t Heldengedenkdag in het Berlijnsche Zeughaus 34STE JAARGANG N°- 10511 AANDAG 22 MAART 1943 De Führer houdt een rede* Wax: Papengracht 32 - Giro 103003 'oon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. 51. van Hamersveid, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De Duitsche weermacht is de strijdende natie. Het front thans gestabiliseerd. «DEN „EHRENHOF" VAN HET ..ZEUGHAUS". it tegenwoordigheid van den ihrer werd de Heipengedenk- j van het Duitsché volk in het iiinsehe „Zeughaus" Zondag •13 uur plechtig gevierd. De renhof" van het Zeughaus voor deze plechtigheid op \iair eenvoudige wijze inge- i Aan de frontzijde was een s|itig IJzeren Kruis aange- jht. geflankeerd door de rijks pgsvlaggen. Generaals en iraals. onder wie de kolonels iraal Guderian. Fromm. generaal-admiraal von luth. alsmede kolonel-gene- 4 Halder en vele hooge offi- van alle wapens waren rezig. Voorts namen aan de itigheid deel 300 gewonden, .Fuehrerkorps" van het Rijk partij, de Rijksministers ïichsleiter, gouwleiders en jecretarissen en de leiden- irsonen der dochterorgani- iigend begroe.ten de aan- :en den Fuehrer toen hii in Ischan van rijksmaarschalk ing. .gen.-veldma5'rsc?i','k 1. groot-adtnira/'l Doenitz. sfuehrer SS Himmler, ge l-veldmaarschalk 5Tilch, ge- veldmaarschpik Bock en skriegsonferfuehrer Ober- .tyjer de Ehrenliof van het aus betrad. DE VAN DEN FUEHRER. karna hield de Fuehrer een waarin hii o.a. het volgen- ieide: iBor de vierde maal vieren !;den Heldengedenkdag van iij volk in dit gebied. De dag .herdenking is verlegd, om- ui ik meende pas thans de ;,|ts van miin werk. waaraan sinds manaden gebonden met rustig geweten te kun- verlaten. Immers dank zii de -vaardigheid en heldhaftig- I van onze soldaten aan het eliike front is het gelukt, s definitief de crisis te bo ll te komen, waarin het Duit- leger door een onver- d lot was gestort, het t te stabiliseeren en alle '«regelen te nemen, die aan 'voor ons liggende maanden het succes tot aan de de- stieve overwinning moeten ekeren. Dat het in die om- "Wigheden verantwoord kan "len. het thans sinds vele 'jnden bestaande verlofsver- met ingang van hedeq op te en. om in de komende maan- in toenemende mate aan vdappere mannen weer den 0 naar hun dierbaren in het srland te openen, maakt het voor miin geweten gemak- tker. vandaag hier te ziin. De massa's der steppen. Janneer het nog noodig ge jat zou ziin. ons volk den ielen ernst van dit geweldi- 1 ionflict te land, ter zee en in tlucht. dien striid op leven 3(uood. te verduidelijken, dan t vooral de afgeloopen win- ook den laatsten twijfel faan weggenomen. De sten van het Oosten hebben nog haar massa's van millioe- tegen Europa laten optrek ken. opgezweept door dezelfde macht, die sinds vanouds oorlo gen organiseert, daaraan ver dient en daarmede iuist in het huidige tijdperk kapitalistische belangen en bolsiewistische in stincten laat dienen voor het zelfde doel. Hoe groot het ge vaar was dat het oudste be schaafde continent ter wereld dezen winter geloooen heeft om te worden overrompeld, bliift overgelaten aan het latere ge schiedkundig onderzoek. Dat dit gevaar thans gebroken en daar mee van Europa is afgewend, is de onvergankelijke verdienste van de soldaten, die wii thans herdenken. Doch reeds een blik op de ge weldige voorbereidingen, die het bolsjewisme getroffen heeft ter vernietiging van onze wereld, doet met huivering inzien, waar in Duitschland en de geheele rest van het contingent geraakt zouden ziin. wanneer niet de nat. socialistische beweging tien iaar geleden de macht in den staat verkregen had en met de haar eigen vastberadenheid na tallooze mislukte pogingen tot beperking der bewapening be gonnen was aan het herstel van de Duitsche weermacht. Want het Duitschland van Weimar het Duitschland van ons ver- molmd. marxistisch-democratisch partii gekonkel, zou door dezen storm uit Binnen-Azië ziin weg gevaagd als kaf door een or kaan. Steeds duidelijker zien wii in. dat het conflict, waarin Euro- na zich sinds den eersten we reldoorlog bevindt. geleidelijk het karakter aanneemt van een striid. die slechts vergeleken kan worden met de grootste histori sche gebeurtenissen van het verleden. Een oorlog zonder erbarmen. Een oorlog zonder medelijden en erbarmen werd ons door het eeuwige Jodendom opgedron gen. een oorlog die. indien hii niet voor de grenzen van Euro- na de elementen der verwoes ting tot staan zou weten te brengen, dit continent zou ver anderen in één groot puinveld. Maar niet de verbrande steden en niet de verwoeste cultuurmo numenten zouden het ziin die als ergste gevolg van dezen striid dan over zouden blijven, maar de beestachtig vermoorde menschenmassa's die aan dezen vloed uit Binnen-Azië precies zoo ten offer zouden vallen als reeds het geval is geweest in den tiid van de aanvallen der Hun nen en Mongolen. Wat de Duitsche en de met hen verhonden soldaten thans in het Oosten beschermen, is niet het steenen gFlaat of het sociale en geestelijke kenmerk van dit continent, maar het ziin de eeuwige menseheliike sub stanties. vanwaar sinds de vroege tiiden waarden ziin uitgegaan, die niet alleen aan Europa en Ame rika maar nog veel verder, aan de geheele menseheliike bescha ving haar huidige uitdrukking geven. Naast deze. uit het Oos ten dreigende wereld van de bar- baarschheid beleven wii niet minder de satanische vernie lingswoede van het met haar verbonden zgn. Westen. De oor logsdoelstellingen van onze vij anden ziin ons uit tallooze ou- blica ies. redevoeringen en openbare eischen bekend. Het geklets over eea Atlantisch Charter is daartegenover even veel waard als de voormalige 14 punten van Wilson waarde hadden tegenover de toen geko men reëele wording van het dic taat van Versailles. Zooals de oorlogsophitser Churchill in de parlementaire Engelsche democratie, toen hij in 1936 nog geen verantwoordelijk leider van Groot-Brittannië was, met zijn uitspraak, dat Duitsch land weer vernietigd moest wor den, den weg gewezen heeft aan de komende ontwikkeling, zoo ontwerpen in diezelfde democra tieën de elementen, die thans de vredesvoorwaarden willen stellen, nu reeds den door hen nagestreefden toestand van Europa na den oorlog. En him doelstellingen worden volledig gedekt met de ons niet alleen bekende, maar beleefde demon straties hunner bolsjewistische bondgenooten: uitroeiing van alle continentale volkeren met een nationaal bewustzijn en in de eerste plaats uitroeiing van ons eigen Duitsche volk. Of daarbij Engelsche of Amerikaan- sche bladen, parlementsleden, volksredenaars en schrijvers de verwoesting van het Duitsche Rijk, de ontvoering der kinde ren van ons volk, de sterilisee ring der 'mannelijke jeugd enz. als eerste oorlogsdoel opeisehen, of dat het bolsjewisme zonder aarzeling de afslachting van ge heele volksgemeenschappen van mannen, vrouwen en kinderen in de practijk uitvoert, komt pre cies op hetzelfde neer. Immers, de laatste drijvende kracht is toch de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds dui zenden jaren als een ware geesel Gods de volkeren zoo lang tuch tigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, zich tegen hun pijnigers gaan keeren. Stil heldendom. Ik zeg dit niet voor het Duit sche volk. Het heeft heden in zijn moreele houding geen woor den van troost noodig. Het front bewijst zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans terzijde gestaan door het Duitsche vaderland, dat zelf in groote deelen van het Rijk oorlogsgebied is geworden. Niet alleen, dat het door te wer ken en te produceeren aan onze soldaten wapens levert, neen, het is gedwongen zijn eigen strijd te strijden en bij het dulden en ver dragen der vijandelijke vernie tigingswoede groeien vrouwen, ja kinderen op tot. een helden dom, dat zich vaak in niets meer onderscheidt van datgene, wat op vele plaatsen van het front gebeurt. Wat echter de z-g. „neutrale wereld" betreft, de voorwaarde voor de daar zoo geliefde aan matigende, nu eens bespiegelen de, dan weer doceerende be schouwing der gebeurtenissen, valt toch slechts uitsluitend te zien in de offervaardigheid van hen, die zij er voor bewaren, de harde werkelijkheid aan eigen lijf zelf te leeren kennen en ge voelen. Want één ding is zeker: in zulk een tijd kunnen volke ren op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan.. Wn mogen derhalve den vijand slechts dankbaar zijn, dat hu met eigen hand den geest van valsche objectiviteit in het Duit sche volk uitdooft en in plaats daarvan zet de natuurlijke in stincten: warme liefde jegens het vaderland en jegens ons volk, met voorbijzien van alle grenzen van afkomst en geboorte, en gloeiende haat tegen eiken vij and. De branden in onze steden en dorpen zullen steeds meer die vastberadenheid van osn volk sta len, een vastberadenheid, die, niet meer vertroebeld door ge voelens van wereldburgerdom. maar gevoed door het inzieht van een doodelijk gevaar en vervuld van een grimmig fana tisme, dit gevaar nu eens en vooral uit Europa en uit ons eigen volk wil verwijderen. En ik herhaal mijn vroegere voor spelling, dat aan het einde van dezen oorlog nit. Duitschland of de met Duitschland verbonden staten slachtoffer van het bols jewisme zullen zijn geworden, doch wel die landen en volke ren, die, door zich steeds meer in handen var het Jodendom te begeven, op zekeren dae de in eenstorting en daarmede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zij zelf het allerminst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maatschappe lijke ordening. Ontbinding van een oud wereldrijk. Niet van het nationaal-socia- listische of van het fascistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud we reldrijk zal ontbonden worden. De zonde tegen het eigen en ge lijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten hemel schreiende ellende en ongeluk in deze lan den zelf. Van ouds heeft alleen diegene het recht de helden te gedenken, die zich voor hen niet behoeft te schamen. De winter van dit jaar heeft ech ter het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitisme gebracht, maar tot een nog geweldiger mo bilisatie van al zijn krachten. Die krachten gaan thans ge bruikt v,orden. De productie van oorlogsmateriaal neemt voort durend toe. Naar het front stroo men aan jonge soldaten, vrijge maakte mannen en herstelde soldaten, millioenen manschap pen. Oude lichtingen en knapen zullen bovendien de afweerwa- pens van het vaderland bedie nen, honderdduizenden en nog eens honderdduizenden vrou wen en meisjes zullen hen daar bij helpen. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het nationaal- socialisme, dat eens in een ver bitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in het binnenland heeft overwon nen, zal thans en in de toekomst als toonaangevende macht van het Rijk ook met zijn buitenland- sche vijanden het weten klaar te spelen. Het Rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden volkeren, die van Europa tot Oost-Azië vastbeslo ten zijn hun substanties des bloeds alsook hun cultureele waarden te verdedigen. Het Rijk heeft mede-strijders, vooral ech ter onder die volkeren, die dui- Beperkt het electriciteitsverbruik, het is uw eigen belang. delijk inzien, dat hun eigen toe komst slechts mogelijk is in het kader van een ordening, die te genover het bolsjewisme als het duivelsche instrument der ver woesting met succes stand houdt. Met hoe grooter vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder compromissen het wordt voortgezet, des te duur zamer zal dan de vrede zijn. die vooral ons continent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. De ware volksgemeenschap. Over het kenmerk van dien ko menden tijd zullen echter niet die menschen beslissen, die de waarde van den verdwenen vre de niet hebben ingezien en in hun moreele verblinding tot een oorlog hebben opgehitst en daar mede hun eigen volkeren naar den ondergang hebben geleid. Neen, daarover zullen alleen die staatslieden beslissen, die reeds voor dezen oorlog hebben begre- j>en, dat zij zelfs bij bescheiden aardsche rijkdommen desondanks voor hun volkeren naar een hoo ge mate van sociale en cultureele prestaties moeten streven. Der halve zal de toekomst der ware beschaafde volkeren noch Joodsoh-bolsjewistisch, noch Joodsch-kapitalistisch zijn, maar zal zij in den dienst der nationale belangen overal steeds meer stre ven naar de ware volksgemeen schap als hoogste ideaal. De Duit sche nationaal-socialistische staat, die deze doelstelling van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oorlog pas goed on vermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een pro gram, dat in ziin laatste conse- auentie moet leiden tot de volle dige opheffing der klassentegen stellingen en tot de totstandbren ging eener ware socialistische ge meenschap. Daarmede zullen de 542.000 mannen, die deze tweede wereld oorlog tot dusver van ons aan dooden ge ischt heeft, niet tever geefs gevallen zijn, maar zullen zij als onvergankeliike helden en pioniers van een beter tijdperk in onze gelederen voor altijd voort leven. De Almachtige, die ons door alle beproevingen ziin zegen niet ontzegt en die de in ons wonende kracht daardoor versterkt heeft, moge ons daarom ook in de toe komst bijstaan om te vervullen, wat wii tegenover ons volk tot aan de overwinning schuldig ziin. Daarmede buigen wii weer eer biedig het hoofd voor de dood® kameraden, voor de om hen treu- KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando Nie- derlanide deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt kunnen zich bii de genoemde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de moge lijkheid tol opleiding en dienst, vervulling in Nederland, in een speciaal wachtbateljon. Gezins leden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als degenen, die dienen in de Waffen-SS ol het legioen: kostwinnersvergoe ding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansch>a.SS in Nederland willen toetreden. 23.3.43 9.00, Amsterdam, School Iepenweg 13. 24.3.43 10.00. Utrecht. Wehr- maohitbeiim» Mariaplein. Nederlandsch® vrijwilligers bi d® Sovjet-Onl® SS PK Palmowskl-O H-P m 25.3.43 10.00, Amersfoort, Dienstgebouw. Leusderweg. 26.3.43 10.00, Den Haag. Café „Den Hout" Bpzuklie nhou taob®- weg.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1