Red. Bait en] and: Mr. H. Geiee, LeidenRed. St«d en Sport i M. Zonderop, Leiden; Red. Omgeving: L. Rooren. Leiden; Red. Letteren en Kutut: Br. Schneiders. Leidenverantwoordelijk troos dt advertentiën t C. de Heiden. Leiden* Zon onder 6.04 Maand.av. Zon op 7.41 u. Dinsd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Maand. 22.2: 8.46 onder, 20.39 op Dinsd 23 2: 9.09 onder. 21.49 op. Woensd. 24.2: 9.31 onder 23 op. De dooi vermindert den druk DUITSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Van Zaterdag. Het Duitsehe weermachtsbe- richt van Zaterdagnamiddag luidt: ..Bij aanhoudende dooi kwam het in het Koeban-bruggehoofd slechts tot plaatselijke vijande lijke aanvallen, die overal mis lukten. Tusschen de Zee van Azof en het gebied ten Zuiden van Orel duren de zware af weer gevechten voort. Tegen aanvallen van formaties Duit sehe infanterie en pantserwagens wierpen in verscheidene front sectoren opgerukte vijandelijke strijdkrachten terug. Hierbij werden 32 pantserwagens ver nietigd. De in het Donetsgebied inge sloten vijandelijke formatie ca valerie staat, op een zeer klein gebied opeengedrongen, op het punt vernietigd te worden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front stortten nieuwe, door artillerie en pant serwagens gesteunde aanvallen door het verzet der Duitsehe troe- pan ineen. Sterke formaties van de luchtmacht bestookten met goede uitwerking overdag en dss nachts de aanvalsformaties en ravitailleering van den vijand. Duitsehe jagers schoten alleen boven het Noordeliike gevechts- gebied 38 vijandelijke vliegtui gen neer. In de hevige afweergevechten in het Donetsgebied heeft zich het 48ste pantsercorps onder de voorbeeldige leiding van den ge neraal der pantsertroepen von Knobelsdorff bijzonder onder scheiden. De 15e luchtafweerdi- visie van de luchtmacht had een schitterend arndeel in de bestrij ding van vijandelijke tankaan- vallen. Aan het Noord-Afrikaansche front verliepen de gevechten zooals verwacht werd. De plaat sen Gafsa en Sbeitla werden be zet. In het verloop van de tot dusver geleverde gevechten wer den bijna 3.000 gevangenen, overwegend Amerikanen, ge maakt en 169 pantserwagens, 95 gepantserde verkenningswagens, 36 gemotoriseerde stukken ge schut en 60 stukken ander ge schut, alsmede talrijke auto's vernietigd of buit gemaakt. Britsche bommenwerpers vie len in den afgeloopen nacht zon der militair succes enkele plaat sen in Noord-West- en West- Duitschland aan, waaronder we derom Wilhelmshaven. De be volking leed geringe verliezen. Door afweer in den vorm van jachtvliegtuigen en luchtdoel-ar tillerie werden 11 vijandelijke gevechtsvliegtuigen neergescho ten. Van Zondag. Het Duitsehe weermachtsbe- richt van Zondag luidt: „Tengevolge van den dooi, die in nieuwe sectoren van het Oos telijke front is ingevallen, en van de zware verliezen, welke de bolsjewisten in de tot dus verre geleverde gevechten van den wintersiag hebben geleden, verminderde gisteren de vijan delijke druk op sommige plaat sen. In het gebied van den Be- neden-Koeban leverden plaatse lijke aanvallen der bolsjewisten geen resultaat op. Aan het front tusschen de Zee van Azof en het gebied ten Zui den van Orel mislukten talrijke vijandelijkevaanvallen; 61 pant serwagens werden kapotgescho ten, waarvan 34 alleen bij den af weer van een krachtigen aanval, waarbij de vijand bovendien zware, bloedige verliezen leed. Verscheidene aanvallen van Duitsehe afdeelingen in dezen sector brachten plaatselijke suc cessen. De luchtmacht steunde met sterke formaties de troepen te land en bracht vernietigende slagen toe aan vijandelijke voer tuigen en concentraties van troe pen en pantserwagens. Gevechts vliegtuigen hebben niet zicht baar succeo spoorwegdoslen ach ter het vijandelijke front gebom bardeerd. Enkele vijandelijke aanvallen in het gebied van Rzjef werden, ten deele in den tegenaanval, af geslagen. In het Noordelijke deel van het Oostelijke front viel de vijand slechts op eenige punten ten Zuid-Oosten van het Ilmen- meer aan. Hij werd met veel verliezen afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer en voor Leningrad heeft de vijand zijn aanvallen niet voort gezet. Twee eigen aanvalsopera- ties werden in weerwil van den hardnekkigen vijandelijken te genstand met succes voortgezet; 12 pantserwagens werden daar bij vernield. Luchtdoelgeschut der lucht macht heeft zich gedurende den grooten afweerslag aan alle brandpunten van het Oostelijke front bijzonder onderscheiden. Een jaehi.eskader onder bevel van luitenant-kolonel Trautloff heeft zijn 4000ste overwinning in de lucht behaald. Aan het front van Kandalaks- ja slaagder Deutsche en Finsche troepen er in, een bolsjewistische ski-afdeeling in te sluiten en te vernietigen. Van 11 tot 20 Februari ziin aan het Oostelijke front 774 Sovjet pantserwagens door afdeelingen van het leger vernield, buitge maakt of buiten gevecht ge steld. Aan het front in het Zuid- Westen van Tunesië duren de bewegingsgevechten voort. Een door pantserwagens gesteunde vijandelijke tegenaan/al werd afgeslagen. De luchtmacht be stookte met succes Britsche ge motoriseerde troepen en lucht- doelbattèrijstellingen met zware bommen. Bij den aanval op Noord- West-Duitsch gebied op 19 Fe bruari zijn naar alsnog is gecon- stateeru, nog twee vliegtuigen door luchtdoelgeschut de mari ne neergeschoten, zoodat de to tale verliezer, van den vijand bij dezen aanval zijn gestegen tot 13 vliegtuigen". ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachtsbe- richt van Zaterdag, luidt: „In Tunesië activiteit van ver- kenningsafdeelingen. De opera ties in de lucht werden door de slechte weersgesteldheid belem merd. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. In het Westelijke deel van de Middellandsche Zee heeft één van onze duikbooten op 18 Fe bruari bij het aanbreken van den dag een schip, dat deel uitmaakte van een convooi, aangevallen en getorpedeerd" Het Italiaansche weermachts- bericht van Zondag meldt: „In den Zuidelijken sector van Tunesië heeft een gevecht tus schen pantserwagens plaats ge vonden. In den loop daarvan verijdelden onze gepantserde af deelingen, gesteund door de luchtmacht, een vijandelijke on derneming door een onmiddellij- ken tegenaanval. Onze vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op Tripoli in Syrië en op Beiroet; zij bombardeerden petroleumdepots en raffinade rijen. Vijandelijke vliegtuigen lieten bomnoaa vallen op Napels en veroorzaakten lichte schade aan civiele gebouwen; onder de bur gerbevolking heeft men tot dus verre 119 dooden en 332 gewon den geteld. Ook op Palermo werd een aanval gedaan; hier is een klein aantal personen gewond. Vier der aanvallende vliegtui gen stortten, door het Italiaan sche en Duitsehe afweervuur ge troffen, neer. Voorts werden in Calabrië eenige bommen gewor pen op de plaatsen Amantea, Gioia Tauro en Cittanova. Er zijn eenige slachtoffers onder de bur gerbevolking. Twee vliegtuigen zijn nog door de luchtdoelbatte rijen neergeschoten, toen zij bo ven Porto Empedocle vlogen". De gevechten in Midden-Tunis. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Duitsehe militaire zijde werdt medegedeeld, dat de ope raties der strijdkrachten van de Spil in Midden-Tunis ook verder een uitermate gunstig verloop hebben. Door deze successen is het En- gelsche plan, om Tunis tot spring plank voor een offensief naar Europa te maken, voorloopig mislukt, zooals ook door Londen zelf wordt toegegeven. Het is be kend, dat de Engelschen dit plan hadden willen uitvoeren voor de dooiperiode in de Sovjet-Unie het bolsjewistische winteroffen sief tot staan brengt. Doordat de Amerikaansche strijdkrachten teruggedrongen zijn, is het Engelseh-Amerikaan- sche opperbevel genoodzaakt, het in de flank strijdende Britsche eerste leger terug te nemen, of als alternatief een poging te wa gen tot herovering van de door de Amerikanen prijsgegeven stel lingen. ENGELANDS SOLIDARITEIT MET HET BOLSJEWISME. Het feit, dat de 25e verjaardag van het roode leger in het Brit sche moederland en zijn kolo niën er. Dominions als een Brit sche nationale feestdag gevierd is, wordt door de Duitsehe pers zeer opmerkelijk geacht. De.Ber- iijnsche Maandagochtendbladen constateeren, dat Engeland hier door zijn volledige solidariteit met het bolsjewisme en zijn on derwerping aar. de Sovjets heeft gedemonstreerd. De 21e Februari, zoo schrijft de „Voelk. Beobachter", ver dient in den Eurcpeeschen ka lender te worden aangestreept, want nooit heeft Engeland dui delijker en schaamteloozer zijn verraad aan Europa en zijn uit- rluitin£ uit de Europsesche ge meenschap openlijker gedemon streerd. MEER DAN 700 KATHOLIEKE GEESTELIJKEN IN SOVJET VERBANNINGSOORDEN. Volgens door het Vaticaan ont vangen berichten bevinden zich op het oogenblik meer dan 700 Katholieke geestelijken in Sov jet-Russische verbanningsoor den, gelegen in de Witte Zee. Het betreft, hier geestelijken, die van September 1939 tot Juni 1941 door de bolsjewisten in Li- tauen, Estland en Letland gear resteerd en naar de Solowetzki- eilanden zijn gedeporteerd. Het regeerings-staatssecreta- riaat van het Vaticaan heeft her haaldelijk stappen gedaan bij de geeringen te Londen en Washing ton om op Moskou pressie uit te -oefenen voor het vrijlaten van deze geestelijken. De pogingen van het Vaticaan mislukten, om dat Moskou verzocht van Engel- sche en Amerikaansche inmen ging verschoond te blijven. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsche bombardementsvlieg tuigen hebben in de late avond uren van 21 Februari brisant- en brandbommen uitgeworpen op Noord-West Duitsch kustgebied De aangerichte materieele schade is gering. BINNENLAND VORMINGSDAG DUITSCHE EN N EDE RL AN1) SC HE NAT.-SOCIALISTEN. Op den gemeenschappelijken vormingsdag aer Duiiscbe en Nedenandsehe naticiiaai-socia- listen, die gisteren te Utrecht is gehouden, heeft de plaatsvervan gende leider der NS.E. van Geelkerken nogmaals aange toond, dat de beslissing, waar voor het Nederlandsche volk is gesteld, onvermijdelijk is. Aan het voorbeeld van een Neder- landschen- volksgenoot, die hem dezer dagen schreef „tot dusver weten wij nog niet. wat erger is, Duitschiand of Sovjet-Rusiand" maakte spreker duidelijk, welke geestelijke verwarring is ge sticht door de ophitsing, aie sinds jaar en dag door duistere machten wordt gevoerd. Onder luiden bijval verslaarde v. Geel kerken: als 't noodig is willen wij van alles afstand doen, opdat de overwinning gewaarborgd wordt Als het volk vraagt: met welk recht?, antwoorden wij: omdat gij na den oor.og recht wil heb ben op het leven der volksge meenschap. Daarom moet reeds thans het laatste er uit gehaald worden, opdat het land gewa pend is voor den komenden winter. Tegenover alle pogingen tot ophitsing, ondernomen door elementen, aie het land in de ure des gevaars hebben verla ten en daardoor het contact met hun volk hebben verbroken, proclameerde van Geelkerken de nationaal-socialistische vastbe radenheid om duidelijke taal te spreken. Als een Qerbrandy den treurigen moed heeft het amb tenarenkorps tot verzet op te roepen, zal men niet terugdein zen voor harde maatregelen om de verblinden op het rechte pad terug te brengen. Als men zelfs den moord als politiek strijdmid del toepast, moeten allen het weten: als zij schieten, schieten wij terug. Voor het ideaal, dat het r.ationaal-socialisme heeft geponeerd en waartegenover het oude parlijgedoe niets heeft te steilen, is geen offer te groot. Met nadruk waarschuwde spre ker 't Nederlandsche velk tegen ilusies om geen twijfel te doen opkomen, dat de toekomst nog zwaarder offers eischt. „Als het Nederl. volk gelooft, dat de oorlog wel wordt afgedaan met den strijd van enkele duizenden vrijwilligers, is dit een vergis sing. Het zal integendeel nog geheel andere offers moeten brengen". Om het doel te berei ken zal de N.S.B. ook niet voor impopulariteit terugdeinzen: in dien Nederlandsche nat.-so- cialisten aan sluipmoordenaars ten offer vallen, zullen de N.S. B.'ers ook de verantwoordelijk heid voor impopulaire maatre gelen op zich nemen. Met de belofte, dat de Neder landsche nationaal-socialisten ook in de toekomst hun man zullen staan, zooals de Neder landsche vrijwilliger, die dezer dagen zeventien bolsjewistische tanks stuk schoot, zijn man stond, beëindigde van Geelker ken zijn rede, waarbij hij de na tionaal-socialistische gemeen schap een muur noemde, die door niets aan het wankelen is te brengen. In dez-n strijd zijn wij bereid ons leven te offeren, zoo verklaarde hij o'nder luiden bijval en dapper en trouw als generaal Seyffart den dood te gemoet te treden. Hierna sprgk de Hauptdienst- leiter Sofrmidt (zie eerste pag.). DE JEUGDSTORM IN ACTIE TEGEN HET BOLSJEWISME. In de groote actie „Nederland sche volkseenheid tegen het bol sjewisme" is Zaterdagmiddag in een manifestatie te Baarn ook officieel de Jeugdstorm betrok ken geworden. Niet minder dan duizend stormers, stormsters, meeuwen en meeuwkes uit het gewest Nederstigt van den Na- tionalen Jeugdstorm waren naar Baarn gekomen, om een belang rijke rede van den stafleider, op- perbanheer C. Quispel, ,e< hooren. Omstreeks half vier naujn perbanheer Quispel, vet door opperschermieidstejie Eek en hun Staven, bij hg tion een schouw af, waaring disciplineerde orde werd j i cheerd naar den Brink, van het dorp. 3C Te drie uur hield de sta'b zijn rede, nadat zijn aane door de microfoon was vodd gaan door zwaar dreunendf geroffel, begeleid door hh1 klinkend klaroengeschal, r Opperbanheer Quispel f. het bevel van den hoofdst over om als jeugd ook deel1®' men aan de „Neder! ar. volkseenheid tegen het bols n-o!e it Het ideaal „Nederland" groeid in de vele jaren van!] die achter ons liggen. De storm, geboren in 1934, gevende aan het verlangeg, een deel van de Nederlare, jeugd, een halt toe te roepqj afbraak van leger en vloot, j, leuze toen opgeld deed, wis, reeds na eenige jaren bjj door ondergrondsch gekt terreur, en herkende zijn vijand, het communisme. Jo wij waren, hadden wij rejj vechten voor het besef, dat], Nederland niet roemloos tCg der gaan, het zich te betg had op zijn vroegere groq, om dan, daaruit putten: toevoeging van nieuwe ids te vormen een hecht bolwat gen communisme en plutoi De plutocratenkinderen, d, zucht tot tegenspraak ha-l( hand willen gaan met het munisme, denken daardoof' eigen zwakke bestaan te r- redden. Het bolsjewisme t had een ander ideaal, dat, t' kerd in de woorden „weid volutie" en „arbeiderspn riaat", een zekere bekorim voor hen, die, juist getrapf de plutocratie, hun hoofdei; welijks boven water konder den voor het verkrijgen va bete broods en zich daarom een in de armen van het do den geleide bolsjewisme. L vanzelfsprekend, dat toet Jeugdstorm zijn haat en i. van alles, wat communiste3 daarmede annex was. te kf gaf, de ondergrondsche b. ding 'n aanvang ging neme Jeugdstorm echter ging eir in volle overgave van zijn Nederland weer groot te n* daarbij' niet vergetend, dat 1 land slechts dan groot karf den. indien Europa groot en bevrijd wordt van het' munistische monster. En w' boren werd in vroeger jars' moed, eer en trouw, aan tenhouding, aan rechtvar1 heidsgevoel en politiek h kwam tot uiting, toen de tusschen Duitschiand ent land, tusschen het nation^ cialisme en het bolsjewismi brandde. Toen eischte de 4 storm zijn aandeel in den tegen het bolsjewisme op,: wanneer op dit moment stormers hun soldatenplicK opzichte van hun ideaal ,j: land" in de voorste liniel het Oostfront vervullen, 4 dit het bewijs, dat voof Jeugdstorm, het begrip Nedf der of bolsjewiek geen loÉ grip is. Zoo staan wij dan jeugdstormers, één in wil, strijd, én in trouw achter hoofdstormer, achter den D in het begrip te staan ma voor Nederland. Hier staa dus als niet te verbreken, overwinnen, niet te onder, ten eenheid. Hier staan \t Nederlanders en al diengem Neerland liefhebben, zooaf met ons gsheele hart, me{ geheele ziel, roepen wij „Kom bij ons, loop mee ir* rijen, al is het slechts i, dachten, versterk onze rij luid klinken ons lied. ieder het hooren kan en lat stap dreunen door de si Laten wjj met elkaar vorme

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2