Red. Bttit«sdni><9: Mr. H. Gei#*, Leiden; Red- Si*d ten Sport j M. ^onderop. Leiden; Red. Omgevingi IJL Roozeo, Lcfdem Red. Letteren co Kunst; Pr. jSchaeidere, Leidenverantwoordelijk voer de 4k3verten?ito i C. de Hdden. Leidett. VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 22 Maart tot 28 Maart begin 18.58 uur, einde 0.6.25 uur. MAANSTANDEN. Dond, 25.3: 8.26 onder, 23.15 op. Vrijd. 26.3: 8.58 onder. Zat.d. 27.3: 0.29 op, 9.37 onder Zond. 28.3: 1.37 op, 10.23 onder. Maand. 29.3: 3.41 op. 12.18 onder. (L. K.) VATICAAN TEGEN BRITSCHE PROP AG AND ARE WC RING Uit welingelichte kringen van het Vaticaan wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Brit- sche propaganda den laatsten tijd de bewering heeft gelanceerd- dat in de katholieke kerken ge beden wordt voor de overwin ning van het bolsjewistische Rusland. Deze, in geenen deele met de feiten in overeentsem sning zijnde bewering heeft thans de Vaticaansche zender krachtig tegengesproken. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. De toestand van Z. H. den Paus is wat beter geworden Maandagavond bedroeg zijn tem peratuur meer dan 39 graden. Dinsdag was zij gedaald tot 38 graden Niettemin blijft de Paus het bed houden. Hij heeft alleen den kardinaal-staatssecretaris, Maglione. ontvangen. Van de zijde van het Vaticaan wordt vernomen, dat de Paus lijdende is aan een soort bron- ciale griep, welker genezing eeni- gen tijd vergt. De dokter brengt tweemaal 'daags zijn bezoek. De audiënties voor deze week ziin alle afgezegd, de volgende week zullen waarschijnlijk alleen de dringendste worden verleend. Naar officieel uit Boekarest medegedeeld wordt, heeft een groote brand in den nacht van 1 op 2 Maart in de gemeente Oveja in het district Putna (Moldau) in totaal 388 behuizingen met onge- veer 800 gebouwen vernield, 1183 menschen zijn dakloos geworden. De brand heeft voorts 18 men- schenlevens geëischt. Brazilië heeft sinds zijn deel neming aan den oorlog minstens 24 schepen met een gezamenlij- ken inhoud van 107.000 brt. ver loren, terwijl 870 Brazilianen hierbij zijn omgekomen, onder wie 485 passagiers. Te Wasam in Fransch Ma rokko zijn ernstige botsingen voorgevallen tusschen Ameri- kaansche soldaten en Marokka nen. Eenige gesluierde Marok- kaansche vrouwen werden door de Amerikanen lastig gevallen en door landgenooten in bescher ming genomen. Bij de vechtpar tij hebben de Amerikaansehe sol daten 24 Marokkanen overhoop geschoten. Zeven Amerikanen werden door de woedendeme nigte gelyncht. in de provincie Honan is een hongersnood uitgebroken, welke vijf millioen Chineezen het leven heeft gekost. Drie millioen menschen hebben het gebied nog kunnen verlaten. BINNENLAND A.S. STUDENTEN EN ARBEIDSDIENSTPLICHT. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat de a.s. studen ten, die bij het verwerven van het einddiploma van een middel bare school den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, niet onmiddellijk voor het ver vullen van hun arbeidsdienst plicht zullen worden opgeroe pen. Voor hen is het dus mogelijk zich bij een universiteit of hoo- geschool te laten inschrijven, zonder dat zij in het bezit zijn van het bewijs van ontslag liit den N. A. D. Bij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd wor den zij echter onmiddellijk dienstplichtig, hetgeen ten ge volge heeft, dat deze jonge stu denten hun studie voor het ver vullen van hun arbeidsdienst- plicht zullen moeten onderbre ken. Ter voorkoming van deze moeilijkheden wordt dezen jon gen mannen geraden, zich reeds nu als vrijwilliger te laten in schrijven bij een der aanmel- dingsbureaux van den N.A.D. Bij het niet slagen voor het eindexamen wordt dit gemeld bij het aanmeldingsbureau, waar de inschrijving geschiedde, waar na het noodige uitstel wordt ver leend. Zooals bekend kunnen in het algemeen 17-jarigen zich reeds als vrijwilliger aanmelden. TELEFONEER NIET GEDURENDE LUCHT ALARM. Er staan menschenlevens op het spel! Gedurende luchtalarm en na bominslag wordt door particu lieren buitengewoon veel en langdurig van de telefoon ge bruik gemaakt. In dergelijke gevallen is het echter dringend noodig, dat het telefoonverkeer tot een rrlinimum beperkt blijft, omdat de verbindingen onvoor waardelijk beschikbaar moeten blijven voor den luchtbescher mingsdienst, die bij bominslag' zoo snel mogelijk huïp moet ver- leenen. Ieder telefoonabonné bedenke, dat bij luchtaanvallen de red ding van menschenlevens op het spel staat, en late onder alle om standigheden het particuliere te- lefoneeren bij luchtalarm, bom inslag en gedurende de eerste uren daarna na. SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN IN HET LANDGEBIED. Indertijd is gemeld, dat ook 'voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar, woonachtig in landge bied, sinaasappelen beschikbaar zouden worden gesteld. Thans wordt meegedeeld, dat van 24 Maart tot en met 17 April '43 bon „Reserve 3-14" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, met zwarten opdruk, recht geeft op het koopen van 350 gram si naasappelen in het landgebied. In het stadgebied zijn deze bon nen dus niet geldig. De bonnen mogen met tevo ren bij den handelaar worden ingeleverd, doch dgze is ver plicht onmiddellijk bij aanbie ding van de bonnen de sinaas appelen af te leveren. Burgemeestersbenoeming. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-gene raal voor bestuur en justitie heeft tot burgemeester in Hoo- gezand benoemd den koopman G. G. Spoelstra in Veendam. Bankbiljetten van 100. Van bevoegde Duitsche zijde noemt men de vrees voor de po sitie van de bankbiljetten van f 100 onzinnig. Kringen, die met vooropgezette bedoeling onrust willen zaaien, zoo verklaart men, schijnen hier de hand in het spel te hebben. Dat geen enkele grond voor vrees bestaat kan men reeds hieruit opmaken, dat de rechtma tige bezitters van bankbiljetten van 500 en 1000 hun geld zul len terug ontvangen, zooals on langs minister Fischböck heeft medegedeeld. Het bestuur der Duitsche Rijks bank heeft, naar de Fr. Ztg. me dedeelt, haar kantoren opdracht gegeven, geen bankbiljetten van 500 en 1000 meer aan te koo pen, dooh deze slechts ter intrek king aan te nemen. De aanbie ders moeten hierbij een sehrifte- CHINEEZEN OF NIET? Zelfbewust en sterk staan onze mannen aan het Oostfront. Zij verdedigen met het beste wat in hen is de Europeesche bescha ving tegen satans horden uit het Oosten. Wij als Nederlanders hebben ons te schamen, dat naar verhou ding van ons zielental er nog zoo weinig flinke jonge kerels zich hebben ingezet. Zullen wij dan altijd anderen de kastanjes uit het vuur laten halen? Zet u in en vangt aan met te storten op giro 43100 Verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. lijke verklaring afleggen om aan te toonen, op welke wijze zij deze bankbiljetten in hun bezit heb ben gekregen. Reparatie van tricotgoederen. In verband met de huidige schaarschte aan grondstoffen hebben vele tricotagefabrikanten een speciale reparatie-afdeeling opgericht voor het herstellen van tricot-ondergoederen, kousen en sokken. Ten einde voor alle fabrikanten tot een uniforme re geling te geraken, heeft het rijks- textielbureau vastgesteld, dat in principe door de fabrikanten het systeem gehandhaafd dient te worden, dat het publiek zelf voor het materiaal, noodig voor de uit voering van herstellingen, zorg draagt. Hiermede wordt gedoeld, dat in ieder geval meer versleten kleedingstuklcen moeten worden ingeleverd dan aan gerepareerde kleedingstukken wordt terugont vangen. Bij inlevering van bij voorbeeld drie versleten borst rokken zal het materiaal ter re pareering van twee borstrokken moeten worden onttrokken aan de derde borstrok, welke de con sument niet meer terugontvangt. Voor reparatie aan kousen en sokken kan in het algemeen door het publiek geen materiaal wor den bijgeleverd, zoodat de daar voor benoodigde grondstoffen door den fabrikant uit eigen voorraad beschikbaar moeten worden gesteld. Uitkeering bij huwelijk aan rijksambtenaren. In het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1934 heeft de secre taris-generaal van Binnenland- sche Zaken aan' artikel 10 een nieuw lid toegevoegd, luidende: Indien een ongehuwde van 35 jaar of jonger in het huwelijk treedt, ontvangt hij over den diensttijd, gedurende welken hij aan den ongehuwdenaftrek on derworpen is geweest, een uitkee- ring naar reden van 3 ten hon derd per jaar, met een maximum van 15 ten honderd, van de jaar wedde, welke hij op den dag, voorafgaande aan het huwelijk, geniet, met inbegrip van de ambtstoelagen voor zooveel noo dig verminderd met den stand plaatsaftrek en met den aftrek, bedoeld in dit artikel. Deze wijzi ging is ingegaan op 1 Januari j.l. „Rietstap-prijs". Het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft een prijsvraag uit geschreven xpor de heraldieke kunst, genaamd Rietstap-prijs. Prijzen worden uitgeloofd van 500., 300.en drie van 100. Zij die omtrent de prijsvraag in lichtingen wensehen, kunnen de ze bekomen bij de afdeeling B. B. K. van voornoemd departe ment, Prinsessegracht 21, 's-Gra- venhage. Gemengde Berichten Tragisch sterfgeval. Gister morgen trof een brievenbesteller den eenigen bewoner van een perceel aan den Bussumer Grint weg te Hilversum, den 58-jari- gen A. Th., dood bij de voordeur van zijn woning aan. Het lijk lag met het hoofd tusschen de deur en de deurspijl bekneld. Hevig geschrokken waarschuw de de postbode onmiddellijk de politie. Deze constateerde, dat aan de achterzijde van het huis een ruit van de serredeur van buiten uit was ingeslagen. Hoe wel uit dien hoofde aanvanke lijk aan misdaad moest worden gedacht en derhalve uitvoeriger maatregelen wegens eventueelen doodslag werden getroffen, kon echter na een omvangrijk onder zoek worden vastgesteld, dat misdrijf uitgesloten moest wor den geacht. Vermoedelijk is het slachtof fer bij het sluiten van de voor- deu. door een hartverlamming getroffen en aldus in deze be narde positie geraakt. Bij den val moet de heer Th. met het hoofd tusschen de deur zijn gekomen, terwijl hij met zijn lichaam tege lijkertijd de deur dicht drukte. Naderhand bleek uit een getui genverklaring nog, dat het slachtoffer zich op den vooraf- gaanden avond heeft vervoegd aan een niet meer in gebruik zijnde politiepost op den Trom- penbergerweg tot het inroepen van assistentie in verband met een te zijnen huize gepleegde po ging tot inbraak. Het lijk- is in verband met de resultaten van het onderzoek door de justitie vrijgegeven. Doodelijke val uit een raam. In de Zandstraat te Rotterdam is gisterochtend een 60-jarige vrouw bij het glazen wasschen uit het raam van een eerste ver dieping op straat gevallen. Zij kreeg daarbij zulke zware ver wondingen, dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Stad van de gouden echtparen. Uit een statistiek van de ge meente Weert blijkt, dat daar niet minder dan 22 echtparen wonen, die meer dan vijftig jaar getrouwd zijn. Een dezer echt paren heeft zelfs 63 jaren lief en leed met elkander gedeeld. Een tweede heeft eveneens de dia manten bruiloft achter de rug. „Het Volk" SPORT ATHLETIEK. Docos. Een tiental athleten van Docos zul len a.s. Zaterdag deelnemen aan den P. P. W.-parkwegwedstrijd in Gouda. Deze athleten, bene vens supporters, worden a.s. Za terdag om vijf over twee op het station verwacht. KOGELSTOOTEN. Kans Woeilke gesneuveld. De Duit sche athletiekwereld heeft een zwaar verlies te betreuren. De bekende kogelstooter Hans Woeilke is n.l. als kapitein bij een SS-politieregiment aan het Oostfront gesneuveld. Woeilke was tijdens de Olym pische Spelen in 1936 te Berlijn de beste kogelstooter ter wereld. Hij won toen met een stoot van 16,60 M. de gouden medaille voor den Fin Stoeck. Met uitzondering van de jaren 1939 en 1940 was hij van 1934 t/m 1942 Duitsch kampioen in het kogelstooten. Ook was hij houder van den Europeeschen titel met 16,60 M., welke prestatie alleen werd ge ëvenaard door zijn landgenoot Heinz Trippe. Als de Berlijner in internationale ontmoetingen voor zijn land uitkwam, stond het al bij voorbaat vast, dat hij de pun ten binnenhaalde. SKILOOPEN. Christian Merz gesneuveld. De Duitsche skisport heeft na Leupold weder om een verlies te betreuren. Christian Merz uit München sneuvelde in den strijd tegen het bolsjewisme. Zijn grootste suc ces behaalde de?e skilooper te gen de sterke Finnen in Lahti, waar "hij eens tijdens de winter spelen de zesde plaats wist te veroveren. BRIDGE. Viertallencompetitie „De Sleutels". In de tweede klasse A waren de uitslagen gisteravond als volgt: team Par- mentier wint van team Zandber gen met 52 m.p.; team Bussching wint van team Doing met 15 m. p.; team Van Egmond jwint van team Pielanen met 34 m.p. De stand is: 1. team Parmentier 10 pnt; 2. team Van Egmond 8 p.; 3. team Pielanen 6 p.; 4. team Zandbergen 4 "p.; 5. team Bus sching 2 p.: 6. team Doing 0 p. 2de klasse B: team Visser wint van team Kanbier met 31 m.p.: team Huivenaar wint van team v. d. Togt met 22 m.p.; team Van As wint van team Warnecke met 15 m.p. Stand: 1. team Van As 10 p.; 2. team Visser 7 p.; 3. team Warnecke 6 p.: 4. team Huive naar 4 p.; 5. team v. d. Togt 3 p.; team Kanbier 0 p. RECHTSZAKEN Vergiftigingsdrama berrfj; Voor de Arnhcnische banik is behandeld het v gingsdrama, dat zich in Ai 1941 in het Betuwsche Velddriel afspeelde en de 43-jarige vrouw G. van haar 45-jarigen echtgenoot H. door middel vanver pannekoeken om het bracht. In dit drama speeJe buurman mede een grooT Allereerst stond de vrouL. recht. Uiterlijk onbewogenm zij een volledige beken tetc Zij vermeldde hoe zij al I c leven van haar man een v<ir dinig had aangeknoopt me a overbuurman. dien 39-ji weduwnaar H. V., in wiens - houding zij vaak de hel i ■hand bood. V. wilde inett trouwen en toen oratston voornemen om van H. ui 'i weg te ruimen. De officie justitie eischte wegens mooi! gen de vrouw 12 jaar gei 6 nisstraf. Spreker verklaard de maximum straf, levei te willen elsohen, omdat e< s der deze vrouw medie in h i geluk heeft gestort. Hiera r< de huurman, de 39-jarige die beschuldigd wordt vai lokkintg tot moord, subsida doodslag, zich te verantwtx Tegen hem werd levenslai - eischt. j ECONOMISCHE RECI De gevonden stam Voor het onbevoegd voortik hebben van een stamkaart H. Riethoven te Le i d ei recht, die betoogde, dat i kaarten had gevonden, w officier zeer onwaarsehl vond. In elk geval mocht J, kaart niet hebben en luid# eisoh drie weken gevamj straf. Vonnis 14 dagen. 1 HAAGSCHE RECHTE,1 Uitspraken. Vijf maa1 gevangenisstraf had de Of1 geëischt tegen H. C. K. uit l termeer wegens diefstal een rijwiel; de rechtbank twee maanden opgelegd. Van de gelegenheid, d;1 vaak bij den winkelier Voorschoten kwam, ha1 jeugdige H. C. R. gebruik1 maakt om eenige distribute nen mee te nemen. Waar van de zijde van de benadi de zaak een eigenaardige heeft en verdachte gunstig kend staat, vorderde de Ofi vier maanden gevangenis; waarvan vier met gratie rechtbank heeft volstaan 100 boete subs. 50 dagen li tenis. DE HAAGSCHE POLI RECHTER. Koppig. „Kom deken zelf maar halen", wa antwoord dat C. F. M. te E koop gaf aan den levera: van zajn paard. Deze had dei ken bij het transport op het t gedaan, doch M. zond die ni« rug. ten spijt van schrift! verzoeken, bedreigingen, dwangbevelen van een advo Nu vorderde de officier we verduistering van den dek weken gevangenisstraf. Na pleidooi van mr. D. I. v. d. Of werd bert. vonnis 75 subs 35 gen hechtenis.. De slag vóór en na. A. B. te Leiden wilde een CORKELIS HAD ELAS EEBDOHEH DetulnderslnWestfrte,Iandlljna maar... Ml üeett de stukken verstoken: weer met het potco van (Doet u «ïat óók. als u Klas op straat alet w w.( «anvAet llggonschupt do seherven even weg, voor «ppelen. - Met punters wordet ao een fietsband ruïnoeren). saaiaaroappeie® ©aar oe akKers Ned. (A.N.W.B,) CNF-KuJper-P»

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2