jjfcNSDAG 14 APRIL 1943 34STE JAARGANG N°. 10531 lx; Papengracht 32 - Giro 103003 ri»n: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN M. van Hamersveid, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. komende =3Goede Week"' deze tiid, een tijd is van uwing 'en dat moet hij - dan moet die vernieu wd zii wezenlijk en dragend ziin. beginnen bii ensch zélf. bii het indivi- het persoonlijke leven. hen. die de liturgie der beleven, komen er mooie van ware en diepe ver ing! Op de komende her- igsdagen: Palm-Zondag. Donderdag. Goede Vrii- - Paasch-Zaterdag en het O iest van Paschen zijn de iike plechtigheden riik jhoonheid. aan nieuw-le- ekkende gedachten, willen nu reeds aller be- elling naar die dagen ;n. Zii mógen ons niet jgaan als gewóne dagen bijzondere wiiding. zon- iizondere geestelijke ver- g. ftealiturgie van die dagen is erzaam en zii is zoo schoon g^jral ook als de zangers, de medehelpers van de pries- __)ii de kerkelijke plechtig- oo die dagen hun taak listige studie met toewii- ■o ivervullen' fer. het ter kerke gaan I niet het christelijk le- __men is nog niet een goed sn. als men vaak ter ker- at. Maar in het bijwonen J?:rkeliike plechtigheden ligt liddel. om tot een cliriste- SJfeven te geraken, om ver en wil op een christelijk te richten Vooral in het j ven met plechtigheden Jl zoo zinriik ziin. ais die in 5jede Week. flj-zulke dagen vooral moe- 'ii toonen te beseffen, van troote waarde is het bezit !nze kerken, waarin wii de «enstige plechtigheden kun- :ouden. Van die waarde e|,in wii steeds levendig en doordrongen ziin! en Noorden van Iroean en Smisse DUITSCH EERMACÏITSBERICHT, 'I Duitsche weermachtsbe- g|van Dinsdagmiddag luidt: -an het Oostelijk front ver- jrie aag bij plaatselijke ge- iisactie over het algemeen re Sterke formaties der Tracht vielen op vele plaat- infan het front en in het elflelijke ach ter terrein stel- ofl, troepenverbl fplaatsen, Siilleeringscolonnes, spoor- aöelen en luohtsteunpunten 0( I Tunesië verliepen de be- vaigen van onze troepen ten den van de lijn Kairoean Ie volgens de plannen. Ach- eden vertraagden den op- sfch van den vijand. De lucht- ■t beschermde de bewegin- II dér Duitsch-Itaiiaansche aten met _goed effect en bom- aierde in den afgeloopen ascheepsdoelen en ravitail- nlgskampen in de haven van y met succes. rde Middellanclsche Zee ver- ïfden Duitsche duikboot ja- rtwee vijandelijke duikboo- i r and olijke vliegtuigen vie- i n den nacht van 12 op 13 eenige plaatsen in (Dost een. vooral Koningsbergen, ejbrisant- en brandbommen bin woonwijken, aan zieken- tn en aan de universiteit schade toegebracht. I het kustgebied van de be- gebieden in het Westen en Noorwegen werden vier che vliegtuigen neergescho- Pa'-s in een extra-bericht tgedeeld hebben Duitsche booten hun onophoudelij- strijd voortzettende, in het Wen van den Atlantischen an een. zwaar geladen, naar oand varend convooi aan gevallen. Daarbij, alsmede bij de aanvallen op alleen varende schepen in de Caribische Zee en voor de kust van Zuid-Afrika hebben zij 21 schepen met een totalen inhoud van 138.500 ton tot zinken gebracht en 6 andere schepen met torpedo's getrof fen." MAARSCHALK ROMMEL IS NIET OMSINGELD. Ten aanzien van de verwarde vijandelijke berichtgeving over den toestand in Tunis stelt de militaire oorrespondent van het D. N. B. in een beschouwing de vraag: „Wat zijn nu de feiten?" En hij antwoordt. Duitsche militaire leringen la ten zich ook thans over deze vraag r.og niet uit. Zij laten even wel doorschemeren, dat het den Duitsch-Italiaanschen strijd krachten onder generaal-veld- maarschalk Rommel gelukt is, aan alle omsingelings- en ver nietigingspogingen van Mont gomery met succes het hoofd te bieden en daarmede het doel van alle Engelsch-Amerikaan- sche krachtsinspanningen in Noord-Afrika tot dusver nog steeds te neutraliseeren. Dat is inderdaad een niet gering suc ces 'en het zal nog blijken, hoe dit succes uiteindelijk van in vloed zal zijn op de algemeene oorlogssituatie aan de Middel- lanidsche Zee. Vier legers heeft de vijand sinds piaaivclen tegen de betrekkelijk kleine Duitsch- Itaiiaansche strijdkrachten in beweging gesteld: het achtste Britschu leger, het eerste Brit- sohe leger, de Amerikaansche strijdkrachten en ten slotte troe pen van de Fransche dissidente generaals. Daarbij komt een enorm gebruik van oorlogsma teriaal en transportvloten. Het resultaat is voor den vijand werkelijk schamel, temeer daar men niét uit het oog mag ver liezen. dat toch al deze vijande lijke krachtsinspanningen zich tot dusver slechts bewegen aan de periferie van den eigenlijken Europeeschen oorlog Nog altijd is de As in Afrika aanwezig en de krachtsverspilling van den vijand in het'Afrikaansche ge bied blijft voorioopig nog altijd bestaan. Thans heerscht er in Tunesië weer een pauze in den strijd. De derde faze van den Tunesischen oorlog, die eind Januari begon, is afgeloopen. Montgomery en Eisenhower moeten zich voorbe reiden op een vierde ronde, wa„rbii zij weer voor een volko men anderen toestand staan. De vernauwing van het gebied, wajarin thans de Duitsch-Ita iiaansche strijdkrachten voor den afweer staan samengevat, heeft automatisch een buitengewoon sterke concentratie der krach ter. mei zich meegebracht, waar bij men van Duitsche zijde geenszins buiten beschouwing laat, dat er uiteraard ook bii den vijand een nieuwe concentratie van krachten is ontstaan. Maar Montgomery en Eisenhower stormen thans niet .meer tegen stellingen op maar tegen bergen en daarachter tegen de beide vestingen op het Afrikaansche continent: tegen Tunis en Blser. ta, waaromheen in een halven cirkel de Duitsch-Itaiiaansche linies loopen. ITALIAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Dinsdagmiddag luidt: „In Tunesië leveren sterke achterhoeden van de Spil strijd met Engelsch-Amerikaansche colonnes. Duitsche jagers scho ten twee tvveemotorige vliegtui gen neer. Formaties van de Ita liaansche en de Duitsche lucht macht hebben de vliegvelden van Algerië aangevallen en op doeltreffende wijze de haven werken van Bone gebombar deerd. Voor de Algerijnsche kust hebben onze torpedovliegtuigen een vijandelijk convooi aange vallen en een. koopvaardijschip van 6000 ton getroffen. De vijand hernieuwde gisteren HET VERBODEN VERBLIJF VOOR JODEN IN DE PROVINCIES. Verbetering. Omtrent de publicatie van gis teren van de beschikking van den Commissaris-Generaal voor het Veiligheidswezen omtrent het verblijf van Joden in de pro vincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland moet nader ge meld worden, dat de in de stad Amsterdam wonende Joden niet onder deze beschikking vallen. Paragraaf 1 van de beschik king moet dus in juisten vorm al dus luiden: „Met ingang van 23 April 1943 is aan Joden het ver blijf in de provincies Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland verboden. Uitgezonderd hiervan is de stad Amsterdam. zijn bombardementen op steden en centra in Zuid-Italië en op de eilanden, sléchts te Cosenza en Vibo Valentia (Cr.tenzaro) wordt melding gemaakt van schade en slachtoffers onder de burgerbe volking, in totaal zestig dooden en 124 gewonden Drie toestel len werden vernield .een door onze jagers te Napels en twee4 do-or luchtdoelartilïerie te Mes sina en Ustica (Palermo). In de afgeloopen weken heeft de koninklijke marine door op treden van de lucht- en vloot- strijdkrachten van den vijand drie torpedobooten, twee duik- booten en een kruiser verloren. Een groot gedeelte van de be manningen werd gered door eigen middelen of door den vijand gevangen gemaakt. In dezelfde periode brachten schepen der koninklijke marine twee vijan delijke duikbooten tot zinken. JAPANSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. Plet Japansche hoofdkwartier deelt mede: „Formaties der Japansche ma rineluchtmacht hebben den elf den April een aanval gedaan op de Oro-baai. Drie vijandelijke transportschepen en een torpedo jager werden in den grond ge boord en schade toegebracht aan kleinere oorlogsschepen. Zes Ja pansche vliegers stortten zich op vijandelijke doelen". Verder deelt het keizerlijke hoofdkwartier nog mede: „Formaties der Japansche ma rineluchtmacht hebben den 12en April een aanval ondernomen op vliegvelden van Port Mo resby op Nieuw Guinea. Een vijandelijk transportschip werd tot zinken gebracht, 28 vliegtui gen in luchtgevechten neerge schoten en eenige andere op den grond vernield. Door uitgewor pen bommen werden militaire installaties van den vijand ern stig beschadigd. Vijf Japansche vliegers stortten zich vrijwillig op militaire doelen." Uit Brazilië zijn betrouw bare berichten ontvangen, vol gens welke binnenkort Brazi- liaansche troepen naar West- Afrika zullen oversteken. De Braziliaansche troepen, die door de Ver. Staten met moderne wapenen zijn uitgerust, zullen geheel Fransch West-Afrika van de Ivoorkust tot aan de grens van Spaansch Marokko bezetten en de Amerikaansche troepen geleidelijk aflossen. EEN DUITSCHE BERECHTING Omtrent het bericht van de Sovjet-radio over beweerde gru weldaden door Duitsche troepen, waarvoor Generaioberst Hein- rich en Generaalobert Model alsmede verscheidene Duitsche aanvoerders en Ortskommandan- ten door de Sovjets verantwoor delijk gesteld worden, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard, dat alle berichten van de Sovjet-radio over een optre den der Duitsche troepen, dat strijdig zou zijn met het Volken recht, op volkomen fantasie be rusten. Door geen der genoem de officieren zijn bevelen uitge vaardigd, zooals de Sovjet-radio die verspreid heeft. Een feit is, dat de uit militair oogpunt nood zakelijke verwoesting van ge bouwen in Wjasma, Gssalsk, Syssjefka, Rzjef en andere klei nere plaatsen pas geschiedde, na dat de Sovjet-Russische bevol king haar have en goed geborgen had. POOLSCHE OFFICIEREN DOOR GEPEOE VERMOORD. In Februari en Maart 1840 zijn te Smolensk, naar de Duit sche militaire autoriteiten aldaar hebben geconstateerd, 10.000 Poolsche officieren, dwz. vermoe delijk het geheele na de ineen storting van Polen in 1939 zich op- Sovjet-Russisch gebied be vindende officierenkorps op het terrein van het Gepeoe^herstel- lingsoord Kosegory (Ziegenberg) nabij Smolensak doodgeschoten. Op grond van inlichtingen van de bevolking hebben de Duit sche militaire autoriteiten begin April in het bosch van het voor malige Gepeoe-herstellingsoord opgravingen verricht, waarbij het gelukt is een massagraf van 28 meter breedte en 16 meter lengte bloot te leggen. In dit massagraf lagen in twaalf la gen boven elkaar 3000 Poolsche officieren in volle uniform met het gezicht naar beneden, ge deeltelijk met de handen op' den rug geboeid en gedeeltelijk den mond met zaagsel gevuld. Al len waren door middel van een pistoolschot in den hals gedood. Het is jiidanks de gedeeltelijke ontbinding zeer goed mogelijk de lijken nauwkeurig te identiiicee- ren, daar zij zich voor het groot ste deel in gemummificeerden toestand bevinden en de officie ren toen zij werden doodgescho ten in het bezit van hun papie ren zyn gelaten. Onder de lij ken bevindt zich dat van den brigadegeneraal Smorawinsky uit Lublin. Uit verdere opgra vingen is gebleken, dat ook on der de overige aanplantingen van tweejarige dennen een groot aantal lijken liggen. Op "MOMENTJE EEN RARE TIJD. Nee zegt Pedro ter wijl de kwast mijn ingeval len aangelaat bezeept 't is een rare tijd. Zoo begint Don Pedro zijn gespreken immer. Deze start voldoet aan zijn behoefte aan spraakzaam heid. Dit is een begin, waar op hij immer en onvervaard voort kan gaan. Vind je, Pedro? vraag ik ik vind, dat het nogal gaat. En Pedro gaat voort: Dan zal ik U eens wat ver tellen. Ik maakte kort gele den een fietstocht met Moes. Moes wil ook wel eens een pretje en ik zeg zoo tegen Moes: laten wij ons mooie land eens gaan zien, de verre weilanden, de koeien, de rust en de vrede daar. Nou en wij oo 't wiel. Wij reden weg en fietsten langs de vredige ak kers tot op eens Moes zegt: wat is dat voor een bordje Pedro? O, zeg ik: cave canem, of zoo iets. Wat beteekent dat? vraagt zii eji ik zeg nog: o, dat beteekent: geen kaas! Maar dat stond er niet op en nou geef ik U te ra den wat er wél op dat bordje stond. ik weet het niet, Pedro! Daar stond: het is ge vaarlijk tegen de dieren te leunen. En op een ander bordje stond: verboden de beesten aan te raken of er zijn jas aan op te hangen. Ja Pedro zei ik dan heb je toch gelijk, 't is een rare tijd. grond van het resultaat der tot nu toe venichte opgravingen noemen de Duitsche militaire autoriteiten een totaal van min stens 10.000 doodgeschoten Pool sche officieren. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Nie- derlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de moge lijkheid tot opleiding en dienst- veryulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljorGezins leden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen. die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenverpleging, ex tra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kun nen zich diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. 15.4.43. 9 tot 11 uur,> Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4.43, 15 tot 17 uur. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.43, 9 tot 11 uur, Roer mond, NSDAP, Swalmerstr. 61. 16.4.43, 16 tot 18 uur, Arn hem, Weverstraat 16b. 17.4.43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deutsches Haus. 17.4.43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18.4.43, 15 tot 17 uur, Leeuwar den, Huize Schaaf, Breedstraat, 18.4.43, 9 tot 11 uur, Gronin gen. Concerthuis. Poelestraat. 19.4.43, 9 tot 13 uur, Amster dam, school Iepenweg 13. 20.4.43 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 214.43, 9 tot 13 uur, Amers foort, dienstgebouw. Leusder- weg. 22.4.43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Naderiamdsche Vrijwilliger* strijde» In het Oosten O-H-D-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1