R«L Buitenlied: Mr. H. Ge is*. Leiden; Red. Stad en Sportt M. Zoaderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Rooien. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. Schneider*. Leiden; verantwoordelijk voor de advertentiénC. de Heiden. Leiden. Zon onder 5.05 Dond.av. Zon op 8.36 Vrijd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Dond.d. 21.1: 8.23 onder, 17.23 op (V. M.). Vrijd. 22.1: 8.59 onder, 1824 op. Zat.d. 23.1: 9.29 onder, 19.27 op. Zond. 24.1: 9.55 onder, 2C.33 op. Maand. 25.1: 10.18 onder, 21.39 op Dinsd. 26.1: 10.41 onder. 22.47 op Woensd. 27.1: 11.03 onder, 23.57 op Economisch bondge nootschap van groote beteekenis ECONOMISCHE SAMENWER KING TUSSCHEN DU1TSCH- LAND, ITALIË EN JAPAN. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Rib- 1 jntrop, en de Japansche am- jassadeur, Hirosje Osjima, heb ben den 20sten Januari -.n het hoofdkwartier van den Fuehrer een „verdrag tusschen Duitsch land en Japan inzake de econo mische samenwerking" onder- .eekend. Dienzelfden dag is te "lome een gelijkluidend ver drag tusschen Italië en Japan onderteekend door den Italiaan- schen minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen zaakgelastigde. Deze verdragen, die denzelfden gel digheidsduur hebben als het Driemogendhedenpact en dit in economisch opzicht aanvullen, vormen een krachtige verdere uitbreiding van het pact der drie verbonden volken, In conse quente voortzetting van de po litieke fundamenteele gedachte van dit verbond der drie groote mogendheden op zeer langen termijn, worden thans in om- ramende verdragen grootscheep- sche economische plannen ge maakt. De indruk te Berlijn inzake de nieuwe verdragen. De diplomatieke correspon dent van het D. N. B. schrijft: De onderteekening van de verdragen inzake de economi sche samenwerking der mogend heden van het Pact van Drie is te Berlijn met groote voldoening ontvangen. Het Driemogendhe- denverdrag voorzag reeds in een wederzijdschen steun met alle politieke, economische en mili taire middelen van Duitschland, Italië en Japan, terwijl het na de deelneming van Japan aan den oorlog in 1941 gesloten ver drag deze verplichting dusdanig uitbreidde, dat de drie verbon den mogendheden dezen oorlog met alle hun ten dienste staande middelen gemeenschappelijk 'zou den voeren en ook later voor de tot standkoming van een recht vaardige nieuwe orde ten nauw ste zouden samenwerken. Het nieuwe verdrag nu schetst de in het Driemogendhedenver- drag overeengekomen economi sche samenwerking en legt de vaste grondslag voor de tot het ten uitvcer leggen van het ver drag noodzakelijke maatregelen. Het gaat in doel en beteekenPs Eerste Leidsche Beqraf enisowerneminp v. Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEIN HANS P1ETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 210 verre uit boven een gewoon nandelsverdrag, daar het de eco nomische samenwerking, die tot op heden plaatst vond, tot een formeel economisch bondgenoot schap maakt, dat ook in vredes tijd za. gelden. De mogelijkheden, die uit dit economisch bondgenootschap der drie landen en hun economische ruimten voortvloeien, zijn zóó gvroot, dat men dien omvang daarvan nog niet te volle kan overzien. De economische gebie den vullen elkander op de ge lukkigst denkbare wijze aan: Europa onder Duitsch-Italiaan- sche leiding met zijn hoogstaan de technische prestaties, zijn veelzijdige industrieele produc tie en zijn beproefde ervaring eenerzijds en Groot-Oost-Azië met zijn geweldige schatten aan onontbeerlijke belangrijke grond stoffer, anderzijds. De Duitsche pers staat in het teeken van de veelomvattende verdragen der mogendheden van het Pact van Drie tot uitbrei ding van hun economische sa menwerking. Zij ziet in deze verdragen een nieuwe, zekere garantie voor de eindoverwin ning. ONVERWACHTE AANVAL OP LONDEN. Naar van militaire zijde ver nomen wordt is gistermiddag een hevige bliksemaanval onderno men op het centrum van Lon den door snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Precies half één verschenen, begeleid door ongeveer 100 jacht vliegtuigen, verscheidene in dicht op elkaar volgende golven snelle gevechtsvliegtuigen bo ven de groote bocht van de Theems, die zich uit het zuiden naderende, wierpen op de wij ken ten Oosten en Noord-Oosten van het Greenwich Park. Vlie gend op ongeveer 30 tot 50 me ter hoogte boven de huizen ten Zuid-Oosten van de groote bocht van de Theems, wierpen de vlie gers hun bommen op de wijken in de omgeving van Trafalgar Road en op die van de Boven- Theemsbocht in het terrein der docks. De begeleidende Duitsche ja gers wikkelden de talrijke ge alarmeerde Spitfires bij den af tocht der gevechtsvliegtuigen in luchtgevechten, die zich tot een van beide zijden met groote hef tigheid gevoerden luchtslag ten Zuiden van Londen ontwikkel den. Terzelfdertijd bombardeerden andere snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene plaatsen in Zuid-Engeland en op het eiland Wight, waar gebou wencomplexen instortten. Naar het D. N. B. verneemt, hebber in den afgeloopen nacht eenige Duitsche gevechtsvlie gers geopereerd tegen doelen in Zuid-Engeland. Ook op Londen werden brisant- en brandbom men geworpen. BINNENLAND NEDERLANDSCHE KULTUUR KAMER. De Nederlandsche Kultuur kamer deelt mede: Daar de vakgroep kunstdans van het gilde voor theater en dans sedert eenigen tijd is opge heven, wordt den vroeger daar bij aangemelden kuituurwer kers en anderen belangstellenden verzocht zich voor inlichtingen uitsluitend te vervoegen bij den bestuurder van het gilde voor theater en dans, gevestigd Joan van Hoornstraat 1, 's-Graven- hage, tel. 722286. De Nederlandsche Kultuurka mer deelt mede, dat de leider van de vakgroep tooneel zich voorstelt om voor het geven van inlichtingen iederen Maandag van 1112.30 en van 1415 uur zitting te houden ten kantore van het gilde voor theater en dans, Joan van Hoornstraat 1, te 's-Gravenhage. NEDERLANDERS BIJ HET N.S.K.K. Het is reeds twee jaar gele den, dat de eerste Nederlan ders dienst namen in het Natio nal Sozialistisch Kraftfahr, N.S. K.K. Het jaar 1943 zal in het tee ken van de verzorging en van de propaganda staan. Zoo zullen recratie- en herstellingsoorden voor verlofgangers en gewonden worden ingericht en zal het con tact tusschen manschappen en moederland worden bevorderd door het zenden van tijdschrif ten, huisvlijtmateriaal, paketten, enz. Onder den tiltel „Motorgrup- pe Luftwaffe" van het N.S.K.K. kan flinke kerels gebruiken", zendt men ons het hierna vol gend artikel: Over onbegaanbare wegen, in sneeuw, modder en stof trekken dagelijks eindelooze colonnes over het wijde Russische land of door de zandwoestijnen van Afrika. Van wagen en bestuur der wordt het uiterste gevergd. En, wanneer klimaat en bodem zijn overwonnen, wacht dikwijls nog de vijand in een hinder laag. De fronten bestrijken ge weldige uitgestrektheden, troe- upen verplaatsen zich over dui zenden kilometers. Hoe zou de vechtende soldaat zich kunnen handhaven, indien chauffeurs met hun auto's niet zorg droegen voor de „Nachschub", den aan voer van voedsel, materiaal, mu nitie, benzine en verplegingsmid- delen en voor den afvoer van ge wonden. Onder deze bestuurders bevinden zich ook Nederlanders, mannen die dienst namen bij het NSKK, onder wie vele Motor- WA-manen. Al ontbreekt het hun niet aan gezonden Holland- schen humor, vooral paren zij militaire paraatheid aan motor- technische kennis. Zij hebben zich ontwikkeld tot kerels, die voor geen moeilijkheid uit den weg gaan. Voor alles weten zij een oplossing, of ze improvisee- ren haar als de machine het be geeft. Zoo is het geen zeldzaam heid, wanneer men ginds een Franschen wagen aantreft, met een Engelschen carburator daar in en hersteld met Russische „pakkingen". Zelfs een eindje lu cifer is in hun handen een repa ratiemiddel. Daarnaast deden zij groote wegervaring op. Geen weg is zoo slecht, of ze werken er zich overheen. En aan het eind van een langen dag wordt gekam peerd in een noodverblijf, een hut die hersteld werd met plan ken uit een schutting. De lamp wordt gestookt met Dieselolie. Ze stinkt en walmt, maar ze geeft licht. En daar gaat het toch om.... Verscheidenen hunner betoonen zich ook zeer doortas tend. Zoo klom er een achter het stuurrad van een brandende vrachtauto, die in de nabijheid stond van een munitie-opslag plaats- Hij behoedde deze daar door voor explosie, maar werd met brandwonden uit de cabine gedragen. Anderen weer bonden den strijd aan tegen doorgebro ken Sovjet-troepen en partisa- nen. Kortom voor flinke kerels is er plaats in de „Motorgruppe Luftwaffe" van het NSKK. Al len die zich aangetrokken voe len tot den motordienst en hun steentje willen bijdragen, kunnen zich melden. De dienst bij het corps wordt als „Kriegsdienst" beschouwd en derhalve geniet men de bescherming der „Kriegs- versorgegesetze". Aanmelding kan geschieden bij het stafkwartier der Motor-Wa. te Den Haag of hij den NSKK- Verbindingsfuehrer Den Haag, Dienststelle: Jan van Nassau- straat 51.. Arbeidsdienstplicht ook voor theologische studenten. Het blijkt, dat bij verscheidene Ne derlanders ten onrechte de mee ning heeft postgevat, dat de aan staand-geestelijken vrijstelling van den arbeidsdienstplicht kun nen krijgen. In verband met deze onjuiste Belangrijke maatregel voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland Door den leider van het Neder landsche Arbeidsfront, H. J. Woudenberg, is een belangrijke maatregel gepubliceerd, welke hierop neerkomt, dat leden van het Nederlandsche Arbeidsfront, die naar Duitschland gaan en hun lidmaatschapsboekje bij een bureau van het Nederlandsche Arbeidsfront hebben ingeleverd, hun rechten behouden, zoolang zij in Duitschland werken en hun bijdrage aan het Deutsche Arbeitsfront betalen, m. a. w. in Duitschland betaalde contri- butieweken tellen voor de vast stelling van de rechten als lid van het Nederlandsche Arbeids front mede. In Nederland ongeorganiseer de arbeiders, die naar Duitsch land g?an en aldaar hun bij drage aan het Deutsche Arbeits front betalen, kunnen bij terug keer in het vaderland de rech ten verwerven, welke in het be treffende Huishoudelijke Regle ment van het Nederlandsche Arbeidsfront zijn omschreven, mits zij zich hij terugkomst bij één der plaatselijke kantoren van het Nederlandsche Arbeids front melden, onder overlegging van de bijdragekaart van het D. A. F. en 'een geldig ontslagbe- wijs. De rechten, verbonden aan het lidmaatschap van het Neder landsche Arbeidsfront voor uit Duitschland terugkeerende Ne- d«rlandsche arbeiders beginnen bij de eerste contributie-betaling aan het D. A. F. in Duitschland. Dit beteekent derhalve, dat con- tributieweken, oetaald aan het Deutsche Arbeitsfront, medetel len bij de erkenning der rechten in Nederland. Hierdoor zijn vele bezwaren voor de Nederland sche arbeiders, die in Duitsch land v/erken, ten aanzien van het lidmaatschap van het Neder landsche Arbeidsfront, vervallen. meening maakt het commando van den Nederlandschen Arbeids dienst thans bekend, dat vrijstel ling van den arbeidsdienstplicht riet wordt verleend. Wel kunnen de theologische studenten van Roomsch-Katholieke of Pro- tesantsche richting uitstel van den arbeidsdienstplicht aanvra gen. Arbeidsdienst en niet-geslaag- de scholieren. Dezer dagen is gemeld, dat leerlingen van een instelling van voorbereidend hoo- ger en middelbaar onderwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der uni versiteiten te gaan studeeren en zich naar aanleiding daarvan hebben opgegeven voor het ver vullen van hun arbeidsdienst plicht, indien zij niet slagen voer hun e'"d°xamen, dit uiterlijk 10 Juni 1943, moeten opgeven bij het aanmeldin<*sbureau van den N.A S. Zii worden dan weer van de lijst afgevoerd tot het veleend jaar. Dat 10 Juni moet 20 Juni zijn. Batterijen hand- en zaklan taarns. Met ingang van 21 Jan. 1943 is een wijziging aangebracht in het verbod van 4 Dec. 1942 tot net koopen, verkoopen en af- leverer van droge batterijen voor hand- en zaklantarns, waardoor het verkoopen en afle veren, behalve aan fabrikanten, tevens aan handelaren is verbo den. In aansluiting hierop is thans eveneens aan een ieder het koopen van batterijen bij hande laren verboden. Dit verbod geldt niet voor bedrijven, welke in het bezit zijn van een koopver gunning, noch voor personen, die bij een detailhandelaar zijn ingeschreven. Voor nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de betreffende officieele publicatie. tbra v b VERLAGING MELKRA.MS OENEN. Behalve voor de kinderen tot 4-jarigen leeftijd. Z st v De veeziekte mond- en klauw, im zeer heeft den veestapel op veel boerderijen aangetast. Het ver loop van de ziekte heeft ditmaal geen ernstig karakter, doch kwaal komt in een groot aantal gevallen voor en breidt zich nog uit. Het gevolg is, dat de melk productie sterk benadeeld wordt. Ook het feit, dat de meeste drachtige koeien eerst in het voorjaar zullen kalveren om de dieren zoo goed mogelijk den winter door te brengen is de kalvertijd verplaatst veroor zaakt op een groot aantal boerde rijen een geringere melkgift Ten gevolge van deze tijdelijke omstandigheden, moet het komen tot een verla ging van het melk- en taptemelk^ 11 rantsoen. Deze, a.s. Zondag 24 Januari, ingaande beperking zal tijdelijk zijn. Het rantsoen der distribu tieperiode van 4 weken bedraagt na de beperking voor de a) kinderen van 4 tot 14 jaaf in plaats van viermaal 3J4 liter gestandaardiseerde melk: drie maal 3!4 liter. b) jeugdige personen van 14 tot 21 jaar in plaats van vier maal 13 ;4 liter taptemelk drie maal 13 4 liter .c) volwassenen in plaats van viermaal 13/4 liter taptemelk drie 1 3/4 liter taptemelk. VERLAGING VLEESCH- RANTSOEN. Veestapel kan niet verder worden ingekrompen. In normale tijden wordt het vleeschrantsoen voor Nederland voor ongeveer zestig procent ge dekt door varkensvleesch. In de overige veertig procent wordt voor een zeer klein deel dooi schapen- en voor het overgroo-j/U! te deel door rundvleesch voor zien. Daar geïmporteerde gra nen niet meer beschikbaar zijn en de in Nederland verbouwde granen waarvan rogge vroe ger het hoofdvoedsel voor de varkens v/as vrijwel geheel voor de menschelijke voeding moeten worden gereserveerd, moest de varkensstapel op een kleine kern na verdwijnen. Var kensvleesch is dan ook voor den verkoop niet meer beschikbaar. Wij zijn, wat de vleerchvoeding betref-'., aangewezen op rund vleesch. Ook bij rundvee doet zich het gebrek aan geïmporteerd voeder sterk gevoelen, zoodat de die ren, welke voor de slachtbank worden bestemd, veel minder zwaar zijn dan normaal. De mindere vieeschopbrengst ten gevolge van di* geringere slacht- gewicht werd gedeeltelijk goed gemaakt, doordat gedurende de laatste paar jaren de veestapel mo .st worden ingekrompen om dezen bij de beschikbare hoe veelheid voeder aan te passen, Dat is nu geschied. Onze rund veestapel heeft nu ten naastenbij een omvang gekregen, die voor de tegenwoordige ornstandighe den de meest gewenschte is. De geringere hoeveelheid en slech tere kwaliteit van liet voedsel voor onzen veestapel hebben, b.ehalve een inkrimping, ook een mindere melkgift ten gevolge ge. had. Nu zijn wij langzamerhand aan een evenwichtstoestand ge komen, waarbij de teger.woordi ge omvang van onzen veestapel voor de productie de meest juiste moet worden geacht. Grootere inkrimping beteekent dus nog minder melk, d. w. z. behalve minder consumptiemelk, ook minder boter en kaas. Het vleeschrantsoen moet ziel dus in het vervolg aanpassen aan datgene, wat door den jaar- lijkschen aangroei beschikbaar i komt van onzen veestapel. Dat beteekent, dat het tegenwoor- pi u ianp t z: aan] Jen nu pel, ien' mo jev< :t v or dan irai hei alk) •lag les ii

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2