- Op den Goeden Vrijdag. MOMENTJE n Jorgen is het Goede Vrijdag, je dag van het Kruis, jjdens de zinrijke "liturgische IÉ Sitigheden, die morgen in de ïolieke kerken worden ge iden, wordt het Kruis ver- i als het teeken van onze ver ing: „Ziet het hout des krai- waaraan het Heil der wereld ft gehangen. Komt, laten wij bidden." - ii onder de processie, aan einde dier plechtigheden, 1 >t de Kerk de triomfantelijke, r de droeve herinnering aan l Kruisdood getemperde maar a i triomfantelijke, hymne: m stilla Regis prodeunt". „Des 65pings standaard schrijdt iruit". (De zuivere schoon- i van het goed gezongen G re- ia an s-ch kan imen ook bij de- lofzang bijzonder genieten), leze hymne begroet de Kerk Kruis als onze e e n i g e >p: „O crux, ave, spes ca!" „Gegroet, o Kruis,., onze ige hoop! In dezen tijd van ien vermeerder de gerechtig- 1 der vromen en schenk aan schuldigen vergiffenis." )at morgen ons aller gedach- en gevoelens zich bewegen dom het Kruis! SVij aanbidden Uw Kruis, r, en wij loven en verheer- en Uw heilige Verrijzenis; it ziet, door het Kruishout de vreugde in de wereld", tifoon uit de kerkelijke li- je van Goeden Vrijdag), deze antifoon blijkt ook, hoe _-jKerk in haar liturgie, zooals dezer dagen opmerkten, de vólle werkelijkheid op Goeden Vrijdag breekt eds de schemering van het nde vreugdevolle Paasch- door! 61 torgen verzamelen wij ons, van willen en beminnen, !3wom het Kruis: leutel des Hemels, triomph- winnend Kruis iert onze vaart naar de hemelsche zalen; ijst ons den weg naar het vaderlijk huis, oor al 't gevaar van de wereldsche dalen, immers wij gaan volgen voortaan meer ende meer 't Kruis van den Heer. (Guido Gezelle). inval op Zuidelijk front in Tunis afgeslagen. DUITSCH _^WEERMACHTSBERICHT, ,et Duitsche weermachtsbe- Pt van Woensdagmiddag luidt- lok gisteren is het ten Zui- van Noworossijsk tot harde slechten gekomen. Het lucht en schoot hier 91 Sovjet- gtuigen neer tegenover twee toestellen die verloren gin- Lichte Duitsche zeeetrijd- chten hebben bij de bestrij- van de bolsjewistische ra- S1 ike -ring drie met munitie <Mden pramen in den grond loord. j an de rest van het Oostelijke it verliep de dag rustig, i den nacht van 19 op 20 il zijn sterke Britsche strijd- ïhten na een hevige artiile- oorbereiding van verscheide- p iren overgegaan tot den aan- op de Duitsch-Italiaansche - ungen aan het Zuidelijke ij it in Tunis. De vijand werd ware gevechten, die op het 11 inblik nog voortduren, bloe- 'afgeslagen. Plaatselijke in- iken konden door tegenaan- g en weer opgeheven worden, "tiandelijke bombardements- ■ifKtuigen hebben in den afge- 'Jpen nacht Tilsit aangevallen Qpohade aan gebouwen veroor- st. De bevolking leed ver- Den. erreuraanvallen van Britsche Mnenwerpers waren gericht Stettin en Rostock. Bommen, insloegen in woonwijken en venhuizen, veroorzaakten ver- ;#n onder de bevolking en Is aanzienlijke schade aan ouwen. «cht.jagers en afweergeschut het luchtwapen hebben, rzoover tot dusverre kon 'den vastgesteld 30 der aan rende vijandelijke bommen- PPers neergeschoten. Nog ui toestel werd aan de kust van J Kanaal ten val gebracht." ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICKT. Het Italiaansche weermaohts- bericht van Woensdagmiddag luidt: „De vijand is tot den aanval overgegaan in den Zuidelijken sector Van het front in Tunis, na een artillerievoorbereiding van uitzonder lij ke hevigheid. De heftige schok werd doeltreffend opgevangen door de Italiaansche en Duitsche troepen, die na tot den tegenaanval te zijn overge gaan, op verscheidene punten er in slaagden de voordeelen, die in den aanvang door den tegen stander waren behaald, te neu traliseeren. De slag gaat verbe ten en op korten afstand voort met ruime deelneming van de wederzijdsche luchtwapens. Tijdens verscheidene luchtge vechten hebben Duitsche jagers 8 toestellen neergeschoten. Gisteren is een schitterend re sultaat behaald door Italiaansche jagers boven het kanaal van Si cilië, waar formaties van het le luchtregiment, hoewel zij (nu meriek in de minderheid waren, den strijd aanbonden met 60 Spitfires en er in slaagden er 17 neer te schieten. Twee andere toestellen werden door onze ja gers vernield. In den nacht van 19 op 20 April zijn onze bommenwerpers overgegaan tot een doeltreffen- den aanval op de depots en raf finaderijen van Haifa. Vijandelij ke vliegtuigen hebben bommen en mitrailleurvuur gericht oo eenige plaatsjes in Zuid-Italië en op Sicihë. waar eenige slacht, offers vielen en lichte schade werd aangericht. Een Ameri- kaansch vliegtuig werd neerge schoten door het afweergeschut te Porto Empedocle. Van de operaties der laatste twee dagen zijn 3 onzer vlieg- tidgen niet teruggekeerd", DE LUCHTOORLOG. Een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in de iate avonduren van 21 April, naar het D.N.B. verneemt, de Britsche stad Aberdeen met tal rijke brisant- en brandbommen aangevallen. Er ontstonden groo- te verwoestingen en verscheide ne uitgestrekte branden. Gisternacht heeft de Britsche luchtmacht 31 meermotorige bommenwerpers verloren. Bij hun pogingen, uit Noordelijke richting het Duitsche gebied bin nen te vliegen, stieten de vlieg tuigen wederom op krachtigen afweer. De Duitsche naohtjagers bleven de aanvallers hardnekkig volgen en het afweergeschut had ditmaal een groot aandeel in het afweersucces. Duitsche jagers hebben na het gevoelige verlies van 31 meermo torige bommenwerpers, dat de Britsche luchtmacht in den nacht van 20 op 21 April heeft geleden, in den loop van den 21sten April den vijand opnieuw een zwaren slag toegebracht. De jagers gin gen hevige luchtgevechten aan met een gemengde vijandelijke formatie, die poogde een stad in het kustgebied van Noord-Frank rijk aan te vallen. Volgens tot nü toe ontvangen berichten stort ten zeven vijandelijke vliegtui gen neer, n.l. vijf bommenwer pers en twee der begeleidende jagers. Deze vijf bommenwer pers vertegenwoordigden de helft der aanvallende formatie bom menwerpers. Met de 31 in den nacht van 20 op 21 April neergeschoten bom menwerpers is meer dan tien procent van de aanvallende vijandelijke toestellen verloren gegaan. Bij vluchten van sterke forma ties vijandelijke vliegtuigen bo ven het Duitsche gebied gister nacht is het aan eenige van deze machines gelukt het stadsgebied van Berlijn te bereiken. Door het lukraak uitwerpen van enkele brisantbommen ontstond gerin ge materieele schade. Er zijn twee döoden en verscheidene ge wonden te betreuren. TOESPRAAK VAN MAISKY. De Sowj et-Russische ambassa deur te Londen, Maisky, heeft in de Sowjetambassade te Londen in .aanwezigheid van verscheide ne Engelsche ministers en hooge officieren der Britsche koopvaar dij en marine, naar het Sowjet- Russische telegraafagentschap Tass meldt, een toespraak ge houden. waarin hij om. zeide, dat het de grootste fout der ge allieerden zou zijn aan te nemen, dat de oorlog reeds gewonnen is. De vijand is nog sterk. De ko mende maanden, zoo meende Maisky, zullen evenwel een groo- te beteekenis hebben in de ge schiedenis van dezen oorlog. „Het roode leger en het geheele Sow- j et-Russische volk verwachten", zoo besloot Maisky zijn toe spraak, „dat zij in den ophan den zijnden veldtocht van dit jaar een volwaardige ondersteu ning zullen vinden van den kant der Westelijke geallieerden in den strijd tegen den gemeen- schappelijken vijand". ROOSEVELTS REIS NAAR MEXICO. Omtrent de samenkomst van president Roosevelt met den pre sident van Mexico in de grens stad Monterrey wordt nog be kend: De reis werd streng ge heim gehouden tot aan de aan komst van den Amerikaanschen president uit Forth Worth (Texas). De reis sloot aan op de tweede groote inspectiereis van Roosevelt door de Ver. Sta ten. In Berlijnsche poliitqke krin gen beschouwt men deze reis als een typische inspectiereis naar een gebied, dat in Washington bestempeld wordt als een van de Ver. Staten afhankelijk koloniaal land. Men trekt de vergelijking met een Indisch en vorstenstaat, die door den Britschen onderko ning bezocht wordt. De rede van den president weerspiegelt naar de opvatting van Berlijn de uit- buitingsplannen der Ver. Staten tegenover het geheele Ameri- kaansche continent. AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Het is weer mogelijk pak jes voor de vrijwilligers in de Waffen-SS en het legioen te ver zenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungsmarke", van 25Ö tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen gel dig voor hen, die een veldpost nummer hebben, terwijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden worden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnum mer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het nood zakelijk, dat de adressen duide lijk leesbaar en met inkt geschre ven worden en met het volledi ge adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten ge adresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag. Korte Vijverberg 5. te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: BINNENLAND UITREIKING VAN NIEUWE BONKAARTEN, De plaatselijke distributiedien sten zullen op nader te bepalen tijdstippen tussdhen 27 April en 15 Mei 1943 bonkaarten „Voe dingsmiddelen 6e periode 1943" en klantenkaarten voor groente uitreiken. De inlegvellen van hen, die geboren zijn tussdhen 18 April en 17 Mei van de ja ren 1922, 1929 en 1939, moeten worden geruild, alvorens men de bonkaarten in ontvangst neemt. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel KI of LI een bonkaart K116 en een klantenkaart voor groente: aan houders van een inlegvel K2 of L2 een bonkaart K216 en een klantenkaart voor groente: aan houders van een inlegvel K3 of L3 een bonkaart K316 en een klantenkaart voor groente; aan houders van een inlegvel K4 of L4 een bonkaart en een klantenkaart voor groente. Hou ders van L-inlegvellen ontvan gen bovendien een toeslagkaart voor aardappelen. Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der ge meente, waar men in het bevol kingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan slechts ge maakt worden voor hen. bij wie uit een desbetreffende verkla ring op de stamkaart en het in legvel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tij delijk elders verblijven, en voor schippers en woonwagenbewo ners (indien zij zijn opgenomen in het centraal bevolkingsregis ter), gedetacheerde marechaus sees, de vaste bevolking van kostscholen e.d. Bij de uitrei king van de kaarten wordt het vakje 010 van de stamkaart af- gekruist, terwijl die bon van het inlegvel wordt verwijderd, waar van het nummer overeenkomt met dat van de uitgereikte bon kaart voor voedingsmiddelen. Zeepbonnen voor kinderen. Tegelijk met bovengenoemde kaarten zullen de diensten bon nen voor zeep en toiletzeep voor kinderen uitreiken Kinderen, geboren na 16 Mei 1941, ont vangen drie bonnen voor een- heidszeep. drie bonnen voor waschpoeder en drie bonnen voor toiletzeep. Kinderen, gebo ren tusschen 16 Mei 1935 en 17 Mei 1941, ontvangen drie bon nen voor eenheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder. Bij deze uitreiking zal het vakje 011 van de stamkaart worden ge waarmerkt. Voorts zullen de diensten bonkaarten voor vaste brand stoffen uitreiken. Men dient hierop het ingevulde aanvraag formulier in t leveren, alsmede de oude brandstoffenkaart ,.D V". met de bonnen „11 BV", „12 BV", „13 BV" en „14 BV". Personen, die in het bezit zijn van een klantenkaart voor groen te, moeten, voor zoover zij niet zijn ingeschreven in het bevol kingsregister van de gemeenten Amsterdam. Rotterdam, Utrecht, Zuilen, Den Haag, Wassenaar. Voorburg, Rijswijk, Haarlem of Leiden, hun klantenkaart voor- groente met de bonnummers 17, 18, 19 en 20 inleveren. Indien zij in gebreke blijven, zullen zij geen bonkaarten voor voedings- Nederlandsehe Vrijwilligers strijden in het Oosten SS PK Aogostlo-O-H-P VRIENDSCHAPPEN. Mjjn egn vraagt mij waar ik- toch den heelen dag geze ten heb. Vitamie IL. kindje vertel ik haar geheimzinnig. Hoe gaat dat, nietwaar? Je rolt zoo van het eene in het andere. Eerst kwam ik Bink en Nok tegen en die inviteerden mij op een borreltje en een Indi sche rijsttafel. Rijst au baln Marie. Dan is alles weg, de zorgen, de distributie, de oor log En ik zegt zij. Jou vergeet ik nooit, engel, dat weet je weL Zelfs na zeven borrels nog niet, maar dat komt tegenwoordig niet meer voor. En dan moet ik weer eens met Pedro aan de haal vanwege de pruim tabak en Pedro heeft weer een boezemvriend, die een ouwe taaie presenteert mi toen zijn wij mijn dikken, blozenden slager tegengeko men en dan is het elf uur, voordat je 't weet Je begrijpt gewoonweg niet hoe gauw zoo'n avond voorbij is. 't Wordt langzamerhand een illuster gezelschap zegt mijn lieftallige ega peinzend. Ja, vind je ook niet? zeg ik opgewekt Weet je, die lui inspireeren mij met hun vriendschap. Ja, ja, ik ken die alco holische teederheid. De vader van vele mo mentjes. lieveling. En ook dan is het nog moeilijk ge noeg iederen dag wat anders te bedenken. „ONZE VROUWEN IN TIJD VAN OORLOG". In de serie brandende kwes ties spreekt Max Blokzijl op Donderdag 22 April, kwart voor zeven, over den zender Hilver sum II, over: „Onze vrouwen in tijd van oorlog". middelen ontvangen. Men ga bij ontvangst na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, inderdaad heeft ont vangen. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR SCHIPPERS. Schinners en schiDoersknech- ten. voor zoover werkzaam in rivier- en binnenvaart (uitge zonderd woonschcoen en veer- Donten). sleenvaart (met uit zondering van zeesleenvaart) of od drijvend materieel, dienen zich ter verkrijging van vaste brandstoffen voor ruimtever warming allereerst te wenden" tot den bevrachtings-commissa- ris of diens agent. Deze zal in het eriize of be vracht nmzs boek je dan wel in een afzonde rlijke verklaring vermelden, of de schiDDer en ziin knecht al dan niet met hun gezin aan boord wonen. Indien zii met hun gezin aan boord wonen, kunnen schin- Ders en schiDDersknechten zich vervolgens onmiddellijk tot den distributiedienst wenden, ten einde een aanvraagformulier in te vullen Hierbii moeten den distributiestamkaart en het grij ze resoectieveliik bevrachtings- boekie. dan wel de afzonderlijke verklaring worden overgelegd. Zii. die voor het stoohseizoen 1942/1943 een DV-kaart hebben ontvangen, dienen tevens het restant hiervan mede te bren gen. De distributiedienst zal dan terstond een kaart. .T 1116" uit reiken. De Dlaatseliike distributie diensten reiken van 15 October af. tegen overlegging van bo vengenoemde bescheiden, aan schinners en schinnersknechten. die niet met hun gezin aan boord wonen, een nader te be oalen aantal rantsoenbonnen uit Zii. die zich na 30 Novem-' ber 1943 bii den distributie dienst vervoegen, ontvangen zooveel bonnen minder gis er sinds 1 November 1943 heele maanden verlooDen ziin. Bonaanwijzing petroleum. Van 22 April tot en met 13 Juni 1943 geeft elk der bonnen met ,.07" en „08" van de bonkaart „U 215" voor kookdoeleinden recht op het koopen van 1 liter petroleum.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5