DONDERDAG 14 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10454 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveid, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Levenskunst I De levenskunst kan moeielijk jjn, als ue omsianaigheden het even zwaar maken en den nensch het gevaar dreigt, dat Ij or.der die zwaarte worat leergedrukt. Hij moet zich dan inder dien druk weten uit te renten, om zichzelf te zijn en iet leven te aanvaarden zooals iet is. Maar, als hij daartoe in taat blijkt, ais hij die hoogte reet te bereiken, dan kan net ebeuren, dat hij het leven voor ich ziet grooter en schooner dan e voren. Ornaat hy aan net te met al zijn waardevolle jrootheid en schoonneid meer lewust zal gaan leven. De moeieiijkneaen, ontberin gen en smarteiijkneaen, aie een eiielyk gevolg zijn van den we- ■eldoorlog, kunr.en den mensch II hinderen en belemmeren in zijn il geiukkig leven. Maar zij maken - al is 't oogenscnijnlijK anaers in werkelijkheid den mensch )jkiet ongelukkiger, aan de sleur ran een zorgenioos weelde-ie- ren hem kan maken. De levenskunst is de kunst urn het leven te leven, zooals iet is, zooals het deels naar onveranderlijke wetten, deels wisselend met de omstandigne- [ien moet geleefd worden; de kunst om het leven bewust te leven. De levenskunst is ook de kunst, om het leven te leven ioo gelukkig en zoo blij als het maar mogelijk is! Dat geluk en die blijheid zal Hjde mensch onder stolielijk en ;eestelijk ongunstige omstandig- ïeden vaak zeer moeilijk kun- ïen vinden. Maar hij mag toch B'len moed niet ai te gauw opge- ren! Daar zijn blijde dagen nog in 't leven'' ook zelfs onder zeer ongunstige omstandigheden waarmeae het geestelijk leven van den mensch langen tijd kan worden gevoed en gesterkt. Wij willen hier citeer én uit een prachtig gedicht van den grooten Vlaamschen dichter Guido Gezelle: Ja! Daar zijn blijde dagen nog in 't leven, hoe weinig ook, daar zijnder nog voorwaar, en geven zou ik alles, alles geven om één van die, mijn Goa, om éénen maar, wanneer ik U gevoel, U heb, U drage, mij onbewust, U zelf ben, mij niet meer, U noemen kan, mijn God, en zonder klagen, herhalen kan: God! mijn God en lieve Heer! Wat gaat mij om in 't wondere van die stonden, als 't hert mij gloeit en de oog mij berst, en ik, van tranen dronk, onmachtig ril ten gronde en in een storm van liefde en vreugde stik! Ben ik het nog, die minne al die mij haten, ben ik het nog, die duizend levens wou voor U, mijn God, en iederen mensche laten, en, zelfvergeten, lachend stervend zou? Plaatsgebrek belet ons, dit gedicht, getiteld „Blijdschap" geheel af te drukken; wij heb ben er enkele gedeelten uit ge citeerd. De begenadigde dichter leert So vf el-aanvallen stranden met zware verliezen BUïTSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe. richt van gisternamiddag luidt: „In den Westelijken Kaukasus heeft de vijand zijn plaatselijke aanvallen, die hij sedert gerui me» tijd gestaakt had, hervat. Herhaalde pogingen om in de stellingen van Duitsche en Roe- meenrche troepen binnen te dringen, mislukten door het af- weervuur met zware verliezen. Aan het front in het gebergte werden door stormtroepen tal rijke vijandelijke stellingen ver nietigd. Aan de rest van het Zuidelijke front duren de ge vechten voort. Acht en twintig Sovjet-pantserwagens werden kapotgeschoten. Na krachtige artillerie voorbe reiding gingen de bolsjewisten in een sector van Hongaarsche troepen tot den aanval over. In verbitterde gevechten werden zij afgeweerd met medewerking van Duitsche troepen. Duitsche en snelle Hongaarsche gevechts vliegtuigen opereerdeii dag en nacht op vernietigende wijze te gen gereedstaande vijandelijke strijdkrachten en op marsch zijnde troepen. Bij de voortzetting van een eigen aanvalsoperatie in den centralen sector vielen vele hon derden gevangenen en een aan tal pantserwagens en kanonnen ons in handen. Het steunpunt Welikije Loeki bleef zich met heldhaftige dapperheid verdedi gen, terwijl de eigen aanval tot ontzet van het steunpunt vor dert. In het gebied van het Ilmen- meer en het Ladogamoer viel de vijand heftig aan. Alle aanval len strandden met zware ver liezen op den hardnekkigen te genstand der Duitsche troepen. De bolsjewisten verloren in deze gevechten 52 pantserwagens. Bij de heftige luchtgevechten van dezen dag schoten Duitsche ja gers 52 vliegtuigen neer, waar van 36 in den Noordelijken sec tor. Een eigen vliegtuig wordt vermist. In Tunesië verloor de vijand bij de nog voortdurende plaatse lijke gevechten tot dusverre 14 pantserwagens, 2 gepantserde verkenningswagens en een groot aantal auto's. In Noord-Afrika waren overdag en des nachts aanvallen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht gericht op vijandelijke vliegvelden met sterke bezetting en stellingen van het luchtdoelgeschut. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. In den vroegen ochtend van heden ondernamen Britsche vliegtuigen wederom systesm- looze storingsaanvallen op West- Duitsci gebied. De verliezen aan menrchenlevens en de scha de zijn gering. Aan de Kanaal- kust verloor de vijand gisteren twee vliegtuigen." De hooikist maakt uw spijzen gaar, met minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaar ons hier de levensblijheid in haar hoogste schoonheid en haar verhevensten vorm. Wij zullen niet altijd zóó hoog kunnen stijgen, om haar te vin den. Zy is echter ook wel op een en meer trappen lager te berei ken. Daarover schrijven wij een volgenden keer, ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. Het Italiaansche weermachts- berieht van gisteren luidt als volgt: „Aan het front van de Syrte wederzij dsche verkenningsacties. Tijdens gevechten der laatste dagen in Fezzan heeft de vijand gevoelige verliezen geleden, wij hebben 50 gevangenen gemaakt, onder wie twee officieren. In Tunis zijn tijdens gevech ten, die op het oogenblik nog aan den gang zijn, 14 tanks, 2 gepantserde auto's en talrijke voertuigen vernield. Een vliegveld in Libye is ge bombardeerd en onder mitrail- leurvuur genomen dcor een Ita liaansche luchtformatie, die een brandstofopslagplaats in brand schoot en op den grond vliegtui gen en gemotoriseerde strijdmid delen vernielde. Andere esca drilles onzer luchtmacht vielen vooruitgeschoven stellingen van het vijandelijke front in de streek van Tunis aan. Vier toe stellen werden door jagers der Spil neergeschoten tijdens lucht gevechten overdag. Twee onzer machines keerden niet terug. Eenige bommen, uitgeworpen op het stedelijk gebied van Sciac- ca (Agrigento), hebben gisteren middag beperkte schade doen ontstaan: „er vielen zeven en één gewonde onder de burgerbe volking. Door optreden van den vijand hebben wij twee torpedobooten verloren. Een groot deel der bemanning is gered." ANTONESCOE BIJ DEN FUEHRER. De Fuehrer heeft op 10 Ja nuari in zijn hoofdkwartier den staatsleider van Roemenië, maar schalk Antonescoe ontvangen. Omtrent deze besprekingen wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard, dat zij be trekking hadden op alle veelzij dige politieke, militaire en eco nomische kwesties, die de oor logvoering van Roemenië en zijn lotsgsrr,eenschap met de As en Europa betreffen. Het was een van die samenkomsten, zooals zy van tijd tot tijd plaats vin den tusschen de leidende per soonlijkheden der volkeren, die zich hebben aaneengesloten in den strijd om den opbouw van Europa en den afweer van de dreigende gevaren. In Duitsche politieke kringen wordt er vooral de nadruk op ge legd, dat ook bij deze gelegen heid de persoonlijke banden tus schen de leiders der beide volke ren noghechter geworden zijn dan ze reeds waren. Hierbij wordt Roemenië een der belangrykste partners van den oorlog ge noemd en derhalve ook een der belangrijkste partner van de overwinning en van den vredr. dien deze overwinning der Europeesche lotsgemeenschap moet brengen. SAUCKEL OVER DE BUITEN- LANDSCHE ARBEIDERS. Gouwleider Sauckel heeft te Parijs voor journalisten gespro ken over den zin en de practijk van het werk der buitenlandsche arbeiders. Op dit gebied, zoo zeide hy, teekent de Europeesche gemeenschap zich reeds af, want vreemde werklieden uit de ver bonden landen en uit de bezette gebieden, komen naast of op de plaats van den Duitschen werk man. Als een groot wonder bij het gebruik van vreemde werk krachten noemde hij het feit, dat deze menschen, met inbegrip van de Russen, den goeden wil tot werken zelf hebben meege bracht. Wanneer Duitschland in dezen ooHog de soldaten voor den strijd levert, aldus Sauckel, dan moeten de andere volkeren meehelpen in de wapenindustrie, temeer daar de vreemde werk lieden daarby ook aan hun eigen landen een grooten dienst bewy- zen in den zin van de Europee sche solidariteit. BRITSCHE BOMMENWER PERS BOVEN WEST- DUITSCHLAND. Naar het D. N. B. verneemt, hebben Britsche vliegtuigen gis teravond laat storingsaanvallen ondernomen op West-Duitsh gebied. Brisant- en brandbom men veroorzaakten eenige scha de aan gebouwen. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn vier der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. BEVORDERING VAN DE JAPANSCHE TAAL. Teneinde het gebruik van de Japansche taal onwer de inland- sche bevolking van het schier eiland Malakka en van de onder Japansche controle staande ge bieden in het verre Oosten uit te breiden en tevens het gebruik van de Engelsche taal uit te roeien, neeft het Japanche mili taire bestuur besloten, zoo meldt Domei, om van 1 Juli a.s. af het gebruik van de Engelsche taal in particuliere brieven te verbie den. Krachtens deze nieuwe re geling moeten alle particuliere brieven voortaan gesteld worden ofwel in het Japansche, het Ma- leisch, het Chineesch, het Hin- doeneesch, of in het Thail- landsch. Periodieken en boeken zijn van dit voorschrift evenwel uitgezonderd. De Engelsche admiraliteit heeft Woensdag medegedeeld, dat het Britsche corvet „Mari gold" verloren is gegaan. Naar de Britsche berichten dienst meldt, heeft het tot zin ken brengen van het Britsche MOMENTJE IN DE SCHEL. Beginnen ze nu in het nieu we jaar alweer met die aard appelen in de schil? Laat men dan als Multatuli eens deed zoo nu en dan er by vermel den: ik weet, dat ik eentonig ben. Ik weet, dat ik eentonig hen, maar aardappelen in de schillen bevatten veel meei voedingszouten. Ik weet, dat ik eentonig ben, maar van ongeschilde aardappelen krygt men min der gauw honger. Ik weet, dat ik eentonig j ben, maar ongeschilde aard- appelen geven minder ge wichtsverlies. Ja nogal wie des! Sinds wij de wortelen niet meer schrapen en de kool niet meer schoonmaken en de doperwtjes en de tuinboonen met doppen en al eten. hebben wij thuis heelemaal geen ge wichtsverlies meer, wij heb ben zelfs gewichtswinst, want er kookt nog een hoop nat in ook. En dan, wat Iet mij, de geschilde aardappelen en de schillen apart op te j eten? Dan heb ik in ieder geval nog twee schotels voor hetzelfde geld. En van aard appelschillen schijnt men nog een krachtig soepje te kun nen maken. ALLEEN MAAR CRITIEK? Hedenavond om 19."uur spreekt Max Blokzijl als gr woonlijk over den zender Hi. versum I over brandende kwe: ties. Ditmaal is de titel van h' onderwerp: „Alleen maar er.- tiek?" patrouillevaartuig „Ibis" tyder de Britsche landing in Franse! Noord-Afrika 107 slachtoffer geëischt, onder wie de commar dant van het schip. De Amerikaansche minist van buitenlandsche zaken Co. dell Huil heeft bevestigd, dt Charles Bedeaux, een vrier van den hertog van Windsor, Fransch Noord-Afrika gearre- teerd is. De zware afweerslag In het Oostenhet Terektronc. Een stad onaer de stad. Vroeger stonden hier aan de Terek de hutten der kozakken. Sedert lang zijn ze door de artillerie der Sovjets met den bodem gell)k gemaakt. Het bouwmateriaal echter, bestaande uit harde steenen. die gevormd zuo uit slib. Is door de Duitsche pantsergrenadiers die deze plaats veroverden en sedert weken tegen den vijand houden, opnieuw gebruikt Van da •tceaea werden daken gemaakt waaronder zich de woonbunkers co gevechtsiteUingeu der Duitsche soldaten bevinden PK Berad Loha#-UV-R-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1