MAANDAG 3 MEI 1943 34STE JAARGANG N°- 10545 Ij 79 Bureaus: Papengracht 32 - Giro 103003 i Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 lei DAGBLAD VOOR LEIDLN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. VVilmer, Hoofdredacteur. DOODVONNISSEN BEKENDMAKING. De Hoehere SS- und Polizei- 88 luehrer deelt mede: )ol „Het Polizeistandgericht van ilij iet SS- und Polizeisicherrungs :he jereich Friesland, Groningen en r*i )rente te Groningen heeft den iht [sten Mei 1943 den Nederland- d ichen onderdaan iti Jochum van Zwol, geboren )oi |en 16en April 1923 ter dood dij eroordeeld, 88 aar hij na afkondiging en door >r< niddel van plakkaten bekendma ou len van het standrecht als sta .ei ingsophitser is aangetroffen met 8[Jen wapen. Het vonnis werd door len kogel ten uitvoer gelegd. De veroordeelde droeg een wa- j ien bij zich en spoorde arbei- j Iers, die zich op ordelijke wijze laar het werk wilden begeven, u tan, het werk neer te leggen. Het ril eit van de afkondiging »-van het lolitiestandrecht was hem even- jst eer bekend als de inhoud van 71 ;e bekendmaking van den lsten j lei 1943, die uitdrukkelijk en Muidelijk bepaalt, dat wie tot sta ling aanspoort of op onrechtma- joiige wijze wapens draagt of in lezit heeft met den dood ge- traft wordt, ir| BEKENDMAKING 'j De Hoehere SS- ,und Polizei- uhrer deelt mede: r11 „Het Polizeistandgericht van et SS- und Polizeisicherungs- '(l ereich Noord-Holland heeft den nf sten Mei 1943 te Amsterdam de èd lierna genoemde Nederlandsche inderdanen ter dood veroor- b eeld 1) Johan van Lemmeren, gebo- Afen den 15en November 1902 te gnsterdam, woonachtig te Krom- uefcenie. jol-2) Gerard Wiersma, geboren je en 12en Februari 1905 te Am- oeiiterdam, woonachtig te Krom Elfcenie 3) Theodorus Rijkhoff, gebo- en den llen Juni 1914 te Assen elft, aldaar woonachtig. 4) Hendrik Blank, geboren den en November 1888 te-Kromme- «'lie, aldaar woonachtig. De veroordeelden zijn des mid- ags van den 30sten April 1943 P'l de vereenigde blikfabrieken '"lKrommenie in staking gegaan, ie Iet standrechtdecreet was hun or|ekend. Desondanks hebben zij werk niet hervat, doch ver der gestaakt. Ook hebben zij na lei 8 aanmaning het werk onmid- cn ellijk te hervatten, in de staking m olhard. Bovendien hebben zij >nJctie gevoerd voor de stakings eweging. De vier vonnissen werden door M liddel van den kogel voltrokken. 69 BEKENDMAKING. oi De Hoehere SS- und Polizei- (gjjtehrer deelt mede: Het Polizeistandgericht van 58 et SS- und Polizeisicherungsbe- tei iich Noordholland te Amster- 's( im heeft den 2en Mei 1943 de ierna genoemde Nederlandsche 'd, iderdanen ter dood veroor- t» «ld: ei den stationschef Harman ,D. feter de Noo, geboren den 18en 1st aart 1887 te Utrecht; 4. 2) den kantoorbediende Hen- rik Strating, geboren den llen ,elebruari 1905 te Haarlem; iel 3) den metaalbewerker Nico-"' ij( as Nieuwkoop, geboren den 1 "en November 1912 te Velsen; osfci' fabrieksarbeider Jacob .u( 'ijker, geboren den 2en Octo- |ij|er 1893 te Egmond aan Zee; 5) den lasscher Theodorus tadrik.se, geboren den 5en pril 1907 te Beverwijk; sJj den arbeider Pieter Hout- iW loper, geboren den 30sten Ja- d lari 1898 te Oudorp. zes vonnissen werden door iddel van den kogel voltrok- ta. He Noo was stationschef te raaiden. Hij heeft getracht oorwegpersoneel tot staking en '6 sporen en openlijk uit- ukking gegeven aan zijn spijt, I f' dit niet gelukt is. De overige veroordeelden heb ben in een hoogovenfabriek en pletterij alsmede in een papierfa briek den 30sten April en den lsten Mei 1943 gestaakt, of schoon hun het standrechtdccreet in alle bijzonderheden, met in begrip van het strafbare feit be kend was. Zij hebben gepoogd een stakingsbeweging te organi- seeren. Het zijn ten deele voor malige leidende leden van Marxistische vakvereenigingen. De metaalbewerker Nieuwkoop heeft bovendien een poging tot illegale communistische celvor ming gedaan. Zes andere beschuldigden, die voor hét standgericht werden ge bracht, zijn vrijgesproken, om dat bleek, dat zij na afkondiging van het standrechtdecreet ernstig gepoogd hebben het werk te her vatten en slechts door uiterlijke omstandigheden verhinderd wer den het werk te hervatten. De procedure tegen nog twee andere beklaagden is geschorst en naar de gewone rechtbanken verwezen, daar tijdens de stand rechtprocedure de toedracht niet onmiddellijk ten volle kon wor den opgehelderd. BEKENDMAKING. De Hoehere SS- und Polizei- fuehrer deelt mede: Het Polizeistandgericht te Maastricht heeft den 2en Mei 1943 de hierna genoemde Neder landsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1) den hoofdcontroleur van den centrale-controledienst Martinus Bouman uit Roermond, geboren den 5en Mei 1899; 2) den adj.-hoofdcontroleur van den centrale-controledienst Bern- hard Ruyters uit Heer, geboren den lOen October 1892;. 3) den districtsleider van den centrale-controledienst Leo Brouwer uit Maastricht, geboren den lsten Juni 1907-; 4) den chemicus Johannes Bougerd uit Roermond, geboren den 24sten Augustus 1906; 5) den mijnwerker Meinardus Tempelaars uit Heerlerheide,. ge boren den 6en Juni 1904; 6) den electromonteur Renier Savelsberg uit Heerlerheide, ge boren den 27sten April 1895; 7) den houwer Salvatius Hen- drikus Toussaint uit Amstenrade, geboren den 22sten December 1914. De drie veroordeelde ambtena ren van den centrale-controle dienst hebben onder de ambtena ren van den centrale-controle dienst handteekeningen verza meld, waarmede deze zich tot staking verplichtten. De üitdee- ling van de daartoe vervaardig de formulieren geschiedde den lsten Mei 1943. De desbetreffen de handteekeningen werden dienzelfden dag geplaatst. Alle drie veroordeelden hielden nauw contact .en hebben door de po ging, een staking van de ambte naren van den centrale-controle dienst te organiseeren, de open bare veiligheid en orde in ge vaar gebracht. De veroordeelden onder 4) tot 7) hebben ondanks het feit, dat zij kennis droegen van het stand- rechtdecreet, gestaakt. Zij hebben den arbëid ondanks aanmaning niet hervat. De zeven vonnissen werden door den kogel voltrokken. BEKENDMAKING. De Hoehere SS- und Polizei- fuehrer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS- und Polizeisicherungs- bereich Geiderland in Arnhem veroordeelde op 2 Mei 1943 den technisch-direCteur van de pa pierfabriek Coldenhoven in Eer beek: Dirk Willem van Vrees wijk, geboren op 6 Januari 1908 in Rotterdam ter dood. Van Vreeswijk heeft op 1 Mei 1943 na afkondiging en bekend making van het standrecht zijn werkwillige arbeiders van hun werk teruggehouden en hen we- Men mag 's morgens vanaf 4 uur buiten verblijven De General kommissar fuer das Sicherheitswesen deelt me de: Met het oog oo de voedsel voorziening van de bevolking wordt het einde van den tijd gedurende welken het tijdens het politiestandrecht verboden is zich in de open lucht te be vinden. in de ochtenduren van 6 naar 4 uur vervroegd. Het ver bod zich in de open lucht te be vinden geldt derhalve slechts voor den tiid van 20 tot 4 uur. der naar huis gezonden. Hij heeft daarmede bewust de sta kingsbeweging begunstigd. Bo vendien werden de Nederland sche onderdanen Van Zetten, ge boren op 26 Maart 1912 in Tiel en Teunis Campagne, geboren op 13 September 1895 in Tiel ter dood veroordeeld. Zij hebben op 1 Mei 1943 na de openbare bekendmaking van het standrechtbesluit gestaakt. Van Zetten heeft daarenboven reeds op 30 April 1943 tot sta king aangespoord. Een derde lid van het bedrijfs- person-eel werd vrij gesproken, aangezien hij aannemelijke gron den voor het wegblijven van zijn arbeid kon aanvoeren. De drie doodvonnissen werden door den kogel ten uitvoer ge legd. Het Polizeistandgericht van het Polizeisicherungsbereioh Fries land, Groningen en Drente in Groningen heeft bij vonnis van 2 Mei 1943 den landbouwbe drijfsleider B-erend Trip, geboren op 2 November 1917 in Gieten, als opruier ter dood veroordeeld, hij heeft 400 landarbeiders tot staking aangedreven. Het vonnis werd door den ko gel ten uitvoer gelegd. Het Polizeistandgericht van het Polizeisicherungsibereich Gel derland en Overijssel in Hengelo, veroordeelde op 2 Mei 1943 de volgende Nederlandsche onder danen ter dood: 1. den student Antonius Lam- bertus Frederiks, geboren op 25 Juni 1920( uit Nijmegen; 2. den boekdrukker Willem André van der Veer, geboren op 23 April 1919. uit Nijmegen; 3. den boekdrukker Emanuel André van der Veer, geboren op 26 Decemiber 1921, uit Nijme gen. De student Frederiks trachtte een tot staking ophitsend vlug schrift te verveelvoudigen en te verspreiden. Frederiks wendde zich tot de hem bekende boek drukkers Van der Veer, die on middellijk de vermenigvuldiging van het stakingsg-eschrift op zich namen en uitvoerden. De drie vonnissen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. Verder heeft hetzelfde gericht een doodvonnis uitgesproken te gen den Nederlandschen onder daan: Johan van Oenen, gebo ren op 6 Augustus 1905, land- bouwarbeider in Kamperzeedijk. Van Oenen is bij een overval op een melkwagen als rad draaier opgetreden, heeft met gebruik van geweld het vervoer van de melk verhinderd en deze op straat gestort. Het vonnis werd door den ko gel ten uitvoer gelegd. In tien andere gevallen heb ben standgerechten eveneens doodvonnissen uitgesproken. De- vonnissen zijn bekrachtigd, doch de tenuitygerlegging van deze straf is vooralsnog uitge steld. Stabschef Lutze overleden. De „Stabschef der S.A." Viktor Lutze is Zondagavond in het ste delijke ziekenhuis van Potsdam aan de zware verwondingen, die hij bij een auto-ongeluk had opgeloopen, overleden. Hij werd op 28 Dec. 1890 te Bevergen (district Munster) en was dus 52 jaar oud. Tijdens den oorlog van 1914'18 behaalde ij den rang van bataljonsadju- Vergeelsche Sovjef- aanvaHen op Koeban- hruggeiiooïd DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN, Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdagmiddag luidt: ..Duitsche en Roemeensche troeDen behaalden ook gisteren aan het Koebanbruggehoofd een groot afweersuccas. De Sovjets die onder krachtig gebruik van artillerie. Dantser- en vlieger- striidkrachten aanvielen, wer den onder zware verliezen aan manschapoen en materiaal te ruggeslagen. Aan de rest van het Oostelijk front heerscht slechts geringe gevechtsactie. Duitsche motortoroedobooten brachten in de Zwarte Zee een viiandeliik convooi van 3 kust vaartuigen met een gezamenlii- ken inhoud van 1700 b.r.t. tot zinken Uit het gevechtsterrein van Tunis wordt melding g«ma"kt van levendige. Dlaatseliike ge vechtsactie. Viiandeliike aanval len od Duitsch Italiaansche heu velstellingen werden afgeslagen. Od eenige plaatsen gingen onze troepen tot Dlaatseliike tegen aanvallen over. In de zware ge vechten aan het Westelijk front van het bruggehoofd v«n Tunis verloor de viiand van 27 tot 30 Anril 98 Dantserwasens. 86 oant- serverkenningswagens en ..Schuetzenoanzerwagen". 21 ka nonnen. talrijke automobielen en eenige honderden gevange nen. Hii leed biizonder zware bloedige verliezen. Britscbe bommenweroers vie len in den afseloooen nacht verscheidene olaatsen in West- Duitschland aan. waaronder ook onen landeliike gemeenten. Door het weroen van bommen od woonwijken, vooral in Essen, ontstonden verliezen onder de bevolking en werd aanzienliike schade aangericht. Volgens de voorlooDi"e berichten werden 6 der aanvallende bommenwer oers neergeschoten". Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondagmiddag luidt. „Aan het Koebanbruggehoofd trachtten de bolsjewisten ook gisteren met sterke strijdkrach ten door de Duitsche stellingen heen te breken. Alle aanvallen werden in een zwaren afweer- striid tot mislukking gebracht. In den Noordelijken sector van bet brugaehonfd gelande vijan delijke strijdkrachten wérden vernietigd. Voor de kust van den Kaukasus hebben lichte Duitsche vlootstriidkrachten een viiandeliike motor toroedoartil- lerieboot in den grond geboord. In Tunesië verlieD de dag, be halve geringe Dlaatseliike ge vechtsactiviteit over het alge meen rustig. De luchtmacht viel in den afgeloooen nacht een viiandeliik convooi in de wate ren voor Benghazi aan en be schadigde viif groote vracht- schenen zwaar. Bii aanvallen od een Duitsch steunnunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan en in de Noorsche wateren verloor de Amerikaansehe luchtmacht gis teren 11 viermotorige bommen weroers. de Britsche luchtmacht 12 toroedovliegtuigen en iaoht- kruiser. Een eigen jaöhtvlieg- tiug werdt vermist". MOMENTJE OBER. Vindt u ook niet zegt Pedro terwiil hii de griize haren aan miin slapen weg maait dat wii tegenwoor dig te veel aan onze borrels van vroeger worden herin nerd? Hoe zoo? vraag ik. Je bedoelt toch niet. dat wii nu om acht uur binnen moe ten ziin zondjjr borrel als troost in onze eenzaamheid? Nee antwoordt Pedro dat bedoel ik niet. Het is maar. dat ie tegenwoordig in de krant altiid van obers leest. Ober zus en ober zoo. En een ober is voor mii zoo'n meneer met een ias met staldeuren, die vroeger onze borreltjes Dlacht aan te dragen. En iuist nou. nu wii zoo goed als geen borrel tjes meer kriigen. lees ie maar van ober en nog eens van ober. Dat is zest hii tenslotte nou voor mii het bewiis. dat 't een rare tiid is. Ben ie ook krijgsgevan gene Pedro? vraag ik Ja meneer antwoordt hii. maar weet u wat ik doe. ik neem miin kam en miin schaar mee en ik word ober- haarsniiführer. Misschien kom ik dan ook nog eens in de krant. En zii kunnen toch maar niet allemaal hun ha ren laten groeien. Want dan weten ze over zes maanden niet meer of ze met een Ne derlandséhe krijgsgevangene of met Sinterklaas te doen hebben. BET RADIOPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL. Moeilijkheden van het oogenblik. Max Blokzijl spreekt heden avond over den zender Hilver sum II om kwart voor zeven over het onderwerp „Moeilijkhe den van het oogenblik". Dezo uitzending wordt Dinsdagmorgen onj kwart over acht herhaald. öant. Na den oorlog kwam Lut- spoedig met de N.S.D.A.P. in contact, waarvan hij in 1922 lid werd. Na de reorganisatie van partij en S.A. in 1925 was hij het, die de reorganisatie bi.i de formaties der S.A. uitvoerde. Achtereenvolgens werd hij S.A.- leider voor het Roergebied, plaatsvervangende gouwleider, Oberste S.A.-leidcr Nurd, Ober- gruppenfuehrer en Oberpraesi- cient va:i de provincie Hannover. In 1934 werd Lutze benoemd tot chef van den staf der S.A. ITALIAAN SCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag meldt o.m.: Aan het front van Tunis le vendige gevechten van plaatse- liik karakter. Het vuur van de viiandeliike artillerie was in den Zuideliiken frontsector bii zonder hevig en hardnekkig. Onze formaties vliegtuigen, die dienen ter bescherming van convooien in het centrale bek ken van de Middellandsche Zee. deden aanvallen od numeriek sterkere viiandeliike formaties en schoten 6 Soitfires en 2 Cur- tiss-machines omlaag. Duitsche iagers vernietigden nog 2 vlieg tuigen boven Tunis. Od den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten 4 scheoen met een gezamenlii- ken inhoud van 20.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In het Ital. weermachtsbericht van Zondag werd medegedeeld: Aan het front in Tunesië was de gevechtsactiviteit gisteren mirder hevig. De viiand, ver sterkt meer en meer ziin offen sief ter zee en vooral ziin activi teit in de lucht, die gericht is od ons scheeDvaartverkeer in de Straat van Sicilië. In de Middellandsche-Zee heb ben Duitsche vliegtuigen tiide»s een nachteliiken aanval oo een viiandpüik convooi eenige kooD- vaardiischooen met toroedo's en bommen bestookt. In de afgclnoDcn dagen heb ben sterke viiandeliike forma ties bommenweroers onze hosoi- tnalscheDcn. gaande en komen de van Tunesië aangevallen. Eén van deze scheoen werd vier maal achter elkaar aange vallen. De aan deze schenen toe gebrachte schade is onaanzien lijk Van het Dersoneel werden echter verscheidene oersonen gewond.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1