S)e £cidócive0oii^cuu MOMENTJE- PONDERDAG 11 FEBRUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10478 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDfcN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld. Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Voortdurende zware afweergevechten DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- Jricht van gisternamiddag meldt: „De zware afweergevechten in (iet Zuidelijke deel van het Oos telijke front duurden ook giste ren met onverminderde hevig heid voort. In taaien afweer en bij krachtige tegenaanvallen iverden den bolsjewisten ophieuw zware verliezen toegebracht. Bij oplevende gevechtsactivi teit in het Westelijke deel van den Kaukasus werden alle vijan delijke aanvallen, die deels met steun van pantserwagens wer den gedaan, afgeslagen. In het gebied van den boven loop van de Donets en ten Wes ten van den Oskol-sector brach- -ten de Duitsche divisies op vele plaatsen den opmarsch van den Ivijand niet alleen tot staan, doch ■wierpen de bolsjewisten met zware verliezen naar het Oosten terug. Hierbij werd een vijan delijk regiment cavalerie bijna totaal vernietigd. In deze ge rechten hebben zich de 168ste en 45ste divisie infanterie bijzonder onderscheiden. In den centralen sector en in bet Noordelijke deel van het Oos telijke front verliep de dag over het algemeen kalm. Aan het front in Noord-Afrika slechts plaatselijke activiteit van artillerie en verkenningstroe pen. Duikbommenwerpers be- stooten doeltreffend vijandelijke batterijen in het Tunesische hoogland. Bij een aanval over dag op de haven Bone troffen snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen een groot vrachtschip met Zware bommen en vernielden verscheidene opslagplaatsen In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 16 vijandelijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche bommenwer pers hebben in den afgeloopen nacht storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied, die in militair opzicht zonder eenige (uitwerking bleven. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisteren overdag verscheidene plaatsen in Zuid en Zuidoost-Engeland". Groteske militaire situaties aan het Oostelijke front. In aanvulling op hef weer- machtbericht verneemt het D.N.B.: Over het algemeen kan men bij de huidige wintergevechten niet overal spréken van een eigenlijke frontlijn in den -zin van een doorloopend systeem van loopgraven of steunpunten toet nauwe mazen. Veeleer steunt de Duitsche gevechtsleiding veel vuldig op een diepgestaffeld ver dedig ingssys teem, waarin de weinige belangrijke plaatsen tot steunpunten zijn gemaakt en een mobiele reserve is voor tegenaan vallen. Onder de wintersche om standigheden is het voor de Sow- jets niet moeilijk door deze steun punten te vermijden, met kleine marcheerende groepen, die hun infanteriewapens en benoodigde hoeveelheden munitie en voed sel met sleden meevoeren, in de Duitsche verdedigingszone „bin nen te druppelen''. Door een dergelijke oorlogvoe ring ontstaan natuurlijk een aantal groteske militaire situa ties .waarmede de Duitsche lei ding reeds uit den vorigen win ter goed vertrouwd is en waaraan ook thans geen gebrek is. Sow- jet-Russische eenheden strijden met het gezicht naar het Oosten tegen Duitsche steunpunten, Duitsche formaties knijpen de ravitailleeringsverbinding'en van Sovjet-Russische eenheden af, die van hun kant weder Duitsche gevechtsgroepen omsingeld had den. Vaak ontstaan door de te genwoordige weersomstandighe den met sneeuwstormen en sneeuwverstuivingen verrassen de militaire situaties. In dien zin moeten de huidige Sowjet-Russische berichten wor den opgevat, die gewag maken van de inneming van plaatsjes, in wier nabijheid zich op het oogenblik dergelijke doorgesij pelde Sow.iet-formaties bewegen. In dit verband kan slechts aan den afgeloopen winter worden herinnerd, toen dergelijke een heden voor den aanvang van de groote operaties in het voorjaar van 1942 uit den weg werden geruimd. BE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS. Bij de jongste gevechten ten Zuiden van het Ladogameer heb ben Nederlandsche vrijwilligers zich bijzonder onderscheiden. Volgens officieele berichten van het front hebben pantserjagers van het Vrijwilligerslegioen Ne derland zich ware meesterschut- ters getoond. Den 31en Januari stonden zij midden in de verde digingslinie en streden schouder aan schouder met de Duitsche grenadiers tegen den met ster ke strijdkrachten oprukkenderf vijand. Den len Februari bij het aanbreken van den dag, zagen de Nederlanders plotseling zes hevig vurende pantserwagens van het type T 34 van korten af stand naderbij komen, waarop zij deze alles zes in brand schoten. De- bolsjewisten konden daarop naar hun uitgangsstellingen wor den teruggedrongen. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEIN G GAS VEEL DOEN Bij onze vrijwilligers. - Onder alle omstandigheden weten de mannen raad. Een oude gebruikte boot wordt gereed gemaakt SS BK Thiele-Ast-H-S» m MOORD De moord op generaal Seyf- fardt moet door ieder onvoor waardelijk worden veroordeeld, ortidat ieder onvoorwaar delijk een moord moet ver- oordeelen. De eerbied voor het leven van den mede-mensch is een kostbaar cultuur-goed, waarvan ieder beschaafd mensch de groo te waarde moet erkennen en beseffen. Alleen de Overheid, gedron gen door noodzaak, alleen het individu, wanneer èn zoover zelfverdediging het daartoe noopt, mogen aan de grootste Godsgave: het leven, raken. Het „Vaderland'' wijst er te recht op, dat de politieke moord in ons land altijd is veroordeeld. Natuurlijk pontieke moord is moord, dus misdadig, dus een groot moreel kwaad, zooals iede re moord! „Allerwege zal in ons land de tijding van den revol veraanslag op luitenant-generaal H. A. Seyffardt, die kort daarna aan de gevolgen van zijn daarbij opgeloopen verwondingen is be zweken, met ontsteltenis zijn vernomen. De politieke moord als wapen in den strijd der mee ningen en het lijdt geen twij fel dat ook in dit geval politieke beweegredenen aan den aanslag op den 70-jarigen generaal ten grondslag lagen is altijd in ons land krachtig veroordeeld en terecht. Maar niet alleen om de daad zelve, ook met het oog op de gevolgen in den vorm van vergeldingsmaatregelen, ver dient deze aanslag scherpe af keuring" aldus het „Vader land". De „Nieuwe Rott. Crt." schrijft naar aanleiding van den moord op generaal Seyffardt o.m.: „De tegenslag, dien de Duit sche wapenen aan het Oostfront ondervonden hebben, heeft ano- niemen elementen in ons volk „moed" gegeven om in de duis ternis naar buiten te komen om hun „heldendaden" te paren aan de veldslagen, die worden geleverd. Het is nog slechts en kele dagen geleden, dat wij moesten berichten, dat te Haar lem een sluipmood op een Duit- schen onderofficier tevens het leven van een aantal gijzelaars heeft gekost. Thans is een Ne- derlandsch soldaat, luitenant-ge neraal Seyffardt aan moorde naarshand ten offer gevallen. We hebben de woorden „moed" en „heldendaden" gebruikt. Zelft tusschen aanhalingcteekens zijn zij nog te goed om op het euvele bedrijf voor lichtschuwe individuen te worden toegepast, die de gevolgen van hun han delingen steeds over andermans hoofd laten komen". IT Al IAANSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gistermiddag luidt: „Bedrijvigheid van verken- ningsafdeelingen aan de grens tusschen Libye en Tunesië. Con centraties gemotoriseerde strijd middelen en troepen werden met goed resultaat door formaties der luchtmacht van de As be stookt. In den Tunesischen sec tor wederzij dsche activiteit van de artillerie. Een formatie vijan delijke vliegtuigen heeft Kairoe- san in Tunesië hevig gebombar deerd, waarbij tal van slachtof fers vielen onder de burgerbe volking. Duitsche jagers scho ten in luchtgevechten zestien vijandelijke vliegtuigen omlaag. Er zijn brisant- en brandbom men geworpen op eenige land streken van het kunstgebied in Calabrie en aan de Ionische Zee, zooals op Noto, Marina en op de stad Trapani. De schade is ge ring. De verliezen zijn nog niet vastgesteld. Boven Trapani heb ben batterijen van het Italiaan sche en Duitsche luchtdoelge schut vier vliegtuigen geraakt, die neerstortten." VERLIEZEN DER GEALLIEERDE LUCHT MACHT. De Britsch-Amerikaansche luchtstrijdkrachten hebben, naar het D.N.B. verneemt, alleen aan het Noord-Afrikaansche front se der de vijandelijke invasie op 6 November 1942 tot 9 Februari 1943 in totaal 703 vliegtuigen verloren. Naar het D.N.B. verder ver neemt, hebben in een beveili gingsgordel aan de Noordzee kust de marine-artillerie, haven bescherming en rivierflottiljes tot 1 Februari 1943 600 vliegtui gen, meest van Britschen oor sprong, neergeschoten. Het wa ren gevechtsvliegtuigen, die Duitsche havenplaatsen wilden aanvallen of op weg naar ande re Duitsche steden in den ver sperringsgordel van den luchtaf weer der marine werden vernie tigd. „DE JEUGD IS HET BELANGRIJKSTE". Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum I in de serie Brandende kwesties over het on- j derwerp: „De jeugd is het be- langrijkste". GASRANTSOEN Hl. Meneer de gasman! Johan was vanmorgen te laat uit bed. Of eigenlijk te vroeg uit bed en daardoor te laat. En dat is uw schuld. Kijk eens, de zaak zit zoo. Volgens uw handleiding moeten wij de hooikist gebruiken en het eten daar tenminste tweemaal den kooktijd in laten gaar sud deren na het 1/6 van den normalen kooktijd voorge kookt te hebben. Nu moet u eens luisteren. Wij eten over jarige capucijners, die wij zuinig hebben gespaard. Maar die moeten normaal 5 uur koken. Rekent u nu zelf maar uit. Eerst moeten onze capu cijners dus 50 minuten voor koken en daarna minstens 10 uur in de hooikist vertoeven. Wij eten 's middags om 1 uur. Johan moet dus tien minuten over twee 's nachts opstaan om de capucijners op te zetten en dan kan hij pas om 3 uur weer naar bed, nadat hij ze in de hooikist heeft gezet. En dan moet u eens denken, wat hij 's avonds, voordat hij de wek ker zet eerst allemaal reke nen moet. Hij moet maar pre cies de kooktijd van alle spij zen kennen en dan deelen en optellen en aftrekken. Alle maal voor die hooikist van u. Johan is nu van plan eerst een cursus in het rekenen te gaan volgen. En dan moet ik u nog ver tellen, dat wij niet eens een hooikist hebben.... Te Den Haag vond Woensdag een indrukwekkende rouwplech- tighei. voor luitenant-generaal H. A. Seyffardt, leider van het Vrijwilligerslegioen Nederland, plaats. 1. De bevolking de fileert voorbij de katafalk, waarop het stoffelijk overschot was geplaatst. 2. De rouwstoet beweegt zich door de straten. (foto's Polygoon Meyer Pax m)

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1