3)e &2idóeHe(Boii/Yci/nt MOMENTJE WOENSDAG 10 FEBRUARI 1943 34s™ JAARGANG 10477 Bureaus; Papengracht 32 - Giro 103003 ïelefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD ¥008 LEIDEN EN OMSTREDEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Verscherping van den winterslag DITTSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsehe weermachtsbe- richt van gisternamiddag luidt: ,In het Zuiden van het Ooste lijke front nam de aanval van den vijand in hevigheid toe. De Duitsehe troepen leverden in bei de gevechtssectoren zware af- ireergevechten tegen doorbraak- en omsingelingspogingen van jen met sterke strijdkrachten ianvallenden vijand. In het Westelijke deel van den Kaukasus werden plaatselijke J beperkte aanvallen van de bolsje wisten afgeslagen. Tegen her nieuwde vijandelijke aanvallen jjin het mondingsgebied van den jon zijn eigen tegenaanvallen lan den gang. Aan den beneden- J oop van den Don, in het geheele onetsgebied en ten Westen van len Oskolsector hernieuwden de bolsjewisten hun aanvallen over breed front. Zij werden in ware gevechten afgeslagen of in tegenaanval tot staan gebracht. 'j)e gevechten duren voort. Ti In den zwaren afweerslag heb- len onze formaties zich steeds jj teer opnieuw weten te handha- sren tegenover een groote vijan- le'iike overmacht en bij ongun- itige weergesteldheid. De voorzetting van de aanval- en ten Zuiden van het Ladoga- neer op ons afweerfront lever- Ie den bolsjewisten zeer zware erliezen op zonde*eenige ter- ein winst. In Oost-Karelië werden ver- cheidene vijandelijke aanvallen jet aanzienlijke verliezen voor en vijand aan menschen en ma- eriaal afgeslagen. In het Libysch-Tunesische rensgebied mislukte een vijan- elijke aanval op onze stellin- en. Onmiddellijk hierop volgen- e tegenaanvallen dwongen den ;ijand tot den terugtocht. Forma- ies van de Duitsehe luchtmacht delen den vijand op verrassende wijze aan en brachten hem ge- 'oelige verliezen aan menschen, ware wapens en gemotoriseerde loertuigen toe. Duitsehe jagers dreven aan de "bostkust van Tunesië formaties ijandelijke bommenwerpers en dagers uiteen en schoten bij een i?en verlies, 13 vliegtuigen neer. Gepaard gaande met een schen ing van het Zweedsche souve- eine gebied vlogen in den afge lopen nacht enkele vijandelijke liegtuigen boven het Oostzeege- jied. Er werden geen bommen - worpen''. It r|e winterslag aan het Oostelijk front, De militaire correspondent van et D.N.B. schrijft, dat twee fac- wen 'tot een nieuwe verscher ping van den winterslag hebben e eleid, n.l. het in het vuur bren- en van nieuwe vijandelijke C,:rijdkrachten en de toegenomen igenaanvallen der Duitsehe troe- i.en. De terreinwinsten hebben |,t bolsjewisten er blijkbaar toe fbracht, uit hun volkskrachtre- lOïve te halen wat er uit të ha- m valt. De bolsjewistische lei- mg gaat, zooals steeds duidelij- r' er blijkt, daarbij van de ondeiv s' lelling uit, dat een keerpunt in en oorlog nu of nooit kan wor sten afgedwongen, nu voor het 1 erst in dezen oorlog de bolsje wistische militaire machine in wikele sectoren zich in voor- 'aartsche beweging bevindt en as naar bolsjewistische mee- "tg slechts een voortdurende voeding dezer beweging noodig is om haar aan den gang te hou den. In deze opvatting, aldus de correspondent, is ongetwijfeld veel juists, vooral waar dit jaar getijde de beste bondgenoot van de bolsjewisten is en dezen zich moeten haasten, als zij daarvan nog gebruik willen maken. Maar er zijn ook fouten in deze bere kening. In Duitsehe militaire kringen wordt de toestand uiterst nuchter beoordeeld. Men miskent geenszins de kansen, welke de toestand den bolsjewisten in han den heeft gegeven. Maar nog duidelijker overziet men de mo gelijkheden voor het Duitsehe commando. Bijzonderheden over de Duitsehe plannen kunnen niet bekomen worden, maar de mededeeling in het weermacht- bericht van heden, dat in het mondingsgebied van den Don Duitsehe tegenaanvallen gaande zijn, kan beschouwd worden als een duidelijke aanwijzing. Overigens kon juist in dit ge bied een versterkte Duitsehe af- weersactie verwacht worden, om dat dit ongetwijfeld de zenuw knoop van het aanvalsplan der bolsjewisten is en de toestand hier, zoowel als in het Oskolge- Died, wel een geheel ander aan zien zal krijgen, wanneer de ri vieren vrij van ijs zullen zijn. Ge bieden en steden spelen in het grootscheepsche spel der krach ten van thans geven of een zeer ondergeschikte rol.Want het komt er op. .aan, wie tenslotte de meer dere is, wiens slijtage het grootst •s en wiens psychologische weer standsvermogen op het beslis sende oogenblik de toepassing van nieuwe strategische of tactische denkbeelden mogelijk maakt. Ook "ten aanzien daarvan doet pnen te Berlijn thans geen voorspellingen, zooals men van Duitsehe zijde steeds gereser veerd is op oogenblikken, waarop een ontwikkeling gaande is. Zuiveringsactie bij Toropez. Naar het D.N.B. verneemt, zijn Duitsehe troepen den 30sten Ja nuari ten Zuidoosten van Toro pez begonnen met een onderne ming tegen ongeveer 3.000 man bolsjewisten, die zich vlak ach ter het front in het ondoordring bare boschterrein hadden ver schanst. Nadat de laatste dagen van Januari het geheele gebied was omsingeld, gingen de Duit sehe troepen van het Oosten uit tot den aanval over. De bolsje wisten werden ten slotte terug gedrongen naar een groot kamp in het bosch, waar zij hardnek kig tegenstand boden. Den der den Februari in den vroegen ochtend vielen de Duitsehe berg- jagers op verrassende wijze aan en wierpen zij de ongeveer 600 man sterke vijandelijke groep uit het kamp, waar zij haar pantserafweerkanonnen, machi negeweren en het grootste deel der overige uitrustingsstukken moest achterlaten. Ook een vliegveld in de nabijheid in het bosch verborgen, werd. bezet. Het overschot der bolsjewisten trok verder naar het Westen terug en poogde tezamen met de daar staande sterkere groepen naar het Zuiden en Westen door te breken. Zij werden echter bin nen de omsingeling teruggedre ven. Nadat talrijke mijnen wa ren opgeruimd en kazematgroe- pen onschadelijk gemaakt, had men dèn zesden Februari de bolsjewisten in zeer enge ruim te bijeengedreven, waarna zij dep volgenden dag werden op gerold. De grootsch opgezette zuiveringsactie was een volledig succes geworden. ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. In het Italiaansche weer- machtsbericht van gisternamid dag wordt gemeld: „Aan de grens tusschen Libye en Tunesië is met medewerking van gevechtsvliegtuigen een krachtige vijandelijke aanval energiek afgeslagen. Tijdens een aanval op de haven van Gabes heeft de vijandelijke luchtmacht twaalf vliegtuigen verloren, waarvan zes tweemotorige toe stellen. Vier andere vijandelijke machines werden in luchtgevech ten door Duitsehe jagers in Tu nesië neergeschoten. Een forma tie Italiaansche jachtvliegtuigen is tijdens een verkenningsvlucht in strijd geraakt met een groote formatie zwaar geëscorteerde vijandelijke bommenwerpers en heeft daarvan twee toestellen tijdens felle luchtgevechten neer gehaald. In de Algerijnsche wa teren hebben twee van onze duikbooten onder bevel van de luitenants ter zee Vittorio Pe- trelli Campagnano en Ottorino Beltrami getorpedeerd en in den grond geboord resp. een schip van 10.000 ton, dat in konvooi voer, en een torpedoboot. Messina wero gistermiddag en Palermo gisteravond laat door vijandelijke vliegtuigen gebom bardeerd Zes toestellen werden omlaag geschoten. Het aantal slachtoffers van den aanval van 7 Februari op Napels bedraagt tien dooden en zestig gewonden onder de burgerbevolking". ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. In den nacht van 9 op 10 Fe bruari hebben Britsche bom menwerpers storirgsvluchten bo ven West-Duitsch gebied onder nomen, die in militair opzicht geheel zonder uitwerking ble ven. Van groote hoogte lieten zij lukraak enkele bommen vallen. De aangerichte schade is van geen enkel belang. BE ONTRUIMING VAN GUADALCANAR DOOR DE JAPANNERS. In een uitvoerig verslag over den militairen toestand in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan heeft een woordvoerder van de Japansche weermacht in het Japansche Lagerhuis er o.a. op gewezen, dat de ontruiming van Guadalcanal' en van het ge bied om Boena op Nieuw-Gui- nea, die volgen de plannen is ge schied, zonder moeilijkheden en zonder verliezen kon worden uitgevoerd. GENERALOBERST KURT HAASE OVERLEDEN. Den 8sten Februari is te Ber lijn overleden General-Oberst Kurt Haase, opperbevelhebber van een leger. De Fuehrer heeft bevolen, dat deze officier, die zich in vredestijd en in twee oorlogen zeer verdienstelijk heeft gemaakt, een staatsbegra fenis ten deel zal vallen. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen opnieuw de Zwitsersche neutra liteit geschonden. In Bern als mede in verschillende plaatsen van de Jura werd luchtalarm gegeven. Naar de Britsche berichten dienst uit Tsjoengking meldt, wordt er gesproken van uitge breide gevechtsöperaties aan de grens tusschen Birma en Junan. Aan de grens tusschen Ar gentinië en Chili zijn tiendui zenden hectaren naaldbosschen door brand vernield. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEiN.G GAS VEEL DOEN LAAT DE PANDEKSELS GEEN KLEPPERMARSCH MAKEN! Denk vooral om uw gasrantsoen! Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizen en daarop mochten de pandeksels rustig een kleppermarsch ma ken. Dat was niet erg. Vuur was er genoeg in het fornuis en heet was het ook. Daarom al leen al was het noodig, dat onze grootmoeders veel meer water gebruikten bij het koken van aardappelen en groenten dan beslist noodig is. Wanneer groenten met weinig water worden opgezet blijven juist de voedingsstoffen be waard, welke anders met het water in den gootsteen zouden verdwijnen. En dat mag in dezen tijd, waarin de voeding zoo'n belangrijke rol speelt, niet ge beuren. Kookt dus vooral niet op ,,de manier van grootmoe der". Het is heusch niet noodig en bovendien hebt u dan veel minder gas noodig. Kookt met weinig water en u zult bemer ken, dat u met weinig gas veel kunt doen! GASRANTSOEN II. Meneer de Gasman! U noemt Uw reglement: Be langrijke wenken om met weinig gas veel te doen. Laat het wel wezen, het is onge- loofelijk, wat je met weinig gas allemaal kunt doen. Je kunt er in ieder geval een leerboek over schrijven van dertig hoofdstukken, waar aan verder slechts een hooi- kist en een bodempje water te pas komen. Maar alles goed en wel: zuinig koken mag goed zijn, maar wij moeten ook eten. En mijn vrouw zit pu al drie dagen in de keu ken te studeeren in plaats van te koken. Beter gezegd: zij toetst uw theorie aan on ze praktijk. En daar deugt geen fluit van. Tenminste bij ons niet. Daar hebt U nou bij voorbeeld dat bodempje wa ter van U. Zie punt 4. Als het water verkookt is, zijn de aardappelen nog lang niet gaar. En als de aardaopelen gaar zijn, zijn ze aangebrand. En als ze aangebrand zijn. lust ik ze niet. Bovendien hoe moet je tegenwoordig de pan weer schoon krijgen. Daar weet zelfs onze voor treffelijke Johan geen raad op. En ik wacht nu maar op een „tweede vermeerderde druk" van uw werken. Een onverwacht weerzien. Drie broers, die elkander sedert het uitbreken van den oorlog niet meer gezien hadden, kwamen toevallig in dezeltde stad in den midden sector van het Oostelijk tront. waardoor een samenkomst mogeliik werd. welke voor de drie broers, den Obergetreiter van het leger en de beide Obrrteldwebeln van het luchtwapen. een mooie herinnering zal blijve® PK Jacobt-PBZ-R-P m Bij het schoonmaken van haring heeft een huismoeder in de stad Porsgrunn in het Zui den van Noorwegen in de maag van een haring een gouden ring gevonden. President Roosevelt heeft een verordening uitgevaardigd, die in bepaalde districten tre- stond in werking treedt, waarbij de 48-urige werkweek bindend wordt voorgeschreven in alle in- dustriebedrijven, die werken aan regeeringsorders. GOUDEN TROUWRINGEN VOORLOOPIG NOG OP BEWIJS VAN ONDERTROUW. Juwelier niet tot aflevering verplicht. Onlangs werd gemeld, dat per sonen, die in ondertrouw zijn, op verzoek een verklaring van on dertrouw ontvangen, waaraan een vergunning voor het aan schaffen van gouden trouwrin gen is gehecht. Naar men ons thans echter meedeelt, zijn gou den trouwringen niet op deze vergunning verkrijgbaar, doch wel voor zoover voorradig voorloopig nog op vertoon van een bewijs van ondertrouw. De juwelier is tot aflevering even wel niet verplicht. Bil onx« vrijwilliger*. Exerceeroefeningen In het vrije veld SS PK Wagnw-Atl-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1