S)e Ccid^cli^6oiiAcmt ^WOENSDAG 5 MEI 1943 34STE JAARGANG N°- 10547 jureaux; Papengracht 32 - Giro 1103003 'elefoon: Redactie 20015. Adtnin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld. Directeur. Th. VVümer, Hoofdredacteur. BESCHIKKING OVER DE AANMELDING VAN VROEGERE STUDEERENDEN Op grond van par. 64 van de verordening" tot bescherming der orde 1943 beschik ik met de verwijzing naar het door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland che gebied afgekondigde poiüiestandrecht voor bet geheele bezette Ne- derlandsche gebied tot handbaying van de openbare orde en veiligheid: I -- Alle mannelijke personen, die in het studiejaar 1942/43 een Nederlandstshe universiteit of hoogeschool bezocht en Z| hun studie nog niet volgens het leerplan beëindigd hebben, moeten zich «net uitzondering van de onder 3 genoemde studeerenden op 6 Mei 1943 tussehen 10 en 18 uur voor de inschakeling bij den arbeidsinzet melden bij de volgens de plaats van hun verblijf bevoegd zijnde commandanten der S.S.- und Polizeisicherungsbereiche, en wel voor het Poüzeisiche- rungsbereich: GELDERLAND in Arnhem, Rest. Royal Jans. Binnensing. 1 OVERIJSEL: in Hengelo, Rest. Haverkade, Enschedesche itlf Straat 132, 4 GRONINGEN. FRIESLAND en DRENTHE: in Groningen, 1 Rest. Harmonie, Kijk in 't Jatstraat, LIMBURG: in Maastricht, Kweekschool, Tongersehew. 135, ZUIDHOLLAND: in Den Haag," Nieuwe Frederikkazeme, Alkemadeiaan, NOORDHOLLAND: in Amsterdam, Koloniaal Instituut- NOORDBRABANT en ZEELAND: in Tilburg, Willem II- Kazerne, UTRECHT: in Utrecht, Seypesstijn-kazerne. ■«- 2 1) De tot aanmelding volgens 1 verplichte personen moeten bij de aanmelding hun persoonsbewijs toonen. Bo vendien moeten worden medegebracht: stamkaart, levens- "A middelenkaart en aanwezige arheidspapieren, alsmede mond kost voor een dag. 2) Zij moeten gewone burgerkleeding bij zich hebben. Zij moeten daagsehe en Zondagsche kleeding, wolhen dekens, on dergoed en werkschoeisel meebrengen.. De geheele bagage mag den inhoud van twee handkoffers niet te boven gaan. De bepalingen onder 1 en 2 gelden niet ten aanzien van studeerenden, die vóór het van kracht worden van deze be schikking en verklaring overeenkomstig par. 2 der veror dening nr. 28/1943 tot verzekering der orde aan universitei ten of hoogescholen hebben afgelegd en in het bezit zijn van de bevestiging door universiteit of hoogeschool van het afge ven van deze verklaring. 1 1) Wie in strijd met de bepalingen van deze beschikking' handelt of ze tracht te ontduiken, wie in het bijzonder de verplichting tot aanmelding niet nakomt of wie opzettelijk of door nalatigheid onware niededeelingen doet, wordt ge- 4 straft met gevangenis en boete tot onbeperkte hoogte of met een dezer straffen, voorzoover niet volgens andere bepalin gen een strengere straf bedreigd is. 2) Voor aanstichters, medeplichtigen en helpers geldt dezelf de straf als voor den dader zelf. 3) Maatregelen van de Sicherheitspolizei, in het bijzonder y overbrenging naar een strafwerkkamp. blijven voorbehouden. 4) Zij, die het ouderlijke gezag of de voogdij over de onder 1 genoemde personen uitoefenen, zijn mede verantwoordelijk voor het verplichte verschijnen dezer personen. Tegen hen blijven maatregelen der Sicherheitspolizei voorbehouden, ook wanneer zij niet strafbaar zijn volgens het onder 1) en 2) bepaalde. ia Deze beschikking wordt door haar afkondiging van kracht. Der Hoehere S.S.-und Polizeifuehrer beim Reichskommissar fuer die besetzten Niederlaendischen Gebiete; RAUTER S.S.-Gruppenfuehrer und General-Leutnant der Polizei. Mateur aan den vijand overgelaten DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Dinsdagmiddag luidt: „De vijand beeft de zware aan vallen op het Koeban-brugge- hoofd voortgezet, maar ook giste ren geen successen kunnen berei ken. De harde afweergevechten duren voort. Aan de rest van het Oostelijke front is de dag rustig verloopen. Zware artillerie van het leger heeft met succes voor den oor log belangrijke installaties in Le ningrad beschoten. Aan het front van Tunis heb ben geen belangrijke gevechts handelingen plaats gevonden. Binnen het besték van systema tische bewegingen betrokken on ze troepen in een Noordelijken sector, ir. het eerst ongemerkt voor den vijand, nieuwe, gunsti ge stellingen. Daarbij werd de stad Ma'teur na vernietiging van de voor den oorlog belangrijke installaties zonder strijd aan den vijand overgelaten. Bij aanvallen overdag van Britsche vliegerformaties op de kusten van de bezette Westelijke gebieden werden 14 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 12 bom menwerpers neergeschoten. Twee eigen jagers gingen tijdens lucht gevechten verloren". Stelselmatige ontruiming. te De A.N.P.-correspondent Berlijn meldt: De ontruiming van Mateur in Tunesië, die gisteren in-het leger- bericht werd medegedeeld, heeft volgens mededeeling van het Duitsche opperbevel een stelsel matig verloop gehad. Een halven dag na het vertrek der Duitsche en Italiaansche troepen rukten de Amerikanen de stad binnen. Mateur, dat zeer langen tijd verdedigd is, bood voor de troe pen van de Spil geen voldoende bescherming meer, daar de stad in het Noorden aan een breede vlakte grenst, die geen dekkings mogelijkheden biedt. Achter de ze vlakte verheft zich een voor verdedigingsdoeleinden uiterma te geschikte berghelling, waarin de Duitschers en Italianen zich thans verschanst hebben. Tri hoeverre de inneming van Mateur door de geallieerden een bedreiging voor Bizerta vormt, zal moeten worden afgewacht. Te Berlijn spreekt men evenwel met vertrouwen over de moge lijkheden, die de nieuwe linies bieden. Den tweeden Mei had in de orrrrving van Pont du Fahs een gevecht plaats tussehen Duitsche troepen eenerzijds en Britsche en Fransche afdeelingen anderzijds. De aanvallende Britten werden hierbij teruggeworpen, waarbij de Fransche troepen werden af gesneden en onschadelijk ge- BEKENDMAKING. •Avonds één uur later op straat. Om economische redenen wordt 11 f tijd, waarna men zich des. 'Miös niet op den openbaren mag bevinden, tijdens den "M van het politiestandrecht, ingang van Woensdag 5 Mei •f™ nader bepaald op 21.00 uur. verzoek de bevolking aan de uien, waarin men zich niet op den openbaren weg mag bevin den, dus van 21.00 tot 04.00 uur strikt de hand te houden, daar tegen overtreders zeer streng zal worden opgetreden. Der Hoehere SS.-und Polizei fuehrer Nord-West, (w.g.) RAUTER. S.S.-Gruppenfuehrer und Gene- ral-leutoant der Polizei, kaart van It KRIJGSOPERATIES AAN TWEE BRUGGLHOOFDEN. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Van militair standpunt uit wordt het voorjaar van 1943 ge kenmerkt door twee groote krijgsoperaties aan twee brugge- hoofden, n.l. het Koebangebied en Tunesië. Terwijl in het'afge- loopen jaar op 8 Mei de periode van grooten strijd begon door het offensief op Kertsj, dat leidde tot de verovering van de geheele Krim met inbegrip van de sterk ste vesting der wereld Sebasto- pol. is het den bolsjewisten on danks alle pogingen dit voorjaar niet gelukt de Duitsch-Roemeen- sche stellingen aan het Koeban- bruggehoofd in gevaar te bren gen. Alle kenteekenen duiden er veeleer op, dat deze springplank stelselmatig wordt vergroot en aan beteekenis wint. Overigens zal wel binnen afzienbaren tijd de modderperiode in het Oosten voorbij zijn, waardoor de alge- meene belangstelling in stijgen de mate zich weer begint te rich ten op het geweldige landfront van de Zwarte Zee tot de IJszee. De militaire mogelijkheden in het Oosten worden geenszins door de als gevolg van den na tuur voorgeschreven rust en ge vechtspauze gekenmerkt. Het kenmerk van de Duitsche oorlog voering is en blijft steeds het ne men van het initiatief op het juiste oogenbiik. Hierop wijst ook de zorgvuldige opstelling en het gereedhouden van nieuwe divi sies tijdens den winter en het voorjaar. Het tweede bruggehoofd, Tune sië, dat sedert het begin van dit jaar in het middelpunt der ge vechten op Afrikaanschen bodem staat, kon ondanks alle pogingen van den vijand om het Duitsch- Italiaansche pantserleger te ver slaan steeds met succes verde digd worden. Ook de sedert 20 April begonnen stormloop om den laatsten beslissenden strijd te verkrijgen, heeft den Engel- schen en Amerikanen alleen maar zware bloedige verliezen en geweldige verliezen aan mate riaal opgeleverd. In het beoordeelen van.de toe komstige ontwikkeling in dit ge bied blijven militaire kringen te Berlijn uiterst gereserveerd. Toch schijhen zij van meening te zijn, dat het Afrikaansche front bin nen afzienbaren tijd iets op den achtergrond zal raken, omdat de gevechtspauze aan andere beslis sende fronten haar einde begint te naderen. DE GEVECHTEN NABIJ KRYMSKAJA. Na afweer van den vierdaag- sehen ononderbroken stormloop door bolsjewisten op de Duit sche stellingen ten Oosten van Krymskaja heeft de Duitsche leiding, naar het D. N. B. ver neemt. haar formaties terugge trokken op de sedert lang ver sterkte verdedigingsstellingen vlak ten Westen van Krymskaja. Toen de vijand in de ochtend uren van den 4en Mei opnieuw met sterken steun van artillerie en vliegtuigen de oude stellin gen aanviel, vond hij deze slechts oezet door de achterhoede, die vechtend terugtrok naar de nieu we stellingen en den vijand na vernieling van de belangrijke militaire installaties slechts een stad overliet ontdaan van alle voorraden en oorlogstuig. AdEUWE LUCHTAANVAL OP ANTWERPEN. Amerikaansche bommenwer pers hebben den 4en Mei naar het D.N.B. verneemt hun ter- reuraanval op de burgerbevol king van Antwerpen herhaald. Zij bombardeerden laat in den middag van groote hoogte woon wijken der stad. Het D.N.B. ver neemt de volgende bijzonderhe den: Ongeveer 45 bommenwer pers van het type „Boeing" na derden op 7500 meter hoogte, be geleid door talrijke jagers van het type Spitfire. Onmiddellijk stegen Duitsche jagerse op, ter wijl de Duitsche luchtdoelbat terijen een doeltreffend versper- ringsvuur legden. Wederom zijn er dooden en gewonden onder de burgerbevol king, ook kinderen. De Duitsche afweer slaagde er echter in een slachting als van 5 April te voorkomen. Het eerste bericht, dat sprak van zware verliezen MOMENTJE"" LOOPBAAN. Er is een juffrouw in zes tig jaar tienmaal de weretd rondgetippeld en de krant vermeldt dit in waardeeren- de woorden. Nu is deze dame niet -in werkelijkheid tien maal rond de aardbol geloo- pen en dat is ook niet noodig. Zij heeft dien afstand afge legd als expeditrice tussehen Weert en Nederweert in het Zuiden van ons land, eerst met een hondenkar, toen met een ponnywagentje en ten slotte met een kruiwagen en dat heeft zij zestig jaar vol gehouden. Dat is iets om er een oogen biik bij stil te staan. Een 77- jarige dame. die in haar loop baan 400.000 km. heeft afge legd. Er zijn heel wat min der dingen waarom wij ons druk makeh. Vooreerst is dit in ieder geval een loop baan, maar wijzer en waarachtiger dan van velen, die zich vanaf hun jongsten dag per een of an der vehikel plachten te ver plaatsen en in de hoogste en roomkleurigste positie te recht kwamen zonder er ooit een voet voor te verzetten. Vervolgens heeft zij een in drukwekkender afstand af gelegd dan welke lange af- standlooper ook, die met ziin tong uit zijn mond en hij gend en wel in alle kranten werd afgedrukt. En tenslotte is zij een le vend voorbeeld van wijsheid en eenvoud. Zestig iaar lang kruide zij haar pakjes van Weert naar Nederweert en terug en was er tevreden mee. Maar wij willen allemaal mesr dan zoo'n simpel stekkie dienstbaarheid tussehen Weert en Nederweert Wij willen allemaal de heele wereld. En daar komt bonie van der burgerbevolking, wordt niet bevestigd. Ook ditmaal zijn echter weer talrijke woonhuizen vernield. Een viermotorige bom menwerper en een Spitfire stortten, door het luchtdoelge schut getroffen, aan den rand der stad neer. BRITSCHE VERKENNINGS VLIEGTUIGEN NEER GESCHOTEN. Twee Britsche verkennings vliegtuigen hebben in de mid daguren van 4 Mei gepoogd tot de Noorsdhe kustwateren door te dringen. Zij werden door Duitsche jagers tot een ge vecht gedwongen en neergescho ten Bil het Rijkslandbouwproefstatlon te Hoorn worden twee perssilo's ge bouwd voor het Inkuilen van gras. Deie methode van inkuilen (systeem Schmidt), welke voor ons land nieuw is. wordt in Duitschland reeds sedert (aren In verschillende plaatsen toe gepast CNF-J. Zeijlemaket-Pax m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1