dinsdag MOMENTJE la BnreaiiTt; Papengracht 32 - Giro 103903 p Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 34sti: JAARGANG N°- 1054S DAGBLAD VOOR L_ iilJfcN EN OMSTREKEN M. van Haroersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. BEKENDMAKING. De Hoehere S.S.-und Polizeifuehrer Nord-West deelt mede: Onder den indruk van de ingrijpende maatregelen, die het politiestandrecht medebrengt, is in den loop van Maandag de rust in het geheele land hersteld en zijn de nog bestaande atakingshaarden uitgeroeid. De bewakingstroepen der S.S.' en politie hebben op den derden dag na de afkondiging van het Standrecht volgens de bevelen in verscherpte mate inge grepen. De Standgerechten velden opnieuw een reeks dood vonnissen, welke onverwijld ten uitvoer werden gelegd. In een provincie in het Noorden van het land verzetten zich marxistische elementen onder de plattelandsbevolking tegen het ordenende ingrijpen der politie. ïn overeenstem ming met de bepalingen van het politiestandrecht maakte deze gebruik van de wapens en schoot degenen, die actieven tegenstand boden, neer. der Hoehere S.S.-und Polizeifuehrer Nord-West, gez. RAUTER S.S.-Gruppenfuehrer und General-Leutnant der PolizeL Dood vonnissen BEKENDMAKING. Da Hoehere S.S.-und Poiizei- uehier Nord-West maakt het olgende bekend: Hei in het beveiligingsgebied tmd-Holland in Rotterdam da lende Politiestandrecht heeit n grond van het decreet en de iijzondere beschikking van den Rijkscommissaris over het in teken van het Politiestandrecht Ian 1 Mei 1343 de navolgende a! lood vonnissen geveld, die na ir.' «vestiging door de hoogste eehteriijke macht ten uitvoer 'elegd werden. Veroordeeld perden de Nederlanders: 1. Arie Leendert Verhoef, ge ts «ren op 22-5-1917 te Schellui- leit, ■j 2. Wouter Slob. geboren op ®|W-5-1818 te Hoornaar, als raddraaiers bij een samen- lehoiin;; en onruststokers te Gies- enNicuwkerk; 3. Willem Johannes Smit, ge- oren op 15-3-1921 te Nieuw- ïekkerland; 4. Jacob de Groot, geboren op 14-12-1918 te Nieuw-Lekkerland; wegens het verbreiden van vlug schriften, waarin tot staking en tegenstand opgehitst werd; 5.' Hendrikus Wilhelmus Bouw man, geboren op 21-2-1902 te Utrecht, 6. Wilhelmus Adrianus Hom mel, geboren op 20-12-1892 te Breda, wegens staking en ophitsing tot staking op 1 Mei 1943 in een drukkerij te Rotterdam; 7. Cornells Willem de Kok, geboren op 9-10-1889 te Slie- drecht, 8. Carnelis van der Giesser, geboren op 9-7-1904 te Boidie- jen, 9. Dirk koever, geboren op 11- 11-1909 te Giessendam. 10. Jan Willem de Blaeij. ge boren op 29-7-1914 te Hardinx- veld. wegens, vergaande deelname aan de staking op de „Merwede- werf" in Hardinxveld bij Dor drecht. De zitting van het Standge- reeht duurt voort. Brilsch - Amerikaan- sche scheepsver- Hezen In April DCÏTSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- icht van Maandagmiddag luidt: „Aan het Koeban-brugge- loofd werden ook gisteren de in [irerscheidene golven aanstor mende Sovjets onder zware ver. iezen afgeslagen. In Aoril heeft Sovjetluchtmacht 1082 vlieg- uigen verloren. Daarvan wer- len er 902 in luchtgevechten, 21 door luchtdoelariiüerie der uchtmacht en 10 door groepen j an het leger en eenheden der I narine neergeschoten. De ove- ige werden op den beganen JJ fond vernield. Aan het front van Tunis wer- ien plaatselijke vijandelijke aan allen ten deele in tegenaanval len afgeslagen. ..Bij de aanvallen van vij ande- iike luchtstrijdkrachten aan de federlandsehe kust en het Wes- 1,1 jfUike grensgebied werden 1 11 Iritsche vliegtuigen neergescho- «n. Drie eigen machines ginger; Moren. Eenige vijandelijke vliegtuigen Jnogen in den afgeloonen nacht 1 noven Oost-Pruisen. Eén bom- ili toenwerper werd omlaag ge- ïaald. In den strijd tegen de Britsche .0 Amerikaansche verbindingen ïf «ee bracht de marine in April '3 koopvaardijschepen met te mmen 423 000 brt. tot zinken, waarvan alleen 415.000 brt. door 'Uikbooten. Voorts torpedeerde k marine 18 andere schepen, j Je luchtmacht beschadigde tien ioopvaardiischepen ten deele -ïTLstvg, Ook in den strijd tegen vijandelijke oorlogsschepen had den marine en luchtmacht suc ces. Duikbooten brachten een vliegkampschip. één<# kruiser, drie torpedoiagers en één onder zeeër tot zinken. Andere Duit sche zeestrijdkrachten vernietig den twee torpedojagers, drie duikbooten en 7 motortorpedo- booten De luchtmacht bracht twee duikbooten en een motor torpedoboot tot zinken. Twee viioTvdelb'ke torn«doiagerp. een auibboot jager, 11 motortornedo- booten en een patrouilleboot werden :beschadi?d." ÏTALÏAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Maandag luidt: „In Tunis bedrijvigheid van artillerie en van verkenningj:- afdeelingen. Onze bommenwer pers deden een doeltreffenden aanval op een concentratie voer tuigen in de achterwaartsche linies van den vijand. In een luchtgevecht werd een vijande lijk vliegtuig door Duitsche ja gers neergeschoten." MOSKOU EN DE UONDENSCHE POLEN. De Britsche berichtendienst meldt, dat in een gisteren door het Sowj et-Russische telegraaf- agentschap Tass verspreide ver klaring van Moskou de reorgani satie geëischt wordt van de hui dige Poolsche emigranteneom- m'issie te Londen. Sikorski wordt er van beschuldigd zich aan te passen aan en te schikken naar de reactionnaire elementen onder de Poolsche emigranten, vooral die uit de Ver. Staten. De nieu we Poolsche emigrantencommis sie moet vriendschappelijke be trekkingen met de Sowj et-Unie trachten aan te knoopen. Zij moet derhalve afzien van een po litiek, die in strijd is met de Sowj et-Russische aanspraken, tevens streven naar een vriend schappelijke regeling der grens problemen en vooral de rechten der Joden in het oog houden. PROTOCOL OVER DE MOORDEN VAN KATYN, Voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers te Ber lijn werd gisteren in het departe ment van buitenlandsche zaken een protocol voorgelezen, dat -is opgesteld naar aanleiding van het onderzoek der massagraven van Poolsche officieren in het bosch van Katyn bij Smolensk door een commisie van vooraanstaande vertegenwoordigers der crimino logie aan Europeesche hooge- scholen en van andere toonaan gevende hoogleeraren in de me dicijnen. De commissie bestond uit deskundigen .van de volgen de landen: Belgié, Bulgarije, De nemarken, Finland, Italië, Kroa tië, Nederland, protectoraat Bo- hemen en Moravië, Roemenië, Zwitserland, Slowakije en Hon garije. In een samenvattend rap port wordt gezegd, dat de Pool sche officieren in de maanden Maart en April 1940 zijn dood geschoten. Van de massagraven zijn er tot dusver 7 geopend. Daaruit werden tot dusver 9$2 lijken gehaald en onderzocht, tep deele geschouwd en reeds voor 70 pet. geïdentificeerd. Als doods oorzaak vertoonden de lijken uit sluitend een schot in het achter hoofd. Dr. de Burlet, hoogleeraar in de anatomie aan de universi teit te Groningen, was deskundi ge uit Nederland. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" wijst, nu het rapport der deskundigen is verschenen, o.m. op drie punten: ten eerste de on. dubbelzinnigheid van het feit. dat alle tot dusver geobüuceerde slachtoffers vermoord zijn met schoten in den nek. ten tweede, dat alle lijken beroofd zi.in van hun voorwerpen van waarde en ten derde, als belangrijkste punt, dat de moorden gepleegd zijn in Maart en April 1940. welk laatste feit alle verdraaiingspogingen van Moskou te niet doet. BOLSJEWISTISCHE GODLOOZENBEWEGING TEGEN DEN PAUS. Het persbureau Stefani keert zich tegen een door de boljewis- tische godloozenbeweging op 1 Mei uitgevaardigden oproep te gen de Katholieke Kerk en den persoon van den Paus. In den aanval der godloozenbeweging, waarvan tot voor kort nog Sta lin zelf de voorzitter was, wordt de Paus voorgesteld als de vijand no. 1 van het Russische volk, te gen wien de strijd met uiterste verbetenheid gevoerd moet wor den. Tegen dezen smaad, den Paus aangedaan, zoo verklaard Stefani» komt het geweten van de geheele christenwereld en vooral van het katholieke deel van Europa, aan welks spits het Italiaansche volk staat, in op stand. Het fascistische Italië ziet in den Paus van Rome een der hoogste oorzaken van bloei der avondlandsche cultuur. Op den laffen aanval der godloozen te gen het verheven hoofd der Ka tholieke Kerk antwoorden de Ita lianen, naar Stefani ten slotte be toogt, door hun betuiging van onwankelbare trouw jegens den H. Stoel te versterken. TOESPRAAK VAN AXMANN. Bij een Rijksappèl der werken de jeugd hi een groot bedrijf te Berlijn heeft de Reichsjugend- fuehrer, Axmann, een toespraak ehouden, waarin hij verklaarde, at in het kader van den oor- logsinzet der Hitier jeugd 6 mil- iioen jongens en meisjes in de bedrijven werken. Zij hebben een groot aandeel in de Duitsche wapenproductie. Axmann wees verder op de. maatregelen van beroepsopleiding en aan de wet tot bescherming der jeugd. On danks den grooten last van den oorlog üjn de belangrijke bepa- Wanneer d® tulpen rijm uitgebloeid, worden de bloemen wam de stengels gesneden. H®c ggn. „koppen® des tulpen GNF-J. Zeijlenriakeï-Paut eb lrngen van deze wet van kracht gebleven. Kinderarbeid is in Groot-Duitschland verboden. Er is een principieel verbod van nachtarbeid: alleen personen bo ven de 16 jaar mogen in den tweeden ploeg tewerkgesteld worden, maar in principe moet allen jeugdigen arbeiders na het dagelij ksche werk een rust van 12 uren worden gewaarborgd. De vacantieregeling voor jeugdige arbeiders is volledig van kracht gebleven. Hiertegenover stelde Axmann de toestanden in de vijandelijke staten. Uit de Verenigde Staten voer de Axmann voorbeelden aan, vol gens welke 21 procent van alle Amerikaansche kinderen tus- schen 10 en 15 jaar werken. Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, ziet Ierland zich bedreigd door het grootste aard appeltekort sinds honderd jaar. Vele bewoners van Dublin 'heb ben in meer dan een week tijds geen aardappel meer gegeten. BINNENLAND VEEMARKTEN ZIJN TOEGESTAAN. De Generalkommissar fuer das Sicherheitswesen deelt mede: „Het houden van veemarkten en weekmarkten, voor zoover daarop levensmiddelen voor de dagelijksche voorziening der be volking te koop worden aange boden, valt niet onder het ver- Dod van het zich verzamelen van meer dan vijf personen geduren de den tijd van het politiestand recht in Nederland". Geen lucifers in pakketten naar Duitschland. Daar her haaldelijk lucifers warden aan getroffen in pakketten, bestemd voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland, wordt er op go- wezen, dat het verzenden van lucifers en in het algemeen van lichtbrandbare stoffen in de postpakketten naar Duitsch land verboden is. Vrijstelling van tewerkstelling elders, thans ook voor visschers mogelijk. De secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat van tewerkstelling elders kunnen worden vrijge steld: 1. zij. die van 1 Juli Ï93Ö tot 30 Juni 1939 hun uitsluitend of hoofdbedrijf hadden in de vis scherij en dit ook thans nog heb ben; 2. zij, die' in bovengenoemd tijdvak en ook thans nog de vis scherij als nevenbedrijf en als middel van bestaan uitoefenen; 3. zij, die na 1 Juli 1939 een vis- scherijbedrijf hebben overgeno men; 4. zij, die als knecht in een risscherijbedrijf werkzaam zijn. Om voor vrijstelling in aan merking te komen. mo«ten de garnalen-, mossel-, oester-, Noordzee-, IJsselmeer- en Wad- den-zeevisschers zich wenden tot een dichtstbij wonenden agent van het bedrijfschap voor vis- NATUUR. Ik zie vele menschen weer in hun tuintje gaatjes prikken in den grond en er iets instoppen en men heeft mij verteld, dat dit het be gin is van een hoeveelheid aardappelen, welke door aar. de, zon, warmte en water zal moeten gedijen tot een veel belovende oogst. Iedere aard appel weet wat er van hem verlangd wordt en levert voor het verlies van één een heele familie ar 3. Met de spina zie gaat i—weer anders. Daar kun je van blijven snij den, tot je er genoeg van hebt. De jeugdige kropjes sla in onze plantsoenen staan al netjes in het gelid en het wachten is nu maar op de doperwtjes en de tuinboonen. lederen avond zie ik men schen naar hun landgoed gaan met harken en schop pen en emmers om hun jong ste aanplantingen te bezich tigen. Dat zijn lieden, die overdag de vulpen hanteeren, onze belastingen benekenen of onze brieven verzenden. Ais ik die menschen zie gaan, verbaas ik mij telkens opnieuw hoe mild en gemak kelijk de natuur toch is. Ze laat zich leiden door iedereen die het wil en geeft dan nog vruchten in overvloed Wij menschen. zijn zoo ge makkelijk niet. Wij hebben het leven ingewikkelder ge maakt. Wij verdragen geen tuinman op een belastingkan toor. En dan verzucht ik: Waren wij maar zoo verstan dig. scherijproducten (Nederlandsche visscherij centrale), de visschers der Zuid-Hollandsche stroomen, rivieren en binnenwateren tot den technisch opziener van de visscherij-inspectie van den dienstkring, waarin zij wonen. De visschers, die zich bij den tech nisch opziener moeten aanmel den, dienen zulks schriftelijk te doen, onder duidelijke opgave van naam, voorna(a)m(en), ge boortedatum en -jaar, volledig adres, nummer van persoonsbe wijs en voor zoover betreft vis- schersknecht, tevens naam en adres van degene, bij wie zij in dienst zijn. De aanmelding dient te geschieden: voor hen, die ge boren zijn in de jaren 1918 t/m 1925 vóór 6 Mei a.s.; voor hen, die geboren zijn in de jaren 1908 t/m 1917 vóór 7 Mei a.s.; voor hen, die geboren zijn in de jaren 1893 t/m 1907 vóór 9 Mei a.s. Den katiaanschen korvettenkaplteln Carlo Fecla dt Cossato, die als com mandant van een dulkbooc op den Atlantlschen Oceaan meer dan 100.000 ton aan vijandeliike scheepsruimce tot zinken bracht, werd door den opper bevelhebber der Duitsche oorlogs- matine. Grootadmiraal Dönitz, het ridderkruis uitgereikt PK Mels-Atl-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1