r MOLESTVERZEKERINGEN Kalfjaarlijkscfie Schaderegeling! voor: beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Meer dan 500.000 objecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorgerl Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Le-den; Red. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: L. Roozen. Le'.den; Red. Letteren en Kunst: Lr. Schneiders. Leiden; verantwoordelijk voor de advertentiënG de Heiden. Leiden. Zon onder 4.57 u. Zat.av. Zon op 8.42 u. Zond.ocht. Zen onder 4.58 u. Zond.av. Zon op 8.41 u. Mnd.ocht. Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Zat.d.: 16.1: 4.04 ond., 13.40 op. Zondag 17.1: 5.03 ond., 14.14 op. Maand. 18 1: 6.03 onder, 14.51 op. Dinsd. 19.1: 6.56 onder, 15 37 op. Woensd. 20 1: 7/3 onder, 16 27 op. Dond.d. 21.1: 8 23 onder 17.23 op (V. M.). Vrijd. 22.1: 8.59 onder, 1824 op. Volgens mededeeiingen van reizigers heeft een groep samen zweerders der Braziliaanschen president Vargas gevangen wil len nemen en zelfs dooden. Het comp'ot werd door een generaal geleid. Een aantal officieren en politieke persoonlijkheden is reeds gearresteerd. De bekende strijder voor de Vlaamsche zaak professor dr. Borms is Donderdagavond in ge zelschap van verscheidene mede werkers op reis naar Antwerpen door een auto-ongeluk gewond geraakt. In de duisternis is zijn auto tegen een sti'staande vracht- TmzI ïloyyefiAo-o-d GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM - TEL. 38427 DEN HAAG - TEL. 333298 I yïUUl/lute- Vzwïïtob® •0 JwftM LEIDEN - BREESTRAAT 128 - JÉLEF. 25885 auto opgereden. Borms liep een gecompliceerde breuk op aan de knieschijf. Naar uit Washington ge meld wordt zullen van ce 18.0.0 stakende werklieden der anihra- cietkolenmijnen in Pennsyivanië 12.000 arbeiders de Staking voort zetten ondanks het bevel van het bureau voor de oorlogspro ductie om het werk te hervat ten. BINNENLAND BRANDSTOFFEN. Wie krijgen nog een rantsoen bon „braa<.stOixen één eenheid/? Anen, wien geaurenue Januari 1943 een ,,jj V -kaart voor vasie branasioxxen is of wordt uitge reikt, waarop de bonnen „01 BV" tot en met „05 Bv" ongel dig gestempeld zijn, komen, naar van oevoegde zijae wordt mede- geaee.d, alsnog voor één rant soenbon „branustoBen één een heid" in aanmerking. Kamerverhuurders en pension houders met minder dan tien gasxen. Kamer vein uuraers en pension- houaers, die aan mir. aer dan tien gasten huisvesting venee- nen, nunnen van 1 tot en met 13 Feoruarx 19*3 bij de uistri- Dutieaiencten op nauer beKend te maken tijdstippen een aan vraag inuienen ter verkrijging van branastoixenoonnen. ueze aanvragen moeten woraen ge steld op xormuxieren MD 3o3-ll, wente van 18 tot en met 30 Ja nuari a.s. bij de distrioutiedien- sten verkrijgoara zijn. Bij het indienen moet de verhuurder ue aistribuiiestamkaarten van zichzeif en van alle huurders met uitzondering van personen van Duitsche naiiona.iteit meebrengen. Indien in het pen sion een centrale verwarmings installatie aanwezig is, moet het formulier in tweevoud worden ingevuld en ingeleverd. Al.e aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pen sionhouder als door de kamer huurders of pensior gasten wor den ingevuld. Een huurder, die verschillende kamers heeft ge huurd, mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aan vragen. Wonen verscheidene personen samen, dan mag slechts door één van hen een aanvraag worden ingediend. Zij mag niet geschieden ten behoeve van in wonend dienstpersoneel en kostt gangers. De distributiediensten zullen voor Februari, Maart en April 1943, twee bonr.en „één eenheid brandstoffen" uitreiken per ver huurd gedeelte. Opnieuw wordt er de aan- dacnt op gevestigd, dat de te verstrekken brandstofienbonnen en dus ook de hierop te ver krijgen brandstoffen met uit zondering van den eventueel te verstrekken extra toeslag voor pensions met centrale verwar ming in het geval geen andere stookgelegenheid aanwezig is eigendom worden van den ka merhuurder of pensiongast. Deze is verplicht de benoodigde brar.dstofien te betrekken bij den leverancier van zijn pen sionhouder of kamerverhuurder. Hoewel hij daartoe dus de brand- stoffenbonnen aan den kamer verhuurder of pensionhouder ter hand moet steilen, blijven dis bonnen zijn eigendom. Bij ver huizing kan hij de door hem gekochte brandstoffen, dan wel de resteerende brandstoffenbon- nen, medenemen. Toeslag op melkprijs geduren de 1943. Mef ingang van 3 Januari 1943 zal een toeslag verleend worde:i van 1.50 per 100 kg. afgeleverde melk. In feite komt deze toeslag dus neer op een verhooging van den melkprijs met 1 cent per kg. met dien verstande echter, dat deze toeslag niet direct door den melkverbruiker, maar geheel uit landsmiddelen zal worden be kostigd. Het zou onredelijk zijn, indien alleen zij, die hun melk als volle melk aan de fabriek leveren, voor een toeslag in aanmerkir.g zouden komen. Daarom zullen ook de boerenkaasproducenten, de zelfkarnende veehouders, de zelfventijde veehouders en de boeren, die room aan de fabrie ken leveren, voor een toeslag in aanmerking komen. Deze toe slagen worden berekend op ba sis van den toeslag op volle melk. De toeslagen op de aan de fabriek geleverde melk zullen tegelijk met het melkgeld wor den verrekend. Voor de niet aan de fabriek leverende melkvee houders zullen op korten ter mijn nadere regeringen bekend gemaakt worden. Er wordt op gewezen, dat genoemde toesla gen voorloopig alleen voor het jaar 1943 zullen gelden. Veeziektenbestrïjding en melk- controle verplicht Bij de nood zakelijke beperking der rundvee houderij is het van groote betee- kenis, dat de verkleinde veesta pel bestaat uit dieren van zoo hoog mogelijke kwaliteit. Daar door zal de productie nog hef best op peil kunnen blijven. Te vens laat zich uit die eerste klas se kern in normale tijden op de meest succesrijke manier weer een grootere melkveestapel op bouwen. Bovendien is verbete ring van de kwaliteit van onzen op zichzelf reeds prima rundvee stapel van belang om daardoor ook in de toekomst in aanmer king te komen voor vee-export tegen behoorlijke prijzen. Een en ander heeft de directie van den landbouw doen besluiten thans over te gaan tot de verplichting voor de rundveehouder zich in te schakelen bij de veeziektenbe- strijding en bij de productie-con trole. Op die wijzen kan ook zelfs in oorlogstijd onze melkveestapel nog worden vervolmaakt. Einde der particu'iere banken van leening. De Staatscourant bevat een besluit van de secre tarissen-generaal van de depar tementen van binnenlandsche zaken en van justitie ibetreffen de de beëindiging van de werk zaamheden der particuliere ban ken van leening. Toelatingen van dergelijke banken worden niet meer verleend, terwijl de toelatingen voor de bestaande banken met ingang van 1 Augus tus a.s. worden ingetrokken. Nadere voorschriften voor ad vertenties. De Secretaris-Ge neraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat advertenties in nieuwsb'aden en tijdschriften, waarin gebruikte roerende goe deren te koop worden aangebo den, een opgave moeten bevat ten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruik te goederen te koop worden ge vraagd, moeten een opgave be vatten van den naam en het adres van den aanVrager. Dit be sluit treedt heden in werking. VOORTAAN N.A.D.-VRIJ- WILLIGERS VOOR EEN HEEL JAAR. Met ingang van Maandag 18 Januari tot en met Zaterdag 1 Mei 1943 staat wederom de ge legenheid om zich vrijwillig aan te meiden voor den Nederland- schen Ar: -eidsdienst open. Dit geldt voor jonge mannen die der. 17-jarigen leeftijd hebben bereikt en die bereid zijn om een verbintenis voor den duur van 1 jaar (van 1 Juli 1943) aan te gaan. De vrijwilligers dienen de eerste 5 Vi maand als arbeids man, de overige maanden "als voorman, waarbij zij in speciale functies worden ingezet. Er zij nadrukkelijk op gewezen, dat de a.s. studenten en het a.s. overheidspersoneel slechts een verbintenis van 5 'A maand be hoeven aan te gaan. De aanmeldingen van vrijwil ligers kunnen geschieden bij de N.A D. aanmeldingsbureaux, bij de gewestelijke arbeidsbureaux of tij de gemeentehuizen. Gemengde Berichten Doodelijk ongeluk. Donder dagavond is een personenauto, bestuurd door ir. A. G. D. Bruins, directeur van de Prov. Gelder- sche Electriciteit Maatschappij, op den Amersfoortscheweg te Apeldoorn tegen een aan de rechterzijde van den weg staan de onverlichte vrachtauto gere den. Ir. Bruins, die alleen in den wagen zat, werd ernstig aan het hoofd gewond en brak een been. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Sprengenweg te Apeldoorn overgebracht, waar hij gister middag is overleden. Rangeerder maakte een fout en meest het met den doad bekoo- pen. V/oensdagavond om streeks half twaalf heeft zich op het stationsemplacement te Arn hem een ongeval voorgedaan, dat den rangeerder B. het leven heeft gekost. Waarschijnlijk is, als gevolg van een door den ran geerder gegeven verkeerden op dracht, de door hem gerangeer de electrische trein door een onveilig signaal gereden en daar door met den uit Nijmegen bin nenkomenden trein in botsing gekomen. B., die het ongeluk zag aankomen, sprong op het laat ste oogenblik van den trein, doch kwam daarbij onder den binnen komenden trein. Hij werd op slag gedood. Van beide treinstellen werden de bestuurderscabines in gedrukt BIJBELLEZING 99e week 1723 Januari. Eerste Brief van den H. Johannes 3 10einde. Tweede en Derde Brief van den H. Johannes. Wie niet deugdzaam is, is niet uit God: of hetgeen gemakkelij ker controleerbaar is: wie zijn broeder niet liefheeft, is niet uit God. Met het stellen van de on derlinge liefde als het kenteeken van onze verbondenheid met God maakt Johannes de .over gang naar zijn nieuw onderwerp: de broederlijke liefde. Tegenover die liefde staat de haat met al zijn gevolgen: wie de liefde niet heeft, haat degenen, die deze deugd wel bezitten; dat was reeds zoo tusschen Kaïn en Abel, dat zal altijd zoo zijn (zie ook Joh. 15 18—21). In 3 14 her haalt Johannes het woord van Christus, vermeld in zijn evange- ie 5 24. De liefde van Chris tus is het voorbeeld: de hoogste liefde toonde Hij in het geven van Zijn leven (zie Joh. 15 12 13)we zien hier heel duidelijk, hoe Johannes vasthoudt aan Je- woorden. Tot Zijn liefde kunnen we niet komen, wanneer we niet eerst met het gewone beginnen: vandaar is de aanslui ting van vers 16 en 17 beteeke- nisvol. Daarna bemoedigt Johan nes zijn lezers: de zondaars door de zekerheid, dat zij vergiffenis kunnen verwachten van God, de overigen door de verzekering, dat rij zich moeten sterken door vertrouwen op God. In vers 23 k! komt nogmaals uit, dat de lief. de geworteld is in het geloof, ter wijl het geloof alleen waarde|"^ heeft, als het leeft door de liefde. Er waren in den beginne veel rondtrekkende predikers: ware apostelen en dwaalgeesten. In hoofdstuk 4 geeft Johannes aan, hoe deze zijn te onderscheiden: in het laatste onöerscheidings- teeken (4 5—-6) wijst de Apos tel op het luisteren naar het leergezag en dus is 4 1 geen aanbeveling van een onderzoek in onafhankelijkheid van dat Cf gezag. Zonder overgang komt Johan nes na het spreken over het ge loof op zrjn eerste onderwerp te rug: de liefde. Is God liefde, dan is het bezit van een deel der lief de een deelen in dat eigene van God; dan scheidt hij zich van God af, die de liefde uit zijn hart verbant: dit geldt ook de naastenln' liefde. Dat God liefde is, werd ons vooral geopenbaard in de Menschwording (vers 9, 14, 16): die liefde moet in ons oproepen de liefde tot God, doch het tee ken hiervan is onze naastenlief de: vandaar vérs 11. Deze liefde is alleen dan goed, als zij voort komt uit onze liefde tot God (5 12) Alvorens zijn brief te beëindigen komt de Apostel, als om het te benadrukken, terug op het vertrouwen, dat ons gebed' verhoord wordt en op de verma ning, dat wij om vergiffenis van zonden moeten bidden (5 14— 18). In 5 16 bedoelt hij alleen zware zonden, óók als hij zegt, dat zij „niet ten doode" zijn: immers op ons gebed zal God het leven schenken, hetgeen al leen kan worden gezegd, als het verloren was. Wij moeten hier dus een onderscheid maken; verband met den inhoud van den brief verstaan we onder „zonden ten doode" het kwaad van hen, die zich hebben afgescheiden van de Kerk om haar te bestrijden, de valsche profeten (zie Joh. 15 6). Johannes verbiedt het ge bed voor zulke menschen niet, (fl maar hij vraagt het ook niet, om- dat hij geen verzekering kan ge ven, dat het zelI verhoord wor den. De 2e en 3e brief bieden geen moeilijkheden; de twesde sluit sterk aan op den eersten, terwijl dï derde een heel particulier ka rakter heeft. Cajus moet een in vloedrijk persoon geweest zijn en vertrouwde vriend van Johan nes, maar hij was geen bestuur-1 der van de kerk; Diótrefes was waarschijnlijk bisschop der kerk, zooals vermoed kan wor den uit de macht, welke hij over anderen uitoefende (vers 10). Bijbellezing voor de volgende week: Zondag I Joh. 3 1024 Maandag I Joh. 4 113 Dinsdag I Joh. 4 1421 Woensdag I Joh. 5 112 Donderdag I Joh. 5 1321 Vrij da II Joh. 1einde. Zaterdag Hl Joh. 1einde dr Maarschalk Antonescoe bij der» Führer Teletoco Hofimann-Stapf-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 2