maarschalk ïhenk. Onze wereld- findt haar toppunt het volk eeuwig der individu van dit iht is alles, ook zijn Ier oogenblik op het en voor het bestaan lc, ja, het op te offe- I rculische arbeid. d jaarschalk zette ver ben, dat het niet zijn opsomming te geven t gebeurtenissen dezer t Hij verzocht d»e aan gedachten den weg gaan om te kunnen een Herculische ar- jjehrer heeft verricht toenmalige Duitsche iJverscheurde partijen, a. standen en klassen, w-ederkeerig haatten [to, die in buiten- t< tiek opzicht machte een staalharde natie jfen. ïaarschalk wierp de De het mogelijk was, en voldoende waren jjncipieele wijziging te De voorwaarden hij in twee feiten: Jpror.d hoogst fatsoen- a dapper volk en een n de groote Duitscher is. Deze feiten, zoo pilden in het bijzonder rmacht en hier weer >ijzonder voor de lei- Dorriiaamste misdaad ;an het volk voor c' 1.5 van 1918, zoo zei i rschalk, zal steeds i: 15 tnis blijven, dat de i! :ze leiding het einde i elöoorlog reeds over. 1 in zich hier reeds de afteekenden, die dit i inde van den eersten ,jtot stand brachten, nimmer zou de sol- ks de zwaarste ge- .51 zich het zwaard uit bfoen laten wringen, lelde, leugenachtige buiten, de lafheid id van de leiding des 1binnenland, brach- i leenetortinig teweeg, i, its militairs bepaald de tijd was toen maar in geen geval Jen capitulatie eischte. ïaarschalk ginig toen tenlandsche politieke sfn de afgelooipen tien tien jaren van den zeide hij, begon ook weer de strijd van oit te versagen, geen en en geen arbeid het leven van ons toekomst te behou- in dezen strijd eens oogenblik komen, volk bevrijd zal zijn and van buiten. rs der dooden en de steden en dorpen nieuw leven op- den staat verder te araan wij gelooven, strijden en arbei- tmaanschen staat der ie, als eeuwig en ge- d van alle mannen van ons volk: het cialistische Groot- Ie. Daarin echter zal le tijden die kracht a, die noodig is, om lekomst de Europee nfamilie te bescher- er de gevaren van Het Groot-Duitschs taarmede verbonden zich bovendien ech- die leefruimten ge- Blijk moeten verze- oor het behoud van iele bestaan dezer nntbeerlijk zijn." ADOLF hitler. ft'ARTIER, 30 Ja- buitenaf. In een dwaze kortzich tigheid zagen de volken van Europa niet, dat Europa slechts kan bestaan wanneer het een sterk Duitschland tot hart heeft. Dezelfde tegenstanders, die in het volk waren overwonnen, traden thans in andere formatie van bui tenaf weer tegen ons aan: de plutocratieën, d.w.z. het systeem der uitbuiting van het arbeiden de volk en het bolsjewisme, d.w.z. het kapotslaan van het volk en zijn knechting in ellende. En beide leidde en vereenigde de Jood. Ieder van u, kameraden, moet inzien: in diezen strijd heb ben wij ten slotte een strijd der wereldopvatting en der rassen te zien. We est er van overtuigd: dit Rusland zou allang onder de slagen ineengestort zijn, wanneer niet door brutale stempeling der bolsjewistische wereldopvatting deze weerstand gegeven was. Het lot van Duitschland, zoo zeide de Rijksmaarschalk, was er van afhankelijk, welke beide we reldopvattingen, die der vernie ling of die van den opbouw, zou zegevieren. Vandaag tien jaar geleden besliste toen het lot van bet Duitsche volk, doordat o-p onze groote steden de banier van den opgang, van de overwinning en het geloof aan de toekomst, het hakenkruis, gehesen en werd en niet hamer en sikkel. Thans gaat het om hetzelfde naar bui ten, alleen wordt de strijd thans in andere vormen gevoerd. Ik wil niet zeggen, dat hij thans zwaarder is. Dé strijd was toen ook oneindig moeilijk, zij het ook op een kleiner platform. Maar hij eischte van de strijders de- Tfde innerlijke hardheid en het rige geloof. Daaruit vloeit voort, boe belangrijk het is, dat, de Duitsche weermacht een eens gezind hecht gesmeed blok van nationaal-socialistische wereld opvatting vormt. Dan zullen wij ook de hardst-en 'zijn. Dan zal evenals in het binnenland, ook hier eens bet zegevierende ha kenkruis gebeschen worden bo ven het teeken der knechting. En dat is immers in laajste instantie de meest innerlijke beteekenis van dezen strijd. De meest beslissende aller oorlogen. Toen onze tegenstanders ge loofden zelf sterk genoeg te zijn en fantastische verwachtingen voedden ten aanzien van nieuwe revoluties in Duitschland, be gon deze meest beslissende aller oorlogen. Ik behoef niet te her inneren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinningen in Polen, Noorwegen, België, Frank rijk, op den Balkan, op zee en onder zee. Het Duitsche volk be gon te gelooven, dat de overwin ningen vanzelf spraken. Het lot echter schenkt zoo gemakkelijk niets en vooral niet het groote. Toen geloofden wij, dat de oor log spoedig ten einde kon zijn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de hardheid van den vo- rigen winter noodig om in te zien, dat de eerste oorlog der Sovjets tegen Finland wellicht de handigste en grootste camouflage in de wereldgeschiedenis is ge weest. Terwijl de Rus eenige le gers in Finland liet strijden, had hij allang gedurende vijftien j#- ren de meest geweldige bewape ning opgebouwd, die ooit een volk te voorschijn heeft gebracht. Het volk werd geknecht en in ellende gestort, de algeheele in dustrie van dit reuzenrijk arbeid de slechts voor één enkel doel. En ook hier had men uit onze gevechten de consequentie ge trokken, dat het zwaartepunt vooral gelegd moest worden op vier wapens: tanks en tankka nonnen, vliegtuigen en luchtaf weer. Alleen in de nieuwe gebie den van Polen, die wij hem moes ten overlaten, is hij bijna dui zend vliegvelden begonnen aan te leggen. Dat alles vernamen wij en dat alles gaf te denken. Wat is voor Rusland Euiopa eigenlijk? Wanneer men het ge weldige rijk op den aardbol ziet en Europa daarmede vergelijkt, moet men de vraag stellen of wij ons terecht een werelddeel noe men. Deze vraag heeft een Rus sisch officier, die in zeer nauw contact stond met Stalin, duide lijk beantwoord: „Europa is op zijn best een groote Russische provincie, een conglomeraat van tallooze staten, die elkander on derling beoorlogen. Het waren de Duitschers, die ons tot dusverre den toegang naar Europa ont zegd hebben. Al het andere be- teekent voor ons niets. Wanneer wij Duitschland overwinnen, be zitten wij Europa." Of nu, zoo ging de Rijksmaar schalk verder, in dit Europa bondgenooten en vrienden of neutrale of ons vijandig gezin de staten zijn, steeds meer moe ten zij inzien en zij weten het ook, dat, wanneer dit Duitsch land ineen zou storten, de Rus sen niet in innerlijke hoogachting voor de Zveedsche of Zwitser- sche of welke andere neutrali teit ook, zouden blijven staan. Het bolsjewisme zou op hetzelf de oogenblik tot den laatsten spit door geheel Europa gereesd zijn. Later zullen zij eens uitspreken, wat zij thans inwendig weten: Europa is voor het bolsjewisme een springplank en voor Rus land een aanhangsel. Maar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen Duitsch volk en geen Duitsche weermacht meer is. Zoolang die bestaan, is Europa voor het bolsjewisme het groot ste gevaar, de rots waarop de bloedgolf zal breken. Plannen van Molotow. De heer Molotow heeft eens bij ons laten doorschemeren, dat toch met Duitschland verder een zeer goede overeenstemming mo gelijk is, wanneer wij de oogen zouden sluiten bij een tweeden aanval op Finland. Dat zou de de finitieve vernietiging van Fin land hebben beteekend. Boven dien zou de Rus uiteraard ter stond doorgetrokken zijn naar de Zweedsche ertsgebieden en zich hebben meester gemaakt van de ijsvrije havens, die hij van ouds her heeft gezocht. Aan den an deren kant wilde hij Roemenië tot zijn invloedssfeer verklaren. Hij wilde de Roemeensche olie velden in zijn zak steken en van Roemenië via Bulgarije den Bal kan doordringen, als bevrijder van alle Slaven. Hij verschijnt onder het masker, dat hij voor de gelegenheid noodig acht. Nu eens als Panslavist, dan weer als bolsjewiek. Zoo moet geleidelijk aan den rechter en aan de lin kervleugel het opdringen begin nen. Wanneer hij eenmaal op de flanken en in de rug van Duitsch land stond, stond hij ook in den rug van Europa. Het besluit van Hitier. En thans, kameraden, veld maarschalk of recruut, verzoek ik u te overleggen, in welke si tuatie onze Fuehrer was, toen hij in zijn politiek genie volkomen duidelijk het doodelijke gevaar moest inzien. Onze Fuehrer stond voor het zwaarste besluit van zijn leven, maar ook voor het historische meest beteekenisvolle besluit. Het is hem niet gemak kelijk gevallen het Duitsche volk dezen strijd in te leiden. Hij met zijn vèrzienden blik, zijn politiek en strategisch genie, wist, dat dit de zwaarste van alle gevech ten zou zijn. Er werd door hem een besluit genomen, omtrent be staan of ondergang van het Avondland. Men heeft in de ge schiedenis menigen slag en vele gevechten beschouwd als beslis send voor het Avondland. Men zal eenmaal m de geschiedenis moeten constateeren, dat er slechts één besluit is geweest dat werkelijk beslissend was voor het Avondland. Dat was het be sluit om zich in den weg te stel len aan de bolsjewistische bloed golf, en ten slotte datgene te vernietigen, wat zelfs vroeger of later bij ons tot vernietiging moest v/orden. Op 22 Juni 1941 werd het geweldigste historisch meest beteekenisvolle maar ook stoutmoedigste en bewonderens- daardigste besluit door een ster ken man. genomen. Nadat de Rijksmaarschalk op indringende wijze de geweldige moeilijkheden had aangetoond, waarmede de Duitsche weer macht bij haar zegevierende op- marsch te kampen had, ging hij in op de reacties van den vorigen winter in den Oostelijken veld tocht. Niet de vijand, de elemen ten verhieven zich. Maar boven al was het weer de Fuehrer, die ondanks alle zwakel'.ngen met zijn kracht het Oostelijk front in stand gehouden 'ïeeft en uit deze kracht en zijn genie trad met de opstijgende zonnedagen de Duitsche weermacht aan voor nieuwe geweldige stormloopen en wierp opnieuw den tegenstan der in veldslag na veldslag on derstboven. Geen mensch had het mogelijk geacht, dat na de zen winter zoo'n offensief zou volgen. Het is diep, diep door- gestooten in de ruimte en heeft den tegenstander onvervang bare hulpbronnen zijner bewa pening definitief ontnomen. Toen kwam de dag, waarop voor de eerste maal Duitsche tarikgrenadiers en pioniers door stieten in de burcht van Stalin grad en zich aan de Wolga, den noodlotsstroom van Rusland, vastklampten. De tweede Russische winter. En toen begon de tweede Rus sische winter. De elementen maakten hem weliswaar niet hard als de eerste, maar daar voor kwam in de plaats dat een ontzaggelijke bocht overspan nen moest worden en dat daar mede de laatste man noodig was om te behouden. Al was deze winter ook niet zoo streng als verleden jaar, hij was toch nog ijzig genoeg, om alles, wat vroe ger, in het voorjaar, in den zo mer en in den herfst een hinder paal voor den tegenstander be- teekende, de rivieren, meren en moerassen, in zijn ijzigen ban te slaan. Nu stonden de compag nieën niet meer achter een ge weldige natuurhindernis, maar thans konden nog slechts hun moed en hun wapen de hinder paal voor den tegenstander zijn En deze tegenstander is hard. Hij is in zijn leiding barbaars hard. De uitvoering zijner bevelen wordt aldus geëischt, dat niet uitvoering gelijkgesteld kan wor den met den dood. Voor het Russische volk, dat sedert 20 ja ren aan slaag gewend is, dat kreunt order den zwaren vuist van zijn tyran, was dat niets nieuws. Maar, zoo ging de Rijksmaar schalk voort, ook de Duitsche soldaten zijn hard geworden. Zij zagen in, dat in het Oosten al leen de wet der hardheid geldig heid heeft. De Rus wist duidelijk, dat hij, wat er ook mocht komen, zijn bewapening niet meer in stand kon houden. Want in den grootsten omvang waren hem daarvoor fundamenteele voor waarden, steenkool en ijzer, ont nomen. Hij moest dus, wanneer hij den strijd wilde vortzetten, een poging doen om zijn steen kool- en ijzergebied terug te halen. De laatste reusachtige inspanning Thans zien wij hoe hij laatste, zij het reusachtige inspanningen in het werk stelt, nieuwe divisks worden opgesteld of aangevuld. Maar het zijn geen nieuwe lich tingen, die juichend naar de va nen snellen, neen, moede grijs aards, 16-jarige jongens worden geschaard in de voorste gevechts- bataihons en achter hen worden de machinegeweren der commis sarissen verdrie- en verviervou digd. Zoo wordt de Russische sol daat den dood ingedreven. Wat kan het Stalin schelen, wanneer hij hecatomben dooden heeft ge- eischt. R.K. Ver. v. Kraamverz. v. alle gezindten te Leiden en Oegstg. Plaatsing-Bur.le BINN-NVESTGR, 30 voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gedipl. krachten, GEOPtND eiken DINSDAG- en VRIJ DAGMIDDAG van 24 uur tot hel verstrekken van de gewensclu e in! Tel. 23420, b g.g. inlicht. K 08 Aanvragen (schrift.) adres lp "«nnonvpefffr. 30 Wij hebben thans een waar beeld der Russische verliezen, dat tezijnertijd bekend gemaakt zullen worden. Maar het was ook een geweldig mensehejjmateriaal, dat hij ter beschikking had. Hij heeft het uiterste eruit gehaald. Zijn tanks zijn slechter gewor den, maar zij waren er. Hij laat zijn volk geen rust. En met deze geweldige massa's maakte hij hier en daar bressen. Maar de Duitsche strijder ban stand hou den en houdt stand. De Rus heeft, zoo herhaalde de maarschalk, het laatste bijeen gegaard om ons aan te vallen. Ik ben er echter van overtuigd, dat dit ook de laatste inspanning is, die hier slechts er uit geperst kon worden. Het komt er op aan hun plan, zich in het bezit te stel len van de grondstoffengebieden te verijdelen en hen terug te slaan. En dat geschiedt" over de geheele linie. Wel is thans de hardheid van den strijd tot het reusachtige toegenomen. Aan de Wolga strijdt en bloedt, maar ze geviert Duitschland. Boven heel dezen reusachtisen strijd steekt Stalingrad uit. Het zal eenmaal de grootste heroische strijd zijn, die zich ooit heeft afgespeeld in onze geschiedenis. Wat daar thans door onze grenadiers, pio niers, artilleristen en wie er ver der in de stad is, van den gene raal tot den laatsten man ge presteerd wordt, is uniek. Voortgaande wees de Rijks maarschalk er op, dat Engeland thans het geweldigste verraad pleegt jegens het geheele lot var het Avondland. Het voorbeeld van Stalingrad, Vervolgens keerde de Rijks maarschalk zich met een beroep tot de jonge soldaten van de Duitsche weermacht om des te trotscher en vreugdevoller ver vuld te zijn van het bewustzijn te behooren tot een volk en een weermacht, die thans de groote, geweldige garant vormen, dat Duitschland en Europa kunnen bestaan. Zoo riep hij uit, is hij de waarborger van hetEuropeesche lot geworden, van zijn vrijheid, zijn cultuur, en zijn leven. De zin van deze offervaardigheid moet ieder duidelijk worden door het voorbeeld'van de strijders in Sta lingrad. Wanneer zij zich niet op geofferd hadden, zouden de Rus sen waarschijnlijk hun doel heb ben bereikt. Thans echter komt de vijand te laat. De Duitsche weerstand is georganiseerd. De Rijksmaarschalk vergeleek vervolgens de worsteling bii Sta lingrad met den slag in de Ther mopylae. Ook toen was een be storming uit het Aziatische Oos ten gestrand 00 heldhaftigen te genstand en plichtbewuste offer vaardigheid. Deze strijd neeft thans na duizenden jaren nog gel digheid als voorbeeld van hoog ste soldatendom in den zin van de inscriptie: „Wandelaar, komt gij naar Sparta, meldt dan, dat gij ons hier hebt zien liggen, zoo als de wet het beval". Zoo zal ook eenmaal gezegd worden: „Komt gij naar Duitschland, meldt dan dat gij ons in Stalin grad hebt zien liggen, zooals de wet beval", d.w.z.: de wet der veiligheid van ons volk. Deze wet drage ieder in zijn hart, n.l. de wet voor Duitschland te sterven, wanneer het leven van Duitsch land dezen eisch stelt. ZrE VERVOLG TWEEDE BLAD

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 3