st rij en wij met hen een roeping te vervullen dat alle nationaal- en fascisten van jn onwrikbaar blok ien, dat alle volkeren dit zullen erkennen uw kinderen in een Europa de geschie- i leeren van de her- Europa door den in- mderdduizenden, die nd liefhebben en die un leven wilden ge :t re van bloed en tra- het nieuwe Europa 1 wij Nederlandsche nationaal-socialis reenigd, wij spreken genblik tot den Fueh aat daar in het Oos rreinomstandigheden, ijn, in moeilijkheden Wij weten het, uw n en al zorg geweest jaar en uw gansche nfcel van zorgen ver- lij staat daar, ik weet het Duitsche volk, djdleen voor het Duit gij staat er voor jpa en dus ook voor ;e indsche volk en wij s vergeten dat nooit. en beladen met orgen zonder tal. Gij st lijden van uw ka Stalingrad. Wees er nijn Fuehrer, dat wij geest met u zijn. Wij wij vallen met u. reid zoo noodig met Wij willen getrou- plicht vervullen v plicht getrouwelijk t een rotsvast vertrou- oekomst van Europa, rheid van de over- in het vertrouwen zenis van het Neder- Ik, dank ik u voor al aan hebt in deze ja jd, in deze ontzaglijk iren, die achter ons zij met u en met houzee door de aan- is beantwoord, trad imissaris naar voren, wij Zaterdag hebben ide hief de Rijkscom- ouden strijdroep met een herhaald rerd beantwoord. De werd besloten met ier volksliederen. van Goerïng Vervolg) [aarschalk zeide ver- heldhaftige optreden 'e plicht van den sol an het geheele Duit- Het Duitsche volk waarden en begrij- het begrepen moet zin van den strijd aldus de Rijksmaar- :chts overwinning of Het is waanzin te it men een of ander zou kunnen aan- in men doen met een maar niet met een De Rijksmaarschalk sten op in uren van steeds naar den slikken en aan hem ^aat hem, zoo zeide erheffing van stem, u verschijnen als oot voorbeeld: deze geen rust heèft, op ïte instantie alle zor- sn, die alle als laat- et dragen en beslis- gica in de wereldge- Wnneer de Voorzie- Duitsche volk een ze grootte heeft ge- het gelukt is ons uit re onmacht omhoog 1 te maken tot de e ter wereld, dan zijn 'orgen, die ons het aan de overwinning Be situatie kan nooit 1 zoo erg by ons worden, dat wij niet de kracht zouden hebben haar meester te worden. Wan neer de weermacht zich kristalli seert als de incarnatie van den hardsten wil en wanneer thuis man en vrouw zonder aanzien van leeftijd denzelfden vastbera den wil hebben om hun hardheid in dezen strijd te bewijzen, dan hebben wij de overwinning vol ledig verdiend. De dag der vergelding. In het verdere verloop van zijn rede zeide de maarschalk, dat menigeen wellicht denkt, waar om de vijandelijke luchtaanval len op Duitsche woonplaatsen niet gewroken worden. Het zwaartepunt van het Duitsche luchtwapen ,zoo verklaarde hij in dit verband, ligt in het Zuiden, Oosten en Noorden. Maar deze strijd in het Oosten zal naar zijn heiligste overtuiging, eens een einde vinden, waarop de laatste weerstandskracht van het bolsje wisme is gebroken en dan wordt ook de macht vrij, die vergelden kan. Op dien dag zal hij zich zeer nauwkeurig herinneren, wat de vy'and in Duitschland heeft aan gericht. Ik ben er absoluut van over tuigd, zoo ging de Rijksmaar schalk voort, dat, wanneer de zon weer hooger aan den hemel zal staan, zij de Duitsche troepen weer, evenals vorig jaar, weer in den aanval zal zien. En deze aan val zal niet zwakker zijn. Inte gendeel, er zullen nieuwe, nog beteer wapens in den strijd ge bracht worden, er zullen gestaal de divisies aanvallen, die in zich de verplichting medebrengen: wij maken Stalingrad thans goed. Ik kan, zoo zeide hij verder, op mijn vingers uitrekenen, hoe het er aan den anderen kant moet uitzien. Over het algemeen kun nen wij dan constateeren: wie heeft den moed te twijfelen aan onz eoverwinning? De Rijksmaarschalk besloot met de verzekering van zijn on verwoestbaar geloof aan de Duit sche overwinning. Dit geloof, z i zeide hij, komt voort uit het diep ste inzicht in den samenhang der dingen. Maar het is ook het meest innige geloof aan de rechtvaar digheid der almacht. ONVERMINDERD DUUlST DE AF WEERSLAG IN HET OOSTEN VOORT Met drama van Stalingrad DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. Hier en daar vermindert de bolsjewistische druk. Het Duitsche wéermachtóbe- rioh-t van Zatermidda.g luidt: „De verbitterde afweerslag in bet Zuiden van het Oostelijk front duurt op enkele plaatsen met onverminderde hevigheid voort, terwijl op andere i-ntus- schen hecht aaneen-gevoe-gde fron-tsectoren de druk van den vijand vermindert. In Stalingrad is de toestand ongewijzigd; de moed der verdedigers is ongebro ken. Tusschen Kaukaeus en den Be neden-Don verliepen de bewe gingen onzer troepen zonder storing van den vijand. Herhaalde vijandelijke aanval len op onze stellingen ïen'Oosten van den Midden-Donetz zijn na verbitterde gevechten onder zwa re verliezen voor den vijand af geslagen. Een tegenaanval sloeg een bolsjewistische divisie infan terie uiteen. In het gebied ten Westen van Woronesj duurt de bewegingsslag voort. Sterke for maties van het luchtwapen heb ben in de gevechten op den grond ingegrepen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer heeft de vijand zijn met sterke ondersteuning van artil lerie en tanks uitgevoerde aan vallen op een breed front hervat. In zware gevechten, deels van man tegen man, werden alle aan vallen bloedig afgeslagen en zijn alleen gisteren 42 tanks kapot geschoten. In de gevechten aan den Mid den-Don hebben zich troepen van het Dui'tisohe 24ste pantser-corps en het Italiaansche Alp'licorps onderscheiden. Daaraan hebben vrij willigersform-aties uit eigan land met succes deelgenomen. In Noord-Afrika hebben de achterhoeden van het Duifcsch- Italiaansche pantserleger sterke vijandelijke tankaanvallen bloe dig afgeslagen. Uit Tunis kun nen slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis ge meld worden. Het luchtwapen heeft wederom de haven van Al giers gebombardeerd, waarbij een koopvaarder in brand vloog. Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft gisteravond in de wateren van Éougie een vijan delijk corwooi aangevallen en drie transportschepen tot zin-ken gebracht met een gezamenlijken inhoud van 14.000 brt., benevens twee torpedoboot jagers. Een der de torpedobootjager en een koop vaarder van gemiddelde groote werden zwaar beschadigd. Bij een aanval op het vliegveld, Bone zijn zeven meermotorige vijande lijke vliegtuigen op den grond vernield. Tijdens luchtgevechten en door afweergeschut van het luchtwapen en afweergeschut aan boord van de marine in het ge bied van de Middellandsche Zee zijn twaalf Britsobe en Ameri- ka-ansche vliegtuigen neergescho ten. De vijand heeft overdag en des avor^tf zonder militair succes tweeTiavensteden aan de Fran- sche kust van den Atlantischen Oceaan gebombardeerd. Het aan tal slachtoffers onder de bevol king is groot. Acht der aanvallen de vliegtuigen zijn neergescho ten". Heldhaftige verdediging van Stalingrad. Het Duitsche weermaobtsbe- richt van Zondag meldt: „In de hevig omstreden secto ren van het Oostelijk front hand haafden onze troepen zich in vastberaden afweer. Versoh aan gevoerde reserves mengden zich in de gevechten en consolideer den den toestand. In Stalingrad schoof de vijand zich eenst van alle kanten tot dichter bij de afweerstellingen en viel vervolgens concentrisch aan. De onder de persoonlijke leiding van generaal-veldmaar- schalk Paulus heldhaftig strijden den Zuidelijke geveohts,groep werd op een zeer klein gebied b heengedrongen en biedt in het Gepeo-egebo-uw het laatste verzet. In het Noordelijke deel der stad sloegen de verdedigers onder lei ding van het elfde legercorps de aanvallen van den vijand op het Westelijk front van de tractor- fabriek af. In het gebied tusschen Kauka- sus en den benedenloop van den Don dalen formaties Duitsche pantserwagens opnieuw tegen aanvallen en vernietigden inge sloten of afgesneden vijandelijke strijdkrachten. Een pantserdivisie maakte hierbij meer dan 1000 ge vangenen. Aan dè Donetz stortten weder om vijandelijke aanvallen en om- sin-gelipgspogingen onder zware verliezen ineen. Ten Westen van Woronesj werd in een tegenaan val een hevig omstreden plaats op den vijand veroverd. De slag duurt met toenemende hevigheid voort. De luchtmacht bracht zware slagen toe aan manoheerende co lonnes, opeenhopingen van voer tuigen en rustende troepen. Aan het Ladogameer werden ook gis teren massale aanvallen, die de vijand met krachtigen steun van artillerie en tanks ondernam, met zware verliezen voor den aanvaller afgeslagen of reeds in de kiem gesmoord. De vijand viel met steun van sterke formaties artillerie en tanks de stelling van onze troe pen in West-Tripolita-nië aan. Hij werd met zware verliezen aan mensehen, voertuigen en wapens afgeslagen. In Tunesië mislukten vijande lijke tegenaanvallen op onize in den afgeloopen dagen veroverde steillinigen. Duitsche jagers scho ten in luchtgevechten acht vijan delijke vliegtuigen neer. Overdag heeft een gering aan tal lichte Britsche bommenwer pers stoT ings v luch ten, waarbij bier en daar zonder eenige uit werking bommen werden neer geworpen. Hierbij verloor de vij and vijf vliegtuigen,. Twee andere werden op volle ziee neergescho ten. In den nacht vielen vijande lijke gevechtsvliegtuigen West- Duitsohland en bet Noord'west- Duitsche kustgebied aan. Woon wijken en openbare gebouwen werden getroffen. De bevolking leed verliezen, Nacht jagers en luiohtdoelartillerie van de lucht macht schoten vijf bommenwer pers neer. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeeren overdag een havenstad aan de Britsche Kanaalkust. Duitsche duikibooten hebben in het Noordelijke deel van den At lantischen Oceaan, in de Middel landsche Zee en in de Noorde lijke IJszee negen vijandelijke koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 45.000 brt. in den grond geboord". Generaloberst Paulus bevorderd tot generaal-veldmaarschalk. De Fuehrer heeft General oberst Paulus, den opperbevel hebber vain het roemrijke zesde leger, den heldhaftigen verdedi ger van Stalingrad bevorderd tot generaal-veldmaarschalk. Tevens heeft de Fuehrer den generaal der artillerie Heitz, den bevel- voerenden generaal van een irn de vesting Stalingrad strijdend legercorps bevorderd tot general oberst. ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- beient van Zondag meldt o.a.: Sterke vijandelijke, door tanks en hevig artillerievuur gesteun de formaties vielen onze stellin gen in West-Tripolitanië aan. Zij werden echter afgeslagen en leaen zware verliezen aan man schappen, pantserafweergeschut en auto's. Aan het Tunesische front ont wikkelden zich de operaties van de stormtroepen der Spil gun stig. Vijandelijke tegenaanval len op ae bezette stellingen wer den afgeslagen. Duitsche jagers schoten acht Engelsche vliegtui gen neer, een hiervan behoorde tot een formatie, die een trans port gewonden met mitrailleur- vuur had bestookt. Gisteren hebben viermotorige Liberator-bommenwerpers laat in den middag opnieuw boven de stad Messina gevlogen. (Za terdagmorgen was de stad ook reeds aangevallen). Er werden brand en brisantbommen neer geworpen, die aanzienlijke scha de veroorzaakten. Het aantal slachtoffers van den luchtaan val op dezen dag steeg tot 51. Het aantal gewonden bedraagt 105. Onze jachtvliegtuigen scho ten twee der aanvallende vlieg tuigen neer. In de Middellandsche Zee heeft een torpedoboot een vijan delijke duikboot tot zinken ge bracht. In den nacht van 29 op 30 Januari viel een langs de Al- gerijr.sche kust opereerende duikboot een groot vijandelijk krachtig beschermd convooi aan, dat in Westelijke richting voer. De duikboot torpedeerde twee groote vijandelijke torpedoja gers, die beide zonken en trof een derde niet nader vastgestel de eenheid; na nauwelijks zes minuten viel de duikboot de formatie opnieuw aan en boor de een vierde groote eenheid in den grond. MUTATIES IN DE HOOGERE LEGERLEIDING. Doenitz volgt Raeder op. De Fuehrer heeft Zaterdag in zijn hoofdkwartier ontvangen den opperbevelhebber van de marine groot-admiraal Raeder en heeft hem uit erkentelijkheid en uit respect voor zijn histori- j sche verdiensten ten aanzien van den opbouw der nieuwe marine en ten aanzien van de leiding daarover in den Groot- Duitschen vrijheidsstrijd, be noemd tot admiraalinspecteur der marine van het Groot-Duit- sche Rijk. De Fuehrer heeft op verzoek van den groot-admiraal hiertoe I besloten om hem te ontlasten van het dagelijksche werk in de j leiding van de marine, doch hem tevens te behouden als zijn eersten adviseur in vraagstuk- ken van de marinepolitiek. Tevens heeft de Fuehrer den bevelhebber van de onderzee-1 booten admiraal Doenitz bevor- I derd tot groot-admiraal en be- noemd tot opperbevelhebber van de marine. De Fuehrer heeft voorts met»l ingang van 1 Febr. de volgende0,' legerleiders tot generaal-veld- 1 maarschalk bevorderd: kol. gen. j Kleist, opperbevelhebber van een legergroep, kol.-gen. Frei- herr von Weichs. idem, en kol.- gen. Busch, opperbevelhebber van een armee. Nieuwe chef van generalen staf der Italiaansche weermacht. De chef van den generalen staf van de Italiaansche weer macht, maarschalk graaf Ugo Cavallero is op zijn verzoek van zijn functie ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd legergene raal Vittorio Ambrosio, thans chef van den generalen staf van het Italiaansche leger. DE LAATSTE STRIJD VAN HET ZESDE LEGER. De strijd van het zesde leger in Stalingrad duurt, naar het DNB Zondag mededeelde, onder de persoonlijke leiding van den opperbevelhebber generaal-veld maarschalk Paulus voort en heeft een van uur tot uur emo- tior.eeler en dramatischer ver loop. In twee van elkaar ge scheiden gevechtsgroepen bie den de Duitsche soldaten met een ongelooflijke hardheid en doodsverachting verzet aan de concentrisch uitgevoerde bolsje wistische aanvallen. Eerst toen deelen van de Zuidelijke ge- vechtsroep haar laatste munitie hadden verschoten, werden zij na een heldhaftig verzet in een ge vecht van man tegen man door de vijandelijke massa's onder de voet geloopen en gevangen ge- romen. De overblijfselen van deze groepen worden, naar het weermachtsbericht van Zondag meldt, op een zeer klein gebied opeengedrongen, waa zij het laatste vezet bieden. ZEESLAG BIJ HET EILAND RENNELL. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche ma- rinevliegtuigen bij de Salomons eilanden, buiten het eiland Ren- nell, in een slag, die geduurd heeft van 29 tot 30 Januari, twee vijandelijke slagscehpen en drie kruisers tot zinken hebben ge- j bracht, een slagschip en een j grooten kruiser aanzienlijk heb- j ben beschadigd en drie vijande- 1 lijke gevechtsvliegtuigen hebben neergeschoten. Dit extrabericht heeft de minister van marine, Sjimada heden in den Rijksdag bekend gemaakt. De Poglafnik van Kroatië heeft een verordening uitge vaardigd in zake den dienst plicht van eiken staatsburger afzonderlijk ter verrichting van bijzondere werkzaamheden in het belang van den staat. De dienstplicht slaat op alle Kroa- ten van beiderlei kunne tus schen 15 en 70 jaar.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 7