3)e. ^idócbz(2mitcvnt .DINSDAG 12 JANUARI 1943 ware gevechten aan Z. OosSel. front 34STE JAARGANG N°- 10452 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VcOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld. Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. düitsch weermachts- bericht. Het Duitsche weermachtsbe- :ht van gisternamiddag luidt: ,In Noord-Kaukasië", bij Sta- en in het Dongebied zijn lërtgezette aanvallen van nu- >riek superieure infanterie- en Hfkstrijdkrachten der bolsjewis- in zware gevechten bloedig slagen. Het Duitsche lucht- Jjapen greep met sterke strijd- achten in de gevechten in. In- nterie- en tanktroepen vernie lden in tegenaanvallen vijan- iyke formaties. Door leger en ichtwapen werden 13f tanks, aarvan alleen 60 in het gebied Stalingrad, vernietigd of liten gevecht gesteld. Jacht- isgers schoten, bij een verlies in twee eigen toestellen, 20 ilsjewistische vliegtuigen neer. Stoottroepen hebben in den jntralen sector van het front vrij groot aantal geveehts- isities verwoest en gevangenen buit binnengebracht. De ge- ehten om Welikije Luki en ten lid-Oosten van het Ilrnenmeer iren voord. In den tijd van 1 tot 10 Janua- zijn aan het Oostelijke front 14 Sovjettanks door formaties in het leger vernietigd, buit •maakt of buiten gevecht ge- eld. Bij de voortzetting der lucht- invallen op de Mosrmansklijn ibben de bolsjewieken een tal- ik rollend materiaal verloren, lelie gevechtsvliegtuigen heb- in in de haven van Moermansk koopvaarder van 4000 brt. it zinken gebracht en een vracht ihip zwaar beschadigd. In Noord-Afrika plaatselijke svechtsactiviteit. Het Duitsche Italiaansche luchtwapen heeft ijandelijke luchtsteunpunten, :ellingen en marschbewegingen sstreden. Duitsche jagers scho- 5 vliegtuigen neer." Fnuikende verliezen Bol-jewieken. der In aanvulling op het weer- lachtsbericht verneemt het D. B.: Zoo fnuikend als de Sov- it-verliezen zijn aan pantserwa- ens, vliegtuigen en ander oor- igstuig, beginnen zich bij de olsjewieken thans ook de ver ezen af te teekenen aan man- tappen en officieren bij hun ïassale aanvallen, welke met erliezen geen rekening hou- en. Een offensief onder de ru- 'e omstandigheden van den win- :r vereischt voor den aanval iteraard hoogere verliezen dan anvalsoperaties tijdens een achter jaargetijde. Alleen reeds cmstandigheid, dat de aan- alstroepen ergens zonder moge- jkheid van beschutting uren- ing aan temperaturen van 30 r. vorst zijn blootgesteld, maakt eeds verliezen zonder dat er en schot gevallen is. De verde- iger daarentegen ligt in opge- forpen stellingen met goede «gelijkheden voor verzorging n transport van gewonden en ieken. De gewonden van den anvaller moeten vaak in hsvi- t koude urenlang in de mijn eden blijven liggen of zijn tij- lans hst langdurige tran-port en nvoldoende sanitaire verzorging an doodvriezen blootgesteld, lehalve deze slachtoffers van et klimaat veroorzaken de mas- >le aanvallen der Sovjets, laarbij hun infanterie steeds 'eer naar de Duitsche stellin- GOERING EN ROSENBERG VIJFTIG JAAR, De Duitsche pers wijdt van daag foto's en hoofdartikelen aan den 50sten verjaardag van Rijksmaarschalk Giering en mi nister Rosenberg. De „Voelkischer Bsobachter" herinnert er aan, dat Goering, de eerste medewerker van den Fuehrer, in zijn handen een groot aantal sleutelposities van het nationaal-socialistische Duitschland vereanigt. Die ver- eeniging in één hand krijgt een historische unieke beteekenis door het feit, dat de man, bij wien deze draden samenkomen, Hermann Goering heet. De „Deutsche Aügemeine Zei- tung" schrijft: „Zonder Goering en het vicrjaarplan hadden wij den oorlog niet kunnen volhou den tot de veroveringen van on ze troepen in het Oosten en de verdedigingsmuur in het Wes- EEN HOQIKJST IN GEBRUIK BESPAART GAS EN ELECTRICITEIT RIJKSMAARSCHALK GOERING MINISTER ROSENBERG ten de vijandelijke blokkade de finitief teniet gedaan hadden." De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „Ieder weet, dat een man als Goering tot de garanten van de Duitsche overv/inning behoort. Naast den Fuehrer zal hij in de geschiedenis geboek staafd worden als een der onster felijke» van het Duitsche volk." Over Rosenberg schrijft de .Voelkischer Beobachter", dat hij de toik is geweest van de we reldbeschouwing van het natio- naal-socialisrfte. De „Berliner Boersenzeitung" wijst er op, dat Rosenberg als minister voor het bezette gebied in het Oosten het veroverde ge bied administratief moet opbou wen en tevens de gezagsdrager der nationaal-socialistische be weging in dit gebied is. ger. wordt voortgedreven, enor me verliezen onder de bolsje wieken. Kenmerkend is dan ook, dat onlangs aan verscheidene fronten, b.v. ook in het Kauka- susgebied, Sovjetgevangenen ge maakt zijn van 16 en 17 jaar oud. Daarmede wordt bevestigd, wat reeds vroeger geconstateerd was, dat de Sovjets reeds in den zo mer van verleden jaar genood- zaa-1 waren de lichtingen 1925 en 1926 op te roepen. Kenmer kend is bovendien ook, dat uit verschillende sectoren van het front melding gemaakt wordt va.i het optreden van Siberische troepei. van het leger uit het Verre Oosten der Sovjet-Unie. Steeds meer vrouwenbataljons in Sovjetleger. Teneinde de leemten, die door de geweldige verliezen ont staan zijn aan te vullen, gaan de Sovjets in steeds grooteren om vang ertoe over, vrouwenbatal jons op te stellen. Een op 6 Jan. aan den centralen frontsector gevangen genomen Sovjet-luite nant verklaarde, dat zich in de nabijheid van Kamysjlof - een groot opleidingskamp voor vrou wen bevindt, waarin de onder dwang gerecruteerde vrouwen worden opgeleid voor de infan terie in het Sovjetleger. italiaansch wefrmachts- bericht. Het Italiaansche weermachts- bericht luidt: „Verkenningsbedrijvigheid aan het front in de Syrte. In Tunesië hebben wij vijande lijke groepen afgeslagen, eenige wapenen buitgemaakt en eenige gevangenen gemaakt. In twee sectoren hebben afdeelingen Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen in weerwil van het slechte weer plaats gehad in de Noorscbe kust- vooruitgeschoven linies en op wateren, doch op 70 tot 75 zee degedeeld, dat de maandelijksche uitgaven voor oorlogsdoeleinden terstond na Pearl Harbour twee milliard dollar bedroegen, doch thans reeds meer dan 6 millioen bedragen en in het dienstjaar 1944 gemiddeld ruim 8 milliard per maand zullen bedragen. In zijn begrootingsboodschap heeft Roosevelt o.a. verklaard, dat de belastingen ncoit tot het vooroor- logsche niveau zouden terugkee- ten. Hij noemde het verder nood zakelijk nog zes milioen men- ™chen te mobiliseeren voor het leger en de oorlogsproductie. Een meedoogenloos programma lot financiering van den oorlog is noodzakelijk om een ineen- -torting na den oorlog te voor komen. De nieuwe begrooting moet ook het bouven van schepen mogelijk maken, die de Vereenig- de Staten in staat moeten stel len den vijand slagen toe te brengen. Ten slotte adviseerde Roose velt tot een uniforme en uitge breide beroeps-herscholing, om aldus een millioen mensclien vrij te maken voor de oorlogsindus trie en om de oorlogsgewonden weder in te schakelen in de oor logsproductie Twee Zweedsche schepen vergaan. De opperbevelhebber van de Zweedsche marine heeft bericht ontvangen zoo meldt het Zweedsche persbureau T.T. dat de Zweedsche schepen „Bra- sil" en „Sveajarl", die naar Zuid- Amerika onderweg waren met een vrijgeleide van de beide oor logvoerende partijen, in.de Noor- sche kustwateren zijn vergaan. De bemanning zou gered zijn. Naar van bevoegde militaire zjjde te Berlijn wordt meege deeld, heeft de ondergang niet marsch zijnde colonnes van den vijand herhaaldelijk met zichtba re resultaten aangevallen met bommen en majhinegeweervuur. Vijf vliegtuigen werden in lucht gevechten door Duitsche jagers neergeschoten. Luchtaanvallen op het eiland Lampedusa en Tri polis maakten geen slachtoffers; de schade is gering. In de nabij heid van kaap San Vito (Paler mo) zijn de overblijfselen gevon- een tweamotorig En- mijlen uit de kust. De ondergang kan niet geweten worden aan Duitsche gevechtsmaatregelen en evenmin aan Duitsche mijnen. De schepen voeren niet op een voor geschreven Duitsche koers. Het te volgen traject hadden de sche pen uitsluitend van de Zweed sche regeering opgekregen. Voorts wordt nog opgemerkt, dat Duitsche vaartuigen aan het red dingswerk hebben deelgenomen. den van a gelsch vliegtuig, dat bij een vroe- Afschaffing van exterritoriale geren aanval door het afweerge- rechten in China, schut was getroffen en in brand j Naar de Engelsche nieuws- geraakt; ook de lijken van zes in- dienst meldt is Maandag tus- zittenden werden gevonden". I schen Groot-Brittannië en China britsche vliegtuigen boven west-duitschland. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers gisteravond vruchtelooze sto- ringsvluchten boven West- Duitschland ondernomen. Door brisant- en brandbommen, die zij lukraak en over een groot gebied verspreid lieten vallen, werd slechts onbeteekenende schade aangericht. Volgens de tot dus verre ontvangea berichten is een viermotorige bommenwerper neergeschoten. roosevelt dient oorlogsbegrooting in. Naar de Amerikaansche nieuws dienst meldt, heeft president Roosevelt aan het Congres de corlogsbegrooting voor het dienstjaar 1943 voorgelegd, dat op 1 Juli begint. De begrooting bedraagt honderd milliard dol lar. Roosevelt heeft daarbij me- MOMENTJE begrooting. In den aanvang van het tiende jaar van mijn huwe lijk heo ik eemg verscuil van meening gehaa met myn teerbeminde gade. Het ging over de rekening 19*2, die zy na veel cijferen en hoofaore- kens had opgemaakt. Dat zij tekort zou komen, verwacht te ik. Alies is nu eenmaal wat duurder geworden en een vrouw heeft zoo haar trots. Voor een liefhebbende ega en drie snuitjes van kin deren is het besie niet goed genoeg. Zij wil tevreden ge zichten zien en wat doe je dar.? Ik had het geschat op ongeveer 30 per maand. Het tekort dan. Eerst zij aan het rekenen en toen ik. En mijn rapport luidde aldus, dat het tekort in werkelijk heid bedroeg 744. En ik zei: „Aangezien ue begrooting van den gewonen dienst 1942 uit- einde.ijk sloot met een ge raamd nadeelig saldo van 360.is het resu.taat van dien dienst f 384 ongunstiger dan geraamd was, hetgeen op zichzelf niet onbevredi gend kan worden genoemd. Zij keek mij nogal niet be grijpend aan en zei zacht moedig: Ik zou het kun nen bezuinigen op de soep. Ben je mal, kind, zei ik, je hebt het' schitterend ge daan. Maar wie moet dat nu betalen? vroeg zij. Weet ik veel? Ik in ieder geval niet. En maak je verder maar geen zorgen, troostte ik. Lees maar. En zij las het volgende uit de ge meen tebegrooting: Aar gezien de begrooting van den gewonen dienst 1941 uiteindelijk sloot met een ge raamd nadeelig saldo van 33.930, is het resultaat van dien dienst rond f 96.000 on gunstiger dan geraamd was, hetgeen op zichzelf niet on bevredigend kan worden ge noemd. Toen lachte zjj weer. een verdrag onderteekend over de afschaffing van de exterrito riale rechten. Nadere bijzonder heden over den inhoud van het verdrag zijn niet bekend ge maakt. Voorts wordt gemeld, dat er ook tusschen China en de Ver. Staten een verdrag onderteekend is, waarbij alle extorritoriale rechten der Ver. Staten in China worden opgeheven. Bij onze vrijwilliger!. Moeilijke omstandigheden zijn voor man en paard geen bezwaar SS PK Keinaet-O-H-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1