ZATERDAG 9 JANUARI 1943 MOMENTJE Tl 34STE JAARGANG N°- 10450 Bureaux; Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon; Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VtkOK LË1DLN EN OMSTREhEN C. M. van Hamersveld, Directeur, Th. Wilmer, Hoofdredacteur. lovjets in tegenaan- llen teruggeworpen. 12|)IJ1TSCH WEERMACHTS- BERICHT. -Het Duitsche weermachtsbe- I2jit van Vrijdagnamiddag luidt: [in het gebied van den Mid- lujpKaukafus, van den Don en T Noord-Westen van Stalin- id hebben de Duitsche troe- e[ ook gisteren een zwaren, uifer succesvollen afweerstrijd tjfcverd met sterke infanterie- aTtankstrijdkrachten der bols- 'ieken. In tegenaanvallen •d de vijand op verscheidene jatsen teruggeworpen en leed re verliezen; 32 tanks wer- vernietigd. 'en Zuid-Oosten van het II- mser deed de vijand weer ;eefs aanvallen - met steun talrijke tanks en verloor ijarbij 15 tanks. Jagers schoten «elle luchtgevechten boven het ffltrale en Noordelijke front, ider zelf verliezen te lijden, bolsjewistische vliegtuigen jr. de bestrijding van het ra- illeeringsverkser op het La- 'ameer werd voortgezet, des (hts werd het stedelijk en ha- kgebied van Moermansk aan- fallen. Noord-Afrika plaatselijke ■echtsactiviteit. De vijand bij verrassende aanvallen snelle Duitsche gevechts- gtuigen in Libye gevoelige liezen aan vrachtauto's en ge- Jdschappen en verloor 3 vlieg- -gen tijdens luchtgevechten. In haven van Bone zijn 2 vijan- _jijke bewakingsvaartuigen be- digd. Bomtreffers hebben op vijandelijke luchtsteunpunt iet Zuiden van Tunis om- igrijke vernielingen aange- ït. Des nachts hebben Duit- e gevechtsvliegers voor Bou- van een convooi 2 koopvaar- s in den grond geboord met gezamenlijken inhoud van 00 b.r.t. 5 koopvaarders wer- zwaar beschadigd. Boven- n bracht een Duitsche duik- t ten Oosten van Algiers eer. mdelijken duikbootjager tot ren. Dezelfde duikboot tor- erde later een groot vracht - ïp. ti de vroege ochtenduren va; heden hebben Britsche vliegtui gen storingsaanvallen onderno men op West-Duitsch gebied. De bevolking leed verliezen. Er ont stond gennge schade aan gebou wen." Het zwijgen van den generaien staf. De militaire correspondent var. het D.N>B schrijft: De zwijgtac- tiek van den Groot-Duitsehen generai-n staf duurt nog steeds voort en houdt ongetwijfeld ver band met de steeds meer aan den dag tredende maatregelen tegen de bolsjewistische offersie ven vooral in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front. De vijani vertrouwt blijkbaar deze Dui.sche zwijgzaaamheid niet, een houding, die 'op grond van gesprekken met hooge Duit sche gei eraals aan het front juist b.ijkt te zijn. Welke ver warde idteën de vijand koestert blijkt ui1 het feit, dat bepaalde persafdeelmgen van den vijand reeds een stad als Odessa noe men. In deskundige militaire kringen ir de hoofdstad acht men dergelijke en soortgelijke vermeldingen van plaatsnamen zeer veintlderend en meent men 'n een "'ergelijke mentaliteit de gunstigs(e voorwaarde te kun nen zien voor zeer bittere ont- groche.'.ngen. Daar. v/aar de vijand zich aan ae feiten houdt, valt waar te :ie- •r.en, n.ei welk een moeite en verspilling van strijdkrachten hij het gei.eeie Oostelijke front of- test om aanwijzingen te krijger, over de Duitsche plannen. On- get wij Old is het te danken aan den harden en taaien afweer can ne Duitsc'ie troepen, dat de bols jewisten 1-et door hen gestelde doel met hebben bereikt. Vooris wordt er nog op ge wezen, dat de winter van ouds her ia de Duitsche oorlogvoering een tijd l- geweest van schep pende kracht wat betreft het oor.ogspotentieel in het alge meen er de plannen in het bij zonder. In een dergelijken tijd Beschermt a.s. moeders geeft voorrang aan houd sters van kaarten van den Nederlandschen Volksdlenst. :ze symbolische voorstelling „de nieuwe mensch" werd in jaar 1933 voor den leileL aardigd door den kunste- H. v. d. Veide. Het werk ||t thans in de wérkkaraes [Mus^ert. t onderschrift van dit schil- I luidt: p heldenfiguur met het vlam de zwaard heeft datgene ter le geworpen, wat Europa an- 'alve eeuw als koning heeft I fgeerd: het rationalisme, af-' komstig uit de Fransehe revolu tie. Het bleek dat de koningsfi guur, hoewel uiterlijk gaaf en voorzien van kroon en scepter, reeds uitgeteerd was tot een ge raamte. Opziende naar het licht, vra gende om bezieling en rein in zicht, worden hem nu de werke lijke vijanden, die hij te bestrij den heeft, voor' oogen geplaatst: aan zijn linkerhand het kapita lisme, aan zijn rechthand het communisme. Het kapitalisme is de aanbid ding van het gouden kalf, waar om de grooten der aarde zich verdringen met den moloch op zijn g:ldzakken en de geheime machten daarnaast en hooge burchten van het kapitalisme op den achtergrond. Het communisme wordt uitge beeld door den bolsjewiek met revolver en zweep, die zich op een kar laat voorttrekken, de dood loert om zijn schouder; het wijf heeft de kerk in brand ge stoken, zij steekt d etong uit tegen het Christusbeeld: de priester ligt vermoord voor het altaar. Duisternis blijft daar, waar de bolsjewiek is geweest. Het volk trekt, naakt uitgeschud de kar. Hoe harder het trekt des te eerder is het in het moeras verzonken, (Foto Polygoon). let de wereld vanzelfsprekend nauwlettend op het weinige wat van D dtsche zijde wordt mede gedeeld. Wanneer in de jongste berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in ze kere mate de nadruk wordt ge legd op de toenemende kraenr. van ha1 Duitsche verzet, dan slaat men de plank niet ver nus wanneer men zegt, dat oo de p'aatsen, welke door de Duit sche it idir g van beslissende ba- teekenis worder. geacht, nieuwe reserve-1 zijn aangekomen, waar van de uitwerking eerst dan zal blijken, wanneer de tijd hiervoor gekomen is. Om Welikije Loekl. Het verloop van den strijd in het gcoiea van Welikije Loeit, wordt beschreven door een oor- icgscorte-.pondent. die er ter in leiding op wijst, dat in dezen ge- vechtssecior van het Oostelijke tront se.'ert 4 Ja. uari de Duit sche tegenaanval aan den gang is. Zes weken, aldus de corres pondent, gingen de bolsjewisten ten Westen en Zuid-Oosten van Toropetz en uit de richting van Kalinin over tot het verwachte winteroffensief. Dit heeft den vijand tot dusver nog slechts wansuccessen gebracht. Thans heeft het brandpunt van den ge weldigen slag zich verplaatst naar- het gebied van Welikije Loeki, maar ook daar zijn alle vèr strekkende plannen en doel stellingen der 'bolsjewisten tot dusver in het bloed hunner ver slagen formaties verstikt. De ter reinwinst, die de massaal optre dende Sovjet-formaties hebben behaald, heeft van den aanvang af niet in verhouding gestaan tot de zware bolsjewistische verlie zen aan menschenmateriaal. De zwaarte van de bolsjewistische massale aanvallen verminderde spoedjg in kracht en sloeg ka pot op de onwrikbare afweer der Duitsche soldaten. De bloedige verliezen van den vijand bedra gen ruim 50 pet.; zelfs 80 pet. De slag is nog niet geëindigd. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT, Het Italiaa/niscbe weermachts- bericht van gisteren luidt als volgt: „Matige militaire bedrijvigheid aan de fronten in die Syrte en Tunis, waar wij plaaselij.ke aan vallen van vijandelijke detache menten hebben afgeslagen en eenige krijgsgevangenen hebben gemaakt. Italiaansohe luahtfor- maties hebben opnieuw de haven van Bone aangevallen en in sa menwerking met Duitsche esca drilles aanvallen gedaan op co lonnes gemotoriseerde strijdmid delen. Ruim 50 hunner werden buiten gevecht gesteld en talrijke andere 'beschadigd tijdens her haalde aanvallen in soheervlucht. 5 Vijandelijke jagers werden neergeschoten tijdens luchtge vechten overdag. Voor de Alge- rij-nsche kusten hebben Duitsche vliegtuigen met succes een con vooi aangevallen; 2 schepen van 8000 ton elk werden getroffen en in den grond geboord, 5 andere werden met stelligheid getroffen. Amerikaansche viermotorigs bommenwerpers hebben gisteren talrijke brisantbommen gewor pen op de havenwijk en de cen trale wijken van Palermo, waar door particuliere woningen in stortten. De bevolking leed ver liezen, tot dusverre zijn 46 doo- den en 262 gewonden geteld. Er werden ook eenige brandbommen geworpen op Licata, Gemeld wordt, dat er lichte schade is aan gericht aan eenige gebouwen en dat I persoon werd gewond." DE HOOIKlST BEWAART DE WARMTE; MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN MET DE HOOIKIST BEZUINIGEN OP GAS- EN ELECTRICITEITS- VERBRUIK. Eenige wenken voor de huisvrouw. De hooikist is bij uit stek geschikt om te be zuinigen op het ver bruik van gas en elec- triciteit. Men moet haar echter met overleg ge bruiken, wil men het nuttige effect er van niet verloren laten gaan. Zoo moet men er voor zorgen,, de pan zoo vlug mogelijk in de hooikist te zetten en haar direct te sluiten. Voorts zette men de hooikist vlak bij de plaats, waar men deze handeling vlug kan ver richten. Ook verdient het aanbeveling het deksel van de kist even warm te laten worden, daar men anders een te sterke afkoeling krijgt. Het verplaatsen van de gevulde kist moet voor zichtig geschieden, daar een vochtige kist of nat te kranten niet meer isoleerend werken en de gerechten daardoor niet gaar worden. Gebruikt de hooikist, maar goed. HET DOODE STRAND. Het doode strand ligt als een lijk, Waaraan de eeuw'ge golven knagen. Geen mensehen zullen er nu staan En luist'ren naar 't aanhoudend vragen Van wolken, golven en van wind; Ik luister: 't is de oorlog, kind. Het doode strand ligt stil en bleek En nameloos alleen gelaten. En vieren straks hun duister feest Op 't lijk de gieren en granaten? Het hemelsch spel van licht is uit, Waar horizon den einder sluit. Het strand is voor de dood alleen, Nog wonen levenden er achter. Vereenzaamd staat een blonde duin Naast 't strand. En deze trouwe wachter Eens lachend in ons kinderspel, Wacht op het moordend noodlot weL Zoo ligt het strand, dat 't water streelt Om beter d' eenzaamheid te dragen. Is 't wonder, dat het zich verveelt, Nu het geen kind'ren heeft te dragen? Het heeft het water en de wind, Die met hem spelen als een kind. Het gulle strand is dood en stil En dit verdriet is niet te stelpen. Geen zachte kleine kinderhand Verzamelt nu de blanke schelpen. Ver aan den einder vaart een boot. Een doffe dreun. Het strand is dood. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 10 Jan. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar de slem der SS. Onderwerp: „Saxo Frisia". Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Legt reeds NU uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp! ENGELSCHE TORPEDOJAGER VERLOREN. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „Achates" bij de verdediging op 3 December van een door vijandelijke bovenwa terstrijdkrachten in de Noorde lijke wateren aangevallen con vooi, beschadigd en later gezon ken is. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge- lij'-bcid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 10.1.43 10.00 uur, Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Bij da vrijwilliger». Ondar dekking van aan pantserwegen geen de mannen voorwaart* SS PK Ba»ehel-0 H-P

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1