarloosd, in 1

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2