(1 UJDAG 8 JANUARI 1943 34SXE JAARGANG N°- 10449 reaux: Papengracht 32 Giro 103003 lefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th, Wilmer, Hoofdredacteur. Vreugde schenken Er zijn menschen, die in de- tijd nog rijkdom weten te eppen, omdat zij van een klein dat zij van hun mageren irraad of hun smal rantsoen emen, een waardevol ge- enk maken voor een ander, heerschen waarlijk over den id, en evenzeer doet dat de- ie, die zulk een kleine gave veracht als een droppel op gloeienden steen, maar er zijnerzijds- de vreugde in dt van het vrije geschenk." I /ij citeeren het bovenstaande een beschouwing in de „Tijd" x dankbaarheid. )e grootste vreugde is: ande vreugde te schenken. En de gelijkheid, om deze vreugde smaken, is niet zóó gedistri- erd, als het velen bij opper- kkige beschouwing toeschijnt, zijn voor wie die mogelijk- i zoeken vele gelegenhe- Het kleine geschenk, de ine attentie, waarvoor de Inker zichzelf iets moet ont- gen en dat ook gaarne doet, meer worden gewaardeerd daardoor ook dieper vreug- brengen, dan wat achteloos overvloed wordt weggeno den ontvanger als aan den nden ontvanger als aan den rer. )e mensch, die bij overvloed jgevig is voor vrienden en ten volop van zijn gaven laat lieten, kan ook daarbij zich- f zoeken. Wie, om vrijgevig zijn en gastvrijheid te toonen. zichzelf een offer moet :hen, beoefent de liefde. En liefde, de ware liefde in den- In Tunis zijn aanvallende vij andelijke strijdkrachten in een tegenaanval op hun uitgangs stellingen teruggeworpen. Het vliegveld van Bone is overdag en des nachts gebombardeerd, de vijand verloor zes vliegtui gen. In het Westen zijn twee Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Oostkust van Engeland aangevallen." Modder en sneeuw. In aanvulling op het weer- machtsbericht verneemt het D.N. B. r.og het volgende: Aan het Oostelijke front werden de krijgsoperaties in tamelijk groo- te sectoren van het front belem merd door zeer modderachtige wegen, sneeuw en sneeuwver- stuivingen. De door nachtvorst veroorzaakte ijzel vormde een ernstige belemmering voor het troepenvervoer en den aanvoer. Terwijl de strategische winst van den Duitschen veldtocht in den zomer n.l. de verovering van dicht bewoonde industriegebie den en voor het bestaan belang rijke korenschuren, alsmede het afsnijden van de belangrijkste aanvoerwegen der bolspewisten, stevig in Duitsche handen is, voert in de ruimten voor deze gebieden de Duitsche troepenlei ding op het oogenblik met ge vechtstroepen en diep geëchelon- neerde steunpunten een be weeglijken vorm van verdedi ging. De groote verliezen van den vijand bij zijn totdiisver steeds vergeefsche aanvallen op het Duitsche afweerfront ten Zuid- DE HOOJKiST BEWAART DE WARMTE; MAAKT ER EEN NUTTIG GEBRUIK VAN leidingen omgang kan ook m I Oosten van het Ilmenmeer, had- donkersten en sombersten zoo heerlijk licht en blij de doen schijnen' ijjandelifke gevecMs- posiïies verwoest JUITSCH WEERMACHTS- BERICHT, Iet Duitsche weermachtsbe- ït van gisteren luidt: De gevechten in het Don- en Imukkengebied en in de eek van Stalingrad duren >rt. Daarbij hebben Duitsche isies infanterie en tanks in sa- inwerking met sterke forma- van het iuchtwapen en Roe- lensche gevechtsvliegers alle .vallen der bolsjewisten afg'e- en. In tegenaanvallen wer- op één plaats 20 vijandelijke iks vernietigd. toottroepen hebben in den tralen sector van het front ijke vijandelijke gevechtspo- verwoest. Voortgezette vallen op Welikije Loeki en Zuid-Oosten van het Ilmen- er werden afgeslagen. Con- ïtraties werden voor een deel ids door artillerievuur uiteen jagen. De vernietiging van 'n ir ingesloten groep van vijan- ijke strijdkrachten is op han- 1. n felle luchtgevechten boven centralen en Noordelijken tor van het front hebben onze htvliegers 44, afweergeschut 'vijandelijke vliegtuigen neer- ichoten en zelf slechts één en- vliegtuig verloren. Het ravitailleeringsverkeer !r het ijs op het Ladogameer overdag en des ncahts door ihtwapens en artillerie doel- ïende bestreden, i Libye versterkte activiteit stoottroaepen. Snelle Duit- ie gevechtsvliegtuigen hebben notoriseerde strijdkrachten en li Britsch luchtsteunpunt met ed. effect aangevallen. den gisteren een aanzienlijke verzwakking van de vijandelijke anvalsactiviteit ten gevolge. Boven den centralen en Noor delijken sector van het front heerschte gisteren overdag een levendige activiteit in de lucht, waarbij Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers vooral de bezetting' van het steunpunt Welikije Luki door het uiteenslaan van bolsjewisti sche artilleriestellingen op doel treffende wijze verlichting brach ten. IT ALIA A N S CII WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansohe weermachts- bericht van gisteren luidt: „Nadrukkelijker verkennings- activit-eit in de Syrte. De druk van overmachtige strijdkrachten op onze garnizoenen in de Liby- sebe Sahara gaat voort. In Tunis hebben vijandelijke tegenaanval len, uitgevoerd met steun van be langrijke afdeelingen infanterie, geen enkel resultaat behaald. Overal werd de vijand op zijn vertrekstellinigen teruggedron gen. Escadrilles van ons Iuchtwa pen hebben de Engelsch-Ameri- kaaneche havenbases in Fransch Noord-Afri'ka gebombardeerd en in het bijzonder de installaties van Bone, waar zware branden in de doelen werden gesticht; lucht aanvallen dieden eenige schade ontstaan in de centrale wijken van Tunis. Ook te Kairoean wer den eenige Arabische huizen ver nield. Gemeld wordit, dat er slachtoffers zijn gevallen onder de bevolking. Vijf .toestellen werden in ge vechten neergeschoten door Duit sche jagers, één door afweerge schut. In de wateren van Pantei- leria hebben twee snelle Italiaan- sche marinevaartuigen op zee een vliegtuig neergeschoten, terwijl zij tevens den aanval van eenige ndtere toestellen afsloegen. Een vlooteeniheid onder bevel van lui tenant ter zee Saverio Marotta heeft een vijandelijke duikboot in het midden der Middellandsohe Zee tot zinken gebracht". BOODSCHAP VAN ROOSE VELT AAN HET CONGRES. Roosevelt heeft in een bood schap aan het Congres, naar de Britsche berichtendienst meldt, beweerd, dat de macht van Japan wat betreft oorlogsschepen en vliegtuigen iederen dag afneemt, terwijl de macht der Ver. Staten steeds grooter wordit. Vervolgens dreigde die president den Japan ners met voortdurende luchtaan vallen op de Japansohe eilanden en beloofde hij China, dat oor- logsmaterieel gezonden zou wor den. Het doel der Ver. Staten in den Stillen Oceaan zou zijn, de Japanners tot den strijd te dwin gen. Voorts verklaarde Roosevelt niet in staat te zijn te zeggen wanneer en waar „de eerstvol gende slag in Europa" geleverd zal worden. De luchtmacht der Engelsehen, Russen en Amerika nen zal „onverzoenlijke slagen" uitdeelen. De president deelde verder me de, dat de productie aan vlieg tuigen en tanks in 1942 onder de ramingen is gebleven. Wat de Ver. Staten in de bewapeniings- productie tot stand gebracht heb ben is relatief niet meer gëweest dan hetgeen de Russen. Engel- schen en Chinee zen volbracht hebben. Roosevelt zeid-e voorts niet te willen voorspellen, wanneer de oorlog teneinde zou zijn. Hij ge loofde echter, dat het jaar 1943 den geallieerden „een aanzienlij ke voorsprong op de wegen zal geven, dóe leiden naar Berlijn, naar Rome en naar Tokio". Tenslotte verklaarde Roosevelt, dat den geallieerden nog zeer kostbare en langdurige taken staan te wachten. Men kan van Amerika geen eiland maken, noch van een militair noch van een economisch standpunt uit be zien. Duitschland, Italië en Ja pan moeten ontwapend worden en ontwapend blijven. De diplomatieke correspondent van het D.N.B, schrijft o.a.: Bewapeningscijfers, waarvan die openbare meening in de V.S. en van de wereld blijkbaar onder den indruk moeten komen, als karakteristiek voor Roosevelts 'boodschap aan het congres. Meer dan eens heeft men,niet slechts in het verloop van dezen oorlog, ervaren, dat de bluf voor de hee- ren van het Witte Huis de plaats moest innemen van een van wer kelijkheidszin getuigend politiek inzicht. Daarom ook wordt het jongleeren met de bewapenings cijfers als voorbeeld van deze bluf voor kennisgeving aangeno men, De bewering van Roose velt, dat de Japansche macht van dag tot dag minder wordt, die van de V.S. daarentegen voort durend toeneemt, noemt men in Duitsche politieke kringen een van die overdrijvingen, waarvan de leiding der V.S. sedert lang heeft geleefd. Bijzonder belache lijk vindt men de bewering, dat de V.S. de Japanners eindelijk tot den strijd willen dwingen, dlie herinnert aan de verklaring, dat men de Japanners binnen negen tig dagen uit den Stillen Oceaan zou hebben geveegd. De herhaalde mislukte Engel- sohe pogingen om vasten voet op DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 10 Jan. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „Saxo Frisia". het Europeesehe vasteland te krijgen, schijnen Roosevelt in elk geval nog niet den lust te hebben ontnomen tot herhaling van dergelijke ondernemingen, hetzij hier of elders. DE MOORD OP DARLAN. De naam van den moordenaar van Darlan is thans gepubli ceerd. Het zou een jonge Gaul listisch gezinde Franschman zijn, genaamd Bonnier de la Chapelle. Uit welke plaats in Frankrijk hij afkomstig is, is tot dusver nog niet bekend. De „Petit Parisien" meldt, dat de moordenaar van Darlan, 20 jaar oud is. De familie woont sedert 1928 in Algiers. De moor. denaar en zijn broer zijn student te Algiers. Sedert den wapenstil stand waren vader en zoons be kend wegens hun Gaullistische gezindheid. In begin 1941 heeft de politie bij hen meermalen een huiszoeking verricht. Voorts wordt gemeld, dat ge neraal Giraud zich in principe bereid verklaard zou hebben op „Fransch grondgebied" een on derhoud te hebben met de Gaul le. Men gelooft echter, dat Gi raud verzocht heeft dit onder houd tot einde Januari uit te stellen. In tram of trein: sta Uw zitplaats af aan houd sters van voorrangskaar- ten van den Nederland- scben Volksdienst. MOMENTJE BEDRIJFSSLUITING. Op den derden dag van dit nieuwe jaar kwam ik een vriend tegen, dien ik nooit an ders kende en zag dan als een man met zorg voor zijn uiter lijk. Ieder haar van zijn hoofd lag altijd op dezelfde plaats en iederen morgen was zijn eerste gang naar den kapper om gladgeschoren naar huis terug te keeren en opgewekt den ar beid aan te vangen. En nu her kende ik hem bijna niet En onbewust ontviel het mij toer. ik hem aldus begroette: Dag Sinterklaas! O, wat had die man een baard! Geen wonder, ging hij onmidctelijk tot de verdediging over die baard van mij is een verlengstuk van de aïge- meene bedrijfsvacantio. Denk je, dat zoo'n baard zich daar- ana stoort? Kun je begrijpen, die groeit lustig door en ik zit ermee. Vrijdag waren de kap pers gesloten en gisteren ook en vandaag is het Zondag. Maar mijn baard houdt geen bedrijfsvacantie. Ik schaam me dood. Ik ben sinds Don derdag niet geschoren. Blijf dan thuis zei ik. Zoo ziet iedereen het. Ja, mijn vrouw ziet mij aankomen. Die vindt het ook niet leuk den heelen dag te gen zoo'n aap aan te kijken en dan nog wel op den ver jaardag van onzen trouwdag. Het is net of je met je gezicht wilt uitdrukken wat zich in al die huwelijksjaren heeft af gespeeld. Maar overigens zei hij ben ik op weg naar den kapper. Naar den kapper? vroeg ik en die is gesloten. Hij keek eens voorzichtig om zich heen en fluisterde I toen: Ik laat me clandestien I scheren. J KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur, Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.00 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Bii de vrijwilliger». Een machinegeweer Is in dekking gegaan SS PK Friuch-O-H-P m

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1