01 i4 iS ie britsche vlieg- Igl neergeschoten. 1 5 tot nu toe ontvangen zijn van een formatie bommenwerpers, die werd door jachtvlieg- gistermiddag aan de van Frankrijk door ilff-jagers vijftien meer vliegtuigen in hevige chten neergeschoten. SCHE BOMMEN- d®S BOVEN WEST- PifüITSCHLAND. D. N. B. verneemt, en gisteravond Britsche jj rerpers boven West- 10 ebied. In een stad in het ed werd door brisant- dbommen schade in •n aangericht. De bur- leed verliezen. Vol- lot dusverre ontvangen werden eenige der ke vliegtuigen neerge- 111 IBIJD IN HET VERRE OOSTEN. apansche hoofdkwartier 11 ekend, dat Japansche t jdkrachten op 30 en 31 k r de voor kort ingerich- «fdelijke luchtbasis Me het Zuidelijk deel van 'iijdsch Guinea volkomen rernield. Andere strijd van de Japarsche ma 'Uben tusschen 31 Decern Januari vijandelijke vallen van meer dan 50 op Munda, Rabaul en steunpunten der Salo 'Inden afgeslagen. Aan ival op Munda namen vliegtuigen deel, waar zes werden neergescho- aanvallen op de door de Tb bezette eilanden der zijn in luchtgevechten indeliijke toestellen en j( fweergeschut nog een neergeschoten. Op 23 schoot een Japansche de nabijheid van het Choiseul, 200 K.M. van ville, een viermotorig Jansch vliegtuig na een htgeveeht neer. 1 JENKO OPGEVOLGD GENERAAL SJOELOF. "i een bericht van den berichtendienst is p lalk Timosjenko wat be- leiding in den sector tot Stalingrad reeds nden geleden door gene- 1 lelof afgelost. 5 ns IINNENLAND LECHTIGHEID VOOR NO AMBRO S ETTI. ag, 5 Januari, zal om het stoffelijk overschot ibij een tragisch ongeluk leven gekomen leider van aliaanschen consulairen com. Gino Ambrosetiti, rouwstoet van de vroe- taliaansche legatie, Den feestraat 15, naar die St. kerk in de Parkstraat, worden overgebracht, uur wordt in de St. Ja de plechtige dooden- gedragen, tot bijwoning de Italiaansche kolonie, en toekenden van den ene worden uitgenoodigd. Dienstag, -den 5. Januar Wird om 10 Uhr 15 der einen tragischen Un- ifall ums Leiben gekom- tóter des K.K. Italieni- Konsulardienstes Comm. mbrosetti im Trauergeleit frueheren K.K. Italie- Gesandtschaft, Den Haag, 65, nach der St. Jaco- be Den Haag, Parkstraat, tóhrt werden. Dort findet Dhr die feierliche Toten- stat, zij der die Italieni- ®lonie, Freumde und Be des Verstorbenen hier- iunlichst eingeladen sind. Marbedl mattina 5 corr., Ie ese- ore 10.15 avranno luogo le ese- qtiie del comipianto Ckxmim. Gino Amlbrosetti, Regio gerente degli affari consolari d'Italia. Le esequie muoveranno dalla sede della R. Gerenza (Zeestr. n.) per la chiesa di San Giaoomo in Parkstr., dove sara eelabrata alle OTe 11 una messa funebre, alia quale la colletivita Italiana, gli amici e oonoscenti sono invitati. Gemengde Berichten Doodelijke ongelukken. Te 's-Hertogenfooseh is in zijn wo ning in de Vughtstraat de heer J. V. zoo ongelukkig gevallen, dat hij korten tijd daarop is overle den. Uit het water aan de Soesit- dijksche kade te 's-Gravenhage, is het lijk opgehaald van den 79- jarigen H. H., gewoond hetotoende in de Vlasakkenstraat. Op Nieuwjaarsavond is de 21-jarige F. van Trappen, ver pleegde in het A.V.O.-instituut, gevestigd te huize „Vechitover" te Maarssen, d'ie terugkeerde van familiebezoek te Amsterdam, in de Vecht geloopen en verdron ken. Tijdens een dikken mist, die 'het uitzicht belemmerde, is de arbeider H. uit Ameron.gen, ko mende van den Scherpen zeel- sctoeweg te Leersum ondeT een auto geraakt, met het gevolg, dat de man zeer ernstig gewond werd en later aan de gevolgen over leed. In een machinale houtzagerij aan den Kerkweg te Utrecht, is de 33-jarige B. tijdens zijn werk zaamheden Woensdagavond met het hoofd in aanraking met een in bedrijf zijnde lintzaag geko men. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij aan de gebolgen overleden. Moord of ongeval. Donder dagavond deden voorbijgangers onder de viaduct aan de Hout- mankade tegenover de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam een afschuwelijke ontdekking. Men vond: daar een 61-jarigen man ba dend in zijn bloed. Spoedig bleek, dat het slachtoffer een groote hoofdwonde had en tengevolge van bloedverlies was overleden. De politie verkeert nog in het on zekere, of het hier een ongeluk betreft, dan wel aan misdrijf moet worden gedacht- Kinderen verwaarloosd, De gemeente-politie te Nijverdal heeft ingegrepen in een geval van ernstige verwaarloozing van kinderen in een woonwagen, staande in het kamp in de buurt schap Haarle bij Nijverdal. De politie trof in dezen slechten en tochtigen wagen in een hoek op eenige lompen en vuil liggen de een 3-tal kinderen aan, twee van 2'A en een van VA jaar. Deze kindieren hadden niets ander aan dan een hemdje, als tenminste deze vodden nog hemdjes ge noemd mochten worden. Verder waren de kinderen totaal ver vuild. Op advies van de voogdij raad te Almelo werden die kinde ren naar het R.K. ziekenhuis al daar vervoerd, waar ze grondig gereinigd en gevoed werden en in een frisch bedje werden ge stopt. Het vorige jaar waren de ze zelfde kinderen ook al eens geheel gereinigd, doch later weer aan de ouders teruggegeven. Brutale inbraken. Tijdens de feestdagen is een brutale in braak gepleegd in het bioscoop- thater „Novum'' aan de Vlietlaan te Bussum. De inbrekers hebben zich vermoedelijk laten insluiten. Zij hebben de deur van de cabi ne, die met een Lipsslot gesloten was, met een breekwerktuig ge forceerd èn vervolgens, om ge vaar te voorkomen, niet minder dan dertig zekeringen los ge-- draaid, waardoor alle stroom was uitgeschakeld. Hierna hebben zij de cabine geplunderd. De gramo- foonjnstailatie werd medegeno men, alsmede de versterker, een luidspreker, -de microfoon, een 40-tal gramofoonplaten en 12 re servelampen. Woensdagnacht is een bru tale inbraak gepleegd in een goudsmidswinkel aan den Heili- geweg te A'dam, waar voor 15.000 a 20.000 is gestolen. Uit de étalage, de toonbankvitri ne en kasten werden verschillen de gouden sieraden bijeen geraapt, armbanden, horloges, hangers en colliers; ook de zilve ren lepels en vorken werden tot buit verklaard. Tot de ontvreem de juweelen behoort o.a. een gouden heerenring met een bril- lant bezet, ter waarde van 3200. Wrak van verdwenen schip ge vonden. Door duikers van van der Taks toergings Mij. is op de der Taks Bergings Mij. is op de kruising van het Enigelsch en het Braibantsch vaarwater, het wrak gevonden vaji het motorschip „Verandering" uit Bruinisse. Hierdoor komt een der vele my steries van de zee tot oplossing want dit vaartuig, dat op een stormachti'gen avond in de twee de helft van October met suiker bieten van het Goesohe Sas was vertrokken, bestemd voor Dki- teloord, was daar nimmer gear riveerd en het is vergaan zonder een enkel spoor achter te laten. Alleen onder Stavenisse was des tijds een klein beetje wrakhout aangespoeld. De lijken van de opvarenden, den schipper I. de Jonge en zijn 3-jarig zoontje Ga- briël, werden nog ndet gevonden. Mogelijk is, diat deze zich nog aan boord bevinden. Het schip zal dezer dagen worden gelicht. RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. De tabakskaart van vader. Mej. P. de Goede te A 1 p h e n a. d. R ij n had geld noodig en had toen de tabakskaart van haar vader verkocht. De Off. wi'de wel iets meer over haar weten en de E. R. hield de zaak aan ter inwinning van een rapport. De tabakskaart was gekocht door H. Ossevoort te A 1 p h e n a. d. R ij n en hij werd deswege ver oordeeld tot 15 boete. Briketten verhandeld. J. v. Meteren te Leiden had om iets te verdienen briketten van kolengruis gemaakt, hetgeen evenwel niet mag, want kolen gruis moet ingeleverd worden. Eisch en uitspraak 10 of 5 da gen. G. Pijnakker te Leiden had de briketten verhandeld en hij kreeg daarvoor 25 boete. Mej. C. Bey te Leiden had de briketten van den vorige ver dachte gekocht zonder bon en zij werd veroordeeld tot 15 boete. Sjalotten gestolen. A. Kort te Sassenheim had een hoe veelheid sjalotten gestolen en de Off. eischte daarvoor vijf mnd. Vonnis drie mnd. C. Molenaar te Sassenheim kreeg voor een zelfde feit een gelijke straf. Diefstal. G. van Luytgaar- den had van een tuin te Val kenburg allerlei producten gestolen, waarvoor hij 'n maand gevangenisstraf kreeg. J. Nieu- wenhuisén te Nieuwvhen had bij een dorschmachine 90 Kg, erwten weggehaald. Eisch 5 mnd. Vonnis 2 mnd. ECONOMISCH GERECHTS HOF. Onwetende bode. De bode G. de Wjt te Wassenaar ged., had kisten vleesch ver voerd en twee runderhuiden. Dc E. R. had hem daarvoor 6 mnd. gegeven. Verdachte had voor het Hof gezegd niet te hebben ge weten wat er in de kisten was geweest en hij had gedacht, dat het vervoer van runderhuiden vrij was. De P.G. had bevesti ging geëischt. Het Hof verwees de zaak naar den rechter-com- missaris. Doodslag op landbouwcontro- leur. De rechtbank te Zwolle heeft heden den landbouwer A. Bij onze vrijwilligers. Belangstellend kijken de mannen naar de prestaties van hun kameraden Orbts-Holland-Pas a J. H. K. uit Raalte, die op 22 September den controleur van den C. C. C. D„ W. J. Sesink, aldaar, met een bezemsteel heeft neergeslagen, waardoor de con troleur overleed, conform den eisch tot 2 >A jaar gevangenis straf veroordeeld. SPORT VOETBAL. Uitslagen Ned. Voetbalbond. District I, le kl.: AjaxBlauw Wit 22. District II, 2e kl. A: HW-UVS 4—2; QuickVelox 30; VDL Elinckwijk 91. 3e kl. A: Wes terkwartierHillinen 00. Dis trict IV, le kl.: NACEindhoven 51; PSVPicus 10. District V, le kl.: Be QuickVelocitas 62; 'eerenveenVeendam 31 (Heerenveen kampioen); HSCLeeuwarden 52. H.V.V.—U.V.S. 4—2. Geheel tegen de verwachtingen in heeft U.V.S. dezen wedstrijd verloren, Hoe geheel anders had het ver loop kunnen zijn, indien de ach terhoede niet zulke blunders had gemaakt, waardoor H.V.V. wel op een zeer goedkoope wijze aan de vier doelpunten is gekomen. Het is natuurlijk een verdienste, dat de thuisclub hiervan profijt wist te trekken, maar de ver houding bracht dit geenszins tot uiting, vooral daar U.V.S. het beste van het spel had en de thuisclub het hoofdzakelijk van uitvallen moest hebben. U.V.S. was gehandicapt door het ont breken van den rechtervleugel Oosteromvan Weerlee. De in vallers van Weizen en Fasel hebben evenwel behoorlijk par tij gegeven, vooral voor de rust. Reeds binnen tien minuten wist H.V.V. zich een 20 voorsprong te veroveren door falen van de achterhoede. U.V.S. zat geregeld voor het H.V.V.-doel, maar de Haagsche achterhoede wist van geen wijken. Weer een misver stand in de Leidsche verdediging bracht nummer drie op het sco- ringsbord. Dat vindt U. V. S. toch te bar en weldra wist van Wan- rooy met een schot van dichtbij te doelpunten. Even tevoren had dezelfde speler een buitenspel- doelpunt gemaak.t Vlak voor de rust wist de thuisclub nogmaals te doelpunten na een blunder van den keeper. Na de rust is U.V.S. doorloopend sterker ge weest, maar het bleef bij een po gen van de U. V. S.-voorhoede totdat Kantebeen met een rol- lertje Dankelman wist te ver schalken. Toch deden zich aan weerskanten nog arschillende scoringskansen voor, maar de beide voorhoeden hadden hun kruit verschoten. GYMNASTIEK. Nationale kampioenschappen voor ver- eenigingen. Zondagmiddag zijn in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag de nationale kampioenschappen in, gymnastiek verwerkt voor vereenigingen. Het programma bestond uit drie onderdeelen, knotsoefeningen voor dames met groepen van 8 tot 15 turnsters voorts klassikaal-brug voor da mes met groepen van 12 aan 3 bruggen, en ten slotte bodem- turnen voor heeren met weder keerige ondersteuning. Voor de vereeniging DOS uit Amsterdam, onder de uitstekende leiding van mej. A. v. d. Bos, werd het een dag van mooie succesen. Deze vereeniging wist beslag te leg gen op beide eerste plaatsen en dus tweevoudig kampioene te worden. Het gehalte van hetgeen gepresteerd werd was uitste kend. Knotsoefeningen: 1. DOS (A'dam) 74 3/4 pnt. 2. Donar (Den Haag) 62 1/4 p. 3. Simson (A'dam) 62 p. (te korte tijd). 4. T.V.S. (Santpoort) 45 1 2 p. (te korte tijd). Klassikaal brug: 1. DOS (A'dam) 64 1/2 p. 2. Donar (Den Haag) 62 p. 3. WIK (Den Haag) 53 3/4 p. 4. Sparta (Dor drecht) 57 p (ruim 1/2 min. te kort). 5. Donar II (Den Haag) 48 1/2 p. 6. Turnlust (Den Haag) 44 p. Bodemturnen voor heeren: Kralingen (R'dam) 65 1/2 pnt. KERKNIEUWS In 1943 zullen de volgende pa ters Franciscanen een jubileum vieren: 60 j. priester, 10 Maart: Mgr. O. Timmer, Oud-Vic. Apost., Luanfu; 50 j. priester, 18 Maart: V. Megens, rust., Wychen; Th. v. Roojjen, ass., Megen; S. Haanen, vie., Venlo; E. de Lange, ass., Woerden; R. Peeters, ass., Hoog- cruts. 25 j. priester, 10 Maart: C. v. d. Stok, miss., China; A. v. Hacht, miss., China; P. Claassen, ass., Sittard; W. Wildenburg, ass., Vorden; S. v. d. Poel, kap., Am- merzoden; Th. Wassenaar, past., Hernen; D. Vergeer, past., Wou- drichem; N. Sanders, lect., Weert; E. v. d. Snoek, kap., Lichtenvoor de; A. Hesse, ass., Woerden; C. Sloots, arch., Weert; S. Teern- stra, miss., Brazilië. 60 j. prof., 3 Oct.: R. Burgers, rust., Megen; X. le Roux, rust., Vorden. 50 j. prof., 3 Oct.: L. Zuidgeest, rust., Winterswijk; Th. Noordermeer, rust., Woerden; B. Haenraets, ass., Venray; P. Stein, Comm. Prov., Brazilië; L. v. Nistelrooij, ass., Vorden; B. Woolderink, vic., Sittard. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot pastoor te Nijmegen, H. Hart, den eerw. Pater A. Meijer O.P. LITURGIE DINSDAG. 5 Jan. Vigiliedag voor Driekoningen. Mis: Dum medium. Gloria. 2e gebod v. d. H. Telesphorus. Paus en Marte laar (uit de nieuwe Mis); 3e ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 4e voor den vrede. Cre do. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. Legt reeds NU uw offer gereed voor de collecte van Winterhulp!

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 7