S)e C^icbclve0oii^a4it MOMENTJE ZATERDAG 16 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N° 10456 Bureaux: Papeneracht 32 - Giro 103003 lelefoon: Redactie 20015. Admin.- 20935 DAGBLAD VOOR LElDfcN EN OMSTREDEN C. M. van Hamersveld. Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Zware tanksver liezen dier Sovjets DurrscH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- riciit van gisiernamidaag luidt: „De zware ar weerga vecnten in net Zuiden van het Oostelijke front duren met onverminderde hevigheid voort. In het geoied van Stalingrad heboen de Duitsche troepen zich in verbitterae gevechten ver- dedigd tegen voortdurende, zwa re aanvailen van den vijand. 75 tanns der bolsjewieken werden vernietigd, waarvan 35 alleen hij Stanngrad. Ook bij Welikije Loeki zijn vij andelijke aanvailen misiukt. Ten Zuidoosten van het II- menmeer en ten Zuiden van het Ladegameer zijn de Sovjets in harde gevechten afgeslagen. Een Duitsch legercorps heeft de laat ste drie dagen 141 vijandelijke tanks vernietigd. Het luchtwapen heeft overdag en des r.achts de formaties van het leger gesteund. De vijand verloor 07 vliegtuigen tegenover 4 verloren eigen toesteken. Bij oplevende luclitactiviteit in Libyë hebben Duitsche jagers in felle luchtgevechten 28 toe steilen neergeschoten. Sterke vijandelijke aanvallen in Zuid- Tunis werden onder zware ver liezen voor dan tegenstander af geslagen. Bij een luchtaanval verlcor de vijand twee vliegtui gen. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in de haven van Bone een torpadobootjager beschadigd. Na een bomaanval op een vijandelijk luchtsteun- punt werden uitgebreide bran den geconstateerd". De bolsjewisten putten hun reserves uit. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Hoewel de ver liezen der bolsjewisten in het Dongebied van dag tot dag stij gen en niettegenstaande het feit, dat het Russische offensief door de massale aanvallen van tanks en infanteristen het ge stelde doel niet heeft kur.nen bereiken, blijft de roode opper bevelhebber in dit gebied, gene raal Roganowski, voortgaan met het uitputten zijner reserves. Steeds rollen nieuwe colonnes der bolsjewisten naar het front en steeds moeten de Duitsche, Hongaarsche en Italiaansche gre nadiers nieuwe aanvallen van versche pantsertroepen afslaan. De aanvoer der bolsjewisti sche reserves schijnt met groote moeilijkheden gepaard te gaan. Men moet daarbij in het oog houden, dat de gevechten zich voor het grootste deel in een vrij vlak steppengebied afwik kelen, dat slechts door een lut tel aantal spoorlijnen en wegen doorsneden wordt. Zoowel de voornaamste strategische spoor wegen, alsook de wegen zijn echter in Duitsche handen ge bleven, doch ook indien dit niet het geval ware, zouden de bol sjewisten nog met groote moei lijkheden te kampen hebben. Uit de Russische frontberichten blijkt dit trouwens wel. Er wordt sedert eenige dagen gewag Semaakt van een steeds sterker wordenden Duitschen afweer. »an Duitsche zijde wordt dit toegegeven. Zoo langzamerhard ver.aat men het systeem van «en tegenaanval met stormtroe pen om in enkele sectoren van het front met grootere afdeelin- gen agressieve operaties te on dernemen. Uit een en ander kan dien opmaken, dat de tegenstand *n de komende dagen stelselma Wees zuinig met gas en electriciteit: Uw spijzen in een hoo'kist dus bereed. tig aan kracht zal toenemen. De Duitsche troepen bezitten in hun eilanden en egelstellingen wapens, waarmede zij tot on verwachte manoeuvres kunnen overgaan. Alvorens zij in den strijd gebracht worden, hebben de Duitsche staven hierdoor be reikt. dat zij hun reserves reeds aan het front er, zelfs midden in den strijd hebben staan. Van Duitsche militaire zijde wordt voorts nog medegedeeld, dat de bolsjewistische aanvallen in het gebied van het Ilmenmeer geen enkel resultaat voor den vijand hebben opgeleverd. Hoe wel ook hier de Sovjets door middel van geconcentreerde aanvallen een beslissing tracht ten te forceeren, zijn zij in het spervuur der Duitsche artillerie en zware infanteriewapens blij- I ven steken. De hevigheid der i gevechten zijn equivalent aan I de hevige luchtslagen, die tij dens de laatste dagen boven de zen sector werden geleverd. ÏTALLAANSCH WEER- MACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisternamiddag meldt: Boven Libye is de bedrijvig heid van den vijand gisteren aanzienlijk toegenomen. Sterke formaties werden opgevangen door escadrilles Duitsche jagers, die in herhaalde en heftige ge- vechten 28 vliegtuigen, waaron- der talrijke zware bomenwer- pers, neerschoten. In Fezzan hebben onze Saha- rische afdeelingén succesvolle ge vechten geleverd tegen geme chaniseerde troepen van den vijand. Krachtige plaatselijke aanval len van den vijand werden op nieuw afgeslagen in den Zuide lijken sector van het front in Tunis, waar de aanvallende troe pen aanzienlijke verliezen leden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Sfax gebombardeerd en geringe schade veroorzaakt. Twee vlieg tuigen werden vernield, en wel één dcor het luchtdoelgeschut en één door onze jagers; één der bestuurders werd gevangen ge nomen. Bij een actie tegen schepen hebben Duitsche vliegtuigen twee vaartuigen, waaronder een oorlogsschip, getroffen en be schadigd. Van de operaties der laats'e dagen zijn twee onzer vliegtui gen niet op hun bases terugge keerd." Grootmoedig gebaar van den Fuehrer, Met betrekking tot de veror dening van den Fuehrer, vol gens we.ke Fransche krijgsge vangenen in Noord-Afrika niet als krijgsgevangenen Gehandeld mogen worden, verklaart men in bevoegde kringen te Vichy, dat uit dit grootmoedige gebaar van den Fuehrer het begrip spreekt, dat de Fuehrer heeft voor den toestand der Fransche bevolking in Noord-Afrika. Adolf Hitler blijkt daarmede rekening te hou den met het feit, dat de van het vaderland geïsoleerde Fransche bevolking van Noord-Afrika ten offer gevallen is aan de leugens van trouwelooze leiders. OFFERT VOOR DE WINTERH ULP-C OLLECTE EEN FLINKE GIFT. MUSTtRUNG DER GEÖURTS- JAHRGAENGt 1901, 1902 UNü 1903 Alle maennlichen Reichsdeut- schen der Geburtsjahrgaenge 1901, 1902 und 1903, auch die jenigen, die bereits vor oder waehrend des Krieges gedient haben oder durch Wehrersatz- dienststellen der Heimat er- fasst, gemustert, unabkcemm- lich, bereitgestellt oder zurueck- ge feilt worden sind haben sich zur Munsterung wie folgt zu melden: aus r Provlnz Sued-Holland in: Den Haag, Schule, Frederik- straat 28: am 25.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJ; am 26.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KR; am 27.1.1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben S.—Z. Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweis- papiere sowie drei Passbildsr 37 x 52 m.m. in buer^erlicher Klei-- dung, ohne Koofbedeckune. Brillentraeger das Bri'lenrezept mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen. sofern sie ihn nicht bei sich fuehren, umgehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erschei- nen. Den Meldeoflichtigen wird das Fahrgeld 3 Klasse gegen vorzei- gen der Fahrkarte bei der Mel- dung zurueckerstattet. Sie er- halten ferner bei einer Abwe- senheit vom Wchnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag, den 12 Januar 1943. Der Reichskommissar fuer die besetzten Ni^öerlaendischen Gebiete Der Genera'kommissar fuer das Sicher'neitswesen gez. RAUTER, SS-Gruppenfuehrer und Generalleutnant der Polizei. DE HOOIKIST IS EEN UITKOMST. Om op het gas- en electriciteits- verbruik te bezuinigen. De hooikist is een welkome verschijning in de huishouding, want de huisvrouw kan met be hulp daarvan er belangrijk toe medewerken om in haar eigen belang het gas- en electriciteits- verbruik zoo laag mogelijk te houden. De toegewezen rantsoe nen mogen niet worden over schreden en zonder de hooikist zou de naleving dien eisch heel wat meer moeilijkheden opleve ren. Men bedenke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veel vitamine C voorkomt zoo als aardappelen en groenten daar deze schade ondervinden van een langdurige verwarming. Deze gerechten worden trouwens met weinig water opgezet, vlug aan de kook gebracht en gekookt totdat zij gaar zijn. De kooktijd van aardappelen en de meeste groenten is niet langer dan 25 5 30 minuten en dus zal het ge bruik van de hooikist hier niet veel besparing geven, vooral niet wanneer men zoodra de ge rechten koken de gasvlam laag draait of den electrischen stroom uitschakelt. Ook dit is een mid del om niet onnoodig gas en elec- triciteit te verbruiken. Daar ook melk door langdurige verhitting in waarde achteruit gaat, moet men evenmin melk- gerechten in de hooikist bereiden. VERWIJDE HORIZON. O, lange reizen heb ik wel gemaakt En menschen veel gezien met vreemde monden En and're oogen, maar hetzelfde hart, Hoewel wij toch elkander niet verstonden. Ocharm, wij hebben elkaar niet verstaan Uit hoogmoed, hebzucht en uit dwaze grillen; Nu zijn wij ver, ver van elkaar vandaan En zouden wij wel gaarne anders willen. Opnieuw de verre, stille vlakte zien Met and're oogen. En met and're ooren. Den wind. die over deze weiden schuift En enkel leegte vindt, weer hooren. En in de bergen staan, om ons weer aan De vlucht van Godes schepping te vergapen En klein en stil zijn in het weten dat Dit al door één gedachte werd geschapen. Maar allereerst de menschen anders zien. De bruinen en de zwarten en de blanken En niet, daar wij van tint wat lichter zijn, Vóór in de kerk God om ons zelve danken. Want allen hebben, zooals wij, een hart, Een land en kind'ren, die in leed verdolen; Zij heeten Finnen en Roemenen, Heer En Grieken en Bulgaren en Spanjolen. Zij hebben vrouwen, levens, lompen soms En zij verlangen óók naar warme kleeren; En waarom moeten zij hun arme hart Juist aan ons even arme hart bezeeren? Als straks de horizon weer wordt verwijd. De aarde ons haar schoonheid weer gaat schenken, Och, laat ons dan voortaan van tijd tot tijd Wat meer aan onze arme broeders denken. Men kan echter zeer goed grut terswaren als gortmout, vermi celli, enz. eerst in de hooikist gaarmaken in water en er dan op het bord kokende melk overgie ten. Zóó bespaart u op uw gas- of electriciteits verbruik! ANDERHALVE TON VOOR ONS VOLK. In de week van 49 dezer heb. ben onze volksgenooten aan gif ten van enkele centen tot bedra gen van 16 duizend gulden een totale som van niet minder dan 148.964,79 bijeengebracht voor hun volksgenooten, die in moei lijke omstandigheden verkeeren. Winterhulp, thans alle krach ten ingezet heeft om na de eerste twee een derde uitkeering moge lijk te maken, rekent erop, dat dit mooie bedrag allen een voor beeld mag zijn voor de speldjes collecte, die thans in het geheele land gehouden wordt. Niet ge ven, doch offeren zij het parool. BETERE ANTHRACIET VOOR DE GENERATOREN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ingaande 18 Januari a.s. een betere generator-anthraciet op de markt gebracht zal wor den. Tit bsteekent waarschijn lijk een einde van de moeilijkhe den, welke zich tot nu toe vaak voordeden bij de anthraciet-ge- neratoren, doordat zich in de vuurhaard een slak of sintel vormde, waardoor de molor minder vermogen ontwikkelde. Dit maakte soms het rijden on mogelijk en den chauffeur bleef niets anders over dan de vuur haard te ledigen en de slak te verwijderen, hetgeen met brand stof- en tijdverlies gepaard ging. Deze nieuwe generator-anthra ciet ondergaat een speciale be handeling, waardoor een lager asch-gehalte (maximum 3K pet.) verkregen wordt. Daardoor zal in de anthraciet-gasgeneratoren de zoo hinderlijke slakvorming in belangrijk mindere mate op- DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 17 Ja nuari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S., onderwerp: „Viking, vroeger en nu". MEDEDEELING. Aan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen- SS en het Legioen. Het SS-Erzatzkommando deelt ons mede: De leider van het Ne- derlandsche Arbeidsfront heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waf- fen-SS en het legioen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Arbeid. Voor het af halen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatse lijke kantoren van het N.A.F., af- deeling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. treden. Het spreekt vanzelf, dat de specia'.e behandeling dezer brandstof bij de mijnen tot uit drukking komt in een hoogeren prijs. De voordeelen van deze nieuwe brandstof zijn echter be langrijk. In de eerste plaats het zuinige gebruik, omda. men, om denzelfden afstand te kunnen rij den, bruto een geringer kwan tum anthraciet noodig zal heb ben. Bovendien zal men bij het rijaen belangrijk minder stag natie behoeven te verwachten. Deze voordeelen zullen dan ook ruimschoots opwegen tegen de noodzakelijke prijsverhooging. De nieuwe brandstof (zal ver krijgbaar zijn bij de bekende verkooppunten van generator- brandstoffen. Met den verkoop wordt echter geen begin ge maakt, voordat de oude genera tor-anthraciet is uitverkocht.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1