lUJDAG 30 APRIL 1943 34STE JAARGANG N°- 10543 MOMENTJE ireanx: Papengracht 32 lefoon: Redactie 20015. - Giro 103003 Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. ei BEKENDMAKING» De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General Ier Flieger Fr. Christiansen, maakt het volgende hekend: Na de capitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei [940 heeft de Fuehrer en Opperbevelhebber van de Duitsche yeermacht bevel gegeven tot onmiddellijke invrijheidstel- ing van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsgevangen schap. Deze maatregel wérd vanzelfsprekend genomen op oerwaarde, dat de Nederlandsche officieren en manschap- len deze grootmoedige handelwijze met een dienovereen- [omstigc houding ten aanzien van de Duitsche bezettende macht zouden beantwoorden. Een groot gedeelte van hen 3 leeft aan deze verwachting voldaan. In vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelijke ophitsers ""feen tegenovergestelde ontwikkeling gevolgd. Reeds in Mei 1942 moesten derhalve de voormalige be- oepsofficieren opnieuw in krijgsgevangenschap worden weg- ;evoerd. De Duitsche weermacht heeft sindsdien bijna een ij rol jaar laten verstrijken in de verwachting, dat deze dui delijke waarschuwing zou worden verstaan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van de voormalige Jederlandsche weermacht door hun vijandig gedrag telkens ipnieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd es te ld, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrij willig' teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer Maneer geduld. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden beveelt jlerhalve, dat de leden van de voormalige Nederlandsche peermacht terstond opnieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken personen in de dagbladpers ot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep an den Wehrmachtbefehlshaber geen gevolg geeft of racht, zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te Jpnttrekken, moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen bij der- lelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgsge- rangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan 1 le ophitsers te danken, die door hun misdadig gedrag dezen naatregel noodzakelijk maakten. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General er Flieger Fr. Christiansen, maakt bekend: In vervolg op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubli- :eerde bekendmaking wordt hiermede ter aanmelding en te- igvoering in de krijgsgevangenschap opgeroepen:. Het beroepspersoneel van de voormalige Nederland se weermacht beneden den rang van officier iet geboortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel Mei 1940 in werkelijken dienst van de Nederlandsche wcer- acht stond. In het weermachtskamp te Amersfoort, Zonnebloemstraat, oeten zich telkens tusschen 8 en 11 uur de volgende perso- len aanmelden: ie leden 1. Van het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie, tech- lisch personeel, politietroepen, op 7 Mei 1943; 2. Van de zeemacht met beginletter AH en de leden van et wapen der genie, pontonniers en torpedisten, militaire luchtvaart, mil. geneeskundigen dienst, op 10 Mei 1943; 3. Van de zeemacht met beginletter IZ eii de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeelen op 13 Mei 1943. Bij de aanmelding moeten het persoonsbewijs en voor zoo- eer nog aanwezig de militaire identiteitspapieren worden ver- 1 to or.d. Kleeding: Zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aar bevolen daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, lijfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De geza menlijke bagage mag den omvang van twee handkoffers niet overschrijden. Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangen schap zijn uitgezonderd: 1. alle leden der Nederlandsche politie en haar nevenorga nisaties in zooverre deze personen momenteel hl actieven dienst staan bij: a. de staatsordepolitie; b. de gemeentelijke ordepolitie; c, de marechaussee (gendarmerie); d, de politie te water; <e. de staatsrecherche (recherchecentrale, rccherche- hoofdafdeelingen, rechercheafdeelingen) f. de gemeente recherche; g. de staatsbrandweer; h. de gemeentelijke brandweren; i, de vrijwillige brandweren voor zoover deze personen I daar als hoofdberoep een functie uitoefenen of leiders 1 zijn; k. de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst (be zoldigd door den Staat); 2. onderofficieren, die tijdens hun actieven diensttijd be stuursambtenaren (administrateurs) waren; 3. personen, die als hoofdberoep een functie bij den Neder- landschen Arbeidsdienst uitoefenen; 4. in Duitschland werkende personen. De onder 1. genoemde personen moeten voor 15 Mei 1943 een bevestiging van de boven hen staande Nederlandsche dienstinstantie betreffende faun tegenwoordige aanstelling (actief dienstverband) inzenden aan den commissaris voor de belangen van de voormklige Nederlandsche weermacht te Den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehrmacht befehlshaber of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap probeert te onttrekken, moet op de scherp ste maatregelen rekenen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. POLITIESTANDRECHT in verschillende provincies Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van de paragra- phen 62 en volgende van de ver ordening op de bescherming der orde 1943 voor de gebieden der provincies Overijssel, Limburg, Noord-Holland en Gelderland met onmiddellijk van kracht worden het poiiÜéstandrecbt af gekondigd en in ver-band hier mede beschikt: ,,Ik verbind daarmede het be vel, dat zich een- ieder heeft te onthouden van iedere beroering, die de openbare orde en de vei ligheid van het openbare leven kunnen verstoren of in gevaar brengen, en zich heeft te voe gen naar mijn speciale beschik kingen, die ik uitvaardig onder uitdrukkelijke verwijzing naar de gestrengheid van het politie- standrecht. Wie handelt in strijd met dit bevel wordt standrechtelijk ver oordeeld. De Hoehere SS- und Polizei- fuehrer treft alle maatregelen, die hem tot instandhouding of herstel van de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven noodzakelijk voorkomen. De Hoehere SS- und Polizei- fueherer kan bij de uitvoering van zijn opdracht afwijken van het geldende recht". Tot speciale gemachtigden vol gens par. 65 van de verordening op de bescherming der orde heeft de Rijkscommissaris aan gewezen: Voor de provincie Overijssel zijn gemachtigde voor deze pro vincie, Weidlich; voor de pro vincie Limburg den Oberbe- rechssleiter Himmerich; voor de provincie Noord-Holland zijn ge machtigde voor deze provincie en de stad Amsterdam dir. Schroeder en tot dienst plaatsver vanger den Reichsrichter Schwe- bel; voor de provincie Gelder land den plaatsvervangenden ge machtigde voor deze provincie Brandes. Bovendien heeft de Rijkscom missaris op grond van par. 63, art. 3, van de verordening op de bescherming der orde 1943 met uitdrukkelijke verwijzing naar de gestrengheid van het politie- standrecht voor de bovengenoem de provincies het volgende be schikt: 1). Wie aan openbare samen scholingen van welken aard ook deelneemt, 2). wie, ook door louter pas sief gedrag, weigert.te werken, wie staakt of wie werknemers uitsluit, 3). wie zonder verlof vuur-, houw- of steekwapens draagt of bezit. 4). Wie vlugschriften vervaar digt, verspreidt of bezit, welke de openbare orde kunnen ver storen. 5). Wie weerstand biedt aan de openbare macht, wordt stand rechtelijk veroordeeld en zal derhalve volgens par 66 van de verordening op de bescherming van de orde 1943 principieel met den dood gestraft worden. Poging, opruiing of hulpver- ieening worden gestraft op de zelfde wijze als de voltrokken daad." De Hoehere SS-und Polizei- fuehrer bij den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op grond van par. 64 van de verordening oo de bescherming der orde 1943 met verwijzing naar het door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigde politiestandrecht voor de bovengenoemde provin cies het volgende beschikt: ,.1). De aan mij ondergeschik te S.S.- en Polizei-eenheden schie ten onverwijld zonder waarschu wing, wanneer samenscholingen van welken aard ook voorkomen of wanneer zich meer dan 5 per sonen op openbare ween of pleinen verzamelen. Uitgezon derd zijn door de Duitsche poli tie goedgekeurde bedrijfsverga deringen. 2). Verboden is het ooonthoud buitenshuis in den tijd van 20 tot 6 uur. Uitzonderingen staat de Duitsche politie toe. 3). Verboden is het schenken en gebruiken van brandewijn en andere alcoholische dranken in openbare lokalen en het afleve ren en verkoopen van dergelijke dranken. <il. Den werkgevers is de uit- KLEURENSYMPHONIE. Er stond een heer in een kleerenwinkei, beter gezegd in een confectiezaak. Ik stond er ook. En ik hoorde zoo op eenigen afstand een gefluis terd gesprek over den aan koop van een costuum. De heer had het over een heerer.costuum maat 48. Hebt u een vergunning meneer? vroeg de winke lier. Op h^t bevestigend ant woord haalde hij een drietal costuums te voorschijn. Maar er was geen keus bij, het moest bruin zijn. De winke lier kwam terug met bruine costuums. Is dat nog oude samen stelling? vroeg de heer. De winkelier dacht een oogenblik na, keek zijn klant eens hoopvol aan en zei toen: Jawel, maar natuur lijk alleen zwart. Ik moet geen zwart zei de heer, ik wil een bruin. En de winkelier weer: ik bedoel nou ja zwart u bögrijpt mij wel! De heer begon het lang zaam te begrijpen. En hoeveel? vroeg hij na eenigen tijd. De heer fluisterde een prijs. De heer schudde het hoofd. Een bruin pak zwart voor zoo'n prijs zei hij nee, da's mij te grijs. En hij verliet den winkel. Bruin en zwart is grijs zei ik tot den winkelier daar zou je nou kleurenblind van worden! RADIOREDE VAN DEN LEIDER OP 1 MEI. De persdienst van den Ne- derlandschen Omroep deelt mede, dat de Leider op den „Dag van den Arbeid", 1 Mei, om 13.uur over den zender Hilversum I een rede tot het Nederlandsche volk zal hou den. •betaling van loonen en salaris sen aan stakers verboden voor dagen, waarop geheel of gedeel telijk is gestaakt. 5). De Duitsche veiligheidspo litie neemt alle zaken in beslag, die tijdens den duur van het politiestandrecht op de voorga» schreven of ter plaatse gebrul keliike tijden niet open zijn. Wie handelt in strijd met eet» van de onder 2 tot 4 genoemds verboden wordt gestraft met ge vangenisstraf en boete tot een onbeperkte hoogte of met een van deze straffen, voor zoover niet volgem andere bepalingen een strengere straf is verbeurd. Maatregelen der veiligheidspo litie bliivpn ver-rffehouden." Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop viert he den zijn 50sten verjaardag. Hoffmann-Stapf-Pax m. Pioniers bouwen een brug. De stand van het water en de bodemgesteld heid worden zorgvuldig onderzocht PK Bauer-Altvater-P8Z-R-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1