DINSDAG 26 JANUARI 1943 34*'ra JAARGANG N°> 10464 S)e Ccid&^Soii/tKwt' Bureaus; Papengracht 32 - Giro 103803 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN M. van HamersveM» Directeur, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. STRIJD AAN OOSTELIJK FRONT OP Z'N HOOGTE PUNT Frontverkortimg bij Woroncsj DUITSCH WEERJV1ACHTS. BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gistemamiddag luidt: „De afweerslag in het Oosten gaat voort. Slechts in deelen van den Zuidelijken sector verzwakte de vijandelijke druk tijdelijk. In het Westen van den Kauka- sus en in het Koebangebied heeft stroomende regen de gevechtsac tiviteit benadeeld. Vrij zwakke aanvallen van de bolsjewieken stortten voor de linies der Duit sche en Slowaaksche troepen in een. Tusschen Manytsj én Don be reikte de eigen tegenaanval te gen een taai strijdenden vijand de gestelde doelen, In het Donetzgehied vielen de Sovjets op den Zuidelijken vleu gel slechts met vrij zwakke strijd krachten aan. De aanvallen wer den afgeslagen, de eigen stellin gen verbeterd. Ter verkorting van het front werd het bruggehoofd Woronesj systematisch en zonder vijande- Iijken druk ontruimd, In den sector ten Zuiden van de stad viel de vijand op een breed front aan, werd echter bloedig afgeslagen. Ten zuiden van het Ladoga- meer mislukten overdag en des nachts, sterke, door tanks ge steunde aanvallen van den vijand, deels in harde gevechten op korten afstand. In Stalingrad hecht het zesde leger in heldhaftiger en opoffe- renden strijd tegen een verplette rende overmacht onsterfelijken roem aan zijn vaandels. Forma ties van de Roemeensche twintig ste divisie infanterie en eerste divisie cavalerie strijden niet haar Duitsche kameraden tot het laatste en hebben in vollen om vang deel aan dezen roem. Uit het Noord-Afrikaansche ge bied wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit gemeld. Eigen aehterhoedetroepen hebben vij andelijke verkenningsaanval- len afgeslagen. Gevechtsvliegers hebben haven en vliegveld van Tobroek gebombardeerd''. Het „fanaal van Stalingrad". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu de oorlog in het Oosten op een nog niet bereikt hoogtepunt is gekomen, zoodat met recht van de grootste krachtproef aller tij den kaft worden gesproken, spreekt uit de bladen het bewust zijn dat de gevechten, die thans aan de gang zijn, meer dan ooit beslissend kunnen zijn voor den afloop van den oorlog. De Duit sche pers is vol vertrouwen in den afloop van den strijd, doch wijst op het totale karakter er van, die dat van ieder, niet in het minst van degenen aan het „thuisfront'' algeheelerï inzet der krachten vereischt, zooals de „Voelkischer Beobachter" het uitdrukt: „Totale oorlog betee- kent: niemand mag ontbreken". Het nationaal-socialistische par tijblad .vergelijkt den strijd in het Oosten met dien, welke aan de machtsaanvaarding vooraf is gegaan en schrijft: „Ook toen scheen de overwinning juist in het eindstadium van den strijd vaak zeer ver af, zoodat menig een aan den gelukkigen afloop begon te twijfelen. Wij zijn des ondanks aan de macht gekomen, daar de wilskracht van den Fueh rer de vastbeslotenheid, den strijd te winnen, geen oogenblik schokte". In haar commentaren op den toestand bij Stalingrad legt de Duitsche pers er den nadruk op. dat het „fsmaal van Stalingrad'' voor het geheele Duitsche volk een vermaning zal zijn, nog on buigzamer en eendrachtiger zich te geven. Ie,ts van den geest, den wil, de tucht, de offervaardig heid van de bij Stalingrad vech tende soldaten en officieren meet, aldus de „Deutsche Allge- meine Zeitung", het geheele volk vervullen De weerklank van bepaalde bladen uit het neutrale Europee- sche buitenland op de berichten van het Oostelijke front over den massalen aanval der bolsjewis ten wordt te Berlijn met belang stelling waargenomen. Men con stateert daar, dat eerst deze de monstratie der volledige grootte van het bolsjewistische gevaar is noodig geweest om in vele cou ranten van Europa een begin nend inzicht te doen verwekken van datgene waarvoor het na- tionaal-socialisme al jaren lang waarschuwt. In de Wilhelmstras- se verklaart men, dat het goed is, wanneer vele kringen van het neutrale Europa eindelijk de grootte van het bolsjewistische gevaar in zijn juiste afmeting beginnen in lie zien. Wat thans te Stalingrad gebeurt, is niet al leen een ongekend heldendom, doch ook een heldhaftige strijd voor Europa. Want iedere man, die daar tot het laatste toe vol houdt, sterft niet alleen voor Duitschland, doch voor de red ding van heel Europa. ÏTALIAANSCH WEER. MACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren meldt: „In het Westen van Tripoli- tanië beperkte bedrijvigheid tusschen vooruitgeschoven af- deelingen van den vijand en on ze achterhoede. Onze bewegin gen blijven zich op regelmatige wijze ontwikkelen in de richting van een nieuw front. Formaties bommenwerpers hebben de ha ven en het vliegveld van To broek krachtig bestookt en groote branden veroorzaakt. Plaatselijke gevechten in ver scheidene streken van Tunesië eindigden in het voordeel der Spiltroepen. Een Spitfire werd door Duitsche jagers neergescho ten, Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen aan den buitenrand van Palermo en op Porto Empedocle. Uit Palermo wordt geen schade gemeld, ter wijl te Porto Empedocle eenige civiele gebouwen werden getrof fen, hier werden drie der aan vallende vliegtuigen neerge schoten. Twee onzer vliegtuigen zijn van hun operaties niet te ruggekeerd. In de Algerijnsche wateren heeft een duikboot onder bevel van luitenant Giacomo Scano een groot vijandelijk koopvaar dijschip, dat in konvooi voer, met twee torpedo's getroffen en in den grond geboord." ACTIE VAN BRITSCHE MOTORTORPEDOBOOTEN, Zeven Britsehe motortorpedo- booten hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag getracht bij Laervik aan de Noorsche kust sabotagetroepen aan land te zet ten, De Duitsche kustverdedi Beperk het gas- en eiectiriciteilsverbruik, Het is Uw eigen beiang. ging dwong m samenwerking met Duitsche patrouillevaartui gen de motortorpedobooten den steven te wenden. Als gevolg van het slechte zicht kon de Duitsche afweer eerst zijn suc cessen niet waarnemen. Later bracht de verkenning uit de lucht aan het licht, dat slechts vijf Britsehe motortorpedoboo- ten terugvoeren. Aangenomen kan dus worden, dat twee motor, torpedobooten verloren zijn ge gaan. CHURCHILL WAARSCHIJN LIJK WEER IN WASHINGTON Volgens, de in de Wilhelm - strasse ontvangen inlichtingen duiden de teekenen er steeds meer op, dat de Britsehe pre mier, Winston Churchill, weer hulpbehoevend naar Washington gereisd is om een bezoek te brengen aan het Witte Huis. Uit het feit, dat Churchill waarschijnlijk opnieuw de moeite van een groote reis over den Atalantischen Oceaan geno men heeft, concludeert men te Berlijn den dringenden aard van de vraagstukken, die tusschen de geallieerden besproken moe ten worden, vooral echter, hoe brandend de Engelsen-Ameri- kaansche tegenstelling gewor den is. In Berlijnsche «politieke krin gen en in de Wilhelmstrasse heeft men den indruk, dat aan de nieuwe reis van den Brit- schen premier geen g'roote suc cessen beschoren zullen zijn, om. dat de tegenstellingen te scherp zijn. Dat Churchill in deze om standigheden, zonder dat Roo sevelt tot dusver zijn Britschen bondgenoot een tegenbezoek ge bracht heeft, weer naar het Witte Huis gesneld is, acht men te Berlijn een uiting van de wanhopige Engelsche situatie, die in een gevaarlijke verlegen heid is gedrongen. De Engelsche minister van voedselvoorziening, lord Wool- ton, heeft gisteren een toespraak gehouden, waarin hij opnieuw een beroep op de bevolking deed het broodverbruik te beperken ten gunste van een grooter ge bruik van aardappelen. Hij zei- de dezen oproep tot het volk te richten met het oog op de eischen, die aan de scheepvaart gesteld worden. De aanhoudende hittegolf in Argentinië neemt volgens een bericht van het persbureau Efe uit Buenos Aires thans ernstige vormen aan. Behalve dat tal i van menschen door een zonne- steek omkomen, bevinden zich j landbouw en veeteelt in. groot i gevaar. Zoowel in Argentinië als in Uruguay vreest men een catastrophe voor den veeteelt. Mecledeeliing aan de vrij willigers van het legioen Nederland Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op 22 Januari 1943, om 13 uur, zal in Den Haag, Wehr- machtheim, Kazernestraat ,een bijeenkomst worden gehouden, van alle vrijwilligers, die met eere uit het legioen Nederland ontslagen zijn. Iedere vrijwilli ger, die daarvoor in aanmerking komt, as verplicht aanwezig te zijn. De reiskosten worden ver goed, terwijl er voor gezorgd zal worden, dat een ieder nog op denzelfden dag huiswaarts kee- ren kan. „Tag der Briefmarke". De „Tag der Briefmarke" van 10 de zer is voor de verzamelaarsorga nisatie van „Kraft durch Freu- de" in het Arbeidsbereich der N SDAP in den Niederlanden een ontzaglijk succes geworden, zoo dat er een herhaling in Den Haag moest komen. Behalve de postzegeldagen voor de weermacht is „Kraft durch Freude" ook voornemens voor de Duitschers in alle an dere steden in Nederland, voor zoover daaraan behoefte bestaat, verzamelaarsafdeelingen op touw te zetten. Aanvragen Lange Voorhout 62, Den Haag. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Legt reeds NU uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp! 'MOMENTJE ANONYME BRIEF. De post bracht mij dezer dagen een langen brief van een allertrouwsten lezer, die mij daarin wijdloopig en om standig uiteenzette.... ja wat eigenlijk'? Feitelijk kwam het hierop neer, dat hij ruzie zocht met zijn, Iaat ons aan nemen, teerbeminde gade. Maar daar kom ik later op terug. Deze dierbare vriend onderteekende zijn vriende lijken brief in navolging va. onzen koekoloog met „Melke rioloog." Duid het mij nie euvel, beste vriend, maar dat deugt niet. Vooreerst weet ik altijd graag, wie het zijn, die mij vriendelijke woordei zenden naar aanleiding vai deze Momentjes. Mag ik he': oprecht zeggen? Ik houd ni« van anonyme brieven, hc vriendelijk zij ook zijn. Maa vervolgens, beste vriend, da Melkerioloog, daar deug! niets van. Wat is u nu: melker melkventer of directeur var een melkfabriek? En dan, U dringt mij een vergelijkin op met mijn koekoloog, maa- deze vergelijking gaat hope loos mank. Een koekoloog is een kunstenaar, die uit en kele simpele ingrediënten df schoonste kunstwerken be reidt. Wat doet een man var. de melk? Die haalt het vet eruit en doet er water bij. Daar zullen wij het morgei, nog eens over hebben. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaande dat i bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben, hun dienst buiten Nederland t<e vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te ne men in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melder, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 1.2.43 Rotterdam, 9 uur, Deutsches Haus, Westzeedijk. 2.2.'43 Tilburg, 9 uur. Lange Schijstraat 36. 2.2.'43 Den Bosch 15, uur, Hotel Noord-Brabant, Markt Af 3-2.'43 Roermond, 9 uur, NSDAP, Swalmerstraat 61, 3.2.'43 Venlo, Deutsches Haus,hoek Willemstraat, 4.2/43 Arnhem, 9 uur, Weverstraat 16b. 4.2/43 Hengelo,. 15 uur, Deutsches Haus. 5.2/43 Zwolle, 9 uur, Hotel Peters, Markt. ^.2/43 Assen, 15 uur, Dienstgebouw, Vaart Zuidzijde 8.2/43 Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poelestraat. 6.2/43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat 7.2.43 Amsterdam, 9 u., School Iepenweg 13. 8.2/43 Utrecht, 10 uur, Mariapl, Wehrmachtsheim. 9.2/43 Amersfoort, 10 uur, Dienstgebouw Leusderweg, 10.2/43 Den Haag, 9 uur, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. BINNENLAND Benoemingen- Bij beschik king van den Secretaris-Gene raal van het departement van Waterstaat is de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat ir. G. B, R. de Graaff te 's-Gravenhage benoemd tot hoofingenieur-di- recteur van den Rijkswater staat. Bij besluit van den Secre taris-Generaal van het departe ment van Binnenlandche Za ken is G. C. van Mourik tot bur gemeester van de gemeente Beu- sichem benoemd, Sil onze vrijwilligers, Tijdens een martchoeiening SS PK Wigctc-Aei-H-P i

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1