DINSDAG 23 MAART 1943 34STE JAARGANG N°- 10512 Bureaux: Papengracht 32 Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEiDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. YVilmer, Hoofdredacteur. Levensvernieuwing Levensvernieuwing op een ter rein buiten het eigen persoonlij ke leven van den mensch kan heel veel ingespannen arbeid kosten. De kapitalistische economie, b.v., waarmede wij bedoelen de winst-economie, te vervangen door een economie, die is gericht op de redelijke behoeften en re delijke verlangens van héél het volk dat is een lang niet ge makkelijke taak. En zoo zouden wij meer vormen van levensver nieuwing kunnen noemen, welke de oude moeten vervangen, en welker tot otandkoming veel wijsheid en kracht eischt. Maar: geen levensvernieuwing, op welk terrein dan ook, is zóó moeielijk als de vernieuwing van het eigen persoonlijke leven van den mensoh. En dat is de voornaamste le vensvernieuwing. En dat is de primaire levens vernieuwing, waarin aile andere levensvernieuwingen bezieling kunnen vinden. Dat is óók de levensvernieu wing, waartoe ieder mensch, wie hij ook zij, in staat is en ver plicht is! Waarin moet bestaan onze eigen persoonlijke levensvernieu wing, welke de vruch't moet zijn van dezen tijd, die ons wel héél bijzonder dringt tot bezinning op dé groote levenswaarheden en de grnote levenswaarden? Het is een vraag, die op dui zend wijzen kan worden beant woord, terwijl de inhoud dier antwoorden niet wezenlijk ver schillend zal zijn. Prof. Niekel geeft deze defini tie: „Levensvernieuwing is een vernieuwing van den wil in het nastreven en doen van wat goed en beter is, om een behoorlijk mensch te zijn"; en vervolgt dan: „Hier behoeven wij niet zelf een ontwerp te maken van den idealen mensch. Dat ontwerp is i reeds van eeuwigheid, en eens voor goed af, gegeven in het god delijk scheppingsplan". (Prof. J. H. Niekel, pr. „Levensvernieu- iwing" blz. 11). Om die levensvernieuwing bidden wij in het „Onze Vader", als wij vragen, dat Gods wil ge schiede en Zijn Rijk kome. Mochten we dat alles-omvatten- de gebed eens méér mediteerend, overwegend bidden! Om die levensvernieuwing smeekt de Kerk in zoo vele harer zin-r ij k e liturgische gebeden, b.v. nog in de „Postcommunie" van de H. Mis op j.L Zondag: „Ootmoedig bidden wij U, al machtige God, verleen genadig, dat zij, die Gij door Uw heilig Sacrament gesterkt hebt, U ook door een welgevalligen levens wandel mogen dienen". Een nieuwe betere wereld met nieuwe betere menschen. Daarnaar verlangen we, daarnaar moet ieder onzer streven! ITALÏAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van Maandagmiddag luidt: „In Tunesië ontketende de vijand na een levendige artil lerievoorbereiding gisteren een hevig offensief tegen -den cen- tralen en den Zuidelijken sector van het front. Hevige gevechten zijn gaande. De luchtmacht van de Spil neemt aan den strijd deel en bestookt de achterwaart- sc'ne verbindingen van den !*vijand en colonnes op marsch. dPuits-che jagers hebben vijf Spitfires neergeschoten. Onze vliegtuigen hebben havenwer- "ken van Bone en Bougie gebom bardeerd en gevoelige schade aangericht. Vannacht heeft een formatie torpedo-vliegtuigen van de 105e groep onder bevel van kapitein Urbano Mancini uit Cesana gemeerde vaartuigen in de haven van Algiers aangeval len. Een vaartuig van 10.000 ton werd tot zinken gebracht, een van middelbare tonnage in brand geworpen. Twee vaartuigen wer- len geraakt." Een episode uit den nieuwen bolsjewistischen terugtocht! SS.-PK. -Sinds dagen reeds is het SS-pantsergrenadier-regi- ment in aanhoudende, verbitterde gevechten gewikkeld. Vandaag hebben zij een aanzienlijk deel van een vijandelijke cavalerie divisie van het gros der Sowjets afgesneden. Nu komt het er op aan, de bolsjewistische ruitermas- sa's te vernietigen. Pantsers en infanterie maken zich voor een nieuwen aanval gereed. De aanval gaat door een klein dal. De bolsjewistische achter hoede verdedigt zich vertwijfeld: uit alle hoeken, uit vensters en schuurpoorten schieten zij met hun pak's, met lichte houwitsers en granaatwerpers pogen zij on zen aanval op te houden. Overal stooten onze pantsers op arglistig ondermijnde straten en wegen. Zoo kunnen onze compagnieën slechts langzaam en met veel moeite vorderen, de Sowjets we ren zich met den moed der wan hoop. Maar alle tegenstand baat niets: na een uur van verbitter den strijd is de vijand verslagen. Onze compagnieën zitten den vluchtenden vijand op de hielen en jagen hem door het dorpje achterna, waarna de heuvelkam in stormaanval wordt genomen. Als onze troepen dezen bereikt hebben, zien zij, hoe duizenden bolsjewistische ruiters zich tegen den tegenover liggenden heuvel rug opwerken. De §neeuw dwar relt hoog op boven de jagende paarden. Met zweepen en stok slagen beulen de bolsjewisten hun dieren af en trachten koorts achtig grooter snelheid te berei ken. Ais een mierenhoop krioelt het op de tegenover liggende hoogte. Nu eerst begrijpen de SS-man- nen waarom de vijandelijke te genstand in de zoo juist herover de dorpjes zoo verbeten is ge weest. Een zeer sterke achterhoe de had de massa van den troep in den rug gedekt. Tien, vijftien mg's openen gelijktijdig het vuur. Honderden vluchtende bolsjewis ten zinken getroffen in de sneeuw. Paarden zonder ruiter galoppeeren door den wilden chaos heen. Zoo ver het oog zien kan, vluchtende vijanden. De sneeuwbedekte hellingen zien zwart van het gewemel. Vijf zware Sowietpantsers po gen de vluchtenden te dekken. Maar onze pak's treden in actie en stellen er een dadelijk buiten gevecht. Helle vlammen slaan uit den kapotgeschoten gevechtswa gen op. De vier andere kunnen voorloopig ontkomen in een klein dal. Voort rent de viiand, in ijlen de vlucht. Hij heeft er nog geen vermoeden van dat hij een ande re eenheid der Waffen-SS regel recht in de armen loopt. In twee, hoogstens drie uren zullen de Sowjets in het goed voorbereide vernietigingsvuur van ons twee de regiment loopen. Dan zal niets of niemand meer bij machte zijn, zijn totale vernietiging tegen te houden. SS-oorlogsvers1 s «"ever H. W. DOERING. Z. H. DE PAUS LICHT ONGESTELD. Z. H. Paus Pilus XII is. naar uit Vaticaanstad wordt verno men, licht ongesteld. De dokters verklaren echter, dat zijn toe stand geen enkele aanleiding tot bezorgdheid geeft. De gebruike lijke audiënties zijn gisteren niet verleend. DUITSCHE AMBASSADEUR TE MADRID OVERLEDEN. De Duitsche ambassadeur te Madrid von Moltke, is van nacht aan de gevolgen van een op 18 Maart ondergane blinde darmoperatie overleden. izm Chic&sïT Bmln CËf&sm* Wtkk Af'EEAÜiSC fw atCC.EsT ROSSER^ Of THEM AU s'y S j? s' 'y De „Chicago Daily Tribune". U. zich tot de Aïr.erikaansche wapenzendingen naar Sovjet- verdienen, doch vergeten, dat zij ./beschermen", die zijn bommen reidt. „Zoo werkt men den de haai" luidt het opschrift der S A„ van 24 Januari 1941 richt oorlogsleveranciers, die met hun Rusland schatten geld hopen te daarmede alleen maar Stalin voor de wereldrevolutie voorbe- grootsten wereldbedrieger in teekening. (C. N. Fv-G. F. L,— Pax-m) Sovjet-verliezen ten Zuiden van Wjasma DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Maandagmiddag luidt: „In het Zuidelijke deel van het Oosteliike front tot aan Bjel- gorod vonden gisteren geen ge vechten van beteekenis plaats. De Duitsche aanvallen ter. Zuid westen en ten Noordwesten van Koersk bliiven goede vorderin gen maken. Ten Zuidwesten van Wjasma en ten Zuiden van het Ladogameer mislukten gisteren wederom viiardeliike doorbraak pogingen met de zwaarste ver liezen. Alleen al ten Zuidwesten van Wjasma hebben onze divi sies. op voortreffelijke wiize door de luchtmacht gesteund, sedert 18 Maart meer dan 270 pantserwagens vernield. De zware sovietaanvallen. se dert drie dagen ten Zuidoosten van Leningrad ondernomen, zijn met zeer zware verliezen voor den viiand op den vastberaden afweer onzer troepen gestrand. In Zuid- en Midden-Tunis val len sterke Engelsche en Ameri- kaansc'ne striidkrachten de Ita liaansche stellingen aan. Te land en in de lucht ziin zware ge vechten nog gaande. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand hebben oo den Atlantischen Oceaan een vrij groot koopvaardijschip met zwa re bommen beschadigd. Bii den reeds gemelden a anval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven van Triool is in den nacht van 19 op 20 Maart ziin drie koopvaardijschepen en een escorteboot tot zinken gebracht". Bolsjewistische bende vernietigd Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, kon in het achterwaart- sche gebied van den centralen sector van het Oosteliike front dezer dagen een bataljon van inlandsche formaties in den striid tegen bolsjewistische ben den ean bijzonder succes beha len. Bii de zuivering van een boschterrein stiet de derde com pagnie van het bataljon verras send op een vrij groote afdee- ling eener bende. In hardnekki ge gevechten die v verscheidene uren duurden werden de bolsje wisten in de pan gehakt. Onder de talrijke dooden bevord zich ook de bendeleider, die uit een vliegtuig was afgezet om in wit Roethenië guerilla's te organisee- ren en te leiden. Bovenloon van de Donetz in Duitsche handen. De A.N.P.-correspondent te Berliin meldt: In iilmarschen volgen dé Duitsche infanteriedivisies de snel naar het Oosten oprukken de pantserafdeelingen. zoodat de gevechtskracht van onze troepen aanmerkelijk versterkt is, zoo verklaarde men gistermorgen in militaire kringen te Berlijn. De geheele bovenloop van de Do netz is vast in onze handen ge komen en de gevechten ten Noordwesten van Koersk hebben eveneens eer, zeer gunstig ver loop. De Duitsche troepen be haalden in dezen sector een niet onaanzienlijke terreinwinst. Uit andere berichten bliikt weer. dat de Duitsche aanval zich heeft uitgebreid tot het gebied onmiddeliik ten Zuidwesten van Orel. Dit is eveneens het geval bii Soechinitsii. honderd Hikme ter ten Westen van Kaloega. DE PRIJSBEHEERSCHING IN DE VER. STATEN. De diensten voor prijscontrole in de Ver. Staten hebben den verkoop van boter, margarine, spek, vetten en tafeloliën in den kleinhandel voor een week ver boden. Deze beslissing werd op het onverwachts en zonder voor afgaande verwittiging getroffen, ten einde overdadige inkoopen te .voorkomen voor het iu werking MOMENTJE UITNOODIGING. Gisteren héb ik doperwtjes gegeten. Het was weer eens zoo'n prettige, gezellige, onver- valsdht ouwerwetsche dag. Zoo'n dag, die je allerlei ga ven in de schoot werpt zon der eenige verdienste van mijn kant. Ik nipte behaaglijk aan een borrel, ik troonde naast, de gastvrouw, ik trok aan een papierlooze sigaar en ik werd nog bovendien ten disch genood. Men protesteer de: ik had mijzelf uitgenoo- digd. Maar wat geeft het over zulke kleinigheden te rede twisten, het resultaat is im mers hetzelfde. Wel trachtte men mij nog schrik aan te ja gen mét aangebrande pud ding maar dat geschut was niet zwaar genoeg. Ik lust toch geen pudding, zei ik aangebrand of niet. En toen kwamen er dop erwtjes, van die lieve, kleine glimlachende doperwtjes en andere lekkernijen, die ik niet kan vermelden zonder ver denking op te wekken, maar die waard zouden zijn in de geschiedenis van het eten te worden vermeld. En laat ik tenminste de soep met ballen niet vergeten. Dit alles geschiedde bij En gel. En dan durft Shakespeare nog zeggen: What's in a name?" KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando Nie- deriande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geveji aan de eischen. die de opleiding hun stelt, kinnen zich bij de genoemde adressen vervoe gen. teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de moge lijkheid tot opleiding en dienst vervulling in Nederland, in een speciaal wachibateljon. Gezins leden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS of het legioen: kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverpleging, extra levens-middelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen m-elden. die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 24.3.43 10.00. Utrecht. Wehr- machtheim. Mariaplein. 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag. Café „Den Hout" Bezuidenhoutsche- weg. Nederlandsche vrijwilliger» In dm Sovjet-Unie SS PK Buschichuliv-O H-P ga treden, op 29 Maart, vaa het Iranteoeneeringssysteera. j

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1