DINSDAG 5 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10446 Bureaux: Papengracht 32 - Giro 103003 Telefoon: Redactie 20015. Admin. 20935 UAGüLAU VOU« LEiUbN JbN UiVlSlKutUti C. M. van Hameisvela. Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. Hei! en zegen hebben de menschen elkaar toe- gewenscht. Minder dan voor heen, omdat eenerzijds het schriftelijke gelukvvenschen nu niet zoo ongelimiteerd kan ge schieden, teryyijl anderzijds teeds meerderen het nieuw- jaar-wenschen als de nuttelooze last van een versleten conventie over boord hebben gegooid hoogstens grijpen zij de gelegen heid van nieuwjaar aan, om weer in contact te treden met oude vrienden of bekenden, die zij in den loop van het jaar hebben vergeten, tegenover wie zij iets goed hebben te maken, of wien zij een teeken van le ven en medeleven willen geven. Maar ook zij, die dit laatste standpunt innemen en nie mand zal hun er boos op aan zien! wenschen in hun hart hun medemenschen veel heil en zegen! Mocht echter niemand van ons allen hierbij vergeten, dat hij zelf zoo veel er toe kan bijdra gen, opdat dat „heil en zegen" werkelijkheid worde! Ieder mensch kan veel bij dragen tot het geluk van zijn mede-menrchen! Als wij van deze waarheid allen diep door drongen waren, dan zou de sa menleving er zoo heel anders uit zien! Het is een waarheid, niet alléén in het licht van de katholieke geloofsleer. Uit de kathoMeke gs'oofsleer kennen wij het heer lijke do«ma van „de gemeenschap der heiligen", kennen wij de so ciale beteekenis van offer en gebed. Oók louter natuurlijk be schouwd, is het waar, dat ieder mensch veel kan bijdragen om zijn mede-menschen gelukkig te maken. Wij behoeven dat niet te demorstreeren, niet te bewij zen. Het is een vanze'f-sprekend- heid. Welke echter bij on* dage- lijksch deen en laten niet zoo héél erg duidelijk tot ons schijnt te spreken Ook in een tijd van veel ellen de, juist in zulk een tijd, moet ieder mensch zich geroepen ach ten, voor zijn mede-menschen te zijn een geluksbrenger, een brenger van veel heil en zegen! Sovjet-benden om singeld DUÏTSCH WEERMACHTS- BERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- richt van gisternamiddag luidt: „In verschillende sectoren van het front in het Dongebied en in het gebied van Stalingrad leden de Sowjets bij de voortzetting hunner aanvallen zware verlie zen. In een Zwarte Zee-haven aan de kust van den Kaukasus Werd een koopvaardijschip van middelbare grootte door bom- treffers beschadigd. Esnige stoot troepen ondernamen in den cen- tralen frontsector succesvolle acties. Vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. In het ach- terwaartsche gebied van een le ger werden Sowjet-benden om singeld en ruim 1400 bandieten vernietigd. Voorts werden 65 hampen en een groot aantal ba- takken vernield, talrijke wapens alsmede groote voorraden muni tie en ander materiaal buitge maakt. De taaie plaatselijke gevechten ten Zuidoosten van het Ilmen- meer duren voort. Voor het Vis- schersschiereiland brachten snel le Duitsche gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken. Een tweede schip werd zwaar beschadigd. In Zuidelijk Tunesië sloegen Duitsch-Italiaansche troepen Fransche strijdkrachten naar het Westen terug. De luchtmacht viel met krachtige uitwerking het transportverkeer van den vijand op spoorlijnen en wegen aan. In een vijandelijke luchtbasis ont stonden branden door bomvol- treffers. Vergezellende jagers schoten vijf vijandelijke vliegtui gen omlaag. Een Duitsche duikboot boorde ten Noordoosten van Oran een tot een krachtig beschermd kon vooi behoorend schip van 5000 brt. in den grond. Na een overdag ondernomen aanval door een Britsche formatie vliegtuigen op het West-Fransche kustgebied werden 16 meermoto- rige vliegtuigen neergeschoten. Aan eigen zijde werden geen ver liezen geleden. In de late avond uren ondernamen Britsche vlieg tuigen een storinfsaanval op het -West-Duitsche gebied. De bevol king leed verliezen. Twee vlieg tuigen werden neergehaald. Na succesvolle aanvallen over dag door snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen op de En<?el- *che Zuidkust bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen des nachts in verscheidene golven aanvallend de havenstad Huil, waar uitgestrekte branden ont stonden." REGEN, SNEEUW EN VORST AAN HET OOSTELIJK FRONT. De A N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Sedert veertien dagen is er na genoeg geen verandering in den toestand aan het Oostelijk front gekomen. Brandpunt van den strijd is nog steeds het Don-Wol- ga-gebied, waar de Sovjets hun aanvallen dag in dag uit voort zetten en zeer sterke strijdkrach ten in het gevecht brengen. Be houdens enkele plaatselijke sec toren hebben de Duitsche en de met hen samenwerkende Italiaan- sche, Hongaarsche en Roemeen- sche troenen geen duimbreed grond prijsgegeven. De Sovjets hebben daarentegen zeer groote verliezen aan menschen en mate riaal geleden, terwijl de Duit- schers er tevens in slaagden op enkele der bovengenoemde loca le strijdtooneelen een ring om de doorgedrongen Sovjettroepen te leggen en deze reeds ten deele te vernietigen. De Sovjets zelf heb ben bij hun aanvallen sterk te lijden ónder de buitengewoon slechte weersgesteldheid. Er valt op het oogenblik veel regen en sneeuw en de telkens weer inval lende vorst maakt het gevechts terrein moeilijk begaanbaar. Bo vendien klagen de bolsjewisten in hun officieele mededeelingen over het feit, dat het hun tot nu toe niet gelukt is belangrijke snoorwegen in handen te krii»en. Hierdoor worden de ravitaillee- rinnsmogeliikheden der roode troepen sterk beïnvloed. Over het algemeen kan gezegd worden, dat er in den grooten afweerslag aan het Donfront nog steeds geen beslissend stadium bereikt is. De offensieve afweer van de Duitsche troepen heeft tot nu toe aan alle sectoren tot het gèwenschte resultaat geleid. Van Duitsche zijde houdt men re kening met het feit, dat de bolsje wisten, zoodra een aanhoudende vorst dit mogelijk maakt, zullen trachten groote troepencontin genten over de Wolga ten Zui den van Stalingrad te zetten. In Stalingrad is eveneens geen ver- anderinig in den toestand geko men. De bolsjewisten kunnen slechts uit het Oosten, dus over de Wolga, de stad bereiken. In de Kalmukkensteppen zijn geen groote gevechtshandelingen te verwachten, daar hier uitslui tend met kleine legerafdeelingen geopereerd kan worden. De Duit sche troepen bevinden zich nog steeds in het gebied van Elista en aan den Terek. Van militaire zijde te Berlijn wijst men er te vens op, dat de zoogenaamde „eger'-stellingen, die gedurende den vorigen winteroorlog zulk een belangrijke rol speelden, ook thans weer zullen optreden. Dit is bijvoorbeeld het geval bij We- likije Luki, De val van dit steun punt, welke door Moskou bekend gemaakt is, wordt van Duitsche zijde pertinent gedementeerd. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In het Italiaansche weermacht- bericht van Maandag wordt het volgende gemeld: In het gebied van de Syrte werd de gevechtsactie door slech te weersomstandigheden belem merd. Een vooruitgeschoven vliegveld werd in een geslaag den nachtelijken aanval door een onzer formaties met bommen be stookt. In Tunesië consolideerden Ita liaansche en Duitsche afdeelin- gen de resultaten der laatste da gen en bezetten nieuwe stellin gen. De vijand verloor vijf vlieg tuigen in luchtgevechten. Nog vijf andere vliegtuigen werden door den luchtafweer neergescho ten. Een onzer jachttoestellen is van zijn optreden tegen den vijand niet op zijn basis terugge keerd. SLECHTE TERREINGESTELD- HEID IN N.-AFRIKA. De A.N.P.-correspondent meldt: Van Duitsche militaire zijde wordt ten aanzien van den strijd in Tunis meegedeeld, dat de toe stand zich gedurende de jaarwis seling niet gewijzigd heeft, de Duitsche luchtmacht was zeer ac tief en bombardeerde vliegvel den en troepenconcentraties in het Algerijnsch-Tunesische grens gebied. Van Engelsche zijde wordt of ficieel meegedeeld, dat de ge vechten in 1942 voor zoover het Tunis betreft, niet tot het ge- wenschte resultaat hebben ge leid. De opmarsch der Engelsche en Amerikaansche troepen, zoo heet het in het Britsche commu niqué, is te snel geweest, zoodat de troepen der Spilmogendheden, die een heftigen tegenstand bo den, in staat waren de geallieer de troepen ten slotte terug te drijven. Van Engelsche zijde werdt tevens bevestigd, dat de terreingesteldheid in Marokko en Algerije zeer slecht is, waardoor het aanleggen van spoorwegen en vliegvelden groote vertraging ondervindt. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Gisterenavond hebben, naar het D.N.B. verneemt, Britsche bommenwerpers boven West- Duitschland gevlogen. Zij lieten bommen vallen, waardoor de burgerbevolking geringe verlie zen leed en schade aan gebou wen in woonwijken werd veroor zaakt. Volgens die tot dusverre ontvangen beiiichten zijn vier der bommenwerpers neergescho ten. BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN I OPROEP VAN GAULEITER ERICH KOCH. De Rijkscommissaris voor de Oekraine, Gauleiter Erich Kooh, heeft een oproep gericht naar aanleiding van de jaarwisseling tot alle Duitsobers in de Oekrai ne en zijn medewerkers. Hij ver klaart daarin, dat de beslissende mijlpaal op den weg tot over winning van „generaal Tijd" de verovering van de Oekraine is geweest. Daardoor is Duitsohland en met dat land Europa definitief tegen de blokkade bestand en Engelands scherpste wapen on bruikbaar geworden. Het belang van de totale oorlogvoering ver biedt thans nog het geven van nauwkeurige getallen. Gezegd kan worden, dat de laatste ver hooging der rantsoenen in het Rijk, de extra rantsoenen ter ge legenheid van het Kerstfeest en vooral de Fuehrer-pakket'.en voor de verlofgangers van het front zonder de bij'dragen van de Oekraine nauwelijks mogelijk waren geweest. Dezer dagen rol de de vierduizendste trein met levensmiddelen over de grenzen van het Rijk en bijna 700.000 ar beiders zijn in de Oekraine vrij gemaakt om de voor den mili tairen dienst op geroepenen te vervangen in de Duitsche bewa- peningsmdustrie en den land bouw. KRIJGSGEVANGENEN UITGE WISSELD. De Vaticaansohe dienst maakt bekend, dat een door Italiaansche troepen gevangen genomen En gelsche onderofficier, die uit het gevangenenkamp was ontvlucht en zich ongeveer 2 maanden ge leden bij het Vaticaan had aan gemeld, op grond van een over eenkomst met de Italiaansche re geering in uitwisseling met een in Engeland gevangen Italiaan- sehen onderofficier per vliegtuig van Rome naar Engeland is ge bracht. De gevangene werd door twee ambtenaren van het staats secretariaat van het Vaticaan naar het vliegveld gebracht. Een dezer ambtenaren begeleidde den Engelscben onderofficier tot Lis sabon. Naar die Engelsche admira liteit Maandag heeft medege deeld, is de Britsche torpedoja ger „Firedrake" groot 1350 ton, verloren gegaan. De bemanning bestond uit 145 personen. In den nacht van 3 op 4 Jan. is in de vroege ochtenduren tus- schen Hannover en Wunstorf een sneltrein op een anderen snel trein gereden, dóe voor een sig naal gestopt had. Door de bot sing werden wagons van beide sneltreinen versplinterd, resp. zwaar beschadigd. Tot dusver zijn er twintig dood-en en twintig zwaar gewonden te betreuren. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. Za terdagavond is het zevenjarig zoontje van de fam. de Haan te Gissendam bij een buurman van den hooizolder gevallen en met het hoofd op de steenen terecht gekomen. Het jongetje is nog naar huis geloopen en heeft het ongeval aan zijn moeder verteld. Kort daarop heeft de knaap het bewustzijn verloren. Zondag avond is hij overleden. De heer A. Visser, die aan den Hordijk te IJsselmonde woonde, is in het water van de Koningshaven te Rotterdam ge raakt en verdronken. Toen de 67-jarige mej. H. wonende ten huize van den heer ten D. aan de Schoolstraat te Goor gebruik maakte van een stoof, geraakten haar kleeren ia brand, waardoor tevens brand ontstond in de woonkamer. Toe geschoten hulp wist den brand bijtijds te blusschen, doch het bleek al spoedig, dat mej. H„ die gebrekkig ter been was, er zeer ernstig aan toe was. Het slacht offer is in ernstige toestand nasr het algemeen ziekenhuis te Hen gelo (O) overgebracht, waar zij aan de bekomen brandwonden is overleden. De ongeveer 37- (niet 70- jarige, gelijk gemeld) echtgenoo- te van den heer Wiltschut uit Wolvega, die op den avond va i den tweeden Kerstdag bij d 1 halte Follegastraatweg te Sneeic onder een tramrijtuig geraakt- toen zij uit de nog rijdende trai i stapte en daarbij beide beenen verloor, is aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Noodlottig spel. Daags vóór de Kerstdagen speelde, de 8-jari- ge Keesje Flink uit de Hamer straat te Busrum met een stel ker. Hij kwam in aanraking met den electrischen stroorr verbrandde ernstig een dei l van een zijner handen en sloeg tegen den grond. De knaap werd naar de Majellastichting overgebracht, waar het zich li: t aan::ier, dat de knaap er goed af zou komen. Er trad echtir mond-infectie bij op en gisteren is de knaap overleden. De Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seysa Inquart. Generalkommlssar Hauptdienstlelter Schmidt brengt den Nieuwjaarsgetukwenich van de N S.D.A.P. over Polygoon-Zeljlemaker-Pa*

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1