De nieuwe weekbonnen Viering van Hitlers verjaardag Eerste Leidsche Begrafenisonderneming v. Roomse! KfethiSieken GEVE^flOtf iaat G. H. K^£|N HANS PIETER DE LA CQpRTSfRAAT 22 TRANSPORT TELEFOON 21455 Tarief en uitvofrin? in overleg met V 5 Voor het koopen van de ge bruik olijke rantsoenen brood, beschuit en aardappelen zijn voor de volgende week aange wezen de bonnen 18. Voor vleesch zijn voor het tijd vak van 18 April tot en met 1 Mei aangewezen de bonnen 17A en 17B, 4-23, M-19, M-21, M-23 reserve. Voor mannen is op bon 18 één rantsoen tabak beschik baar. AANVULLING EONNENLIJST Elk der volgende bonnen ge ven recht op het normale rant soen van het betreffende artikel Van 25 April tot en met 1 Mei: 18 Brood (A en B). Beschuit Aardappelen (A en B). Tabak Van 18 April tot en met 1 Mei: 37 (A en B) resp. 1 en 1/4 rants, vleesch 4-23, M-19 res. 11/4 rants, vleesch, M-21, M-23 res. 2 V, rants, vleesch. Van 21 Maart t/m 15 Mei: 526 Algem. (voor koffiesurro- gaat). Van 17 tot en met 28 April: 17A 1 rants, boter of margarine; 17B half rantsoen boter of mar garine. Van 1 tot en met 30 April: 534 Algem., T-Eenheidszeep (1 rants.eenheidiszeep; 535 Al gem. T-WasChpoeder (1 rants. waschpoeder)T-Toiletzeep (voor toiletzeep, oude samen stelling) Bijzondere rantsoenen: Tot en met 15 Mei: 3-14 (land) res. en 3-15, 4-19 res. 350 gr. sinaasappelen. 540 algemeen en 2-20, 3-20 en 4-20 res elk 1 ei. Verlengd tot en met 30 April: 514 Algem.. S-Eenheidszeep (voor eenheidszeep) 515 Algem., S-waschpoeder (voor waschpoeder). S Toiletzeep (voor toiletzeep oude samenstelling). Tot en met 28 April: 13A en 13B boter. 'rP' Tot en met 15 Mei: 527 tot en met 529 alg. kaas. Tot en met 1 Mei: 13, 14 en 15 versnaperingen. BONNEN DIE AFLOOPEN. Na Zaterdag 24 April: 17 Brood, Beschuit, Aardappe len, Tabak, 554 alg. (Aardapp.). Bonnen beteekenen voedsel, mits er geld is! Zorgt voor Geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer werden in alle hospi talen In ons land aan de gewonden geschenken der N.S.D.A P. uitgedeeld. Leden van den B.D.M. overhandigen de cadeaux, waaronder zich een door Hauptdienstieitcr Schmidt geschonken boek bevindt A. Stapf-Pax co De herdenking te Amsterdam. Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten hebben Dinsdagavond in het Concertge bouw te Amsterdam gezamenlijk den verjaardag van den Feuhrer gevierd. Schouder aan schou der zijn zij opgemarcheerd ach ter hun vlaggen en in hun sa menkomst, die ook een samen komst was van de jeugd van beide volken, hebben zij getuigd van hun innerlijken verbonden heid en van de trouw aan den man, die geroepen is de Fuehrer aller Germanen te zijn. Een sobere maar zinrijke plechtigheid was dit. Geen uit bundig feest vol uiterlijkheid, maar een stijlvolle herdenking, passend in den ernst der tijden. De bronzen kop van den Fueh rer was opgesteld vóór het po dium, waar aan de eene zijde le de,n van de Hitlerjugend en de B.D.M., aan de andere zijde jon gens en meisjes van den Natio- nalen Jeugdstorm in hun unifor men hadden plaats genomen. Nadat de Duitsche en de Ne derlandsche vlag en de vlaggen van het D.A.F., de S.S., de Hit lerjugend, de N.S.B., de W.A. en den Jeugdstorm waren binnen gedragen, nam General-Kom- missar Schmidt het woord. Rede van commissaris-generaal Schmidt In duidelijke lijnen schetste de Lei-ter des Arbeitsfoereichs, Hauptdienstleiter Schmidt, op grond van de ervaringen van een man, die zelf actief aan den strijd heeft deelgenomen, een beeld van de strijderspersoon lijkheid van den Fuehrer. Als onbe-kende soldaat, die vier jaar lang in den hardsten strijd als lid van de veldgrauwe schare aan het front lag, stond Adolf Hitler na de ineenstorting o-p als roepende om de ziel van den Duitschen m-ensch te winnen. Van 1918 tot 1933 leverde hij in deze worsteling slag na slag om dan na 1933 arbeid en brood voor alle volksgenooten te verzeke ren door de arbeidsslagen, de ke tens van Versailles te verbreken en Duitschland te bevrijden van het gevaar van het bolsjewisme. Geweldige prestaties wérden uit eigen kracht tot stand gebracht in vreedzaam opbouwwerk, de Duitschers in de Oostmark en in het Sudetenland werden terug gehaald binnen het Duitsche Rijk. tot Danzig de ontketening vormde van het conflict, dat ge zocht werd door de bolsjewisti sche en liberalistische krachten. De vredesstem van den Fuehrer werd door de vijandelijke mo gendheden genegeerd, men wilde den vreedzamen opbouw van Duitschland niet. Duitschland staat niet eerst sedert 1939, maar reeds sedert 1914 in den strijd; in de eerste linie strijd steeds de onbekende frontsoldaat Adolf Hitler. Steeds is hij dezelfde ge bleven, hetzij als eenvoudig frontsoldaat tijdens de gevech ten in het Westen, hetzii als po litiek soldaat in het volk, hetzij als soldaat van den arbeid, het zij als garant voor de pacifica tie van Europa. Daarom hebben wij ook het recht gemeenschap pelijk met onze Nederlandsche camera-den dezen vierden ver jaardag van den Fuehrer in den oorlog te vieren; want alleen hij is thans de garant van het leven in Europa. Behalve het moordenaars- en bandietendom van het bolsje wisme stelde spr. vervolgens het gangsterdom van de Engelschen en Amerikanen, die vrouwen en kinderen vermoorden, aan de kaak en kenmerkte hen als de zelfde krachten, die door het Jo dendom gewekt zijn. In den strijd tegen deze krachten heb ben wij een groote lotsgemeen- schap gevormd en buiten de gren zen van ons Duitsche vaderland treden Nederlandsch, Deensche, Vlaamsche en Noorsche natio- naal-socialisten aan, gemeen schappelijk met de bondgenoo- ten der Spilmogendheden. Aan hun hoofd marcheert een man, die den strijd kent, en die steeds bereid was tot den hoogsten on- zelfzuchtigen inzet, die steeds onder ons stond als de eerste idealiteit. Zooals hij sedert 1933 de uitsluitende verantwoorde lijkheid voor Duitschland draagt, aoo draagt hij sedert 1939 de verantwoordelijkheid voor Euro pa. Hij heeft derhalve ook het recht de hoogste offers te verlan gen en een maximum is steeds slechts gepresteerd wanneer de hardste nood daartoe dwong. Wanneer het bolsjewisme eens zal zijn opgeheven en het Ame ricanisme teruggeslagen zal zijn, zal een heerlijk Groot-Europa ontstaan, gevormd uit vele vol ken, maar door een enkelen wil opgebouwd, waarin deze groote Europeesche volkenfami lie hecht aaneengesloten is en in het Noorden de Germanen één enkele groote lotsgemeen- schap vormen. Wij zullen dezen gemeenschappelijken strijd door staan, omdat aan ons hoofd deze Fuehrer marcheert, een naam- looze nog in 1919, een groote in 1933 en een der grootsten in 1943. Daarom gelooven wij aan onze overwinning, er moge ko men wat komen wil. Wij zullen onzen plicht doen, trouw gehoor zamen wij het bevel van den Fuehrer. Daarom geldt voor ons de oude roep: „Fuehrer beveel, wij volgen"! Rede C. van Geelkerken. Vervolgens sprak de plaatsver vanger van den Leider C. van Geelkerken de Duitsche en Ne derlandsche Nationaal-Socialis ten toe. Toen Adolf Hitler zich als ze vende man aansloot bij de klei ne groep van de Duitsche Arbei derspartij moet hij geweten heb ben, dat hij door de Voorzienig heid bestemd was om het Duit sche volk van zijn ondergang te redden. Hoe zou het anders mo gelijk geweest zijn, dat hij den strijd tot 1933 heeft kunnen voe ren. Hij moet het besef hebben gehad van zichzelf en voor zich zelf, dat hij de man was. die het Duitsche volk moest leiden. Hij heeft dat gedaan. Hij heeft zijn volk gewekt en het geloof terug gegeven. In de jaren van strijd heeft hij steeds weer de trouw van hét volk mogen ondervin den. Die trouw is er ook, nu Jo den, kapitalisten en vrijmetse laars elkaar gevonden hebben met den wil het Duitsche volk uit te roeien. Trouw volgen als alles goed gaat is niet moeilijk, maar trouw volgen als het zwaar wordt, stelt hooge eisdhen. Alser onder ons zijn, die moe of mat worden, la ten zij dan gerust uittreden en uitrusten aan den kant. Maar laten zij ons niet lastig vallen met raadgevingen. Wij willen vastberaden verder marcheeren. Er is voor ons geen weg terug. Wij voelen ons verbonden met allen, die strijden en als iets ons bindt dan is het de verjaardag van den man, die ons voorgaat. De Fuehrer kan op ons reke nen. God spare hem voor Duitsch land, voor ons en voor Europa. Samen marcheeren wij naar ons doel en op dezen dag eeren wij hem met den ouden strijdroep: den Germaanschen Fuehrer Adolf Hitler. Sieg Heil! De plechtigheid werd besloten met het spelen van de Duitsche volksliederen en van de zesde strophe van het Wilhelmus. Plechtigheid te Den Haag De herdenkingsbijeenkomst in Den Haag ter gelegenheid van den verjaardag van den Fuehrer werd gisteravond gehouden in de groote zaal van den Dieren tuin, waar eenige duizenden Duitsche en Nederlandsche Na tionaal-socialisten met aandacht hebben geluisterd naar de rede voeringen van den gemachtigde van den leider voor Financiën enz. mr. M. M. Rost van Tonnin gen en van den Reiohsredner der partij dr. Schoenbeck. Mr. Rost van Tonningen her innerde eraan hoe de Neder landsche Nationaal Socialisten drie jaar geleden bevrijd werden door de soldaten van Adolf Hit' Ier. Hij wilde dezen dan ook ge denken niet enkel als Fuehrer van het Duitsche volk, maar als Fuehrer aller Germanen. Onder luiden bijval constateer de spreker, dat thans 10.000 goedgekeurde vrijwilligers hun geloof in zijn leiding hebben uit gesproken en het er over twee jaar meer dan honderdduizend zullen zijn. Want, zoo zeide spr. doelend op de Angelsaksische bombardementen hoe meer moorden in Nederland, des te meer soldaten zullen er aan het front komen te staan. De jonge ren onder ons zullen popelen de Yankees op hun schijnheilige tronie te slaan tot de sterren en strepen voor hun oogen scheme ren. Nadat spr. deze schijnheilig heid geïllustreerd had door erop te wijzen, dat men in Amerika over rassenhaat spreekt, terwijl in dat land negers gelyncht wer den, schetste hij Hitiers arbeid tot op heffing van zijn volk. En hij noemde hem den besten zoon van het beste Germaansehe volk. Dit laatste omdat het Duitsche volk op dit oogenblik de zending voor een groot Germaansch rijk op zijn schouders heeft genomen. Dit rijk, aldus mr. Rost van Tonningen, noemen wij een my- thos. Wij voelen ons deel van dit rijk en wij voelen ons allen sol daten van den Fuehrer. Daarom groeten wij hem, wiens werk eeuwig zal zijn en ons nageslacht zal vervullen, met een Sieg Heil op onzen Fuehrer.... Nadat deze groet door de aan wezigen was overgenomen, be trad Reichsredner dr. Schoen beck het spreekgestoelte. Spr. zeide, dat de heele wereld beschouwing van het Nationaal- Socialisme kort samengevat hier op neer komt, dat men beseft kind te zijn van een groote bloedsfamilie, welke beschouwd en gehoed moet worden als een gave Gods, die moet worden doorgegeven aan het nageslacht en waaruit niemand zich los kan maken zonder haar en zichzelve schade te doen. Spr. zette uiteen hoe het Nat.-Socialisme in al zijn werken deze gedachten verwe zenlijkte en ook de menschen er van trachtte te doordringen. Het feit, dat dit Hitier gelukte en hij zijn volk daardoor tot eenheid bracht, was Duitschlands vijan den die den wereldoorlog na 1918 met andere middelen voortzet ten, en speciaal den Joden een doorn in het oog. In het licht 'an dezen reusach- ti-gen arbeid moet men ook het heden zien. Spr. hekelde in dit verband de klemmoedigen, die door aandacht te schenken aan oogenblikkelijke tegenslagen groote werk van den Fuehre van zijn soldaten onrecht doen. Wie aan de zegeningen van nieuwe Europa deel wil hebl zal in dezen harden tijd daar zijn offers ook moeten hel gebracht. Wanneer de arbeii het afweerfront tegen het bo! wisme dan ook als dwang wi opgelegd, geschiedt dit omda eenvoudig een plicht is Strijd en arbeid moeten d« ge bevechten, die het den Fiï mogelijk zal maken in Rijk, welks uiteindelijke vorj men gerust aan hem kan ove ten, den volken deelachtij doen worden aan sociale geri tigheid. Nadat deze rede, die meen len door applaus werd onderl ken met een driewerf Sieg 1 was beantwoord, speelde de pel de volksliederen en was indrukwekkende betooging eindigd. In het Concertgebouw te Amsterdam vond Dinsdagavond ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer een massale bijeenkomst plaats. Een overzicht tijdens de rede vaa Hauptdienstleiter Schmidt A. Stapf-Bm m .Overbruggingsgeld" werk in buitenland. Aan mededeelingen, ged door den arbeidsfrontleider H Woudenberg op de persconfer tie van gisteren, ontleenen het volgende: Ik heb den laatsten tijd dui lijk doen uitkomen, dat een rugvallen op maatschappelij] steun door de achtergebleven zinnen van in Duitschland u kende arbeiders onduldbaar Kortelings kon ik mededee dat er een regeling in voorbe ding was, welke o.m. het achl gebleven gezin van den in Duitenland geplaatsten wer 1 minstens vier weken van 1 laatstverdiende loon zou gerr deeren. Thans kan ik medef e len, dat het Nederlandsche j beidsfront tezamen met het partement van Sociale Zals verder gewerkt heeft aan de i j; werking van de financieele gemoetkoming ten behoeve werkers, die in het buitenli engevolge van dienstverplicht of daarmede gelijk te stellen standigheden tewerk werden steld. Thans kan ik hieroi meer mededeelen. Het betref! de besluit zal niet lang meer zich laten wachten. Met nadruk moet ik er op C zen, dat hier sprake is van i tegemoetkoming, het steunkar ter is hieraan volkomen vree en derhalve is zij geheel onttr ken aan de sfeer eener arm ,j zorg. Dit is de principieele zi van het onderhavige problei j Van steun ten behoeve van zinnen, waarvan de kostwin} in het buitenland werkt, mag kan voortaan geen sprake m£; zijn. De financieele tegemoet ming kan verschillende vornfa aannemen. Direct na de tewerkstelling het buitenland zal gedurende ïjje weken het volle loon doorbeta j worden, dat de betreffende w ker verdiende voor zijn tewe a; stelling. Dit is het z.g. „overbn j gingsgeld". Voorts zal vanaf de vijfde wi van zijn tewerkstelling de moj1 lijkheid bestaan een sociale t 'j lage te ontvangen, wanni blijkt, dat zijn nieuw verdien ij loon belangrijk minder is, d wat hij vroeger ontving. Vo< waarde hierbij is echter, dat act. van het nieuw verdien e oon overgemaakt wordt. D< U deze tegemoetkoming zal het n Ie gelijk zijn, dat het inkomen v e den werker hem en zijn gezin staat stelt rond te komen. Het overbruggingsgeld en sociale toelage zijn de v o c] a a m s t e vormen, welke de nancieele tegemoetkoming aannemen. Er zijn n.l. ook de volgende vormen: ReiskosteE vergoëding, verteringsgeld ft. lange reizen en een kleedingttpb lage. Ten aanzien van de reiskostiij is een uitbreiding van een ttel staande regeling door het Nedjra landsehe Arbeidsfront bewer stelligd kunnen worden, waarl de reiskosten voor de aansluit; de reisgedeelten in Nederli voortaan ook vergoed zullen w den bij officieel verlof (voor huwden tweemaal en voor onr huwden eenmaal per jaar). Na het in werking treden het tegemoetkomingsbesluit aldus besloot spr., aan een n< toestand waarin het achten

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 6