- iINSDAG 19 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10458 ureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 elefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VUOR LEIDtN EN OMSTREDEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. „Wel iels ver anderd" In een late correspondentie ./er de viering van Kerstmis te 'I russel schrijft de Brusselsche i «respondent van de „Tijd" l m': Kerstmis is in Brussel slechts naam een religieus feest, venals Nieuwjaar is het voor Hes het „réveillon", de nachte- jke maaltijd en die dan nog at uitgerekt tot nachtfeest. -Wanneer er nachtmissen zijn, 'orden ze voorafgegaan en ge- olgd door feestelijke eet- en rinkgelagen, waarbij de tus sengevoegde godsdienstige i luchtigheden op niet heel veel nders beginner, te lijken dan op en „wisseling van décor" en een elegenheid tot het bewonderen an avondtoiletten. Gewoonte? Ippervlakkigheid? Luchthartig- leid? De oorlog heeft hieraan rel iets veranderd." Uit deze schets van de Kerst- ujiis-viering in Brussel mag niet e conclusie worden getrokken, at d e menschen in Brussel zóó erstmis vieren. Naast de ve in, die het aldus doen en die oor hun brutale luidruchtigheid et meest de aandacht trekken - zijn er duizenden, die Kerst lis vieren, zooals dit feest ge- ierd behoort te worden. ,Om erkeerde conclusies te voorko- ïen, had de correspondent ook eze zijde van de medaille kun- len laten zien. Maar onze bedoeling is, de andacht te vestigen op den latsten zin: „De oorlog heeft ieraan wel iets veranderd." Fel iets.... Is het niet een feit, dat deze rnstige, deze geweldig-ernstige ijd nog langs al te velen schijnt een te gaan zonder diepen in ruk te maken, zonder te bren- ;en tot een vruchtbare bezin- iing op de werkelijke levens- /aarden.,.. Tegenover idealis- le en offervaardigheid van ve in staat oppervlakkigheid en rchthartigheid van zoovele an- eren. Is het niet duidelijk, dat wij it dezen oorlog móeten komen ls menschen, die veel hebben eleerd, als betere menschen. laar is het óók niet duidelijk, at voor zoo velen het gewel- ige van dezen tijd nog niet ge- eldig genoeg schijnt te zijn, m hen in waarlijk betere men- hen te veranderen. Moet men iet constateeren, dat er in ons oogstens „wel iets" is veran- erd? TALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Het Italiaansche weermachts- ericht van gistermiddag meldt: „In het Oosten van Tripolita- ië worden levendige gevechten ïleverd, waarbij onze sterke chterhoede-detachementen den :rijd aanbonden met aahzienlij- e afdeelingen. Twintig vijande- jke pantserwagens werden bui- si gevecht gesteld. In Tunis zijn laatselijke vijandelijke aanval- n afgeslagen. Afdeelingen Ita- aansche en Duitsche vliegtui- m hebben herhaaldelijk Alge- jnsche havens aangevallen, ivee koopvaardijschepen van liddelbare tonnage werden ge- 'offen en moeten verloren ge- tht worden. Duitsche jagers ebben twee vliegtuigen neerge stoten. Ook de basis La Valetta met ziehtbaar resultaat door tee vliegtuigen aangevallen". Langs hel heele iront golft de afweerslag BUITSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche Weermachtsbe- richt van gisternamiddag luidt: „In het Zuiden van het Ooste lijke front duurt de sedert twee maanden aanhoudende, verbit terde winters'ag met onvermin derde felheid voort. De met nieuw gebruik van strijdkrachten uitgevoerde aanvallen van den vijand werden in zware gevech ten in hoofdzaak afgeslagen of in beweeglijke oorlogvoering door tegenaanvallen en hardnekkig verdedigde steunpunten opge vangen. De onder uiterst moei lijke omstandigheden strijdende Duitsche troepen in het gebied van Stalingrad hielden in taaie volharing en verbeten strijdwil stand tegenover sterke aanval len. Bij plaatselijke gevechtsactivi teit in den centralen sector van het front en ten Zuiden van het Ilmenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door gecon centreerde aanvallen van sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en snelle Italiaansche gevechts vliegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zuidelijken en centra'en sector van het Oostelijke front weer zware verliezen aan men schen en voertnigen van allerlei aard. Massale vijandelijke con centraties werden uiteengedre ven en verscheidene troepenon derkomens werden vernield. Des nachts bombardeerden gevechts vliegers de vijandelijke ravitail- leeringslijnen ten Noord-Oosten van Moskou. Tien transporttrei nen bleven pa treffers liggen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer duren de zware afweerge- vechten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewistische tanks vernietigd of buiten ge vecht gesteld. Het Duitsch-Italiaansche pant- serleger in Noord-Afrika weerde ook gisteren in beweeglijke oor logvoering sterke vijandelijke in fanterie- en tankaanvallen af met zeer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijan delijke tanks werden vernield. Formaties van het luchtwapen steunden de afweergev-echten. Des nachts werden ravitaillee- ringshavens in Cyrenaica gebom bardeerd. In Tunis werden hier en daar vijandelijke aanvallen van plaat-' selijke beteekenis bloedig afge slagen. Het luchtwapen be streed overdag de haven van Bone en des nachts een convooi ten Noorden van Bougie. Zeven groote transportschepen met te zamen een inhoud van 25.0j0 b.r.t. werden hierbij zwaar be schadigd; twee daarvan, met een inhoud van rond 10.000 b.r.t., kunnen als verloren beschouwd worden. Gisteravond en -nacht heeft het Britsche luchtwapen bij mi litair zonder effect zijnde aan vallen op Noord-Duitsch gebied en op de Rijkshoofstad zware verliezen geleden. Nachtjagers en afweergeschut schoten vol gens tot dusver ontvangen be richten 25 vijandelijke vliegtui gen, hoofdzakelijk veirmotorige bommenwerpers neer. Boven dien werden overdag aan de kust van de bezette Westelijke gebieden vier, in het Noordzee gebied drie verdere Britsche vliegtuigen vernietigd. Gisteravond en hedenochtend hebben sterke strijdkrachten van ons luchtwapen Londen met brisant- en brandbommen aan gevallen en vooral in het gebied ten Westen van de groote bocht van de Theems omvangrijke ver nielingen en branden veroor zaakt. Zes vliegtuigen keerden niet terug." Geringe terreinwinst in twee maanden, De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het geheele front in het Oos ten is op het oogenblik in een grooten afweerslag gewikkeld. Voor een deel, bijvoorbeeld in het Zuiden, is deze slag uitge groeid tot een zoogenaamde be wegelijke afweermanoeuvre. Reeds twee maanden achtereen staan Duitsche en de met de Duitschers verbonden Hongaar- sche, Italiaansche en Roemeen- sche troepen hier bloot aan de onophoudelijke massale aanval len der bolsjewisten. De strijd speelt zich nu in hoofdzaak af tusschen de steunpunten, eilan den en egelstellingen der Duit sche troepen, die van hieruit her haaldelijk tegenaanvallen onder nemen en de vijandelijke colon nes overva len. Dikwijls liggen deze steunpunten ver voor het eigenlijke front. Dit is bijvoor beeld het geval met Stalingrad, waar de Duitsche troepen zich naar alle zijden verdedigen moe ten tegen de stormloopen der bolsjewisten. De stad staat bo vendien bloot aan het vijande lijke artillerievuur en aan de luchtaanvallen. Daar Stalingrad één groote ruïne is en de dek kingsmogelijkheden voor de be zettingstroepen zeer gering zijn, hebben de Duitsche troepen het hier zeer hard te verantwoorden. Bovendien wordt van Duitsche zijde verklaard, dat de ravuail- leeringsmoge'.ijkheden niet gur- stiger zijn geworden, mede door de hevige koude. De eeaige frontsector, waar een betrekke lijke rust hserscht, ligt benoor den Woronesj, waar de Russen slechts plaatselijke aanvallen on dernemen. Men wijst er te Berlijn op, dat de afweerslag thans reeds twee maanden duurt. Vergelijkt men Je bolsjewistische verliezen en df. geringe terreinwinst met de ze tijdspanne, dan komt men tot een voor de roode troepen z?ci ongunstige slotsom. Meer en meer blijkt, dat de Duitsche troe pen in dezen winter beter op de bolsjewistische tegen-opera ties geprepareerd zijn dan in den vorig en winter. DE LUCHTAANVALLEN OP BERLIJN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Berlijn beleefde in den nacht van Zaterdag op Zondag en in den daaropvolgenden nacht twee luchtaanvallen, waarmede een lange periode van nachtelijke rust in de Duitsche hoofdstad ten einde ging. Zooals uit de offi- cieele mededeelingen blijkt en men ook met eigen oogen kan constateeren, hebben de Engel- sehe vliegtuigen hoofdzakelijk de woonwijken van de millioenen- stad aangevallen, waardoor ver schillende branden ontstonden en eenige openbare gebouwen waar onder de Deutschlandhalle, waar in een circus gevestigd is, en het Urban-ziekenhuis, door brand en brisantbommen getroffen wer den. Van officieele zijde wordt voorts nog meegedeeld, dat de aanvallen der Engelsche lucht macht heviger waren dan de aan vallen, die'Berlijn in 1940 en 1941 beleefd heeft. De luchtdoelartil lerie legde evenwel een dicht Wees zuinig met gas en electr.cteit: Uw spijzen in een hoo'kist dus bere'd. spervuur, waardoor slechts een deel van de vijandelijke vliegtui gen het centrum van de stad kon bereiken. Volgens Duitsche schat tingen zijn de aanvallen van Za terdag en Zondag met ongeveer gelijke krachten ondernomen. Het feit, dat Zaterdagnacht slechts twee en Zondagnacht twintig viermotorige machines werden neergeschoten, is voor een groot deel te verklaren door de weergesteldheid. Zondag nacht werd ongeveer twintig pro- j cent der aanvallende vliegtuigen naar beneden gehaald. Het D.N.B. verneemt, dat het aantal dooden tengevolge van den Britschen luchtaanval, in den nacht van Zaterdag op Zondag op Berlijn ondernomen, gestegen is tot 82. Tot deze slachtoffers be- hooren 50 krijgsgevangenen. Duitsche luchtaanval op Engelsche havenstad. Maandagavond heeft een for matie Duitsche gevechtsvliegtui gen, naar het D.N.B. verneemt, een korten, vernietigenden aan val gedaan op een Engelsche ha venstad aan het Kanaal. In weer wil van den hevigen afweer door nachtjagers en luchtdoelgeschut konden de Duitsche vliegtuigen hun brisant- en brandbommen met succes op de aangegeven doe len laten vallen en zonder een enkel verlies naar hun bases te- rugkeeren. EERSTE VERJAARDAG VAN NIEUWE PROTECTORAATS- REGEERING. Ter gelegenheid van den eer sten verjaardag der ambtsaan vaarding van de tegenwoordige regeering van het Protectoraat, heeft de Tsjechische minister voor volksvoorlichting, Moravec, Maandag aan journalisten een uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen de regeering heeft ver richt. De minister wees erop, dat de maatregelen, die door de nieuwe Protectoraatsregeering volgens den wil van den vermoorden plaatsvervangenden Rijksprotec tor Heydrich genomen zijn, een grootsch werk geweest zijn, dat het Tsjechische volk veelbeloven de mogelijkheden gebracht heeft. Isoleering zou onze dood be- teekend hebben. Zulks kunnen wij niet toelaten, ook al zouden nog honderden verraders uit het Tsjechische volk moeten verdwij nen. Met recht verlangt Duitsch- land van de Tsjechen in de eer ste plaats den arbeid voor het MOMENTJE COLLEGE IN KLUIVEN. Ik constateer, dat niet alle raad, die ons gegeven wordt, goede raad is en ik heb daar bij het oog op de volgende raadgeving betreffende soep- beenderen, welke ik in een der bladen aantrof: „Als ge soepbeenderen hebt, bedenk dan, dat die best meer dan eens dienst kunnen doen. Vraag of de slager ze in klei ne stukjes hakt, opdat ze be ter aftrekken. Ge kunt er dan rustig tot viermaal toe bouil lon van trekken". Als ik zoo gelukkig ben een soepbeen, liefst een mergpijp, op mijn vriend den blozenden slager te veroveren, prijs ik mijzelf buitengemeen geluk kig. Maar als hij dan met al zijn kracht de hakbijl boven het hakblok heft om mijn kluif te klieven, hef ik bezwe rend de hand op om dezen slag af te weren. Ik zeg dan alleen maar zooiets als: denk om de splinters, er mocht er eens een in je oog springen, maar de ware reden is, dat ik een hee le, volledige, ganschelijke en ongerepte kluif wil hebben, want soep met vernielde klui ven is martelsoep. Dan moet je worstelen met de splinters, die onverwacht in het eene of het andere keelgat willen ver dwijnen. Dan eet je geen soep, dan zoekt je tong naar splin ters in een mondvol water. Daarom verlang ik heele en geen gekloofde kluiven en ze ker geen kluiven, die in kleine rtukjes zijn gehakt. Dan is het leed niet te overzien. En heele kluiven kan men per slot van rekening óók viermaal aftrek ken. En daarna bovendien nog afkluiven. front. Het Tsjechische arbeids leger is derhalve een factor van de grootste beteekenis. Voor het Tsjechische volk is de rijksge dachte de staatsgedachte, want de Tjechen maken deel uit van het Duitsche Rijk. Een jaar van eerlijk werk voor het Duitsche Rijk heeft aange toond, zoo besloot de minister, dat het Tsjechische volk een goe de toekomst wacht, wanneer het de saamhoorigheid met het Rijk tot grondslag van al zijn werk maakt. Het Tsjechische volk zal den Fuehrer Adolf Hitler gehoor zamen. Ia de kampen van den Nederlandschen Arbeldsdlenat zijn de nieuw* lichtingen gearriveerd voor het vervuilen van hu* arbeididienetpllcht. De eerst* maaltgd ia de <TTA*1 1> e. RM*-Pa»

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1