/- 8.500.000.000 Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEH voor Gebouwen, inboedels, ln« ventarissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurders- ving ook voor binnenvaar» tuigen. j Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden, en preciosa. Mcfjaarlijksch» Scbcdersgcillnf Totaal werd reeds verze kerd voor ruim GULDEK Voegt daarbij ook Uw be long en vraagt inlichtingen) bij uw Assurantiebezorgerl Red. Buitenland: Mr. H. Getee. LeldenRed. Stad ;«*b Sport: M. Zondetop, Leiden; Red. Omgeving: L> Roozesu Leiden: Red. Letteren en Kunst: Pr, Schneiders, Leidenverantwoordelijk roes de advertentiüsi G. de Heiden, Lelden. VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 22 Maart tot 28 Maart: begin 1.58 uur. einde 0.6.52 uur. MAANSTANDEN. Zat.d. 20.3: 6.26 onder, 17.17 oz> Zond. 21.3: 6.50 onder. 18.27 op (Vpile maan). Maand. 22.3: 7.13 onder, 19.38 op. Dinid. 23.3: 7.35 onder, 20 49 op. Woensd. 24.3: 7.59 onder. 22 02 op Pond 25.3: 8.26 onder. 23.15 op. BINNENLAND 18 DOODEN BW LUCHTAAN VAL VAN BRITSCHE VLIEGTUIGEN, Door lukraak uitwerpen van brisant- en brandbommen door Britsche vliegtuigen boven woon wijken van een plaats in het Zuid-Westen van het land zijn er Donderdag volgens tot nu toe ontvangen berichten 18 dooden, 11 zwaar- en 40 lichtgewonden onder de Nederlandsche bevol king gevallen. Behalve ta'rijke woonhuizen is ook een kerk vol komen verniela. Een andere kerk werd zwaar beschadigd. r Jjoet ftocf,g£.fr>io-ad GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM TEL 38427 DEN HAAG - TEL, 333298 VJ <0, &eA& NIEUWE BURGEMEESTER A AN DELFT. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den burgemeester van Delft, Van Vloten, op diens ver zoek onder dankzegging voor de bewezen diensten eervol ontsla gen. In zijn plaats heeft de Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied mr. van Leijenhorst, tot nu toe wethou der van Delft, tot burgemeester van deze stad benoemd. BOTERBON 09 GELDIG TOT 5 APRIL. Zooals bekend, geeft tot en met 23 Maart bon „Boter 09" recht op het koopen van boter of mar garine. Echter zullen niet alle verbruikers reeds vóór 23 Maar; hierop boter kunnen verkrijgen. Ir, verband hiermede is de gel digheidsduur van bon „Boter 09" verlengd tot en met 4 April 1943. Verbruikers, die niet wenschen te "wachten tot boter beschikbaar is, kunnen bon „09" vóór 23 Maart gebruiken voor het koopen van margarine. Bon 05 der petroleumkaart. Bon 05 der petroleumkaart voor kookdoeleinden is geldig van 28 Februari tot en met 21 April 1943 en niet, zooals abusievelijk in de gepubliceerde lijst van geldige bonnen werd vermeld, van 17 Januari tot en met 27 Februari 1943. DE BEDRIJFSSLUITING. Het 19 Maart verschenen num mer 12 van het weekblad „Econo mische Voorlichting" bevat een artikel over de dezer dagen in het Verordeningenblad afgekon digde beschikking van den Rijks commissaris betreffende de slui ting van bedrijven. Artikelsge- wijze worden daarin de voor schriften behandeld, o.m. die be treffende de wijze van sluiting, het hooren van bedrijfsorganisa ties, de rol van burgemeesters, commissarissen der provincies en kamers van koophandel en fa brieken. de voor het instellen van beroep te volgen procedure, de regeling der goederenvoorraden der te sluiten bedrijven en de steunverleeninig. Inhalen van verzuimde uren uit de Kerstweek verplichtend. Van bevoegde zijde vestigt men de aandacht op het feit, dat werkgevers verplicht zijn de in verband met de bedrijfssluiting ;n ce Kerstweek verzuimde urer. te doen inhalen. Wanneer m som mige gevallen overwerk met mo gelijk is. kan het doorbetaalde en met ingehaalde loon door den Staat borden vergoed. Echtei zal dan van geval tot eeval worder, beoordeeld of wel alles is gedaan om overwerk moge!'ik te maken. Verder wordt er op gewezen, dat. indien een werkgever de Kerst week heeft doorbetaald en de verzuimde uren niet laat inhalen, hij zich schuldig maakt aan een verboden loonsverhooging. JHR. E. L. M. TH. J. VON BOENNINGHAUSEN GESNEUVELD. Bij de familie te Hilversum is bericht ontvangen, dat de. Com missaris der Provincie Overiissel jhr. E. L. M. Th. J. von Boen- ninghausen in den strijd tegen het bolsjewisme eind Februari aan het Oostfront is gesneuveld. Het A.N.P. geeft de volgende bijzonderheden omtrent den le vensloop van den gesneuvelden strijder: Jhr. von Boenninghausen werd in 1899 geboren. Nadat hij de H. B. S. had doorloopen, was hij werkzaam op het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te-administratie bekwaamde. In militairen diensttijd werd hij aan de secretarie van Borne verbon den, waar hij zich in de gemeen te-administratie bekwaamden. In 1926 is jhr. von Boenninghausen benoemd tot burgemeester van Ootmarsum, welk ambt hij 12 jaar heeft bekleed. Op 1 Maart 1939 werd hij uit dit ambt ont slagen, daar hij er van beschul digd werd pro-Duitsch te zijn. Na de behandeling voor het Ambte narengerecht sloot hij zich bij de N.S.B. aan. Op 1 October 1940 werd jhr. van Boenninghausen tot burgemeester van Tubbergen benoemd en op 11 Augustus 1941 tot commissaris voor de provin cie Overijssel. Bij de oprichting der W.A. trad jhr. von Boen ninghausen toe in Almelo en had BIJBELLEZING door Prof. STAMMEYER. 108e Week 21—27 Maart. TWEEDE ZONDAG VAN DE VASTEN. De vroegere Christenen had den op Quatertemper-Zaterdag geen H. Mis; zij vastten den ge- heelen dag d. w. z. aten noch dronken iets en kwamen in den avond bijeen om te „waken bij St. Pieter" waar dan te midder nacht de H. Mis gezongen werd, die nu op Zaterdag staat aange geven. Wegens de vermoeid heid der geioovigen en hun lang vasten was er op dien Zondag niets te doen. Bij Haar latere verzachte maatregelen heeft de Kerk de liturgieviering van den nacht van Zaterdag op Zondag verplaatst: bij die gelegenheid kreeg de Zondag een nieuw Mis formulier en werd het evange lie van Zaterdag herhaald. Op den Maandag van deze week kwamen de geioovigen in de kerk van den H. Paus Clemens, die in ballingschap is gestorven; bij zijn vertrek uit Rome en bij zijn opgaan naar den hemel kon den zijn geioovigen hem niet volgen. Misschien is dit de aan leiding geweest voor de keuze van het evangelie met de aan kondiging van het vertrek van Jezus uit Judea en Ziin woorden in Joh. 8 21. Dinsdag worden we gewaar schuwd tegen den hoogmoed der Joodsche leeraren; zij waren overbezorgd voor de Wet om zelf daardoor geroemd en ge- eerd te worden; hun zorg gold dus meer hun eigen eer dan de ongeschondenheid van de leer. Wij erkennen en eeren de dra gers van het leergezag in de Kerk: doch niet om hun persoon, maar omdat wij van hen verne men de leer van Christus. Die met hen is volgens Zijn belofte in Matt. 28 20. Wij luisteren dus naar Christus en eeren Hem in Ziin plaatsvervangers (Luk. 10 16). De kerk van St. Caecilia, die God gesmeekt heeft om de be keering van haar verloofde Va- lerianus en diens broer Tibur- tius en daardoor hun geestelij ke moeder werd, is aanleiding tot de keuze van het evangelie op Woensdag: Salome kwam de eereplaatsen vragen voor haar zonen; hun werd aangekondigd den marteldood (het drinken van de kelk met Christus), wel ken ook Valerianus en Tiburtius hebben ondergaan. Hun licha men rusten bij dat va- Caecilia. Op den feestdag van Maria- Boodschap wordt het verhaal der Menschwording van Gods Zoon voorgehouden. In het laat ste evangelie vernemen we dien dag het lot van hen, die alleen aan eigen zinelijk genot den ken. wier buik hun God is, naar het woord van Paulus (Fil. 3 19). Het is de parabel van den rijken vrek en den armen La zarus. De verwerping van het Jood sche volk, dat Zijn Messias niet aanvaarden wil, wordt aange kondigd In de parabel van de ontrouwe wijngaardeniers; de geschiedenis heeft duidelijk de harde werkelijkheid dezer voor spelling getoond. Na de vervol gingen der eerste eeuwen heeft Lactantius in zijn geschrift „over den dood der vervolgers" aangetoond, hoe de aankondi ging in Matt. 21 44 ook in ver vulling gaat aan hen. die zich aan de Kerk van Christus ver grijpen. (Vrijdag). De barmhartigheid Gods te genover de heidenen wordt ons getoond in het evangelie van Zaterdag, een der schoonste ge deelten van Lukas. 't Is karak teristiek voor dit evangelie juist die toenadering van God tot die Hem zoeken te teekenen. Bijbellezing voor de volgende week: Zondag Matt, 171—9 Maandag Joh. 8 2129 Dinsdag Matt. 23 112 Woensdag Matt. 20 17—28 Donderdag Luk. 16 1931 Vrijdag Matt. 21 33—46 Zaterdag Luk. 15 IJ32 LITURGIE ZONDAG, 21 Maart. Tweede Zondag v. d. Vasten. Mis: Remi- niscere. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H Benedictus. Abt; 3e voor den vrede. Credo. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. MAANDAG, 22 Maart Mis v. d. Maandag in de '2e week v. d. Vasten: Redime. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van alle Heiligen): 3e Omripotens (voor levenden en dooden): 4e voor den vrede. Geen Credo. Prefatie v. d. Vas ten. Kleur: Paars. In de Kerken van de E.E.P.P, Franciscanen: MAANDAG Mis v. d. H. Ben- v.enutus. Bisschop en Belijder: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d- Maandag: 3e gebed voor den vrede. Kleur: Wit. In de Mis v. d. Maandag: 2e gebed vr d. H. Benvenutus; 3e voor den vrede Geeft gehoor aan het ver zoek van den Jeugdstorm en schenkt boeken voor onze ar beiders in Duitschland. Hoe meer hoe liever, opdat straks kisten vol boeken naar de verschillende plaatsen kun nen worden verzonden. Onze volksgenooten ginds zullen u er dankbaar voor zijn. den rang van wachtmeester. In Tubbergen werd Hij lid van de Nederlandsche SS, die hij echter na zijn benoeming tot commissa ris voor de provincie Overijsel verliet. Hij begaf zich weer in de W.A., waar hij nu opperbanlei- der werd. Jhr. von Boenning hausen was leider *'an de alge- meene Nederlandsche jagersver- eeniging. 70.000 Boeken door Jeugdstorm opgehaald. Tot en met Don derdag 18 Maart heeft de Jeugd storm meer dan 70.000 boeken opgehaald. Vanmorgen om 11 uur hebben de landelijke meisjes leidster Van Eek en staf leider Quispel, van den Jeugdstorm, hoofdstormer Van Geelkerken, ter gelegenheid van zijn 42sten verjaardag, geluk gewenscht en hem als geschenk van den Jeugd storm gem eld, dat de bo eken ac tie een succes is geworden, want ruim 70.000 boeken werden tot dusver opgehaald. KERKNIEUWS Pater Th. Noordermeer O. F. M. f. De weleerw. pater Th. Noordermeer O.F.M. is in het klooster te Woerden overleden, na een langdurige ziekte. De overledene bereikte den leeftijd van 68 jaar. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Gouden Priesterjubileum Mgr. Dr. P, J. M. van Gils. Donder dag heeft Mgr. Dr. P. J. M. van Gils, een der bekendste f'guren uit hét Roermondsche Bisdom en een bekend figuur in de we.en- schappelijke wereld, zijn gou den priesterfeest gevierd. In den ochtend droeg de jubilaris in de kloosterkapel van het St. Salva- torklooster te Roermond, waar hij woont, een plechtige H. M'.s od. Tegen den middag werd een druk bezochte receptie gehouden. M~r. dr. Th. Verhoeven, d'recteur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, sprak den jubilaris daarbij toe. Onder de velen die kwamen bevonden zich o.m. Mgr. Dr. G. Lemroens, Bisschop van Roermond, Mr. A. baron van Wijnbar gen. voorzit ter van hef curatorium van de R.K. Economische Hoogeschoai te Tilburg, vergezeld van Mgr. dr. Th. Goossens, beheerder, prof. dr. P. Sassen en prof. dr. R. Jansen van de R.K. Universiteit te Nijmegen, de president en pro fessoren van het groot-seminarie te Roermond, enz. Gemengde Berichten Gevaarlijk vergif gestolen. Te Schiedam is uit een schip een baal barium carbonaat gasto len. Dit zeer gevaarlijke vergif lijkt veel op bloem. Dé 19-jarige T. de R.. die een zakje, vermoe delijk afkomstig van den gestolen voorraad in zijn bezit had gekre gen en van den inhoud panne koeken wilde bakken, is, toen hij van het beslag proefde onwel ge worden en kort daarop overleden. Nader wordt gemeld: De dief stal van de baal met 100 k.g. bariumcarbonaat is thans volko men opgehelderd. De overleden P. de R bleek inderdaad de baal gestolen te hebben tezamen met I S„ die gisteren gearresteerd is en volledig heeft bekend. De De bekende tpeeltoren te Monni dam iaat. nu de restauratie van klokkenspel voltooid is. weer cariilonkianken hooren. Ook het wendige van Heien ouden toren w gerestaureerd CNF-Sagers-Pa j geheele partij is in den i van Donderdag op Vrijdag o dwenen. Het vergif is met v aangelengd en door de W.C i spoeld, zoodat geen gevaar verdere verspreiding bes Nadat de R. zwaar ziek naai ziekenhuis was gebracht en is overleden heeft S. in het van de hospita van de R. en de zuster van S„ waar het gif verborgen lag, het meej ten verdwijnen. Het witte g je werd zoo goed en zoo k\ als het ging in water opg en door het closet gespoel^ STADSNIEUWS „KWARTIER VOOR GO! Volgende week zal Rectc Beune !\et „kwartiertie" lei lederen dag van Maandag t< met Vrijdag te half twee cies) in de Hartebrufikerk. tor Beune zal den eersten van Jpannes als leiddraad vo Maandag: ..God is licht - zonde is duisternis". I Jces. 2.2. Dinsdag: „Wie in Gods wandelen wil. moet Gods den onderhouden". I Joes. 6 en 1517 Woensdag: „G( Vader, wii mogen ziin kind ziin". I Joes. 3.1-3. Dondsi „Gods kinderen dan ook el ders broeders''. I Jo?s. 3.10 Vrijdag: „God is liefde de liefde blijft, bliift ir Ge God in hem''. I Joes. 4.8—19 GEMEENTELIJKE DIENSTVERLEENING. Nog steeds zijn er die, hetzij omdat zij voor vak niet meer de noodige schiktheid hebben, hetzij ói zij niet geheel valide zijn, vi loos blijven en gaarne in i zouden worden gesteld door werk geheel of gedeeltelij! hun onderhoud te voorzien. Aan den anderen kant val als gevolg van de huidige t omstandigheden, een tekort personeel te constateeren. Om zoowel de belangen hen, die hulp behoeven, als bovengenoemde personen te nen zal, bij voldoende bel stelling, vain gemeentewege dien-t worden ingesteld, w hulpkrachten, die voor het richten van den verlaagden beid geschikt worden geacht beschikking zal stellen. Deze dienst zal mede van kunnen zijn voor huisvrouw voor wie het moeilijk is vast soneel te verkrijgen. Bij een! zerzijds gehouden enquête reeds gebleken dat het opriep van een dergelijk bedrijf dq stemming van vele huisvrou heeft. Zij, die voornemens zijn va( hulp van het bedrijf gebrui) maken kunnen zich wenden de afdeeling Algemeene Za ten Stadhuize (tel. 20041, toe 56). De vergoeding, welke aan dienst betaald zal moeten i den, zal bij de aanvrage, afhai lijk van de verlangde hulp, den vastgesteld. Avontlteekenschool voorh. R.K. Volksbond. Vrijdagav sloot bovengenoemde school cursus 1942—1943 af met het reiken van de diploma's aai daarvoor in aanmerking kome leerlingen. Deze uitreiking schiedde door den voorzitter het schoolbestuur, den heel

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2