jjjj nieuwjaarsrede van den leider Pt|. ifHet jaar 1942 ging ijn somberte, doch i JIIJNE VOLKSGENOOTEN, 954 - Ekele uren geleden hébben o! fjj afscheid genomen van het IS- jue djaar. Er was geen uitbun- ila, ligiheiid, er was weinig vreugde .ei. »p d'sn oudejaarsavond van 1942. 503 folgens ou-d-Neder lar. dsch ge- j,e_ jruik zien wij speciaal op dezen tvond om naar het leven, dat I (dlter ons ligt, en gedenken wij liegenen, die wij missen in eigen kring'. Meer, veel meer dan in nJ' tijden van voorspoed, gevoelden (rij nu onze saamlioorigheid als rolk. Onze gedachten gingen naar ilr, iiegenen van ons volk in andere ik, ferelddeelen, die, door den oor- je. log van ons afgesneden, nu reeds 184 jaren gescheiden zijn van gezin, vr. fan volk, van vaderland. Van- »k' jaar naar Duitschland, waar wij 8o anae vele tienduizenden arbeiders weten, die werken op de plaat sen. welke leeg kwamen, doordat -1 honderdduizenden Duitschie ar- x, bekiers geroepen werden naar de, j fror.ten, nog verder van hun huis ;j_' fandaan, in nog moeilijker om- n' standigherien, om daar hun plicht te doen. En wij, Nederlandsche natio- naai-socialicten, waren tevens met onze gedachte bij onze sol daten, de vrijwilligers bij Waffen >1. SS, bij het Nederlandsoh Legioen, n, bij de Duitsche Weermacht, bij d, de Nachrichtentrupen, bij hei ,n N.S.K.K., bij de ambulance. Ik >a tob hen geroepen om te gaan, zij 3, gingen om bun leven in te zetten 6 voor ons volk en ons vaderland, onbegrepen door zoovele van hum eigen vo 1 kagenooten, die eerst la- ter tot het inzicht zullen komen, dat hun daad ook voor ben van J' de grootste waarde is. Dat wij ,f daarbij de honderden niet verge- ten, die reeds gevallen zijn, dat is vanzelfsprekend. In ons volksleven zal ook 1942 met een zwarte kool zijn aarge- i teekend. Indië werd bezet als ge- volg van de onwettige oorlogs- i verklaring aan Japan door de i Londensche emigranten, wier namen wij niet eens meer ken- i tien nooh ons herinneren willen. De bombardementen door En gel achen en Amerikanen brachten dood en verderf in honderden gezinnen, die met den oorlog niets van doen hadden. De verarming schreed verder, ook in ons land, dat ingescha keld is In de oorlogsproductie. De voedeelinoeilijkheden zijn groot, maar geenszins ondragelijk. Ge lukkig kan wat dat betreft, de ze whiter met minder zorg tege moet gegaan worden dan de vo rige, mede dank zij de voortref felijke werking van ons distribu tie-apparaat. De groente-positie in bet komende seizoen 1942/43 kan belangrijk gunstiger worden genoemd dan die van het vorig jaar. Wij hebben enger verdiend. Laten wij niet vergeten, dat nog slechts enkele jaren geleden het voedsel hier te lande met mil- lioenen kilograms werd vernie tigd, op bevel van de toenmaals regeerende overheid. Een zonde zoo groot, dat ik door het land reisde om daartegen te waar schuwen, zeggende dat. men eens nog gebrek zou krijgen aan dat gene, wat naar de mestbaalt werd gebracht. Een klein deel der na tie luisterde, de anderen konden niet hooren door het corverdoo- vertde lawaai, dat gemaakt werd bij den dans om bet gouden kalf. Het jaar 1942 is ook het jaar, waarin het westen van ons va derland deel ging uitmaken van den verdedigingsgordel van Euro pa. Onze kuststrook wordt zoo sterk in verdediging gebracht, dat elke invasie-poging van die door de Joden uitgezonden Ame rikanen in de kiem zal worden gesmoord. Tienduizenden hebben huis en hof moeten verlaten, nioeten evaoueeren met alle moeilijkheden en ontberingen ons voorbij met vee! liet zonder licht" van dien en hebben op oudejaars avond teruggedacht aan hun te huis, dat zij moesten achterlaten en waarin zij hopen terug te kee- ren. Dat Duitscbers moesten ko men, om hier de wacht aan die kust te betrekken, dat wij zelve niet in staat zijn om de verzeke ring te geven, dat over ons ge bied geen Amerikaan en geen Engelschman zal trekken naar het hart van Europa, dat danken wij aan bet verkeerde beleid van ■hen, die ons verlieten in de Mei dagen van 1940. Zonder deze Duitsche wacht zouden de Ame rikanen niet in Algiers geland zijn, maar aan den Hoek van Holland en zou de oorlog nu woeden in ons vaderland. Wij erkennnen dat, wij willen daar voor ook erkentelijk zijn, maar voor ons koppige Nederlanders is het zoo niet gemakkelijk, on gelijk te moeten bekennen. Zoo ging het jaar 1942 aan ons voorbij met veei somberte; doch niet zonder licht Want op 10 December mocht ik van den Fuehrer vernemen, dat hen ons volk niet als vijandig zou behan delen, dat hij de hooge waarde van ons volk erkend en dat er niet met ons gehandeld zal wor den als eens geschiedde: bij ons, over ons, zonder ons, doch dat een Nederlandsche stem gehoord zou worden bij de uitbakening van de toekomst van Europa. Van hoe groote waarde deze toe zegging is, zal later blijken. Bij deze jaarwisseling van 1942 op 1943 zijn meer dan ooit te vo ren van toepassing de woorden van onzen onve-jgete 1 ijken 2iuid- Nederlandscben dichter Guido Gezeile; het jaar is uit en t'enden geleefd; van al zijn oude ellenden en heeft den last het ons ontheven; het nieuwjaar beeft, van heden af aan, voor elk ende een, een schrede gedaan: wie zal 't tot tenden leven? Een jaar boordevol onzekerhe den gaan wij tegemoet. Gij hebt er recht op, mijn volksgenooten, te weten, welkie koers ik wil zeilen in dezen on- stuimigen tijd. Geen enkele on zekerheid zal ik daarbij laten. Ei zie het groote wereldgebeu ren, de worsteling van dezen tijd als den strijd van Europa tegen bet monster-verbond van bet Russische communisme met het Amerika arische groot-kapitalis- me, samen geleid door eht Joden dom, dat in beiden achter de schermen heersoht. Achter het communisme stond als werktuig gereed 200 millioen menschen met het geweldigste oorlogsapparaat, dat ooit is op gebouwd, bedoeld om als een wals over Europa te gaan en daar slechts puinhoopen over te laten van wat dan eens geweest zouden zijn de Europeesche cul tuur, beschaving en godsdienst zin. Achter het Amerikaansche groot-kapitalisme staat een con- tient, eveneens bewoond door een paar honderd millioen men schen met al zijn hulpbronnen. Zijn doel is het aan ons wereld deel als r'jn bezittingen te ont nemen en ten eigen bate aan te wenden. In dezen strijd op leven en doodis Europa gewikkeld. En geland, met zijn 46 millioen in woners, speelt daarbij reeds nu 'n ondergeschikt rol. Het is niet veel meer dan een springplank van Amerika naar Europa. Er is geen sprake van een oorlog tus- schen Engeland en Duitsch land, het gaat om leven en dood voor gansch Europa. De over winning van Sovjet-Rusland is de vernietiging van Europa, de overwinning van het Ameri kaansche groot-kapitaal betee- kent de slavernij voor Europa. Daarom, omdat ons vaderland een deel van Europa is en een welvarend Nederland in een verwoest Europa onbestaanbaar is, is er voor ons maar één weg, n.l. die van de solidariteit der Europeesche volkeren. Onwrik baar verbonden gevoel ik mij aan den Fuehrer als Ger- maansch Fuehrer, die met den Duce van Italië en met de an dere verbonden Europeesche na ties Europa voor den ondergang zal behoeden. God heeft hen nog bijtijds gezonden om dezen on dergang te verhoeden. Een vast geloof heb ik in het voortbestaan van Europa. Aan het einde van dezen oorlog van wereldhistorische beteekenis, herrijst een nieuw Europa. Een Europa niet meer verteerd door onderlinge oorlogen, een Euro pa van elkander waardeerende en respecteerende volkeren, die zich van hun lotsverbondenheid bewust zijn, een Europa waar in gerechtigheid zal heerschen, gewaarbo: ,d door Hitler en Mus solini. In dit nieuwe Europa zal groote welvoart zijn en socia lisme van den daad of gezegd, zooals dit is uitgedrukt in onze bronnen: godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland, eerbied voor den arbeid. Aan deze over winning van Europa moet Ne derland deelachtig zijn, terwille van zijn toekomst, zooals Fin land en zooals Hongarije dit reeds zijn. Dit is de eenige mogelijkheid om te komen tot een herrijzenis van ons vaderland. Het is daar om mijn plicht die koers met vaste hand te zeilen, zoodat dit reeds door mij gedaan is sinds 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche soli dariteit. En nu staan wij dan te mid den van de verschrikkingen van den oorlog. Het is onbillijk en onwaardig om te doen als zoo vele onnadenkenden, om aan het national-socialisme in het algemeen en aan de N. S. B. in het bijzonder, de moeilijkheden van dezen tijd te wijten. Bezet ting is oor logsnood zaak, schaarschte, evacuatie, enz. zijn de gevolgen van den oorlog, waaronder wij allen te lijden hebben. Daaraan kan de N. S. B. niets veranderen, daaraan kan ik ook niets veranderen. Even min als het mij mogelijk is om diegenen te redden van de gevol gen van hun daden, die sabotage plegen tegen de bezettende macht, in de kinderlijke gedach te daarmede iets vaderlandslie vends te hebben gedaan. Zoover gaat mijn bevoegdheid ook nu niet, al blijkt mij de laatste da gen, dat velen dit denken. De N.S.B. is de politieke wils- •Jraagster van ons volk. Een minderheid, maar een doelbe wuste en een vastberaden min derheid, die stoer haar weg gaat, banend 'n toekomst voor gansch ons volk. Zij heeft zich ingezet voor alle man van Neerland's stam. Zij wil de eenheid van ons volk bereiken, de lotsverbonden heid van alle Germaansche vol keren en de samenwerking van alle Europeesche volkeren be vorderen. Een beroep doe ik op het goed willend deel der natie om niet langer met de handen in den schoot afwachtend te blijven toe zien. Er is binnen en buiten de N.S.B. zooveel te doen. Wij moe ten er ons doorheen worstelen. Bedenk dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft gestaan in de veie honderden jaren van zjjn bestaan. Dagorder van den Fiihrer AAN DE SOLDATEN DER DUITSCHE WEERMACHT, De Fuehrer heeft bij de jaars wisseling een dagorder gericht tot de soldaten van de Duitsohe weermacht, waarin hij ter inlei ding zegt: Toen ik den vorigen Naeuwjaaroproep tot u richtte was in het Oosten aan ons front een winter aangebroken, die op een natuurramp geleek. Wat gij, soldaten aan het Oostelijk front, toen hebt moeten beleven, weet gij zelf. In doorwaakte nachten vol bezorgdheid waren mijn ge dachten bij u. Dat het getokt is de ons toegedachte Napoleonti sche ineenstorting te vermijden, was evenzeer aan uw daperheid als aan uw militair kunnen, uw trouw en standvastigheid te dan ken. Gij, mijin strijders van het Oostelijk front, hebt in dien win ter Duitschland en bovendien ge heel Europa gered en met u de soldaten van onze bondgenooten, die zijde aan zijde met ons vech ten. Voortgaande overziet de Fue hrer in zijn dagorder de militaire gebeurtenissen van het afgeloo- pen jaar aan alle fronten, iin het Westen en Zuiden van Europa, wijst op de unieke prestaties van de Duitsche marine in den strijd ter zee, op de verrichtingen van het luchtwapen en ziegt dan: Gij soldaten van het leger echter en van de Waffen-SS, die recht streeks onder mij persoonlijk ge plaatst zijit, blijft de ruggegraat van heel de geweldige worsteling. Uw dapperheid, uw trbuvr en uw standvastigheid vormen de grondslagen voor de definitieve overwinning. Wanneer wij, zoo gaat de Fuehrer dan verder, aan het begin van het nieuwe jaar het vaste besluit nemen om on der geen omstandigheden voor De zorg voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de jeugd is het moeilijkste en het belangrijkste. Met innige vol doening zie ik hoe de ouders hun best doen om hun kinderen te behoeden, hoe zij trachten de voedselmoeilijkheden op te los sen, hoe keurig des Zondags zij nog voor den dag komen. Rein heid en netheid zijn nog altijd onafhankelijk van geld. Het zelfrespect der natie hoog houden, mijn volksgenooten, is van het allergrootste belang. Dit ligt voor het belangrijkste ge deelte in de handen der vrouw. De liefde tot het vaderland tot uiting te brengen op de eenige juiste manier, door mede te wer ken aan de nieuwe orde, die ge vormd moet worden, is ons al ler taak. Maar boven dit alles staat het geloof in de herrijzenis van ons volk a's uitvloeisel van ons gods vertrouwen. "Wanneer het een stormachtige duistere nacht is, dan lijkt het dwaasheid om te gelooven in de opkomst van de zon en de komst van een stra- lenden dag. Toch is dit duizenden malen geschied. Ons volk staat nu in een dieptepunt van zijn bestaan, wellicht treffen ons 1943 nieuwe rampen. Niettemin be houden wij het geloof, niet bij wijze van zwemvest om ons drij vende te houden, maar als een vaste burcht, van waaruit de weg naar omhoog voert, als wij ais volk in eendracht tezamen slaan en moedig en vastbera-v den dien weg willen betreden. Staande op den drempel van het nieuwe jaar, wensch ik u, mijn volksgenooten, sterkte in 't dragen van uw moeilijkheden, dank ik ieder, die in 1942 ar beidde en offerde voor ons volk en spreek 11c de hoop uit, dat het jaar 1943 het begin van de herrijzenis van ons volk zat brengen. Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. MUSSERT. DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. MAANDAG 4 JANUARI 1943. onae vijanden te wijken, maar hen zoo lang te bestrijden tot de uiteindelijke overwinning be vochten is, dan gebeurt dat in de eerste plaats indachtig aan onze kameraden, die tot dusverre hun leven hebben moeten geven voor deze overwinning, maar ook met het oog op het Duitsohe volk, zijn heden en zijn toekomst. Het va derland is zjjn soldaten niet on waardig. Alle pogingen van de tegenstanders hebben het Duit sche volk niet tot ontbinding ge bracht, maar integendeel geleid tot de haat, die noodig is om zoo'n strijd met kans op succes te kunnen voeren. Roosevelt en Churchill hebben Duitschland leeren haten. Het Duitsche volk werkt thans met het eenige besluit, dat ditmaal de oorlog een einde zal vinden, waardoor voor de eerstvolgende honderd jaar den vijanden van Duitschland de lust vergaat ons weer te overvallen. 1943 zal misschien een moeilijk jaar zijn, stellig echter niet moei lijker dan de afgeloopen jaren. Wanneer God ons echter de kracht gegeven heeft den winter van 1941 op '42 te doorstaan, zul len wij dezen winter en het ko mende jaar eerst goed doorko men. Eén ding echter is zeker: i dezen strijd kimmen er geen com promissen meer zijn. Wat Euro pa noodig heeft, en ook de over' ge wereld, is niet eer. toestan waarin om de 20 of 25 jaar d Joodsch-kapitalistisohe hyena zich weer kunnen keeren tege den vreedzamen en vooral die socialen opbouw van een nieuv wereld, maar een lange rust-tij van ongestoorde ontwikkelin Duitschland echter heeft voor: de voorwaarden noodóg voor de opbouw van een van buiten nk meer bedreigde hationaal-soci listisohe volksgemeenschap. Wam- neer deze staat en het overige Europa dan tegelijk in hun ruirr - telijke afbakening de grondsla gen bezitten van de veilige voe ding, en beschikken over de grondstoffen, zonder welke rain- schelijke cultuur niet meer de k- baar is, zal uw leed, solidat- nzat vergeefs zijn geweest. D i zullen eens naar de graven ona gesneuvelde kameraden genera ties gaam om hun dank te bre:i- gen voor het offer, dat zij ge bracht hebben aam het leven der na hen komende wereld. Doordat wij voor dit doel van leven en vrijheid onzer volken en niet om geld en zaken strijden, gelooven wij God weer te mogen bidden ons ook in het komende jaar evenals in het afgeloopen jaar zijn zegen te geven, OPROEP VAN GOERING TOT HET DUITSCHE VOLK. Rijksmaarschalk Hermann Goering heeft zich op 1 Januari met een oproep tot het Duitsche volk gericht. Na herinnerd te hebben aan de successen der Duitsche weer macht in het afgeloopen jaar, sprak Goering zijn overtuiging uit in de eindoverwinning. 1943 staat voor de deur. Wjj allen hopen, dat het het jaar van de overwinning en van den vre de zal zijn. Wij allen weten ech ter ook, dat opnieuw zware of fers van iederen volksgenoot, niemand uitgezonderd, geëischt zullen worden. Want zonder of fers is er geen succes en zonder moedig optreden en zelfopoffe rende overgave geen overwin ning. Zonder uithoudingsvermo gen, taaiheid en discipline kan nooit een strijd gewonnen wor den. Laat ons daarom de rijen nog nauwer sluiten. De oproep eindigt met de opga ve van het parool voor het nieu we jaar: de overwinning.

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 5