MEI-REDE VAN IR. MUSSERT ..er is Alle reden om geloof te herben in de toekomst". De persdienst van de N.S.B. meldt: Zaterdag 1 Mei heeft ir. Mussert de volgende radiorede gehouden: Miine volksgenooten. Zelden is de natuur zoo uit bundig geweest in haar schoon heid en overvloedigheid als in de lente van dit zoo harde en droevige iaar 1943 Het is alsof God ons duidelijker dan ooit voor oogen wil stellen het won der van de wederonstanding in ziin volle heerlijkheid oDdat wii gesterkt zullen worden in ons geloof aan de wederoDstanding van ons volk. Temidden van de lentenracht beleven wii nu den len Mek den dag van den arbeid, den dag waaroD wii herdenken willen een geheel iaar van arbeid van millioenen menschen. milliar- den arbeidsuren, die het leven moeeliik hebben gemaakt. Na tuur an arbeid te zamen maken het menscheliik leven in gecivi- liseerden vorm oo aarde moee- liik. De natuur niet geleid door menschenhand. veroorzaakt in korten tiid wildernis en moeras sen. Zonder de natuur, die de grondstoffen moet leveren, is de menscheliike arbeid niet in staat om in onze behoeften te voor zien. Od den len Mei is de natuur in staat om te beloven, dat zii haar aandeel wil leveren, als de mensch bereid is om met de na tuur samen te werken. Daarom is deze datum zoo goed gekozen als datum van het feest van den arbeid, Hoe zouden wii den len Mei willen zien? Wii zouden ons volk vereenisrd willen zien. als leden van één eroote werkge- meenschan. één eroote familie het volk. de natie. En in die natie ieder ziin Dlicht doende, ziin talenten, ziin kunnen en kennen in dienst stellend der natie, wetend dat èV is sociale gerechtigheid, socialisme van de daad. Geen klassenstrijd, maar saamhoorieheid. geen uitstoo ting. maar geborgenheid in eigen volk. Dat is de nieuwe tiid. de rienwe ordening, waarin wii halsstarrig büiven gelooven ook Red. BsJteslandMr. H. Gels*. LeldenRed. Stad es Sport I M. Zonder op. Lelden; Red. Oagcvi&g: L> Roozea. Leiden; Red. Letteren en Konst: Pr. Schneider». Leidenverantwoordelijk voor de •dverteatiën C. de Heiden. Leiden Verduisteren van2 tot en met 8 Mei van 21.15 tot 6.uur. MAANSTANDEN. Dinsd. 4.5: 6.40 op, 21.07 onder (N M.). Woensd 5.5: 7.07 op. 22.16 onder. Dond. 6.5: 7.38 op. 23.20 onder. Vriid. 7.5: 8.14 op. Zat. 8.5: 0.18. onder, 8.56 op. Zond. 9.5: 1.11 onder. 9.44 op. Maand.: 10.5: 1.57 onder, 10.38 op Een pak vol reservekracht Een paar lepels >rLox, wat water of «fe! k en U heeft fjfn pap fcn Uw van vooiVet. clijk.t k<Bnt 1 hetV[fbte Bdt^twee mai- 1 apart voor ak Fooxt W. A. Scholten't Fabrieken. Verkoop P. C. VIS Co., Postbus 489, Amsterdam nu. nu zii verder dan ooit van ons schiint te wiiken. Wii weten het. wii ondervin den het iederen dag. Ons volk is binnen 's lands grenzen ver deeld en buiten 's lands grenzen verstrooid. In ieder werelddeel. Azië. de beide Amerika's. Afri ka en Europa ziin gevangen kampen bevolkt door Nederlan ders en de verwanten hier we ten niet eens. wie er ziin. Dui zenden ziin gevallen en duizen den staan aan de fronten. Tien duizenden moeten in het bui tenland werken. De levensom standigheden hier ziin zwaar en moeiliik. De oorlog drukt ons volk tenminste evenzeer als de actiefst strijdende volkeren. On der deze omstandigheden iiikt ons geloof aan een gelukkig, welvarend en vereenigd Neder- landsch volk biina dwaasheid van overspannen geesten, van menschen. die niet meer met hun beide beenen oo den grond staan. Maar als gii. miine volks genooten. de boomen hebt aan gezien in December, kondt gii daaraan dan zien. dat zii nu in Mei in zulk een pracht zouden staan? Deze tiid leert ons. dat er geen welvarend, gelukkig en sterk Nederlandse!» volk kan ziin in een verdeeld en om ziin bestaan worstelend Europa. Hard is de les. die wii moeten leeren. om dat wii ons verbeeld hadden dat wii konden leven als op een eiland midden in den grooten Oceaan. Wii dachten, dat als Europa in brand zou staan, wii aan de deur van ons huisie rus tig zouden kunnen toekijken met een lek brandsouitie om te blusschen als er vonken zouden vallen oo het dak van het huis ie. Van 1935 af heb ik gedaan wat mogeliik was om het inzicht te verbreiden, dat dat niet ging. dat wii solidair moeten ziin met Europa het nieuwe Eurooa. dat zich ontwikkelde. Ik wilde geen striid met het nat.-socialistische Duitschland. omdat het lands- en volksbelang daardoor werd geschaad. Het heeft riet mogen haten, de krachten der mislei ding hadden de overhand In de Mei-dagen van 1940 werd het brandsDuitie omvergeschopt. Wel is de les hard en daee- liïks nor wordt zii harder. M*>ar rog veel harder Zou de 'es z'"v als inderdaad Eueona ziin vrii- heidsstriid te"en het hoTsiëwis- me cn het Amerikanisme zou ve-'i'zcn. Dan zou het Eurooeesche beest brandend en moordend over Europa gaan. dan zou de Europeesche cultuur vernietigd worden, de godsdienst worden uitgeroeid, de leiding gevende personen oo ieder gebied wor den vermoord, als de Poolsche officieren, en de overbliivenden als slaven naar Siberië worden vervoerd. Het bolsjewistisch re giem heeft in Rusland zelve 40.000.000 menschen omge bracht: het zal waarlijk niet bii Winterswiik halt houden als het eenmaal Duitschland zou heb ben overwonnen. Het geloof aan het eigen brandsouitie heeft ons volk in eroote misère gebracht: het geloof aan de Eneelsche brandspuit zouden wii niet meer overleven. Stalin zou die brand-, snuit in zee schoppen en dan zou het bolsjewistische beest ziin gang gaan en wederopstanding was uitgesloten. Na de vondst van de 10.000 liiken van de Poolsche officieren is het toch waarliik overbodig om hier nog eens te komen vertellen, dat de overstrooming van Europa door de bolsjewisten het eind ook van ons volksbestaan zou be teeken en. Eens was Europa bedreigd door de Mongolen, later stonden de Turken tot voor de poorten van Weenen: eens drongen de Mooren door Snanie tot in Zuid- Frankriik voor zii konden wor den tegengehouden. Nu bedreigt Stalin met een legermacht waar achter minstens tweehonderd millioen menschen staan en die in 25 iaar tot een enorme mili taire kracht is samengesmeed Eurooa met overstrooming door het bolsiewisme. Stalins zege be- teekent Eurooa's vernietiging. Daarom behoort ieder Euro- neesch «volk in het Eurooeesche front tegen bolsjewisme en het daarmede samenwerkend Ame rikanisme. Deed ieder Eurooeesch volk dat en zou Engeland zich niet leenen tot verraad aan Europa. dan stonden hier 350 millioen menschen aangetreden en dan zou het gauw afgeloooen ziin.' Dan zou er gauw een eind ziin aan- het liiden van dezen tiid. Dan zou de wederopbouw spoe dig kunnen beginnen. Het is de groote tragiek van dezen tiid dat zoovelen in Eurooa dit nog niet zien. Ge lukkig is het besef van de nood zaak der Eurooeesche solidari teit groeiende, al wordt het iederen dag tegengehouden ook door de maatregelen, die de oor logvoerenden moeten treffen. Miine volksgenooten. wat zou het er in Nederland nu anders uitzien, als wii zooals Finland en Hongariie van 1940 af ge staan zouden hebben in het Eurooeesche front. De heeren die ons regeerden wisten het be ter. zii knoeiden aan hun brand souitie. zii lieten 4 *4 dag oorlog doen. zii gingen er vandooi' en lieten ons achter met de gebak ken neren, aangebrand en wel. Als gii miine volksgenooten. u niet nogmaals wilt laten mis leiden door influisteringen van uit Londen, maar inziet dat Eurooa vecht voor ziin vriiheid en ziin leven en dat eerst als deze striid gewonnen zal ziin de winter voorbii is en een nieuwe lente kan beginnen, dan is al zoo veel gewonnen, want dan hebben wii ook voor ons volk het begin van den weg naar een toekomst gevonden. Heeft men dit iuiste inzicht in de groote vraagstukken van dezen tiid. dan komt ook stralend naar vo ren het geloof in de toekomst waarvan ik wa*gde te spreken als een veilie Eurooa. de geza menlijke woon. en werkplaats van het gemeenebest der vriie Europeesche volkeren lotsver- ^onden met elkander, elkander waardeerende en resoecteeren- de. Dit geloof moet ons bezielen en richtsnoer ziin voor ons han delen. ook al valt dit ons dik- wiils zoo bitter zwaar. Fen ande re mogelijkheid is er niet. Het liidën van dezen tiid is noodig als loutering. Wii wilden alleen leven voor ons zelf. wii hebben horderden millioenen kg. voedsel voor 1940 vernietigd, terwiil wii wisten dat anderen er gebrek aan hadden: er was ..hilariteit" in de Tweede Ka mer toen daar één van de hee ren geestig wilde ziin en uit riep. dat Duitschland liever ka nonnen had dan boter. Nu heb ben wii geen kanonnen en geen boter en dat is helaas goed te merken. Den len Mei 1943 zuilen wii niet gauw vergeten door de zor gen die ors drukken. Maar er is geen enkele reden om het hoofd te laten hangen en aan niets meer te gelooven. Integendeel. Er is alle reden om rog geloof te hebben in de toekomst. Deze oorlog bomt tot een einde. Niet een einde zooals Stalin wil en de ioden in New-York, maar een einde door de handhaving van Europa. Europa zal bliiven le ven en in dat Europa zal een wedergeboren Nederlandsch volk ziin Laten wii vereenigd met el kander aan deze wedergeboorte werken en alle dwaasheden ach terwege laten, die alleen maar kunnen dienen om ons nog die- Der in de Dut te werkerf? Ik doe een dringend beroep od het ge zond verstand van ons volk. In 1937 heb ik geschreven de bron nen van het nationaal-socialis- me. ons godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onze eerbied voor den ar beid. Deze drie moeten ons dra gen en vereenigen en den weg banen naar een gelukkiger toe komst. Zoo sta dan de le Mei 1943 in dit vaste geloof en de natuur helpt ons daarbii. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER Verboden vervoer. Roode- en witte kooien had V. Labree te Warmond in zijn auto ver voerd zonder er vergunning voor te bezitten. Vonnis 7 subs. 3 da gen. Op zijn fiets vervoerde L. v. Gorkum uit Hazerswoude een hoeveelheid aardappelen zon der vergunning; boete ƒ6 subs. 3 dagen. Valsche bonnen. Een val- sche boterbon was in het bezit geweest van de huisvrouw M. A. J. de Mey te Leiden. Ze had die in een winkel aangeboden, maar verdachte zei, dat dit niet opzettelijk was gebeurd, maar door de duisternis was het geko men. Wel gaf zij toe de bon te hebben veranderd van 52 in gel dige 59. De Officier geloofde dat de bon opzettelijk was uitgege ven en vorderde een maand ge vangenisstraf; vonnis drie weken. Vrijgesproken werd M. J. Hul- scher te Leidschendam, die twee valsche vleeschbonnen zou hebben ingeleverd, hetgeen hij echter niet wist. Valsche toewijzingen. Eigen lijk waren het valsche toewijzin gen, want er was geen naam op vermeld, toen zij verhandeld werden. Maar erger was dat de suikertoewijzingen die H. de Jong te Alphen aan den R ij n, thans gedetineerd, ver kocht, waren gestolen, zooidat de Officier 6 maanden gevangenis straf eischte. Na het pleidooi van mr. Loeff, legde de rechter 4 maanden gevangenisstraf op. De toewijzingen waren gekocht door J. F. v. d. Kant te Alphen, die waar had verkocht, en daarom zes maanden gevangenisstraf hoorde eischen. Na-het pleidooi van mr. Somer, legde de rechter drie maanden met aftrek van preventief op. Gewezen burgemeester van Heemsberk staat terecht. Voor de Haarlemsche recht bank had. zich de gewezen bur gemeester van Heemskerk, W. M. -J. A. V.. te verantwoorden, In de dagvaarding was hem ten laste gelegd: ten eerste, dat hij een bedrag van f 300. dat hij als plaatselijk hoofd van Winterhulp had ontvangen, niet had afgedragen, ten tweede, dat hij benzine, welke aan de ge meente was verstrekt, had ver duisterd, ten derde, dat hij als burgemeester van Heemskerk aan H. van T. aldaar een bedrag van 84.voor het sneeuwrui men had doen uitbetalen, zonder dat deze van T. hierover compe teerde, ten vierde, dat hij als waarnemend burgemeester van Castrieum aan dezelfden van T. een bedrag van 168.40 als reis kosten had laten uitbetalen, zon der dat van T. daarover compe teerde en ten vijfde, dat hij on der voorwendsel een vordering van f 5000.te hebben uitstaan, een bedrag van 1000.onder bedriegelij'ke voorwaarden had ge1 eend. In een uitvoerig requisitoir kwam de officier van justitie, mr. N. J. G. Sikkel, tot de con-' clusie. dat de ten laste gelegde feiten bewezen waren. Hij eischte drie iaar gevangenisstraf met ontzegging een openbaar ambt te bekleeden voor den tijd van acht jaar. Mr. Th. Muller Mas- sie achtte het ten laste gelegde niet geheel bewezen en bepleitte clementie. De rechtbank zal op 13 Mei uitspraak doen. Botmenzwendel op Amsterdamsch distributie kantoor. In het uitreikingslokaal van distributiebescheiden aan de Ba- taviastraat te Amsterdam heeft een groot aantal ambtenaren ge durende vele maanden "het in hen ge-telde vertrouwen be schaamd door op groote schaal met bonnen te knoeien. Dezen veelomvattenden bon- nenzwendel» heeft het Deutsche Ohergericht in het gebouw van den Hoosen Raad te Den Haag behandeld. Er waren 48 ver dachten. De tegen de ambtenaren ge- eischte straffen varieerden van 3 jaar tuchthuisstraf wegens Kriegswirtschaftsverbrechen tot 10 maanden gevangenisstraf, te gen de overigen familieleden en kennissen, die mede in het complot, waren gevfëest wer den geëiscfat straffen van 1 jaar en 9 mnd.. 1 ja.r. 8, 6, 4 en 3 maanden. Tegen de vrouw van een voortvluchtisen ambtenaar luidde de eisch: 1 jaar en 9 maan den gevangenisstraf wegens mis drijf tegen de oorlogseconomie. Voor een der verdachten werd vrijspraak geëischt. „Tijd". terdam in de Nieuwe Maas lijk gevischt van de 24-jarige tje Scheper uit Amsterdam, op 21 Maart van het schip nix in de rivier is gevallei daarbij verdronk. Eenige d geleden werd het lijk gev van den man, die haar naspi en daarbij eveneens om het 1 kwam. Gemengde Berichten DoodeRjke ongelukken. Op de de Ruyterkade nabij de tol huispont te Amsterdam wilde gisterochtend een jongen op een vrachtauto springen; hij viel en kwam onder den aanhangwagen terecht, waardoor hij op slag werd gedood. Gistermorgen heeft perso neel van de rivierpolitie te Rot ST ADSNIEU WS MEISJE DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOC Gistermiddag te 16.30 ui op den Stationsweg een 3- n.eisje, dat aan de Pand haar zusje liep en zich losr» onder een wagen van de N. i T. M. geioopen. Het kind i vrijwel op slag gedood. St. Lidwina-processie. teren is wederom de jaar lijk St. Lidwina-processie van den en omstreken getro] naar de geboorteplaats van Nederlandsche heilige: S< dam. De 150 pelgrims vert ken om 9.27 uit Leiden. Om elf werd in de St. Lidwina! te Schiedam een H. Mis c dragen door pater J. Duin* priester van het H. Hart, waa der kapelaan W. Mulder een dicatie hield. Voor de H. werd de processie-kaars ge door den geest, leider van bedevaart pastoor Th. Beul Om half twee werd in dez< kerk de H. Kruisweg gehou welke gebeden pastoor Ki man speciaal voor deze ceseie heeft samengesteld. Na Kruisweg werd er een ple< Lof gecelebreerd door recto Beune met assritentie van kapelaans Leenders en Mu Behalve de genoemde geesl ken namen aan de processie deel pastoor W. Boin uit zerswoude, directeur Schr, twee waters Kruisneeren er ther Omtzigt van de congrei van Mill Hill. Dijbeen gebroken. Gi middag 18.00 uur is op de renriraat een groentenha laar. wonende aan de Lam markt, die naast zijn wagen aangereden door een met p bespannen wagen. De man het rechterdijbeen en door E.H.D. naar het Acad. Zit huis overgebracht. Geitendiefstal. Door de litie werden twee personen Leiden aangehouden, die schuldig gemaakt hadden diefstal van twee geiten uit pakhuis aan de Gortestraa Technische Noodhulp. oefeningen van de Techn Noodhulp. Plaatselijke G NL/27 Leiden, zijn tot na aankondiging voorloopig u steld. De aandacht van kerkzar wordt gevestigd op het vol de: De plechtige Requiem (I si) van Woensdag half tien St. Petruskerk is verzet op dag tien uur. Gevonden voorwerpen. de maand April :portemonr met inhoud, zakboekje met ven, een schuit z.g. bark deur, 1 volkstuinschuurtje gencape, 2 brillen, zilveren ting met kruisje, zilveren mesarmlbrand, zilveren br schakelarmband, imitatie ren tasch met inhoud, 2 ban jetten, loonzakje met inho; zilverbonnen, 2 bankbilj kronen, f ietssleutel, ring sleutels, huissleutel, combi schaartje, 1 kilo gewicht, gu mat, heerenregenjas, 1 s zoel. etui met inhoud, schoen, dames vulpotlood, der huisschoentje, ceintuur, dertaschje met inhoud, 1 handschoentjes, 2 wan tel heerenhandschoenen. 1 wanten, 1 paar stoffen pa fels, boorapparaat van arts zenkrans met ketting, aut melikbus sleutel. Geivonde de stadstram: 2 portemonn 2 actentasschen, parapluie, heerenfaandschoenen, 1 paai meshandschoenen, eeintuu paar wanten, vulpen étui, delstok, blauwe muts, 1 pof lichtingen te verkrijgen ei rug te bekomen aan het Po posthuis aan de Steenstras hier. Woensdag en 's Zater middags tussclien 24 uur. Geboren: Albert z. va van Diggele en W. v. d. H Helena d. van A. van den 1 en M. H. Telieur: Hendri van M. Overduin en J.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2