RIJKSCOMMISSARIS, RIJKSMINISTER SEYSS-INQUART BIJ DE JAARWISSELING 1942-1943 Nieuwjaarsoproep van den Führer iANDAG 4 JANUARI 1943 34STE JAARGANG N°- 10445 reaux: Papengracht 32 - Giro 103003 efoon: Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. l/ij behoeven voor 1943 niet meer te wenschen, n dat het ons de successen van 1 942 laat herhalen" )e Rijkscommissaris, Rijksmi- ler Seyss-Inquart schrijft: iet de jaarwisseling 1942/43 wij een nieuw tijdvak, maar ens een nieuw hoofdstuk van strijd ingetreden. Een blik ug, een vergelijking van den Stairen toestand bij de jaar- iseling 1941/42 met de situatie dit oogenblik, bewijst vol- tnde in welken omvang het Spilmogendheden mogelijk geweest, in den loop van dit haar fronten en haar mili- re situatie zoozeer te verster- i, dat zij nauwelijks meer htstreeks kunnen worden aan tallen. De militaire successen in het Oosten 3e verstijving van de in het sten in opmarsch zijnde Duit en verbonden divisies, tij- ns een winterkoude zooals die lert 150 jaren niet was voorge- men, bracht als uitgangstoe nd voor het jaar 1942 een posi- die men zich niet riskanter denken. Den Fuehrer, den litschen soldaat en het Duit volk was een beproeving op- legd, zooals door het lot slechts irdt toegedacht aan hen, die uitverkoren, een machtig irktuig te zijn der toekomstige twikkeling. In ieder geval werd winterfront in het Oosten, t tot op dat oogenblik in volle weging was geweest, zonder ogelijkheid tot tijdvergende orzorgen en ondanks alle Deilijkheden in stand gehou- Daarmede werd een taak irvuld en tevens de voorwaar- geschapen voor de zegevieren- beëindiging dezer worsteling, oals totdusverre nog nooit was lukt en bij de poging waartoe arel XII en Napoleon gestrand aren. Dank zij de tijdens deze win- rveldslagen bewezen dapper- tid en taaiheid der Duitsche en Tbonden soldaten konden toen den zomerveldtocht van 1942 tt geheele Donetz-, Don-, Krim- Koeban-gebied aan de bolsje- ieken ontrukt worden, kon de imarsch tot aan de Wolga wor- voortgeset cn werden be- agrijke deelen van den Kauka- bezet. Door het verlies van re essentieele industrie-, grond- iffen- en levensmiddelengebie- en door het verbreken van belangrijke verkeersaders, te- lijk met het verlies van bijna helft zijner inwoners, is het ans resteerende Sowjet-Rus- ad immers toch nog slechts een mp-structuur, die beslissende lorwaarden van haar militair estatievermogen heeft verlo- l. In het Westen en aan het uidelijk front buiten Europa Terwijl in het Westen de situa- in hoofdzaak ongewijzigd is ïbleven, voor zoover men niet kent met de voortdurende uit leiding der kustversterking en overtuigende afweer van een itdingspoging bij Dieppe ten mste van de Spilmogendheden, in aan het Zuidelijke front bui- Europa, in Afrika, verande ren ingetreden. Wij herinne- ons echter, dat ongeveer voor jaar de Engelschen ook reeds tot aan de groote Syrte waren ge komen, zonder dat het hun mo gelijk was, deze in hoofdzaak uit woestijngebieden bestaande ter reinwinst op den duur te behou den. Intusschen zijn Fransch- Marokko en Algiers onder begun stiging van Fransche generaals door troepen uit Engeland en de Ver. Staten bezet. Aanvankelijk moge men deze bezetting als winst voor de vijandelijke mo gendheden boeken. Daar staat tegenover, dat thans Tunis, Cor sica en het onbezette Zuiden van Frankrijk met Toulon door de troepen van de Spilmogendheden zijn bezet. Hierdoor is de moge lijkheid geschapen tot de kortste en derhalve veiligste verbinding dwars door de Middel! andsche Zee ten gunste van de Spilmo gendheden en de onzekerheids- factor het onbezette Frankrijk, zij het op het Europeesche vaste land, zij 'het in Noord-Afrika is in het militiren bereik der Spil mogendheden getrokken. Met de ze bezetting is bovendien een nog doeltreffender grendel dan tot dusverre over de Middellandsche Zee geschoven. De ontwikkeling van het Zuidelijke frant buiten Europa laat derhalve op zijn minst alle mogelijkheden open, wanneer men niet aan de Spilmo gendheden de beste strategische positie wil toekennen. Het groote succes van den duikbootenoorlog Met bijzonder veel succes is in 1942 de duikbootenoorlóg voortgezet. Wij moeten ons voor oogen houden, dat de Ver. Staten met een ongeveer 4 mill, ton om vattende, voor de vaart in volle zee geschikte koopvaardijvloot j dezen oorlog zijn ingegaan en in den loop van dit jaar ongeveer een even groote tonnage, in hoofdzaak door den duikboot oorlog, hebben verloren. Wanneer men zich dit feit voor oogen houdt, dan legt dat meer gewicht in de schaal dan profe tieën en mededeelingen over de beweerde aanvulling van tonna ge, aangezien het nu eenmaal niet zonder meer denkbaar lijkt, dat een scheepsbouwindustrie, op welk hoog peil ook, binnen den tijd van een jaar evenveel kan inhalen als tevoren in den tijd van vele jaren werd ge bouwd. De Engelsche pers heeft in een jaaroverzicht zelf gecon stateerd, dat de vijandelijke mo gendheden met een koopvaardij- tonnage van ongeveer 25 millioen het jaar 1942 zijn ingegaan en dat zij aan het einde van dit jaar nog slechts 20 millioen ton ter beschikking hebben, dat wil dus zeggen, dat zij toegeeft, dat de transportscheepsruimte van onze tegenstanders ondanks alle nieu we schepen met ongeveer 5 mil lioen ton is verminderd. Men moet toegeven, dat de bouw van nieuwe koopvaardij tonnage nog opgevoerd kan worden. Ook het aantal convooivaartuigen kan vermeerderd worden. Zeker is echter, dat het aantal duikbooten stijgt, en wel zeer aanzienlijk en onafgebroken stijgt. Wanneer wij aan al deze factoren gelijke kan sen geven, komen wij tot het eindresultaat, dat wij voor het jaar 1943 toch met de mogelijk heid van vermindering der vijan delijke koopvaardijtonnage met ongeveer weer netto 5 millioen ton kunnen rekenen. Deze over weging doet het begrijpelijk voorkomen, dat de Engelschen, maar thans ook reeds de verant woordelijke mannen in de Ver. Staten de duikbootoorlog de ge vaarlijkste situatie noemen. Daar bij is het veronderstellen van ge lijke kansen ongetwijfeld een voor onze tegenstander gunstige wijze van beschouwing, want iedere ton staal, die gebruikt moet worden voor den aanbouw van vervangende schepen in de koopvaardij, kan niet meer ge bruikt worden voor de productie van kanonnen, tanks en andere oorlogswapens, ook niet voor de vervaardiging van oorlogssche pen. Ergens ontbreken dus het materiaal en de arbeidskracht, die gebruikt zijn voor de in den grond geboorde, resp. vervangen tonnage, in ieder geval. In het geheel geen rekening is echter gehouden met het probleem van het bijeenbrengen der scheeps bemanningen, vooral bemannin gen, die opgewassen zijn tegen de eischen van den duikbootoor log. De deelneming van Japan aan de wereldworsteling Is op die wijze een zeer nuch ter overzicht over de militaire gebeurtenissen van 1942, voor zoover wij die hier uit het Wes ten overzien, volkomen gunstig, dan is de ontwikkeling, die door de deelneming van Japan in deze wereldworsteling in het Oosten tot stand gebracht werd, waarlijk overweldigend gunstig. Uit Oost- Azië en het Westen van den Stil len Oceaan zijn alle tegenstan ders van de Spilmogendheden weggevaagd, zij hebben daarme de op eén voor hun bewapenings huishouding buitengewoon pijn lijke wijze de belangrijkste grondstofgebieden der aarde aan hun tegenstanders moeten af staan. De militaire ineenstorting van onze vijanden in Oost-Azië kan niet beter verduidelijkt wor den dan door het feit, dat het al dezen vijandelijken mogendheden tezamen niet mogelijk is, Japan en zijn onmiddellijke bondgenoo- ten militair anders bezig te hou den, dan in gevechten om het, op den grootst mogelijken afstand van het Japansche moederland liggende vliegveld op het eiland Guadalcanar. De strijd om dit vliegveld en om een positie op het Oostelijke punt van Nieuw- Guinea zijn de heele som der mi litaire operaties tegen Japan, bij welken strijd het grootste deel der Zuidzee-vloot der Ver. Sta ten verloren is gegaan. De belangrijke vooruitgang op economisch gebied Wanneer wij de ontwikkeling van 1942 overzien, mogen wij naast deze militaire gebeurtenis sen den belangrijken vooruit gang op economisch gebied, dus van het binnenlandsche front, niet over het hoofd zien, welke ontstaan is, doordat thans de rij ke levensmiddelengebieden van het Oosten, vooral de Oekraine, in de Europeesche. voedingsruim te zijn opgenomen en hun effect beginnen te doen gevoelen. Het dieptepunt van den voedingstoe- Aan het Du tsche volk HET GAAT OM ZIJN OF NIET-ZUN. Bij de wisseling des jaars heeft de Fuehrer een Nieuw- jaarsoproep gericht tot het Duit sche volk, waarin hij o.m. zegt: Voor de vierde maal dringt mij het lot den Nieuwjaarsaproep tot het Duitsche volk te richten. In deze vier jaar is het echter ook het Duitsche volk duidelijk geworden, dat het in dezen strijd, die ons zooals zoo vaak in de Duitsche geschiedenis door de hebzuchtige oude vijanden was opgedrongen, werkelijk gaat om zijn of niet te zijn. Voortgaande geeft de Fueh rer een historisch overzicht van den strijd, die door de vijanden van Duitschland steeds opnieuw in den loop der eeuiwen tegen het Duitsche volk ontketend is. Onverschillig onder welke mo tieven de vijanden deze oorlo gen echter aanvingen, in we- ze was de reden steeds gelijk: haat tegen een Duitsch Rijk als beschermende mogendheid van Midden-Europa, afwijzing van de levensaanspraken van het Duitsche en het Italiaansche volk en niet in de laatste plaats een algemeen kapitalistisch be lang bij den oorlog in het alge meen. Er kan echter geen twijfel aan bestaan, dat aan het einde van dezen strijd de nationaal-socia- listische staat zal bestaan als een onwrikbaar en niet te ver nielen blok in Europa. Wij heb ben, toen de oorlog niet verme den kon worden, aldus de Fueh rer, besloten hem te voeren met het fanatisme, waartoe wij, na- tionaal-socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voeren tot aan een definitieve en duide lijke beslissing, zoodat ons en onzen nakomelingen een herha ling van deze catastrophe be spaard zal worden. Scherp en duidelijk wees de Fuehrer het internationale Jo dendom aan als de voornaamste aanstichter tot dezen oorlog. Verder verklaarde de Fueh rer o.m. dat het nationaal-socia- lMV"he Duitschland noch over wonnen zal worden noch ooit van zms te capituleeren, maar dat het integendeel vast beslo ten is, vervuld door den geest van den grootsten tijd der Duit sche historie, dezen strijd slechts te eindigen met een duidelijke overwinning. De veiligste waar borg voor deze gezindheid en de kracht van den daarvoor noodi- gen wil, wordt geboden door de nationaal-socialistische partij met haar organisaties en vooral door het door de partij opgevoede volk. Het recht om te gelooven aan deze overwinning bezitten wij door onze eigen kracht, aldus de Fuehrer, door den moed onzer troepen, de trouw en den ar beid van ons vaderland, zoowel als door het optreden der met ons verbonden dappere volken in Europa en Azië. Ten slotte verklaarde de Fueh rer: „Eenmaal zal in dezen strijd een mogendheid als eerste val. len. Dat dit niet Duitschland is, dat weten wij. Zoo zal dan ein delijk die lange vrede komen, waarnaar wij vurig verlangen ten behoeve van den grooten op bouw van onze volksgemeen schap, en daarmede als eenige waardige dank voor onze doode helden." BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN! stand van Europa is achter den rug. Het belangrijkste is in het ge heel niet de omvang van de vooral met recht aan het Duit sche volk gegeven voedingsver beteringen, die al naar den oogst verschillend kunnen zijn, maar het belangrijkste is, dat de voortdurende daling der levens middelenrantsoenen, die in een geblokkeerd Midden-Europa on vermijdelijk is, tot staan geko men en kon omslaan in een te genovergestelde ontwikkeling, aangezien thans die ruimte ter beschikking staat en geëxploi teerd wordt, welke niet slechts tijdelijk, maar voor de duurza me vorming van het nieuwe Eu ropa voor een voldoende voeding van zijn bevolking toereikend is. Wij herinneren ons nog duidelijk hoe ernstig de oorlogswil en de corlogsvastberadenheid in het Duitsche Rijk en de Oosten- rij ksch-Hongaarsche monarchie tijdens den eersten wereldoor log leden door de toenemende ellende zijner bewoners, hoe juist mede door deze ontwikke ling de psychologische invals poorten ontstonden, waardoor de ontbindende vijandelijke propa ganda mede bij de bestaande volkomen onbekwame politieke leiding, kon binnendringen in den strijdgeest en wil tot tegen stand der centrale mogendheden. Wat blijft thans van deze laatste hoop onzer tegenstanders nog over, nu er een duidelijke, elk compromis afwijzende politieke leiding en een beveiligde voe dingsbasis is? De bewapeningsindustrie der Ver. Staten Wanneer men onze tegenstan ders goed begrijpt, zal men in zien, dat zij hun hoop op succes eigenlijk nog slechts baseeren op de verwachte bewapeningssuc cessen der Ver. Staten. Deze moeten stellig niet onderschat worden, ofschoon de bewape ningsindustrie der Ver. Staten langs den weg van de Pacht- en Leenwet een behoorlijke aanloop tijd achter zich had, toen zij van ongeveer een jaar af gebruikt werd voor den oorlog van eigen land, en toch tot op heden geen resultaten toont, die aanleiding kunnen geven tot bijzondere on gerustheid. Integendeel, do kwan titatieve productie, welke men steeds van de Amerikaansche industrie verwachtte, heeft haar wansucces reeds binnengehaald. Wij weten uit den mond van Roosevelt zelve, dat hij de kwan titatieve productie heeft stopge zet en thans een poging doet tot kwalitatieve productie. Daarvoor zijn echter vooral ervaringen nood;g en de op dit gebied ge oefende vereisclite vaardigheid der constructeurs en meester knechts. Het is mogelijk, dat mettertijd op dit gebied in de Ver. Staten het een en ander zal worden gepresteerd. Het is ech ter zeker, dat de onder Duitsche leiding staande bewapeningsin dustrie van Europa reeds in 1942 buitengewone prestaties heeft

Leidsche Courant | 1943 | | pagina 1