vvO.// V&iAijfyeniö. 8.500.000.000 IIP E UETD3CHE COURANT TWEEDE BLAD. art Zaterdag 24 April 1943. [sol Tt< Lnt BIJBELLEZING [V Prof. P. STAMMEYER. 13e Week 25 April1 Mei. PAASCHWEEK. verrijzenis van Christus et grootste aller won-deren, •a# Ziin dood heeft Hii her- deliik Ziin opstanding aan- rndigd en het gebeuren onomstooteliik vast. De stelen zelf hebben de groote nis van de verrijzenis ten 50, ■Si :ki. leeken van Jesus' goddelijke ling begrenen. zooals blijkt JJand. 1:22. waar bii de keu- 'Jïan een Dlaatsvervanger van \s door Petrus gezegd wordt. is noodzakelijk, dat één hen te zamen met ons ge- van Ziin verrijzenis wordt'* "•t verhaal van de verrijzenis |ij' i het evangelie eenvoudig: ;igenliik moment wordt niet hreven. We vinden in de igeliën duidelijk aangege- tjljj dat Jesus werkelijk gestor- is. terwijl we daarna ver gil vinden dat ziin graf ledig en dat Hii meermalen ver- nen is. zoowel aan afzon- ike Personen als aan kleine groote groener, (eens aan r dan 500 tegelijk, volgens 1 15:6). dat Hii met hen ge- ken heeft en gegeten, dat zich liet betasten, enz. In Paasehweek lezen we de shillende gedeelten uit het l|eelie. welke ons hierover ken. jndae' wordt ons de verrii- aangekondigd door de en- n. die aan de vrouwen het Ïgraf toonen. Dat we od aaschfeest tevens herden- onze opstanding tot een leven in het Doopsel i meer uit in het epistel (I zij 5:7—8) eD den tweeden Paaschdag Ie men vroeger de plechtig- in de St. Pieter. Vandaar ;r"Petrus in het epistel ons de tpibssingsboodschao brengt. zJiil in het evangelie zii a „tamelijk verborgen de _xhiining aan Petrus verhaald at: de Emmaüsgangers wor- immers door de Apostelen gen met de bliide mede- g: ..De Heer is waarlijk izen. en is aan Simon ver en". Deze verschijningen :en plaats op den Paasch- id. maar dan biedt de litur- een gelegenheid voor het ;en van dit evangeliever- Od Dinsdag volgt dan de verschijning aan de Anos- die door Christus worden noodied zich te overtuigen Ziin werkelijke aanwezig door Hem aan te raken. ,.tiil Hii bovendien met hen Evenals aan de leerlingen Emmaus verklaart Jesus hoe in Hem de profetieën lelijkheid ziin geworden, derde verschijning aan de jtelen verhaalt Johannes 'oensdag. Daarbij heeft de wonderbare vischvangst (let op het verschil met rste. ons verhaald door 5:47) met de aanstelling (8S| Petrus tot opperhoofd van itus' kudde: dit laatste in Joh. 21:15—17. [pot was de liefde van Ma- agdalena die bii het graf weenen. omdat zii haar er niet vond. maar deze wordt beloond in Chris- Mverschiining: een heerlijk ai eel. hetwelk ons leert de ihartigheid Gods tegen- 'l ie rouwmoedige zondares. 'i nocht aan de Apostelen de |i inding van Christus mei- At1! het centrale dogma van ons E. Daarom bidt de Kerk op feest (22 Juli) het Credo, deze week past het slot cu>f;. OTTERDAM - .TEL. 38427 _EN HAAG - TEL 333298 van het Matteusevangelie met de algemeene opdracht door Christus na Ziin verrijzenis aan de Apostelen en in hen aan de Kerk gegeven (Vrijdag). Het leeraarsambt. het priesterschap en de bestuursmacht zullen zii uitoefenen onder den voortdu- renden biistand van Christus. Als slot van deze reeks lezen we het verhaal van het bezoek der Apostelen Petrus en Johan nes aan het ledige graf: de ma nier. waarop zii het lijnwaad en de zweetdoek vinden, logen straft duidelijk het verzinsel van een haastige roof. waarover Matteus spreekt (28:1115). Bijbellezing de week: Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag voor de volgen- Mark. Luk. Luk. Joh. Joh. Matt. Joh. 16: 1— 7 24:13—35 24:36—47 21: 1—14 20:11—18 28:16—20 20: 1— 9 LITURGIE ZONDAG 25 April. Hoogfeest van Paschen, of v. d. Verrijze nis des Heeren. Mis: Resurrexi. Gloria, Credo. Prefatie en het gebed ,,Communicantes" en „Hanc igitur" van Paschen, ge durende geheel het octaaf. Even eens de Sequens „Victimae Pa- schali". Kleur: Wit. MAANDAG 26 ApriLTweede Paaschdag. Dag van devotie. Verder alles als gisteren. DINSDAG 27 ApriL Derde Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Aqua. 2e 'gebed uit de Mis Exaudivit (zie in het Misboek achter de vijfde Zondag na Pa schen)) wegens den bidag. Ver der als op Paschen. N.B. Vandaag wordt vóór de H. Mis de Litanie van alle Hei ligen gebeden (wegens het Paaschfeest verzet van 25 April op vandaag). BINNENLAND SIERA ARD E WERK EN -PORCELEIN. Mogen niet meer worden vervaardigd en verhandeld. Met ingang van 23 April 1943 is het verboden een reeks pro ducten van sieraardewerk, wel ke vermeld ziin in de Staatscou rant van 22 April, welke geheel of gedeeltelijk bestaan uit al dan niet tot aardewerk, gresmate- riaal of porcelein verwerkte klei of kaolin, te vervaardigen of te bewerken. De handel in deze producten is eveneens verboden, behalve wanneer zij reeds vóór het verbod waren vervaardigd. In zeer bijzondere gevallen kan de directeur van de sectie kera mische industrie van het Rijks bureau voor de verwerkende industrie, Juliana van Stolberg laan 27, 's-Gravenhage. dispen satie van het verbod verleenen. WEER EEN KILOGRAM AARDAPPELEN EXTRA. Evenals gedurende die week vóór Paschen zal van Maandag 26 April tot en met Zaterdag 1 Mei a.s. een bijzonder rantsoen aardappelen beschikbaar worden gesteld. Bon „Algemeen 555" geeft gedurende dat tijdvak recht op bet kooipen van één kilogram aardappelen. Het tabaksrantsoen, Zooals uit de bonnenlijst van deze week blijkt en zooals men uit de sa menstelling van de nieuwe ta- bakskaart al wel begrepen zal hebben zal voortaan voor hen. die een tabakskaart bezit ten, als regel slechts één rant soen tabak (20 sigareten, 10 ci- garillos, 5 sigaren of 25 gram tabak) per week beschikbaar worden gesteld. DE ACTIE TEN BATE VAN ROTTERDAM. De landelijke leider van den N.VD., de heer W. F. van Vlo ten. heeft voor de radio een rede gehouden betreffende de resul taten van de groote actie ten ba te van de getroffen bevolking van Rotterdam. Wij ontleenen aan deze rede het vólgende: In de collectebussen is tot dus ver aangetroffen een bedrag van ruim 800.000 gulden. Hierin zijn niet medegeteld de giften, die afzonderlijk op de giro- of bank rekeningen van de verschillen de kantoren van den N.V.D. ge stort zijn. Met eenig recht mag er dan ook op vertrouwd worden, dat de totale opbrengst in contant geld niet ver van het millioen af zal zijn. Het laat zich echter aanzien, dat de geldopbrengst nog over troffen zal worden door de re sultaten der goedereninzamelin gen. Alleen in Den Haag was het aantal ingezamelde goede ren zoo groot, dat zij in 375 vrachten vervoerd moesten wor den naar 30 opslaglokalen in scholen. Het heeft ons van den Neder- landschen Volksdienst, aldus spr., bijzonder gelukkig gestemd, dat gij allen ons uw vertrouwen hebt geschonken, dat gij gevolg hebt gegeven aan mijn oproep. Ik geef u de verzekering, dat door mij dat vertrouwen nooit beschaamd za'l worden. Het heeft mii evenzeer gelukkig ge stemd, dat wat ik geloofde, dat wat ik als een heilige zekerheid beschouwde, bewaarheid is ge worden. En wat v/as dit, luiste raars? Mijn groote geloof in ons Nederlandsche volk. De zeker heid, dat dit Nederlandsche volk één wil zijn, niettegenstaande er zoovele tegenstellingen en ver schillen zijn. De Nederlandsche Volksdienst, welke alleen maar kent dienst aan het Nederlandsche volk, is dankbaar dat hij heeft kunnen dienen. Weet gij, wat mij zoo getroffen heeft luisteraars? Te kunnen constateeren de eensge zinde bereidheid tot hulpverlee ning. Laat het dan in de toe komst zoo zijn, luisteraars, dat deze eensgezinde bereidheid niet alleen bij rampen tot uiting komt, maar laat deze ook tol uiting komen in uw waardeering voor en steun aan het werk van den Nederlandschen Volksdienst, van welke vaststaat, dat hij al leen voor oogen heeft het eigen volk te dienen, het volk, ons volk, dat ons zoo na aan het har te ligt. De Technische Hoogeschool en de loyaliteitsverklaring. De secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming heeft bekendgemaakt dat zij. die niet aan de Technische Hooge school te Delft zijn ingeschreven en zich aan een examen wen scheen te onderwerpen, niet ver plicht zijn, de zoogenaamde loya liteitsverklaring eerder te onder- teekenen dan op den dag dat zii zidh voor een examen aanmelden. Uitkeering van gratificaties in 1943. De gemachtigde voor den arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd betreffende het uitkeeren van gratificaties in het jaar 1943. Daarbij wordt aan iederen werkgever toegestaan gedurende het jaar 1943 zonder voorafgaande toestemming aan leden van zijn personeel een gratificatie uit te keeren van 1 week loon in geval van uurloon berekend naar een 48-urige werkweek, of 1 kwart maandsa laris. De werkgever is verplicht binnen acht dagen nadat de gra tificatie is uitgekeerd daarvan mededeeling te doen aan den ge machtigde voor den arbeid on der vermelding van de werkne mers, aan wie de gratificatie is verstrekt, het voor ieder van hen geldende loon of salaris alsmede het aan ieder van hen als grati ficatie uitgekeerde bedrag. Voor alle verdere gratificaties, als mede voor gratificaties die het bovenvermelde bedrag te bo ven gaan, dient toestemming van den gemachtigde voor den arbeid te worden aangèvraagd. Opdat de beslissing tijdig aan den be trokkene kan worden medege deeld, is het noodzakelijk, dat het verzoek als regel wordt in gediend zes weken voor den da tum. waarop men zich voorstelt de gratificatie uit te keeren. Bij de aanvrage dient te worden ver meld: 1. Het motief van de aanvrage. 2. Welke gratificaties in het kalenderjaar 1943 reeds zijn uitgekeerd. 3. Welke grati ficaties in de kalenderjaren 1941 en 1942 met toestemming van het college van Rijksbemidde laars of den gemachtigde voor den arbeid zijn uitgekeerd en welke in die jaren overeen komstig de toen geldende rege lingen, zonder toestemming zijn uitgekeerd, in beide gevallen onder vermelding van den grond slag van berekening der grati ficaties. 4. Welke gratificaties in de kalenderjaren 1939 en 1940 zijn uitgekeerd, eveneens met vermelding van den grondslag van berekening. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd. dat Kerstmis niet zal worden be schouwd als een bij zondere reden voor het verleenen van toestemming tot het uitkeeren van grati ficaties. Werkgevers, die voornemens zijn aan hum personeel met Kerstmis een gratificatie te ver strekken, dienen de bij deze beschikking toegestane uitkee ring van 1 week loon of 1 kwart maand salaris daarvoor te reserveeren. MOMENTJE Het personeel in café's en restaurants. Het is bekend, al dus het A.N.P. dat in verschillende bedrijven een te kort aan personeel heerscht. Ook in de hotels, de café's en de restaurants doet zich dit verschijnsel voor. De nog beschik bare, niet steedis volledig bedreven arbeidskrachten voor de bediening en in de keuben, worden daardoor zwaar be last en het kan niet anders, of het dienst- betoon moet tot het allernoodzakelijkste worden te ruggebracht. Dat dit voor de gas ten niet altijd aangenaam is, laat zich begrijpen, maar ook de on dernemers zouden het natuur lijk graag anders zien. Doch de nood, die reeds zoovele wetten brak. breekt ook die der beroeps matige gastvrijheid en voorko mendheid. Dat deel van het publiek, dat zich tot dusverre niet naar de omstandigheden blijkt te kun nen schikken, moge hiervoor be grip toonen en bereid zijn tot meer inschikkelijkheid. Daarmee bewijst het den bedrijven, het personeel en zichzelf een dienst Vervoerverbod ongeschild eikenhout en bast van wilgen- schilteen en wilgenschilhout. Nog steeds is van kracht het in April van het vorige jaar uitge vaardigde verbod van vervoeren van ongeschild eikenhout met een dikte van 20 cm. of minder, van inlandschen oorsprong. De schors, die als looistof is te be schouwen, moet worden afgele verd. Ook het vervoeren en af leveren van bast van wilgen- schilteen en wilgenschilhout zonder vergunning is nog steeds verboden, daar ook deze soorten bast als looistof zijn te beschou wen. Eveneens is het verbran den van wilgenbast verboden. Het verkoopen mag uitsluitend geschieden aan bepaald daar toe aangewezen handelaren. Voor bijzonderheden zie men de in de bladen opgenomen officieele mededeelingen, alsmede de vak bladen. Er stomden bij het graf soldaten met vaste voeten, schild en speer, zoo zoudt Gij orns niet kunnen laten Uw stralende verrijzing, Heer. De nacht was stil en 't ademhalen der wachters, als de dag begint, spon zich tot fluist'rende verhalen vol eerbied met dén lentewind, die zachtjes door de takken speelde als harpspel; en de zware tred der wachters, die zich daar verveelden,, 'was ongewild een stil gebed. Gij mocht die donk're cel niet laten voor 't zuiver stralend hemellicht, daar stonden immers twee soldaten; een «ware steen, Uw graf was dicht. Maar met Uw stille bleeke handen omvatte Gij heel ons bestaan, tot alle mensch in alle landen moest Gij vanuit Uw grafcel gaan. Daar stonden nu die twee soldaten gewapend bij Uw graf op wacht, hun stap, hun dreigende gelaten, de voorpost van een legermacht. Soldaten staan nu weer te wachten, nu bij ons eigen levend graf. en deze menschelijke machten sluiten het eigen leven af. V--1 .J Gemengde Berichten Doodelyke ongelukken. Het ongeveer 2-jarig zoontje van de familie H. aan de Valuasstraat te Venlo is uit de 2de verdieping der woning van ongeveer 9 me ter hoogte uit het raam gevallen. Het knaapje liep ernstige ver wondingen op en is kort daarna overleden. De heer J. Kaptein te Die- penheim, tuinbaas op huize War- melo, werd Donderdagmorgen dood in het bosch gevondën. Hij ging geregeld eiken morgen met" een buks het bosch in om op schadelijk gevogelte te schieten. In het bosch bevindt zich een bruggetje, waarop hij vermoede lijk door de gladheid is uitgegle den. Bij den val is vermoedelijk de buks afgegaan, met het tra gisch gevolg, dat de kogel hem doodelijk trof, zoo wordt uit het onderzoek geconcludeerd. Donderdagmiddag is het 5- jarig zoontje van de familie A. R. te Terheide bij Breda by het oversteken van den rijweg aan gereden. In een ziekenhuis te Breda is het knaapje overleden. Bij afwezigheid van de moe der kon het driejarig kindje van de familie K. te Breda, dat met haar tweejarig zusje thuis was achtergelaten, in de nabijheid van een brandend gascomfoor ko men. De kleeren van de kleine kwamen met de vlam in aanra king en vlogen in brand, waar door ret kindje in de vlammen omkwam. -Donderdag heeft zich in de Nieuwe Maas, ter hoogte van Nesserdy'k, te Kralingscheveer, een tragisch ongeluk afgespeeld, dat twee dooden heeft geëischt. Voorbijgangers zagen daar plot seling iemand, vermoedelijk een vrouw, van een aldaar gelegen woonschip in het water vallen. Zij snelden toe om hulp te bie den, maar voor zy by het schip waren, zagen zy een man aan het dek komen, die te water sprong, vermoedelyk om de vrouw te redden. Toen men bij het schip kwam, waren beide personen evenwel reeds in de diepte ver dwenen. Men begon oogenblikke- lijk te dreggen, doch tot nu toe leverde dit geen resultaat op. Uit persoonsbewyzen, die men in het schip heeft gevonden, concludeert men, dat de verdronken perso nen vermoedelyk zyn de 27-jari- ge A. Versteeg, die in de Haar- iemmermeer heeft gewoond en de 24-jarige vrouw A. Schee pers uit Amsterdam. Juweliersetalage geplunderd, - In de vroege morgenuren heeft Donderdag een tot dusver re onbekende dader een r :it in gegooid van de etalge in de juwe lierszaak van de wed. V. aan de Parade te Venlo. De dief heeft zich meester gemaakt van 21 gouden trouwringen en 19 zilve ren ringen. OMOCRum» W A T luaiusm uursoumi^ Gebouwen fitsen, voq Bedrijfssch ook voorl Persoonlij Geld, ciosa. ERZEKEti 'into- m, ent >n' huUfdervin® inn»n Vaartuigen, j^rollen. iwoorden en pro» Halfjaarüjksche Schaderegeling! Totaal word rood» verso kord voor ruim GULOEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij W Assurantie bezorgerl

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5