VRIJDAG 12 FEBRUARI 1943 W™ JAARGANG N°- 10479 Xclantle-Hollaad-Pax te S)e £Gidócho,(3oiiïwnX giireaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. WÜmer, Hoofdredacteur. Belangrijke afweer- successen duitsch weermachts. bericht. Het Duitsche weermachtsbe- icht van gisternamiddag' luidt: „Bij het voortduren van de ware gevechten in den Zuidelij- en sector van het Oostelijke tont werden gisteren op ver killende plaatsen belangrijke fweersuccessen behaald, die den olsjewisten zware verliezen aan lenschen en materiaal kostten. In het Westelijke deel van den laukasus gevechten van plaatse- jke be teekenis. In den strijd te en opnieuw gelande vijandelijke [rijdkrachten ten Zuidwesten an Noworossiisk waren eigen jgenaanvallen succesvol. In het gebied van den boven- jop van de Donets werden alle ijandelijke aanvallen bloedig af- eslagen. De ring om een inge loten bolsjewistische groep trijdkrachten werd nauwer angehaald. Ook gisteren over- ag probeerden de bolsjewisten en Westen van den Oskolsector oor massale aanvallen de Duit- the strijdkrachten in enkele erdedigingsgebieden vast te ouden en zoodoende de beweeg- jke oorlogvoering te belemme- es. Desondanks gelukte het door genaanvallen plaatselijke reser- es, opgedrongen vijandelijke co- innes te verslaan en te vernie- gen. Veertig vijandelijke tanks terden hier stukgeschoten. De luchtmacht deed met sterke rmaties gevechtsvliegtuigen en aikbommenwerpers herhaalde- |k zware aanvallen op de soits in marcheerende vijandelijke ilonnes en op eenhoopingen van oepen en voertuigen. In het Noordelijke deel van het' lostelijke front verplaatste de ijand zijn aanvallen van den ictor ten Zuiden van het Lado- ameer, waar hij geen enkele jrdering meer kon behalen, aar andere sectoren van het ont. Zij bleven ondanks krach gen steun van tanks en slagvlie- ïrs zonder succes. Om een plaat- ilijke bres wordt nog gestre- in. Gevechtsvliegtuigen bom- irdeerden in dezen sector dag i nacht gereedstaande pantser wagens en de ravitailleeringsver- indingen van den vijand. In de triode van 1 tot 10 Februari erden aan het Oostelijke front il bolsjewistische pantserwa- ins door formaties van het le- ïr vernield, buitgemaakt of bui- si gevecht gesteld. 'Aan het front in Noord-Afrika irliep de dag kalm. Bij aanval- n overdag van vijandelijke liegtuigen op de kust van de be- itte gebieden in het Westen erden 7 vijandelijke vliegtuigen iergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen elen ook gisteren overdag ver- heidene plaatsen in Zuid-En- iland met succes aan". 'aliaansch we^rmachts- bericht. Het Italiaansche weermachts- tricht van gisternamiddag luidt: >,In Tunesië geen enkele ge- iurtenis van beteekenis. De uitsche luchtmacht haalde in ich tg e vechten vier Britsche «ht vliegtuigen omlaag. Het Mal slachtoffers, veroorzaakt »der de Arabische bevolking in Kairoean door den vijandelij- ffl luchtaanval van 9 Februari, draagt ruim 200 dooden en 300 iwonden. Een van onze vlieg den is niet op zijn basis terug- ikeerd. Engelsehe vliegtuigen hebben W bommen een van onze duik- Churchill in het Lagerhuis DE STRIJD DER DUIKBOOTEN Volgens den Britschen be richtendienst heeft Churchill in een gisteren in het Lagerhuis ge houden rede gezegd, dat de ver liezen die de geallieerden ter zee iijden, zeer groot zijn. Deze verliezen „hinderen de geallieer den en vertragen hun operaties". Ook verhinderen zij de geal lieerden met de hun ter beschik king staande eenheden „onge deerd" in actie te komen. Ver der verlengen zij den oorlog met al zijn verspilling, zijn verliezen en niet te voorziene risico's. Churchill zeide vervolgens, dat duikbooten aan de Oostkust der Vereenigde Staten „zeer ernstige verwoestingen" hebben aangericht. De landoperaties in Noord-Afrika en de ravitaillee ring van de landlegers stellen natuurlijk de Britsche en Ame- rikaansche vloten aan verdere verliezen, bloot. Ook de con- vooien door de IJszee naar de Sovjet-Unie hebben „zware ver liezen" geleden. Hier werden in hoofdzaak Britsche schepen ge troffen. Onder die omstandighe den is het, naar Churchill zeide, onvermijdelijk geweest, dat de gemeenschappelijke Amerikaan- sche en Britsche verliezen de afgeloopen 15 maanden de gren zen hebben overschreden, waar mede Engeland rekening had gehouden toen het nog alleen stond. Wat de bescherming der con- vooien aangaat verklaarde Chur chill, dat ook vliegtuigen met groote actieradius geen volledige bescherming voor de schepen kunnen opleveren. Als tegen- middel voor het toenemende aantal duikbooten noemde Chur- I chili een „relatief sterkere ver grooting van de begeleidende bescherming te water en in de lucht". „Een niet tot zinken ge bracht schip is beter dan een nieuw", zoo voegde hij hieraan toe. Men heeft zich genoodzaakt gezien den bouw van schepen ter begeleidende bescherming te bespoedigen, hoewel deze maat regel het bouwen van nieuwe schepen beiemmerde. Voorts zeide Churchill het te betreu ren, dat Stalin en eenige zijner generaals" niet te Casablanca zijn verschenen. Hij gaf het Huis de verzekering, dat de geallieer den, om de Sovjet-Unie te steu- nenf met alle middelen, waar over zij beschikken, zouden trachten de vijandelijke lucht macht van het Russische front af te leiden, „zoodra de proble men van den duikbootoorlog den geallieerden veroorloven agressief te worden". Churchill verklaarde vervol gens, dat de vernietiging van Duitschland voorrang heeft bo ven den beslissenden strijd te gen Japan. Voor het geval de geallieerden eerder tot een over winning op 'Duitschland dan op Japan zouden komen, zouden alle strijdkrachten van het Brit sche rijk met allen spoed ifhar het Oost-Aziatische oorlogstoo- neel worden gebracht. Engeland zou dan aan de zijde der 'Ver eenigde Staten den oorlog te gen Japan met alle kracht voe ren. Churchill deelde mede, dat hij deze verklaring met machti ging van het oorlogskabinet op de corferentie te Casablanca herhaald heeft. Hij heeft zich daarbij bereid verklaard, deze BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINiG GAS VEEL DOEN BESCHIKKING VAN DEN COMMISSARIS- GENERAAL VOOR DE OPEN- BARE VEILIGHEID. Betreffende het verblijf van Joden in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aer- denhout en Voorschoten, Op grond van artikel 39 der Verordening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende handhaving der openbare orde bepaal ik: Artikel 1. Met ingang van 16 Februari 1943 is het oponthoud van Joden in de gemeenten Haar. lem, Heemstede, Bloemendaal, Aerdenhout er. Voorschoten, alsmede het betreden van deze plaatsen verboden. Artikel 2. De in bovengenoem de gemeenten wonende Joden moeten met ingang van 15 Fe bruari 1943 hun domicilie in de stad Amsterdam opslaan en on verwijld bij het Joodsche mel dingsbureau van de gemeente Amsterdam aangifte doen. Artikel 3 Jood in den zin van deze Verordening is hij, die vol gens artikel 4 van de Verorde ning No. 189-1940 over de aan melding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt.» Artikel 4. Vroegere verorde ningen van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffen de verhuizing van Joden uit de bovengenoemde gemeenten blij ven van kracht. Artikel 5(1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 en 2 of ze ontduikt, wordt voor zoover niet inge volge andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd -*• gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en een geldboete van ten hoogste dui zend gulden of met een dezer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt of er aan meewerkt, ontvangt dezelf de straf. (2) Het nemen van maatre gelen op het gebied van de Si- cherheitspolizei blijft onaange tast. 's-Gravenhage, 12 Februari 1943. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: RAUTER, SS-Gruppenfuehrer und Ge- neral-leutnant der Polizei. booten in de Middellandsche Zee aangevallen, zonder het vaartuig eenige schade te berokkenen. Een der bommenwerpers, getrof fen door het afweergeschut van een duikboot, is in zee gestort". belofte ook vast te leggen in een speciale overeenkomst. Overigens hebben de geallieer den thans een voor negen maan den berekend operatieplan. Voor afloop van deze periode zullen Churchill en Roosevelt opnieuw een ontmoeting hebben. Als eerste doel is overeengekomen met alle middelen den vijand van het Russische front af te leiden, „zoodra men den duik bootoorlog baas geworden zal zijn". Vervolgens behandelde Chur chill de besprekingen te Adana, waaromtrent hij verklaarde, dat men in het daarover uitgegeven communiqué niet meer moest zoeken dan het bevatte. Het be hoort niet tot de politiek van Engeland „Turkije onaange naamheden te veroorzaken". Churchill verklaarde met be trekking tot de wapenleveran ties aan dat land, geen eischen aan Turkije te hebben gesteld. Hfj heeft slechts willen „door drijven", dat de bewapening van Turkije „zonder uitzondering goed georganiseerd wordt" en BEKENDMAKING. Der Hoehere SS- und Polizei fuehrer deelt mede: Op Dinsdag 9 Februari 1943 in den laten namiddag is de echtge- noote van den secretaris-gene raal Reydon op beestachtige wij ze in haar woning door twee schoten vermoord. De later thuis komende secretaris-generaal werd eveneens met drie schoten overvallen en hierdoor zwaar ge wond. In Haarlem is Woensdag 10 Februari een VV.A.-man, die te rugkeerde van de begrafenis van generaal Seyffardt, op straat neergeschoten. dat de gemengde militaire commissie te Ankara bijeen komt. Tenslotte heeft Churchill in het Lagerhuis medegedeeld, dat Eisenhower benoemd is tot op perbevelhebber van de geallieer de troepen in Noord-Afrika. Ge neraal Alexander wordt be noemd tot plaatsvervangend op perbevelhebber onder Eisenho wer. Ger.eraal-majoor der vlie gers Tedder wordt benoemd tot opperbevelhebber van de Brit sche luchtmacht in de Middel landsche Zee. Hij is onderge schikt aan Eisenhower. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den afgeloopen nacht heb ben Britsche bommenwerpers aanvallen gedaan op het kustge bied van Noord-Duitscnland. De bevolking leed verliezen. Er ont stond eenige schade aan gebou wen. Twee ziekenhuizen geraak ten door bommen in brand. Bo vendien ondernamen eenige bom menwerpers storingsvluchten bo ven West-Duitsch gebied. Door hier en daar uitgeworpen bri sant- en brandbommen werd ge ringe schade veroorzaakt. Bij deze acties verloor de vijand, vol gens de voorioopige berichten, twee vliegtuigen. NIEUWE WAPENFABRIEKEN IN DUITSCHLAND. De A.N.P.-correspondent - te Berlijn meldt: Niet minder dan vijfentwintig honderd nieuwe wapenfabrieken zijn gedurende de laatste maan den onder leiding van rijksminis ter prof. dr. Speer gebouwd. De njeuwe Duitsche Wochenschau, waarin dit getal genoemd wordt, brengt een aantal opnamen over bouw en inrichting van deze gi gantische bedrijven. MOMENTJE GASRANTSOEN IV Meneer de Gasman! Het tweede deel van uw stan daardwerk handelt over warmwaterbereiding. Wij met onze simpele gedachten over heet en koud hebben nooit kunnen vermoeden, dat men daarover maar liefst twaalf grondwettelijke regels zou kunnen vaststellen. Wij heb ben altijd gedacht: vul je pannetje of keteltje met water en zet het op het vuur. En dan kookt het over een poosje van zelf Als het melk was zou het nog kunnen overko ken, maar water pruttelt al leen maar. Uw vernuftig brein ontdekt zelfs op dit eenvou dig terrein vele voetangels en klemmen. Zoo heeft u uitge vonden, dat het economischer uitkomt in een klein gezin het vaatwerk slechts eenmaal per dag te wasschen. Wij zijn met z'n zessen, een klein gezin dus. Moet u 's avonds eens bij ons komen kijken. Johan boort zich gewoon door de af- wasclf heen. Hij begint in de gang, want de keuken staat vol, daar kan hij niet meer bij. En dan wascht hij zich eerst een pad van de gang naar de buitendeur toe om vervolgens aan de ^j kanten te beginnen. De schoone af- wasch zet hij dan achter zich neer. Gisteren is mijn zoon er midden in geploft. Maar economisch is het! DE LEIDER SPREEKT OP EEN DAM. Op Zaterdag 13 Februari spreekt de Leider op een mas sale openluchtbijeenkomst op den Dam te Amsterdam over „Eenheid tegen het bolsje wisme". Aanvang drie uur. LUIT.-GEN. SEYFFARDT- KAMP. De commandant van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst heeft bepaald, dat het kamp te Ommen, dat deel uitmaakt van het 22ste korps N.A.D., den eerer.aam „luitenant-generaal Seyffardt" zal voeren. BOUWT MEE Door deelneming aan den strijd tegen den wereld vijand, het bolsjewisme, dient men zijn vaderland en neemt tevens deel aan den opbouw van het nieuwe Europa. Iedere goede vaderlan der stort op: giro 4-3-2-1-0-0 Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen Nederland. By onze vrijwilliger*. Een rustig uurtje na den dienst

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1