3)e Cetd^H^Goii^atu VRIJDAG 15 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10455 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Atlmin. 20935 DAGtiLAD VOOR LfclDLN EN üMSlRfchEfti C. M. van Hamersveld. Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Levenskunst Levenskunst is de voornaamste kunst dit is duidelijk. Iemand jan veel weten, veel doer., maar, als hij niet de levenskunst ver- itaat, <Ian mist nij ten slotte dat waarop het aankomt. De Fran- schen zeggen kernachtig van iemand: hij bezit het ,,savoir" (het weten), het „savoir faire" (het doen), maar hij mist het „savoir vivre" (de levenskunst). In het „Boek der Spreuken" geeft de Heiligs Schrift ons een shat aan practische levenskunst levenskunst, waaruit levens- blijneic". kan opbloeien. „Beter weinig bezitten en God te vreezen, Dan vele schatten met wroeging er bij". (Spreuken 15-16). „Beter een schoteltje- groente, waar liefde heerscht, Dan een gemeste stier met haat er bij". (Spr. 15-17). „Beter een droog stuk brood met vrede er bij, Dan een huis vol feestmaal tijden en twist". (Spr. 17-1). Wie de echte levenskunst ver staat, kan levensblijheid verwer ven, blijheid genieten èn blijheid rondom zich verspreiden. „Een vroolijk hart maakt een blij gezicht, Verdriet in het hart slaat den geest terneer". (Spr. 15-13). „Een neerslachtig mensch heeft steeds kv/ade dagen, Voor een blijmoedig karakter is het altijd feest". (Spr. 15-15). „Stralende oogen verblijden het hart, Een goede tijding verkwikt het gebeente". (Spr. 15-30). Blijheid rondom zich ver spreiden in dezen tijd! „Wij moeten iets melden van deur tot deur, Wij moeten iets brengen van wierooksgeur, Wat licht in den nacht cn wat vreugd, waar men schreit; Zoo'n beetje geluk en wat eeuwigheid". (J. Schreurs). Menschen, die de levenskunst zóó kennen en verstaan, dat zij ook in dezen tijd vreugde-bren- jers, men kan, zooals wij dezer dagen schreven, vreugde bren- ook door kleine, in oprecht heid bewezen, attenties zulke menschen zijn een groote zegen voor zichzelf en voor hun omge ving! OFFERT VOOR DE WINTERHTTi,P-COLLECTE EEN FLINKE GIFT. De strijd bij Nieuw-Guinea. De „Tokio Asshi Sjimboen" (fthrijft, dat de gevechten in het gebied van de Salomons Eilan den en Nieuw-Guinea met den lag heftiger worden. De stellin gen der strijdkrachten, die hier legenover elkaar liggen, zijn vrijwel gelijkwaardig. Het voor- laainstp kenmerk van' den strijd is de toenemende actie in de lucht. De geallieerden steunen laarbij op numeriek stérkere luchtstrijdkrachten en trachten ie Japansche bases en transpor ten te vernielen. Bij de tegen- ianvallen op vooruitgeschoven teunpunten en op de ravitail- eeringsbaris heeft de Japansche uchtmacht echter steeds weer [roote successen kunnen behalen Zware gevechten in gebied van Stalingrad DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- rient van gisternamiddag meldt: „Na de verliezen van aen vo rig en dag heeft de vijar.d in het Westen van den Kaukasus slechts hier en daar zonder ver band aanvallen uitgevoerd, die werden afgeslagen. Tusschen Kaukasus en Don en in het Dongebied mislukten de voortgezette aanvallen van de Sovjejts met verlies van 26 tanks, in het gebied van Stalin grad sloegen de Duitsche troe pen sterke aanvallen van infan terie en tanks in heldhaftige, zware gevechten af. Het lucht- wapen greep op de zwaartepun ten der gevechtshandelingen op den grond in. Vijandelijke aanvallen ten Zuiaen van Woronesj op de stel lingen van Duitsche en Hon- gaarsche troepen stortten ineen. De gevechten ten Zuidoosten van het Lmenmeer en ten Zui den van het Ladogameer duren voort. In Libyë hebben Duitsche en Itauaansche jagers tegenover twee Duitsche verliezen 11, af weergeschut 3 vijandelijke Vlieg tuigen neergeschoten. Herhaal de aanvallen van vijandelijke strijdkrachten in Tunis werden afgeslagen. Duitsche en Italiaan sche formaties van het luchct- wapen hebben ravitailleerings- colonnes en troepenconcentra- tie? van den -vijand uiteenge dreven. Op luchtsteunpunten werden aanzienlijke vernielin gen veroorzaakt. Bij aanvallen overdag van Britsche luchtformaties op de bezette~Westeïijke gebieden wer den 5, in het gebied van de Noordzee 2 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In de late avonduren deden Briische vliegtuigen aanvallen op Westduitsch gebied, vooral op de stad Essen. De bevolking leed verliezen. Er ontstond hoofdzakelijk schade aan ge bouwen. Nachtjagers en afweer geschut van het luchtwapen hebben vijf vliegtuigen doen neerstortten. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben overdag in stallaties aan de Zuidoostkust van Engeland aar gevallen, des nachts vielen zij het stedelijk gebied en de werven van Sun derland aan. Uitgebreide bran den werden waargenomen''. De bolsjewieken in een wespennest. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Hoe langer hoe meer blijkt, dat de bo.Sjewisi.en zich bij wijze van spreken voor over in een wespennest hebben laten vallen, toen zij hun agres sieve operaties we.cen geleden begonnen. Nog steeds is er geen teekening in aen strijd gekomen en nog steeds loopen de troepen van Timosjenko en Sjukoff te vergeefs storm tegen de in het wijde Russische land verspreid liggende Duitsche steunpunten en eilanden. Niets wijst er nog op, dat de Sovjets een belang rijk operatief doel bereikt heb ben. Ontzag ijke hoeveelheden wapenen en manschappen heb ben zij verloren zonder een re sultaat te kurnen forceeren, dat voor hen een wending van de oorlogskansen beteekenen kan. Uit de laatste legerberichten blijkt, dat generaal Sjukoff, die de plaats van Timosjenko in de sectoren tusschen Woronesj en Stalingrad heeft ingenomen, thans ook een offensief bij Wo ronesj heeft ingeluid; de Hon- De hooikist maakt uw spijzen ga ar, met minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaar gaarsehe en Duitsche troepen, die de verdediging van dit front- deel op zich genomen hebben, slaagden er evenwel in alle aan vallen af te slaan; hoewel de Sovjets den strijd met een hevig artillerievuur en met gebruik making van zoogenaamde „sal- vokanonnen" begonnen, waar door de Duitsch-Hongaarsche stellingen zwaar getroffen wer den. Van Duitsche zijde wordt bekend gemaakt, dat de offen sieven van Woronesj ten Zuiden van het Ilmenmeer waarschijn lijk tot doel hebben den Duit- schers te beletten legerafdeelin- Een aan deze fronten te ont trekken om deze dan in het Zuiden in den strijd te werpen. Men wijst er echter op, dat dit absoluut riet noodig is, daar de Duitsche reserves in het Zuiden vooralsnog voldoende sterk zijn om aan alle bolsjewistische aan vallen het hoofd te bieden. Het Zuiden is nog steeds een „wes pennest". De Duitsche steun punten ,,egel''-stellingen en „eilanden" vormen voor de bol sjewisten bijkans onoverkome lijke hindernissen, van waaruit de Duitschers steeds weer nieu we tegenaanvallen ondernemen. Het steunpunt Welikije Lyki houdt blükens de legerberichten nog steeds stand tegen de aan vallen van een overmacht. Een tegenaanval is evenwel onder nomen met het doel de bezet ting te hulp te komen en blij kens de mededeelingen van goed geïnformeerde kringen te Berlijn wint deze tegenaanval terrein. Het zwaartepunt van den strijd ligt nog steeds tusschen Wolga en Don en in den sector van Stalingrad, alsmede in het gebied van Millerowo. ITALIA ANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche legerbericht van gistermiddag luidt: „Hoewel gehinderd door zand stormen was de bedrijvigheid in de lucht in Libye gisteren aan weerskanten zeer levendig. In herhaalde gevechten werden 11 vliegtuigen neergeschoten door jagers van de Spil, en wel 5 door Italiaansche en 6 door Duitsche jagers. Ons vierde re giment jachtvliegtuigen droeg tot dit succes bij door twee vier motorige vliegtuigen te vernie len, waardoor het zijn 500ste overwinning behaalde. Voorts werden 3 vliegtuigen door den Italiaanschen en Duitschen lucht afweer neergehaald. Vijandelijke luchtbombardementen op be woonde plaatsen veroorzaakten verliezen onder de bevolking, de schade is niet ernstig. Aan het front in Tunesië mis lukten herhaalde vijandelijke aan vallen, ondernomen met steun van gepantserde afdeelingen. Verscheidene tanks werden ver nield. Escadrilles van onze luchtmacht hebben in opeenvol gende golven troepencolonnes en concentraties van motorvoer tuigen met succes aangeva'len, een tiental van deze voertuigen werd in brand geschoten. De havenwerken van Algiers en Bone werden eveneens krach tig gebombardeerd. Een vlieg tuig, dat in het communiqué van 12 Januari als vermist werd .op gegeven, is op zijn basis terug gekeerd." Fransche soldaten in Noord- Afrika geen krijgsgevangenen. De Fransche bladen melden, dat de Fuehrer bepr.ald heeft, dat de leden van de Fransche weermahet, die bij de gevechten in Fransch Noord-Afrika in han den van de Duitsche troepen val len. niet als krijgsgevangenen behandeld zullen worden. Indien zij hun wooplaats in Frankrijk hebben, moeten zij onverwijld naar het moederland worden teruggebracht om daar door de Fransche autoriteiten ontsla gen te worden. Zij die in Noord- Afrika wonen, kunnen óf naar Frankrijk gestuurd worden óf in Tunis blijven. RECHTEN IN CHINA. De Italiaansche regeering heeft op 11 Januari de Chinee- sche nationale regeering dt me- dedeeling doen toekomen, dat zij getrouw aan de politiek van vriendschap en begrip, besloten heeft afstand te doen van alle concessies en exterritoriale rech ten van de Italiaansche burgers in China. Zooals bekend hebben de Ver. Staten en Engeland eenzelfde concessie gedaan, nadat Japan er mede begonnen was. Wanneer men daarnaast nog leest, dat de nationale regee ring van China den oorlog heeft verklaard aan de Ver. Staten en Engeland dan kan men zich in denken, dat een lezer, wien de verhoudingen daar in het verre Chir.a niet meer zoo helder voor den geest staan, lichtelijk dui- zt'.g wordt. China is op het oogenbük ver deeld in twee deelen, het eene deel onder maarschalk Tsjang Kal Sjek, wiens regeering in Tsjoengking resideert, en het an dere onder Wang Tsjing We; Uil en heeft zich van den ba-V die in Nanking zijn bestuur voert. Deze laatste Nanking-re- geering heeft zich thans ge schaard aan de zijde van de lan den van het Driemogendheden- pact. Zij is gesticht in Maart 1941 en heeft zich van den beginne af op het standpunt gesteld, dat China goede betrekikngen moest onderhouden met Japan. Tsjoeng king daarentegen blijft hard nekkig verzet bieden. Dat de oorlogsverklaring van Nanking meer is dan een diplo matieke stap blijkt uit de haast, waarmede de Angelsaksische re geeringen hun oude en taai vast gehouden rechten in China heb ben prijsgegeven. MOMENTJE SPRUITEN. Er is een middel ontdekt tot remming der spruitvorming bij aardappelen. Dat middel is een soort poeder, dat onge veer op dezelfde wijze moet worden aangewend als bij ba- bies tegen zeere plekken. Er is slechts dit verschil, dat de babiés een voor een en de aardappelen in massa worden bepoederd en het zou ernstige gevolgen kunnen hebben in dien men zich hierbij zou ver gissen, wat bij moeders met een drieling en aardappelen op zolder niet uitgesloten moet worden geacht. De aardappelen spruiten dus niet en de spruiten wor den ook bepoederd. Maar wat zal er nu gebeu ren als bij vergissing de baby poeder over de aardappelen wordt gestrooid en de baby met het aardappelenpoeder wordt bewerkt? Och, laten wij onze piepers maar niet bepoederen. Ik vond het altijd zoo'n aardig gezicht op zolder die groote oppervlakte spruitende aard appelen. 't Gaf je zoo'n blij gevoel van „De lente komt". En nu willen ze er poeder overheen strooien en er een wintergezicht van maken. Ik zal het thuis ten streng ste verbieden. V.J Naar radio Algiers meldt, is in Fransch Noord-Afrika een royalistische samenzwering ont dekt. De royalisten wil'en in Noord-Afrika een Fransche mo narchie oprichten en den graaf van Parijs, die zich sedert eeni- gen tijd in Algiers ophoudt, als koning aanstellen. Aan de kust van de Mid- lellandsche Zee bij Almeria is een dolfijn van 1800 kilogram gevangen. De ongewoon groote visch is naar Madrid gebracht, waar zij in een museum tentoon gesteld zal worden. Met een temperatuurdaling zooals in de laatste 15 jaar niet was voorgekomen heeft, naar het Amerikaansche tijdschrift „Ti me" meldt, de winter de Ver. Staten verrast. Tengevolge van de plotseling optredende schaarschte aan ruwe olie zijn vele huizen zonder verwarming. Zoodra de bergiagcr In den Kaukasus een groote plaata bezoekt, la zlm eerste gang naar eer, der vele leugdige achoen poetsera. die zorgvuldig zua laarzen wstl prachtig glimmend maakt PK Stolx-Sch-F-P ra In een broelproevenbedrijl te Hlllegom worden verschillende soorten bollen neutraal gebroeid onder doorloopend toezicht. I >ageli|ks kornt een honderd tal bollenkweekcrs de resultaten hier van voor de handelssoorten en aan winsten bcoordeelen K Stevens-Pat ia

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1