S)e C^icbclveScmAwi/nt PROCLAMATIE VAN DEN FÜHRER OP 30 JANUARI Wat in tien jaren is volbracht - MAANDAG 1 FEBRUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10469 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 nAfZttl All VnOD I LilH M I. ivj oilA<iT Oir taCru C. M. van Hamersveld, Directeur. Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 UAuitLAU VOUK LtlUtN tIM ÜMSlKthtRI Th wilmer Hoofdredacteur. .UIT DE OFFERS DER DCODEN EN DE RUïN^S ONZER STEDEN ZAL EEN NIEUW LEVEN OPBLOEIEN" De Führer tijdens zijn rede gedurende de historische Rijksdag zitting van 1 September 1939 in ajAiii taire daden van unieke b y grootheid e i« De Fuehrer heeft de volgende si roclamatie uitgevaardigd: „Voor de tiende maai verjaart iden de dag, waarop mij de 0 ijkspresident, generaal-veld- laaarschaik von Hindenburg, de 1 irantwoordelijkheid overdroeg 5!>or de leiding van het Rijk. De 0 lertienjarige worsteling van unationaal-socialistische bewe- kng om de macht, die, zelf uit a zeer klein begin ontstaande, en als verreweg de sterkste irtij van het Rijk het legale cht tot vorming der regeering izat, kreeg daarmede zijn suc- svolle afsluiting. Dit overne- ,.en van de verantwoordelijk- id geschiedde echter eerst, na- it alle partijen in min of meer t'ngeft tijdsduur haar onbe- vaamheid om Duitschland weer e nhoog te leiden, hadden bewe- i! n. Duitschland leed steeds meer ider de gevolgen van de neder- ag na een oorlog, die het niet t, ïwild heeft en waarvoor het srhalve ook op gecnerlei wijze as voorbereid. Na een heldhaf- ?en tegenstand, die ruim vier 1 ren door geen vijandelijke 1 acht gebroken kon worden, as het den van binnen en van riten bevorderden defaitLsti- hen elementen gelukt, eindelijk 'fer te gaan tot de openlijke re- riutie. De Amerikaansche pre- Hoffmann-Stapf-Pax m sident, Wüsoa, had met de op stelling van 14 punten de wereld het visioen van een toekomsti- gen vrede voor oogen getooverd, die des te begeeriger door het Duitsche volk voor waar werd gehouden, daar het zoowel in zijn breeüe massa alsook in den ge- dachtengang van zijn leidende mannen gecnerlei positieve oor logsdoelen bezat. De natie voer de den strijd voor haar zelfbe houd en was derhalve in vele la gen bijna dankbaar een vrede van verzoening en overeenstem ming aangeboden te krijgen. HISTORISCH BEDROG. Terstond na de daardoor van het Duitsche volk uitgelokte overgave zijner gapens volgde het historische bedrog. Een woordbreuk, zooals de wereld geschiedenis dien tot dusverre nog niet had beleefd. In plaats van den vrede der verzoening en overeenstemming kwam dat dic taat van Versailles, dat de Duit sche natie en de met haar ver bonden volken tot slaven verne derde, militair weerloos maakte, politiek ontrechtte en econo misch voor onafzienbare tijden vernietigde. Dit alles echter wat sedert 1919 tot 1933 het Duitsche volk aan onrecht, onderdrukkingen, economische plundering en poli tieke discriminatie werd toege bracht, ontmoette geen nationaal- socialistisch, maar het door en door democratisch-Marxistische Duitschland. Iedere poging van de democratische, afbrekerige en Marxistische machthebbers om de overige wereld door een be roep op de daar naar het schijnt vermoede gelijke geestelijke rich ting te kalmeeren, of zelfs te brengen tot inzicht in het on verstand dezer dictatuur van het zinr.elooze geweld, mislukte. Met taaie volharding trachtte het in ternationale Jodendom de natie eerst kapitalistisch leeg te plun deren, ten einde haar aldus eco nomisch en daarmede door de stemming voor het Joodsche bolsjewisme rijp te maken. De dwaasheid van het z.g. Vredes verdrag van Versailles leidde echter niet slechts tot de vernie ling van de Duitsche economie, maar in haar gevolgen tot een niet minder groote verwoesting van het economische leven ook in andere landen met inbegrip van dat in de z.g. overwinnaars- staten. Toen 1932 ten einde liep, be vond de wereld zich in een toe stand van voortdurende onafge broken scherper wordende eco nomische crisis, de werkloosheid drukte niet alleen op het Duit sche volk, maar ook op de rijke landen van het Westen en in Amerika in het bijzonder op de Vereenigde Staten. In den win ter van 1932 op 1933 was in Duitschland het aantal werkloo- zen gestegen tot zeven millioen en dat der arbeiders, die slechts korten tijd werkten, tot ongeveer hetzelfde aantal. Het Engelsche moederland, dat ruim een kwart van de oppervlakte der aarde be- heerschte, had 2*4 millioen werk- loozen. De Ver. Staten met haar reusachtige rijkdommen in den grond en een onbegrensde vruchtbaarheid hadden rond 13 millioen werkloozen. In Duitschland zelf waren de economische omstandigheden in overeenstemming met den toe stand van het algemeen leven. In tallooze partijen verscheurd, ge remd door de egoïstische vastge- roestheid der vertegenwoordigers der landen en van de belangheb- bers der verschillende beroeps standen en partijen, leek het voor iedere regeering van den aan vang af kansloos om ook slechts aan de meest dringende taken tot behoud van het leven van ons volk met de tot dusverre gebrui kelijke methodes en de aanwezi ge krachten recht te doen weder varen. De innerlijke ontbinding van het volkslichaam had zulke vorderingen gemaakt, dat nog slechts de overgang naar den chaos als eenige uitweg voor een mogelijke oplossing scheen over te blijven. Terwijl de Joodsche partijleiders en economische hye na's aan den eenen kant de grondslagen van het politieke en economische leven steeds meer vernietigden, predikten dezelfde Joodsche agitatoren de noodzake lijkheid der bolsjewistische revo lutie. Het was daarbij duidelijk, dat, wanneer veertien jaar Marxisme, democatie en parlementarisme er in geslaagd waren Duitschland te ruïneeren, een jaar bolsjewis me voldoende zou zijn, om het Duitsche Rijk volledig te vernie tigen. Zoo stond het Duitsche volk, innerlijk in tweedracht en uiteengevallen, in zijn staats- en landsfinanciën onder schulden gebukt en doorschokt voor het volslagen bankroet. Veertien millioen arbeidende menschen hadden voor de eene helft onvol doende, voor de andere helft in het geheel geen werk, het be drijfsleven dolf steeds meer het onderspit, de handel doofde uit, scheepvaart en verkeer schrom pelden steeds meer ineen, de boer verloor huis en hof, de levens vreugde begon te verdwijnen en het dalende aantal geboorten deed het einde van ons volk bijna systematisch voorzien en bere kenen. DE ERFENIS VAN 1933 Dit was dus de erfenis, die mij op 30 Januari 1933 verantwoor delijk overhandigd werd. In de eerste proclamatie aan het Duit sche volk verkondigde ik als kanselier van de toenmalige Rijksregeering het besluit, de na tie als voorwaarde voor iedere opkomst tot eenheid te brengen, haar rechten naar beste weten en geweten van nu af weer te be hartigen, zoowel tegen de waan zinnige hartstochten in het bin nenland alsook tegenover de af persingen van de omringende wereld. Vooral echter beloofde ik de werkloosheid op te heffen en den Duitschen boer in de toe komst te behoeden voor het ver drijven van huis en hof. Ik ver zocht toen het Duitsche volk mij vier jaren tijd te geven om dat gene weer goed te maken, wat in een verval van veertien jaar vernietigd of verwoest was. WAT IN HET BINNENLAND BEREIKT IS. Ik heb nu, gesteund door mijn mede strijders, in rustelooze, on afgebroken activiteit, jaar na jaar „GAAT HET GOED?" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I, zijn politiek weekpraatje uit, dat ditmaal tot titel draagt: „Gaat het goed?" Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. gewerkt aan de wederoprichting van het Duitsche Rijk in het bin nenland en naar buiten. Nog vóór de door mij verzochte ter mijn verstreken was, was reeds de laatste werklooze weer aan het werk. De Joodsche aanval op den grond en bodem van het Duitsche hoerendom was afge slagen, het behoud der hofsteden verzekerd, het handwerk en het overige bedrijfsleven begonnen weer op te bloeien, de financiën van Rijk, landen en gemeenten werden in orde gebracht, het ge lukte het verkeerswezen tot nieuw leven te brengen, wegen en spoorwegen werden verbe terd, nieuwe kanalen aangelegd, begonnen met den aanleg van de rijksautobaan. Met de saneering van het eco nomische leven ging de ontwik keling van het cultureele hand in hand. Bouwkunst, theater, mu ziek, film, radio, zij beleefden een opbloei als nooit tevoren. Daarbij stond bovenal één gebod: steeds meer fret breede volk te doen deelnemen, niet alleen aan de materieele, maar ook aan de cultureele goederen en scheppin gen der natie. Daarmede waren in overeenstemming de beginse len der nieuwe opvoeding. Zon der rekening te houden met af komst, stand of beroep der ouders, moest ieder bekwaam kind van ons volk op kosten van de volksgemeenschap de studie en daarmede de sociale opkomst mogelijk worden gemaakt. Wat op de gebieden van de economische cultureele en sociale ontwikkeling sedert 1933 in het Duitsche Rijk onder de nieuwe leiding gepresteerd werd, is uniek, het is zoo uniek, dat voor- KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben, hun dienst buiten Nederland te ver vullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens deze keuringen Kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Ne derland willen toetreden. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schijstraat 66. 2.2.'43 Den Bosch, 15 uur, Ho tel Noord Brabant, Markt 45. 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NSD AP, Swalmersiraat 61. 3.2.'43 Venlo, 15 uur Deutsches Haus, hoek Wiilemstraat. 4.2.'43 Arnhem, 9 uur, Wever straat 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 uur. Deut sches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, Hotel Pe ters, Markt. 5.2.43 Assen, 15 uur, Dienstge bouw, Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Croningen, 9 uur, Con certhuis, Poelestraat. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat. 7.2.'43 Amsterdam, 0 uur, School Iepenweg 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl. Wehrmachtsheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 uur, Dienstgebouw, Leusderweg. 10.2.'43 Den Haag, 9 uur, Café Den Hout. Bezuidennoutscheweg. onze vrijwilligers. beo on zet mannen aan het front SS PK Kcmps-O H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1