MAANDAG 5 APRIL 1943 34STE JAARGANG N°- 10523 - K. .0 ft .h. i nde isel. v, ÏGEI 56. I ___jireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 jlefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VuOR LEiDLN EM OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wiltner, Hoofdredacteur. WK ^Geringe gevechts- twectie aan de fronten DUITSCHE JVEERMACHTSBERICHTEN. [en Van Zaterdag. iHet Duitsche weermachts'be- venpht van Zaterdagnamiddag idt: n l(„Ten Zui-den. van het Ilmen- pereer is in weerwil van de groo- roo terrein-moeilijkheden een aan- i. sieoperatie met succes ten uit en »er gebracht. Door modder, die 2 t de knieën, en water, dat tot li borst reikte, bereikten onze kttoepen hun aanvalsdoel. Zij EN.tongen een groep vijandelijke Harijdkrachten in een moeras en flelfcrnietigden haar De vijand st.trloor 1225 man aan dooden en en '0 aan gevangenen. Voorts erden 26 pantserwagens, 25 .glj.ukken geschut, 66 vlammen werpers, 14 granaatwerpers en 92 .(.yachinegeweren vernield of ihupitsemaakt. 3 Ten Zuiden van het Ladoga- i'Jieer herhaalde de vijand zijn Oërgeefsche aanvallen roet zwak. ;CjEi'e strijdkrachten dan de voor- jaande dagen. Aan de rest van et Oostelijke front heerschte rst. neJ Ook van het front in Tunis Gordt slechts geringe gevechts- Mttie gemeld. Door eigen aan- Talsoperaties werden verschei- ene bressen, welke de voor- ïi «aande dagen ontstaan waren de ediclit. Daarbij leed de vijand et fevoelige verliezen, üan In den afgeloopen nacht heb- Ren Duitsche geveehtsvliegtui- sL ien een vijandelijk convooi voor ir. e kust van Noor-d-Afrika aan- ,m evallen en treffers geplaatst op i wee groote koopvaardij kschc- 508Cn. In de Middellandsche Zee ebben Duitsche duikbootiagers OIen Britsche duikboot in den Tond geboord en een tweede «uikboot alsmede een torpedo- iotorboot zóó zwaar bescha- Jfgd, dat ook die verloren ge acht kunnen worden." Van Zondag. Aj?, Het Duitsche weermachtsbe- (jHjcht van Zondag luidt: „Verscheidene malen herhaaL e aanvallen der bolsjewieken p het Oostelijke front van het „jruggeboofd in den Koeban. ten tuiden van het Imenmeer en óór Leningrad zijn onder zwa- 0gjp vijandelijke verliezen af ge lagen. Nieuwe concentraties terder door artillerievuur en °'anvallen van ons luchtwapen jiteengeriagen. Aan den rest- van het front ken sector heeft onze artillerie met doeltreffend geconcentreerd vuur vijandelijke tanks en ge motoriseerde voertuigen ver slagen. In Zuid-Tunis ziin vijan delijke vliegvelden des nachts aangevallen door onze bommen werpers. Vier toestellen werden door Duitsche jagers ten val gebracht. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben on ze torpedo vliegtuigen tijdens een offensieve verkenning een tankschip van 4000 ton doen zinken. Het maakte deel uit van een onder escorte varend con vooi". V" %ersehte, uitgezonderd plaat- éliike gevechtsactiviteit in het t. ebied van Isiocm. rust. Ook in Tunis is de dag van alsteren over het algemeen zon ieter groote gevechtshandelingen je erloopen. Slechts in eenige sec- (pren van het centrale en het s ïuidelijke front in Tunis kwam let tot vrij levendige plaatse- iike gevechtsactiviteit. JU Britsche bommenwerpers heb- en in den afgeloopen nacht ver- jjtheidene7 plaatsen in West- gJuitschland aangevallen. Vrij 0oote schade is ontstaan vooral J het stedelijke gebied van Es- r |n. De bevolking leed verlie- jgp'i. Nachtjagers en afweerge- thut rchoten minstens 21 der t,. J „frron. lieer. Door afweergeschut van [iet "MchUyapen, der marine, patrouil- 3 ^[booten en duikbootiagers zijn n%n de kust van Noorwegen, ,:an de bezette Westelijke gebie den en op de Middellandsehe aee acht vijandelijke toestellen Meergesehoten. Een formatie snelle Duijsche Bevechtsvliegtuigen heeft bii een anval ovtrdag op de Zuidkust pan Engeland militaire doelen leiai' §tad Eastbourne met bom— )0j>en van zwaar kaliber be stookt". 5 ÏTALIAANSCH - WEERMACHTSBER1CHT. Het Italiaansche weermachts- encht van Zondag luidt als volgt: „Gematigde activiteit ".ver de geheele lengte van het ''ont in, Tunis, In den Noordelij- BE LUCHTOORLOG. Farljsche woonwijken gebombardeerd, Amerikaansche bommenwerpers hebben Zondagmidag een aanval ondernomen op het stadgebied van Parijs, dat in den heideren zonneschijn tot in alle bijzonder heden te onderscheiden viel. Zij lieten hun bommen vallen op woonwijken van de stad. Vol gens de voorloopige berichten werden talrijke woonhuizen ver woest en meer dan honderd per sonen gedood. In ludhtgevechten boven het Noord-Fransche kust gebied werden volgens de voor loopige berichten minstens ze ven viermotorige Amerikaansche bommenwerpers en een vrij groot aantal vijandelijke jagers neergeschoten. Voorts hebben Britsche bom menwerpers in den nacht van 3 op 4 April met sterke strijd krachten het Rynsch-Westfaal- sche industriegebied aangevallen. In de woonwijken der aangeval len steden ontstond schade. De bevolking leed verliezen. De vol gens de voorloopige berichten neergeschoten 21 Britsche bom menwerpers waren bijna uitslui ten viermotorige machines. De groep nachtjagers van den dra ger van het eikenloof majoor Streib heeft haar 250e overwin ning behaald. Duitsche luchtaanval op Eastbourne. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben Zaterdagmid dag een aanval in scheervlucht gedaan op de aan de Engelsche Zuidkust gelegen stad Eastbour ne. De aanval, die bij een on- bewolkten hemel werd uitge voerd, kwam zeer verrassend voor den Britsche afweer, zoodat pas toen de Duitsche vliegtuigen terugkeerden, het vuur werd ge opend. Barakkenkampen, waar in troepen lagen, en opslagplaat sen van materiaal werden met bomimen bestookt. Bovendien werden levensmiddelendepots, visscherijstations en openbare gebouwen met mitrailleurvuur bestookt. Er werden in het ge heel geen Britsche jagers opge merkt. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun steunpunten te rug. Ten slotte meldt het D. N. B., dat Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht een sto- ringsaanval op het Noord-Duit- sche kustgebied hebben onder nomen, die militair zonder effect bleef. Lukraak uitgeworpen bri sant- en brandbommen veroor zaakten geringe schade. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn minstens vijf Britsche bom menwerpers neergeschoten. EDENS BESPREKINGEN IN AMERIKA, Naar Reuter meldt, is de En gelsche minister van buitenland- scfhe zaken, Eden, Zondagmid dag te Londen aangekomen. Ter stond na zijn aankomst heeft hij een bezoek gebracht aan Chur chill. Naar de Engelsche nieuws dienst heiraan toevoegt, wordt het bezoek van Eden aan de Ver. Staten te Londen be schouwd als inleiding voor een reeks wederziidsche bezoeken tusschen Britsche en Amerikaan sche staatslieden in de naaste toekomst. Engelsch-Amerikaansche plan nen voor een territoriale reor ganisatie in het Verre Oosten in geval van een nederlaag van Ja pan zouden, naar buitenland- BOSENBERG SPREEKT TE MUENCHEN. Reichsleiter Rosenberg beeft Zaterdag op een massabijeen komst te München gesproken over den strijd van het Duitsche Riik. Hii schilderde in het kort het vroegere Novemberstelsel, in welks schaduw twee krachten Duitschlapd dreigden uit te bui ten en te vernietigen: het inter nationale financieele kapitaal en het internationale bolsjewisme, beide doordrenkt en voor het grootste deel geleid door Joden. Thans staat Duitschland. aldus vervolgde de Reichsleiter. te genover dezelfde coalitie, doch dan in wereldomvang: het we- reldkapitalisme, opeengedron gen in Wallstreet en de Londen- sche City. eenerziids en het al ler vernielende wereldbolst e- wisme anderzijds, beide weder om aangevoerd door het Joden dom. „Wij weten", aldus eindigde de Reichsleiter. „dat de bruggen achter ons afgebroken zijn. Wij weten, dat dit het beslissende uur der Duitsche geschiedenis is. maar wii weten ook. dat de overwinning van Duitschland gegrondvest is in de vastbera denheid van 80 millioen Duit- schers, en dat geen macht ter wereld deze wedergeboorte van Duitschlard en van het Duitsche les vernielende wereldbolsje- verhinderen". sche diplomatieke kringen in Londen volgens een bericht van „Dagens Nyheter" verklaren, door Eden bij zijn bezoek aan Washington besproken zijn. Men zou -daarbij voorloopig tot over eenstemming zijn gekomen op de volgende punten: 1. Eden zou hebben voorge steld, dat de in Japansch bezit zijnde vroegere Duitsche eilan den in-den Stillen Oceaan door de Ver. Staten zullen worden overgenomen. Roosevelt zou dit voorstel hebben afgewezen en in plaats daarvan bestuur dezer eilanden in den vorm van een door alle geallieerden erkend mandaat hebben voorgesteld. 2. De deelneming van Sovjet Rusland. Tsjoengking-China ei de Ver. Staten aan de bezetting van het Japar.sche moederland voor een bepaalden tijd na den oorlog zou zijn besproken. Diplo matieke waarnemers in Londen houden een dergelijke overeen komst echter nog niet voor de finitief. 3. Roosevelt en Eden zouden het er over eens geworden zijn, dat het eiland Formosa na een overwinning aan Tsioengking teruggegeven moet worden. 4. Volgens een ander voor stel, dat bij de onderhandelin gen in Washington werd gedaan, zou het schiereiland Korea na een overgangsperiode in den vorm van een geallieerde con trole een zelfstandige staat wor den. 5. Ten slotte zou de mogelijk heid behandeld zijn na den oor log een bepaald aantal vrije ha vens aan de Chineesche kust op te richten. De Duitsche regeering heeft besloten om. zooals reeds vroe ger de Fransche oud-ministers Paul Revnaud en Mandel. zoo thans ook de vroegere minister presidenten Daladier en Leon Blum, alsmede generaal Game- lin naar Duitschland over te brengen. - Te Eerlijn meent men te moeten wijzen op de groote ner vositeit in het vijandelijk kamp ten aanzien van de toenemende successen van het Duitsche duik bootoffensief, die o.a. blijkt uit verklaringen van lord Da vies en de weigering van Churchill in het Lagerhuis, zelfs in een ge heime bijeenkomst, het woord over dit onderwerp te voeren. Ook uitlatingen van Amerikaan sche zijde over hetzelfde onder werp laten gemakkelijk de toe nemende ongerustheid In het vijandelijk kamp zien, Achthonderd Estiandsche mannen, die door de bolsjewisten bijna twee jaar geleden uit hun vaderland weegesleept waren, zijn dezer dagen door commissa ris-generaal Lietzmann plechtig naar hun vaderland terugge bracht en voorloopig in een kamp in het district Fellin on dergebracht. Deze bevrijde man nen werden indertijd gedwongen diensten te verrichten in het bolsjewistische leger. Bij Polosk lukte het hun weg te loopen en naar de Duitsche linies te ko- BINNENLAND GENERAL-OBERST I)ALLEGE IN NEDERLAND. De chef der Ördnungspolizei, de SS.-Oberstgruppenfuehrer en General-Oberst der politie, plaatsvervangend Rijksprotector in Boherr.en en Moravië, Dalue- ge, heeft in de afgeloopen dagen op uitnoodiging van den Rijks commissaris. Rijksminister dr. Seyss-Inquart, een bezoek aan Nederland gebracht. Hij inspec teerde gedurende ziin verblijf te 's Gravenhage het daar gesta- tionneerde regiment brandweer- politie. afdeeling Nederland, dat bij den terreuraanval der Engel- schen op Rotterdam voor het eerst ziin uitstekende opleiding beweest. welke het van de Duit sche brand weerpolitie heeft ge kregen General-Oberst Daluege inspecteerde voorts de te Schalkhaar bij Deyenter onder gebrachte. afdeelingen van het Nederlandsche politie-opleiding.s bataljon. Zoowel over de brand- weer-politie als over het oplei- dinssbataljon liet de de chef der Ördnungspolizei zich in zeer waardeerende woorden uit. DE INRICHTING VAN HET 8e LEERJAAR. De Secretaris-Generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming deelt o. m. het volgende mede: Ter voorkoming van onge- wenschte gevolgen, welke aan een vertraging van de inrichting van het 8ste leerjaar kunnen zijn verbonden, verleen ik een voor loopige toestemming aan die be sturen. welke met ingang van 1 April of 1 Mei 1943 hebben verzocht het 8ste leerjaar aan de bestaande scholen te verbinden, zulks in afwachting van mijn definitieve beslissing ter zake. Een overeenkomstige voor loopige toestemming wordt ver leend voor de gevallen waar het de bedoeling is over te gaan tot oprichting van een school voor voortgezet gewoon lager onder wijs maar waarvoor de vereisch- te verklaring, bedoeld in het be sluit van 19 November 1940 nog niet is afgegeven. Brandstoffen en petroleum. Zij. die wegens geldige redenen niet in staat waren vóór 28 Fe- MOMENTJE DON PEDRO. De combinatie is wat vreemd, maar ik koester een waarlijke diepe vereering voor kappers en glazenwas- schers. Dit eischt een nadere verklaring en voor het oogen- blik moge ik volstaan met de vaststelling, dat glazenwas- schers iets hebben van een wijsgeer, kappers iets van een kunstenaar. Daar is bijvoor beeld mijn vriend Pedro, de trots van onze buurt. Onze buurt is een deftige buurt, dat heb ik reeds meer be toogd, wij zijn onzen stand aan de nagedachtenis van vele professoren verschul digd en hun namen eischen van onze buurt voornaam heid. Welnu, midden in deze buurt woont Pedro de kap per. Eigenlijk heet hij ge woon Piet, maar deze naam doet hoogeüjk afbreuk aan zijn artistieke natuur. Hij heeft een forsche hoeveelheid zwarte golvende haren, die meedansen op het zwierig en gerhyfcmeerd hanteeren van schaar en kam. En als hii daar staat en om zijn slacht offer springt heeft hij dui zendmaal meer van de gratie en grandezza van een Spaan- schen stierenvechter dan van een eenvoudigen figaro. Daar om heb ik hem Don Pedro noepid. Don Pedro inspireert zijn klanten. En het valt al leen maar te betreuren, dat mijn haren zoo spaarzaam groeien. WORDT HET NIET EINDELIJK TIJD?" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via Hil versum 1, in zijn poliitek week- praatje over: „Wordt het niet eindelijk tijd?" bruari een aanvraag om vaste brandstoffen of petroleum voor kookdoeleinden in te dienen, kunnen tot nader order alsnog deze aanvragen tot den plaat- seliiken distributiedienst rich ten. Boeren uit bedrijf gezet. Met ingang van 1 April ziin de in het Zuiden van de Wierin- germeer wonende bouwboeren Joh. Onderdiik en J. C. Onder- diik voor den tijd van twee jaar uit hun bedriif gezet, terwijl hun bedriifsmaterialen door den Staat zijn gevorderd. Beiden waren reeds in December door den economischen rechter te Alkmaar tot 3 maanden gevan genisstraf en f 3000. resp. f 1750 boete veroordeeld, omdat zij be langrijke hoeveelheden tarwe in den zwarten handel hadden gebracht. ..Tel." Aao de duizenden, die In Rotterdam al« gevolg van den verraderlijken Bricschen luchtaanval dakloos werden, wordt door den Nederlandschen Volksdienst op groote schaal hulp verleend. In de diergaarde Blljdorp worden duizenden boterhammen gesneden, gesmeerd en verpakt, om mei •uto'* en bussen aan de evacuatie-hulzen te worden afgeleverd CNF-Hot-Pai M

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1