Ste Ceidócfi^ (BotiTont MOMENTJE MAANDAG 18 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°> 10457 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 jelefoon: Redactie 20015. Admin. 20835 DAGBLAD VOOR LEIDEN LN OMSTREllEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. HEROÏEKE STRIJD AAN HET OOSTE LIJK FRONT Aanvallen bloedig algeslagen DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Van Zaterdag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdagnamiddag idijuidt: U1] „In het Zuiden van het Ooste- ua ftjke front zette de vijand zijn net numeriek superieure strijd- krachten uitgevoerde aanvallen lijvoort, die met zware verliezen voor den vijand werden afge- slagen. Aan de kust van de Zwarte Zee bracht de lucht macht een mijnenveger der bolsjewisten tot zinken en ver nietigde benzine- en ravitail- leeringsopslagplaatsen. In het gebied van Stalingrad ijSkloegen onze troepen, die daar 12; sedert weken een heldhaftige!» -afweerstrijd voeren tegen den ||van alle zijden aanvallenden vijand, ook gisteren zware aan vallen van de vijandelijke infan- 3 terie en formaties tanks met j, aware verliezen voor de bolsje- iai wisten af. Leiding en troepen c, bebber hierdoor opnieuw een schitterend voorbeeld gegeven van het heroieke Duitsche solda- atendom. I Duitsche stormtroepen vernie tigden in den centralen sector IJ van het front talrijke gevechts stellingen met haar bemannin gen. De gevechten in liet gebied n ran We'iije-Loeki duren voort. Ten Zuid-Oosten van het II- nenmeer slechts plaatselijke crijgsoperaties. Sterke vijande- Jijke aanvallen ten Zuiden van iet Ladogameer werden in ver- L litterde gevechten bloedig af- «eslagen. Er werd terrein op I jen vijand veroverd, dat hij den vorigcn dag met zware offers jihad veroverd. In hevige luchtge vechten werden gisteren boven iet Oostelijke front 77 bolsje wistische vliegtuigen neerge schoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. In Libye probeerde het acht- ste Britsche leger het Duit-ch- [taliaansche pantserleger van het Zuiden uit te omsingelen. In he vige gevechten werd de sterke vijandelijke pantsergroep terug plagen, waarbij 35 tanks wer len vernietigd. Vijandelijke aanvallen in Tu- ïesië werden afgeslagen. In on- niddellijk hierop volgende aan vallen werden de eigen stellin- !en ver naar voren geschoven. )e Duitsche en Italiaansche uchtmacht mengde zich op doel- reffende wijze in den strijd en leide .sectoren. Zij zette den trijd tegen de vijandelijke lucht teunpunten met goede uitwer king voort. Bomvoltreffers richt en in de havenwerken van Bone vederom zware verwoestingen an. Twaalf vijandelijke vlieg- uigen werden neergeschoten, icht toestellen werden op den [rond vernield. Een Duitsche duikboot heeft ffl Noord-Oosten van Benghazi an een convooi bestaande uit tie schepen en verscheidene swakingsvaartuigcn twee sché- sn met een totalen inhoud van 100 brt. en twee andere door torpedojagers krachtig be- thermde schepen met een ge- amenlijken inhoud van 12 000 "t in den grond geboord. Bo- andien brachten Duitsche vloot- Ojjdkrachten in de Middelland. sche Zee den Britschen mijnen veger „Horatio" tot zinken. Na aanvallen overdag van en kele Britsche vliegtuigen op het Noord-Duitsche kustgebied maak ten enkele Britsche vliegtuigen in den nacht storingsvluchten bo ven West-Duibchland. Er ont stond onbeteekenende schade. Bij een nachtelijken luchtaanval op het West-Fransche kustgebied werden drie, overdag 2 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Na aanvallen overdag van snel le gevechtsvliegtuigen op doelen aan de Engelsche Zuidkust be stookten Duitsche gevechtsvlieg tuigen des nachts voor den oor log belangrijke installaties in verscheidene steden van Oost- Engeland." Van Zondag. Het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag meldt: „In het Zuiden van het Oos telijke front hebben de Duitsche troepen ook gisteren sterke aan vallen var den vijand, ten deele in bewegelijk ge voerden afweer, afgeslagen en der vijand in de felle, bi' strenge vorst uitgevoer de gevechten, zware verliezen toegebracht. Op 15 en 16 Janua ri werden zestig Sovjet-pantser wagens kapot geschoten. Sterke formaties van de luchtmacht schermden de verdedigingsfron ten af en ondersteunden eigen tegenaanvallen. In het gebied van Stalingrad bleven onze troe pen in zwaren afweerstrijd staan tegen hernieuwde massale aan vallen van den vijand, die we derom mislukten, dank zij den vastberaden geest van verzet der dappere verdedigers. In -den centralen frontsector succesvolle bedrijvigheid van verkenners en stoottroepen. De bezetting van de citadel van We- iikije Loeki heeft zich volgens bevel al vechtende een v/eg ge baand naar de voor het ontzet aanvarende gevechtsgroep. In felle gevechten verloor de vijand bij tegenaanvallen 47 pantserge vechtswagens. Gevechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts tusschen de Boven-Wolga en de Lowat h°t aanvoerverkeer van de Sovjets. Jachtvliegers luchtdoelartillerie van de lucht macht en van het leger schoten 41 vijandelijke vliegtuigen om laag. Nu en dan ondernomen aan vallen ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer weiden afgeslagen. Bij de lierhahng zijner aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer leed de vijand hooge bloedige verliezen. 26 pantserwagens wer den vernietigd. De zware afweer gevechten van het Duits-ch-Ita- liaansche pantserleger in Noord Afrika duurden ook gisteren voort. De vijand, die over een breed front met sterke strijd krachten pantserwagens en in fanterie aanstormde, werd on der zeer zware, bloedige verlie zen afgeslagen. Du'tsche duik bommenwerpers en slagvlieg tuigen grepen in de gevechten in, vernietigden o.a. tien pant serwagens en beschadigden een nog grooter aantal andere pant serwagens. De luchtaanvallen op de haven van Bone werden voortgezet. Hier werden zware verwoestin gen teweeggebracht. In luchtge vechten werden in het gebied van de Middellandsche Zee drie Britsche vliegtuigen neergescho ten. Britsche bommenwerpers vlo gen in de avonduren het gebied van het Duitsche Rijk binnen. Behalve lukrake storingsaanval- len op eenige plaatren liet de vijand ook brisant- en brand bommen vallen op het gebied van Groot-Berlijn. De bevolking leed verliezen in woonwijken en openbare gebouwen, waar onder ziekenhuizen, leden over wegend brandschade. Twee vlieg tuigen werden neergeschoten. Bij de gevechten tusschen Kau- kasus en Don heeft de 16e divi sie gemotoriseerde infanterie zich bijzonder onderscheiden.'' De Engelsche aanval op Berlijn. Omtrent de Britsche luchtaan val op Berlijn wordt nog ge- me'd, dat brand- en brisantbom men overwegend in dicht be zette woonwijken vielen. Ook een ziekenhuis werd getroffen. Ver~cheidene brandbommen kwa men terecht op de Deutsch1and- halla, waardoor het dak in brand geraakte. De koepel van dit ge bouw is ingestort. De bezoekers van de aldaar plaats vindende voorstelling waren tijdig uit het geb.mv, verwijderd, zoodat hier niemand gedeerd werd. Door den vijandelijken luchtaanval wer den 31 menschen gedood en 150 gewond. Evenwel moet er op "ereken-d worden, dat het aan tal dooden nog za1 stijgen, daar het reddingswerk nog niet over al voltooid is. Er werden twee vijandelijke machines neerge haald. De Berlijnsche pers wijst er op, dat de bevolking der Duit sche hoofdstad tijdens den En- gelsch°n luchtaanval de grootste discipline getoond en de groot ste ka'rote bewaard heeft. Overal in de getroffen wijken kwam de ei "en luchtbescherming dei* be volking onmiddellijk in actie terwijl weermacht, politie en andere staatsorganen onverwijld hulpmaatregelen namen. Daar door kon de aangerichte schade benerkt worden. O /erigens constateert de Duit sche pers. dat ook d'bna^l Chvr- chills hoop, door een nieuwen terreuraanval het weerstands vermogen van het Duit«che volk en vooral van dat van Berlijn te kunnen verlammen, ijdel is ge bleken. ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHTEN. Het Italiaansche weermachts- bericht van Zaterdag meldt o.a. het volgende: „Aan het front in de Syrte werden de acties van de lucht macht in de afgaloopen dagen ge volgd door hevige gevechten te land, in het verloop waarvan de aanvallende Britseh: eenheden in vrij langdurige strijd werden afgeslagen. 35 vijandelijke tanks werden vernield. In Tunesië werden door ge pantserde strijdkrachten ge steunde vijandelijke afüeelingen na een levendigen strijd tot om- keeren gedwongen. In beide sec toren viel de Italiaansche en Duitscb luchtmacht met succes aan. Belangrijke punten in het achterland en haveninstallaties werden met bommen bestookt. Op marsch zijnde en rustende colonnes werden met mitrailleurs bestookt. Formaties van de vijandelijke luchtmacht werden opgevangen. Door Italiaansche jagers werden 3, door Duitsche jagers 13 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Vele andere werden op den grond in brand geworpen of beschadigd." Wees zuinig mei gas en electr.c<tett: Uw spijzen in een hoo'kist dus bere'd- In het wesrmachtsbericht van Zondag wordt o.m. gemeld: ,,In den nacht van 11 op 12 Januari hebben aanvalsstrijd- ltrachten van de Italiaansche ko- n ink rijke marine zich een toe gang geforceerd tot de haven Algiers en een aanval gedaan op talrijke schepen. Tot dusver heeft men de torpedeering kun nen vaststellen van één kruiser en van drie groote koopvaardij schepen. Twee daarvan zijn met zekerheid gezonken. Het derde is aan den grond geloopen en de kruiser heeft schade gekregen. Het is gebleken, dat ondanks de felle reactie van den vijand bij na alle aanvallende strijdkrach ten behouden zijn gebleven. Aan het front van de Syrte in tensieve beschieting door de ar tillerie. De vijand hernieuwde zijn aanval van den vorigen dag niet. In Tunesië heeft een on verwachte actie van onze voor uitgeschoven elementen op een vijandelijk fort succes opgele verd." Het Italiaansche succes bij Algiers. Omtrent de succesvolle aan vallen van de Italiaansche pro jectiel-vaartuigen in de haven van Algiers worden de volgende bijzonderheden bekend gemaakt: Deze bijzondere strijdmidde len worden c.oor duik'cooten, die speciaal voor dit doel zijn gecon strueerd, naar het tooneel van den strijd gebracht. Zij lijken op een groote torpedo en worden I bestuurd door twee man, die nog net plaats kunnen vinden aan het achtereind van het proje-c- tiel-vaarti.ig, dat met regelbare snelheid kan varen, kan stoppen en ze'fs duiken. Tot aan den romp der vijande lijke schepen stuurt de beman ning van twee koppen haar ver nietigend wapen. Het moeilijkste is nu volbracht. In de voorste helft van het projectiel-vaartuig wordt een uurwerk in beweging gebracht, het achterstuk losge maakt* van den voorsteven en de terugreis aanvaard. Nauwelijks hadden de de ver metele aanvallers zich enkele honderden meters verwijderd, of daar begonnen schrikbarende ontploffingen los te barsten en enkele oogenblikken later begon de vijand naar de aanvallers te zoeken, maar te laat, want alle bemanningen konden nog bijtijds ongedeerd hun duikboot berei ken, na den vijand een slag te hebben toegebracht, die een ver loren zesgevecht evenaart. LUIDSPREKER. Een bericht in de bladen heeft gemeld, dat er luid sprekers komen in de e ec- trische treinen. De reden hier van kan niet zijn, dat er in de treinen niet luid genoeg gesproken v/ordt en het ont staan van deze nieuwigheid moet dus een andere oorzaak hebben. Maar deze andere reden zou men alleen kunnen bevroeden, indien men den laatster, tijd in de gelegen heid is geweest, zich per trein te verplaatsen, al blijft het voor mj; ook dan nog duister, waarom er nu nog luidspre kers bij moeten komen. Ik meen dat hierin een groot gevaar schuilt. De bestuur der kan toch immers een man zijn met humoristische nei gingen en de drang in zich voelen bij tijd en wijle een grapje door zijn microfoon te debiteeren. En bij lachen zet niet alleen de borstkas van het menschelijk lichaam zich uit, maar het lichaam pleegt zich in vele bochten te wrin gen, te meer kronkelend naar mate de grap welgeslaagder is. En hoe zou dat mogelijk zijn in de moderne haringtonnen onzer Nedsrlandsche Spoor wegen? Wie zou aan het ein de der reis al die menschen uit de knoop halen, die hun eigen armen en bsenen niet meer kunnen vinden. Nee, het lijkt mij beter met die luidsprekers nog maar even te wachten. Tot wij weer zittend kun nen reizen en er weer ruimte is om te lachen. MEDEDEELING. Het SS-Ersatzkommando verplaatst. Met ingang van 15 Januari is liet SS-Ersatzkommando van de Sladhouderslaan 132 naar de Korte Vijverberg 5 te 's-Graven- liage verplaatst. Belanghebben den wordt verzocht hiervan goe de nota te nemen. Irak in staat van oorlog met de Spilmogendheden. Radio Londen meldt: Het Iraaksche gezantschap te Lon den heeft medegedeeld, dat de Iraaksche regeering zich in staat van oorlog met Duitschland, Italië en Japan beschouwt. In het Kamp ..Wacerloo' van den tNederlandschen Ai OeidsdieiiM aaol| Amersfoort zijn. evenals In alle andere kampen de jongelieden aangekomen* om hun arbeidsdienstpllcht Cc vervul en. Nadat de nieuw aangekomene^ zijn ingeschreven en bi) den dokter voor de keuring zijn geweest, gaan se bij den tourier hun unltora halen Polygooa-Zeglemaker-Pa* a

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1