2)e £eidóehc(3oivï£vnt .J ZATERDAG 6 FEBRUARI 1943 34STE JAARGANG N°* 10474 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20013. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LElPLN EN OMsTREüEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Bolsjewistische San- Jdingspoging mislukt l duitsch weermachts- bericht. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisternamiddag luidt: „Landingspogingen van vrij sterke bolsjewistische strijd krachten in het gebied van No- urorossisk zijn door terstond ingezette tegenaanvallen van Duitsche en Roemeensche troe pen uiteengeslagen. Gelande ba- iaillons zijn ingesloten en gaan |hun vernietiging tegemoet. Ne- E gentien landingsbooten werden - in den grond geboord. Sterke vijandelijke aanvallen in het mondingsgebied van den Don en aan den Koeban werden onder zware verliezen voor de bolsjewieken afgeslagen. In het Zuidelijke deel van het Jfront aan de Donets heerschte iver het algemeen rust. In den sector aan de Midden- Donets en aan de Oskol duurt le groote afweerslag met toene- nende felheid voort. Ten Zuiden van het Ladoga- neer zijn wederom sterke, met Bteun van artillerie en tanks litgevoerde aanvallen voor de roornaamste Duitsche gevechts linies onder zware verliezen in- l leengestort. In Noord-Afrika en Tunis ge- i Rechten van plaatselijke betee- lenis. De poging van een formatie M Amerikaansche bommenwerpers om overdag onder bescherming ran de wolkenlaag West-Duitsch [ebied aan te vallen is mislukt. e,De formatie werd door de ja- J1' ;ers en luchtafweergeschut uit- 58 ingedreven en over zee terug- jedreven. Daarbij verloor de Vijand acht viermotorige vlieg- N- uigen. Door blindelings uitge worpen bommen in het kustge bied ontstond onaanzienlijke ,'q ichade. In den afgeloopen nacht heb- oen afzonderlijke vijandelijke 3bommenwerpers zonder effect toringsaanvallen op West- EDuitschland ondernomen. Tijdens zware afweergevech- ;en tusschen Don en Donets heb. jen zich de Westfaalsche 2S~te en de Silezische 320ste divisies nfanterie bijzonder onderschei den." Goedkoope overwinningen. In aanvulling op het weer- nachtsbericht verneemt het D. r"(H. B. nog het volgende: Reeds sedert weken vieren de „bolsjewisten aan het Kaukasus- Sfront goedkoope overwinningen net de z g. verovering van ste len, die door de Duitsche troepen n sedert lang voorbereide en dikwijls dagenlang voor de ilaatselijke bolsjewistische lei- Communistische dreiging. Sturkopf-Pax. ding verborgen gebleven trans portbewegingen volgens de plan nen zijn ontruimd. De hieraan deelnemende troepen, in het bij zonder het 57ste Duitsche pant sercorps onder Vvel van zijn commandant, generaal der pant- sertroepen Kirchner hebben tij dens sneeuwstormen en dikwijls meters hooge sneeuw hun taak met slechts zeer geringe verlie zen aan materiaal en personeel schitterend uitgevoerd. De bols jewistische formaties naderen de Duitsche achterhoede meestal slechts aarzelend, daar de toe stand der wegen, het ontoerei kende spoorwegnet en vooral het geblokkeerde spoorweg knooppunt Stalingrad door het dappere zesde leger de opmarsch- bewegingen der bolsjewisten aanzienlijk bemoeilijkten. Uit gestrekte Duitsche mijnenvel den verhinderden daarbij dagen lang een gevechtscontact tus schen de bolsjewistische voorhoe de en de Duitsche achterhoede. Sterke bij de achterhoede inge deelde gemotoriseerde eenheden pioniers vernielden de verkeers- installaties, bruggen, wegen en. kwartiermogelijkheden voor zeer langen tijd. Met krachtige hulp van inheemsche formaties, on der wie verscheidene eskadrons vrijwilligers werd ook het groot ste deel der burgerbevolking voor de bolsjewistische commis sarissen in veiligheid gebracht. In het gebied ten Westen van Woronesj, waar omvangrijke Duitsche reserves voor het afwe ren van bolsjewistische massale aanvallen en voor het verbreken van de aanvoerwegen der bols jewisten ter beschikking zijn, worden de marsch- en transoort- bewegingen aan beide zijden door sneeuwverstuivingen zeer bemoeilijkt. Ten Zuiden van het Ladoga- meer düren de succesvolle af- weergevechten voort. De bolsje wisten zijn er daarbij niet in geslaagd, ondanks verscheidene achter elkaar ondernomen aan- vollen, tot de voornaamste Duit sche linies door te dringen. italiaansch weermachtsbericht, Het Italiaansche weermachts- bericht van gistermiddag meldt: „In het Westen van Tripolila- nië heeft onze achterhoede met succes tegenstand geboden aan versterkte verkenningsbedrijvig heid van den vijand, die talrijke auto's verloor. In Tunesië plaatselijke botsin gen, waarbij eenige lichte pant serwagens door afdeelingen der Spiltroepen werden buitgemaakt Het aantal gevangenen, gemaakt tijdens de operaties, waarvan het weermachtsbericht van 2 Fe bruari gewag maakte, bedraagt meer dan 1000. Tijdens gevech ten boven Tunesië hebben Ita liaansche en Duitsche jagers 15 Vliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche Zee hoeft een sterke formatie twee- motorige bomménwerpeis zon der eenig succes onze konvooien aangevallen. Een der vijande lijke vliegtuigen werd 'door het vïiegtuigescorte vernield. Gisteravond laat hebben vijan delijke vliegtuigen in opeenvol gende golven Turijn en omge ving aangevallen. Talrijke ge bouwen werden getroffen. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Andere vliegtuigen dron gen door tot het gebied van Spe- zia; zij lieten bommen vallen, die geen ernstige schade veroor zaakten. Ook Trapani was het voorwerp van nachtelijke aan vallen. Bij Bonagia is een vijan delijk vliegtuig brandend neer gestort". Vi ijziglng in Itaüisan- sclte regeering MUSSOLINI VERVANGT GRAAF CIANO. Officieel wordt de volgende wijziging in de Italiaansche re geering bekend gemaakt: De functie van onderstaatsse cretaris bij het bureau van den minister-president wordt over genomen door den Nationalen Raad Amilcare Rossi, voorzitter van den bond van frontstrijders, die generaal Luigi Russo opvolgt. Het ministerie van buitenland- sche zaken wordt door den Duce overgenomen. Giuseppe Bastiani- ni blijft onderstaatssecretaris in dat ministerie. Graaf Ciano wordt voor drie jaar benoemd tot lid van den Grooten Raad van het Fascisme. Voorts wordt officieel medege deeld: Umberto Albinl, tot nu toe pre fect van Napels, neemt in plaats van Buffarini Guidi het onder staatssecretariaat van het mi nisterie van binnenlandsche za ken waar. Alfredo de Marsico neemt de leiding over van het ministerie van justitie. De huidige functio naris, graaf Grandi, blijft voorzt- ter van de Kamer van Fasces en Corporaties. In plaats van Thaon di Revel is tot minister van financiën be noemd baron Giacomo Acerbo, tot nu toe voorzitter van het In ternationale Landbouwinstituut. Giuseppe Bottai wordt als mi nister van opvoeding opgevolgd door den rector der universiteit van Pisa, Carlo Biggini. Het ministerie van openbare zaken wordt door den nationalen raad Zenone Benini overgenomen van Giuseppe Gorla. Host Venturi wordt als minis ter van verkeer afgelost door Cini. Carlo Tiengo neemt de functie van minister van corperaties over van senator Ricco. Aan het ministerie voor volks ontwikkeling wordt Alessandro Pavolini opgevolgd door Polve- relJi, tot nu toe onderstaatssecre taris aan dit ministerie. Tot minister voor deviezen is benoemd Oreste Bonomi, als op volger van minister Riccardi. Het onder? taatssecretariaat voor oorlogsproductie wordt tot ministerie verheven. Generaal Favagrossa, die tot nu toe daar onderstaatssecretaris was, is tot minister benoemd. Wijziging van princïpieele beteekenis. Tot dusver is nog geen ophel derende officieele commentaar beschikbaar gesteld ten aanzien van de wijziging in de Italiaan sche regeering, waartoe Musso lini is overgegaan. In politieke Italiaansche kringen gaf men evenwel als zijn meening te ken nen, dat aan het bezetten van bijna alle ministerposten door nieuwe bewindsmannen juist in deze phase van den oorlog een verstrekkende principieele betee kenis moet worden gehecht. Daardoor is een verdere straffe samenballing van alle nationale krachten in den grooten strijd om de eindoverwinning mogelijk geworden. Bijzondere aandacht verdient het feit, dat de Duce thans de leiding op zich geno men heeft van het ministerie van buitenlandsche zaken. Daarmede heeft hij duidelijk willen laten uitkomen, dat de leiding der fas cistische buitenlandsche politiek uitsluitenddoor hem bepaald wordt. Daar Mussolini ook de lei ding gehouden heeft van de drie DE HOOIKIST BEWAART DE WARMTE, MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN MOMENTJE DRAMA IN DE DUISTERNIS. Zoo 's avonds in het donker op de straat Zijn er geen arme menschen en geen rijken, Er iemand volgt mij in dezelfde maat En pas als ik. Ik durf niet om te kijken. 'k Zou toch niets zien dan enkel maar een schim. Die zou misschien ook blijven staan en wachten. Als ik het doe. Want hij is even' slim Of bang en heeft van mij óók die gedachten. Ik loop dus door en ik versnel mijn tred Om zoo mijn medevoeter te verdrijven: De weerklank van geluid is 's levens wet En 'k hoor zijn stap steeds na de mijne blijven. Wat nu? Eensklaps houd ik mijn passen in, Maar 'k blijf daarbij nog beter op mijn hoede, Dit spel in 't duister heeft wellicht geen zin, Maar 'k hoop toch, dat hij mij voorbij zal spoeden. Weer mis! Hier is een straat, heel smal en nauw, Daar zal mijn tweede ik mij niet ontwaren. Dan kan hij mij voorbijgaan. Snel nu! Au! 'k Bons met mijn hoofd tegen een straatlantaarn. DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 7 Februari van 11.30 tot 11.45 over den zen der Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: „Germaansche vrij willigers schrijven." weermachtsministeries het departement van en van binnen- KENT UW PLICHT! Het bolsjewisme vormt een bedreiging voor geheel Europa. Daarom is zijn bestrijding ook een gemeenschappelijke Euro- peesche plicht. Dient uw land en uzelve en blijft niet langer afzijdig. Stort op girt" 432100, V^zorgingsfonds van „et Vry- f^cSgers-legioen Nederland. dan ooit de alleen leidende^.» alleen verantwoordelijk^ per soonlijkheid van den Duce op den voorgrond. SLUITING VAN EEN AANTAL DUITSCHE BEDRIJVEN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van de door het Rijksministerie van economische zaken uitgevaardigde verorde ningen tot mobilisatie van de volkskracht is de meest ingrij pende wel die, welke de sluiting 'gelast van alle winkels, die voor de voorziening in de leevensbe- hoeften der bevolking niet ab soluut noodzakelijk zijn. Hier onder vallen in de eerste plaats zaken, die luxe artikelen verkoo- pen, juwelierszaken, postzegel handels, chocoladewinkels e.d. Van andere zaken, zooals die welke meubelen, antiquiteiten, boeken, tabaksartikelen e.d. ver- koopen, zal een deel worden ge sloten. Ook wordt de mogelijk heid overwogen, dergelijke za ken samen te voegen. In plaat sen, waar zich verschillende wa renhuizen bevinden, wordt een deel hiervan stilgelegd. De voor raden der gesloten zaken, die doorgaans nog maar zeer be scheiden zijn, zullen in de open blijvende, zaken worden ver kocht. voorzoover zij niet voor bijzondere doeleinden worden gebruikt. Het is te verwachten, dat het beeld der winkelstraten, zooals bijvoorbeeld de Kurfuerstendam te Berlijn, waar zoovele luxe zaken gevestigd zijn, zich ten gevolge van de winkelsluiting aanzienlijk zal wijzigen. Hoe veel zaken onder de verorde ning vallen, is moeiiyk te zeg gen, doch het zal zeker een ge tal van zes cijfers zijn. Tot de handwerkbedrijven, die stilgelegd worden, behooren goud- en zilversmederijen, plis- seerderij en, liixe-kleermakerijen e.d. Het aantal, dat de verorde ning omvat, is kleiner dan bij de winkelzaken, daar reeds een groot aantal bedrijven in de be wapeningsindustrie ingeschakeld is. DE HOOIKIST IN DE HUISHOUDING. Bezuinig op gas en electriciteit. Bij gebruik van de hooikist voor het bereiden van spijzen, moet men met overleg te werk gaan. Zoo moeten de pannen van buiten goed schoon zijn en bij het inzetten in de kist of de mand. die als hooikist dienst doet. mag niet gemorst worden. De kist, mand of krarten Welke immers eveneens een goede hooikist kunnen vormen doe men gedurende de berei ding vooral niet open. Wanneer er in een kist verschillende pan nen gaan, plaatse men op iedere pan afzonderlijk een stevig kus- senttje. Zooodoende behoeft er geen warmte verloren te gaan. Na het gebruik behoort de hooi kist onen te blijven „om te luch ten". Wie zich aan deze richtlij nen houdt, behoeft niet bang te zijn voor overschrijding van het gas en electriciteitsrantsoen. offert voor de winterhulp-collecte een flinke gift. BINNENLAND MARGARINE OP BOTERBON 07. Ruiling tegen rantsoenbonnen voor bepaalde personen nog in Februari mogelijk. Personen, die niet in staat zijn hun bonnen „Boter 07" in te le veren bij een detaillist in de ge meente, waar zij zich ten gevol ge van oorlogsomstandigheden gaan vestigen, kunnen even als schippers, woonwagenbewo ners, gedetacheerde marechaus- see's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. de in hun be- zii. zijnde bonnen „Boter 07" nog tot en met 27 Februari a.s. bij de plaatselijke distributiedien sten ruilen tegen rantsoenbon- ne „een rantsoen margarine of vet."

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1