t MOMENTJE -MAANDAG 28 DECEMBER 1942 34s™ JAARGANG N° 10441 S)e ^idóch&(3oiVi<Mik "bureaux: elefoon: Papengracht 32 - Giro 103003 Redactie 20015. Admin. 20935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN C. M. van Hamersveld, Directeur. Th. Wilmer, Hoofdredacteur. De Kerststemming Het Kerstfeest is gevierd, be hoort tot het verleden. Maar de ■Fare, de echte Kerststemming %oge door ons worden bewaard, tarden vast gehouden! Dan zullen we het oude kalen- jer-jaar goed eindigen en het lieuwe jaar zal worden een „za- jg nieuwjaar". De Kerk kan in haar gebeden jp de feestdagen zoo kernachtig jitdrukken, waarop die feestvie- jing eigenlijk neerkomt, wat die feestviering voor ons moet betee- fenen. Zoo b.v. in het „Gebed" van de Dageraads-Mis op Kerstmis: F „Geef ons, bidden wij, almach- ige God, die door het nieuwe icht van uw menschgeworden i/oord overstroomd worden, dat onze werken afstrale, wat Hoor het geloof schittert in onzen |eest". De viering van het Kerstfeest, ,oe devotelijk deze ook scheen, ten slotte geweest een ijdel- leid, als het nieuwe licht van Ihristus, dat ons met Kerstmis eeft overstroomd, niet zal af- itralen in onze werkenals liet het geloof, dat schittert in inzen geest,zich zal openbaren ons leven. De Kerk, die in haar liturgie iet daarvoor ontvankelijke hart c^olop laat genieten van veel 'choonheid, houdt ook het ver stand voortdurend voor de ern stige onverbloemde waarheid. Sn zij doet dat vaak in slechts inkele woorden, zooals reeds ge legd, zoo kernachtig, dat het in en lange beschouwing of preek iet duidelijker gezegd zou kun- *ien worden. Als een van de vele roorbeelden leze men nog eens lovenstaand gebed uit de Kerst- i nisliturgie. Kersttoespraak van den 9. Va fier TERUGKEER TOT 3ERECHTIGHEID EN ORDE. In een radiotoespraak ter gele edheid van het Kerstfeest heeft 'aur Pius XII herinnerd aan de loodschap, die Hij het vorige aar tot de wereld richtte en vaarin Hij de middelen aanwees >m een vrede in gerechtigheid e bereiken. In de Kerstboodschap van dit aar wijst de H. Vader op de icodzakelijkheid, dat men moet erugkeeren tot de rust der or- le en legt Hij den nadruk op de Christelijke opvatting, n.L niet te [over'heerschen, maar te dienen. Om daartoe te kunnen terug- teeren is vooral noodig een her vorming van de juridische orde, geïnspireerd door den ehristelij- lcen geest en niet- door positivis tische beginselen. Wat de rust aangaat wijst Pius XII er op, dat rust niet in tegenstelling staat tot brandende activiteit, doch dat bet ij del is zich te vermoeien, in dien men niet de mogelijkheid bezit zijn rust te vinden in God en in Zijn eeuwige wetten. Vervolgens verklaart de H. Va ir, dat men het terrein van den arbeid moet beschouwen uit het oogpunt der gerechtigheid. Na te Hebben herinnerd aan het afkee- rige standpunt van de Kerk je gens het Marxisme, betoogde Pius XII, dat de werkman be grepen dient te worden in zijn aspiraties, zijn verwachtingen, hjn motieven, en dat hem zijn waardigheid als mensoh en zijn ftcht op ce goederen dieper aarde dienen te worden verstrekt. Voorts verklaarde de H. Vader, EEN HOOIKIST MAAKT UW SPIJZEN GAAR, MET MINDER GAS EN ELECTRICITEIT IS UW MAALTIJD KLAAR Bij onze vrijwilliger». De mannen nemen een bolsjewistische stelling onder vuur KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunen ver voegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen heb ben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de moge- lijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtba- taljon. De opleiding vindt in Ne derland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Neder land zal blijven. Tijdens de keu ringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4.1.43 9 uur: Rotterdam. Deut- SS PK Kraus-O H-P tn sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schij- straat 66. 5.1.43 9.00 uur: Roermond,NSD AP, Swalmerstraat 61. 15 uur: Den Bosch, Hotel N-Bra- bant, Markt 45. 6.1.43 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b. l'.OO uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Pe ters, Markt. 15.00 uur: Assen, Frieslandkazer ne, Vaart Zuidzijde. 8.1.43 9.00 uur: Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10.1.43 10.00 uur, Utrecht Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43 10.09 uur: Amersfoort, dienstgebouw, Leusderweg. 12.1.43 10.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. AANVAL EN TEGENAANVAL TIJDENS DE KERSTDAGEN Succesvolle alweer langs de frontlifn DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. Tussehen Wolga en Don. In het weermachtsbericht van Donderdagmiddag wordt ge meld: „Duitsche troepen hebben ook gisteren in het gebied van de Terek en in de Kalmukkenstep- pe herhaalde vijandelijke aanval len afgeslagen en den vijand by 'n succesvolle tegenaanval bloe dige verliezen toegebracht. Een in het achterland opduikende formatie cavalerie der Sovjets werd aangevallen en in de daar op ontstane achtervolging in de pan gehakt. Tussehen Wolga en Don wer den in een -aanval 600 gevange nen gemaakt en 15 pantserwa gens vernietigd. Tegenaanvallen van de Sovjets stortten ineen. sche hindernissen dienen te wor den weggenomen, die de volke ren van elkaar scheiden en die de wereld gescheiden houden van God. Paus Pius XII sprak den wensoht uit, dat de ster van Bethlehem weer moge stralen en een gelukkiger dageraad voor de wereld moge verkondigen. Tenslotte verleende de H. Va- andelijke vliegtuigen neergescho- kt de intellectueele en jurkU- der zijn ApoetolisChen Zegen. ten." In het gebied van de Don duurt de afweerslag in wisselvallige ge vechten voort. Bij eigen aan- valsondernemingen in den cen- tralen frontsector werden tal rijke kazematten en gevechtsstel lingen vernietigd. Plaatselijke aanvallen van den vijand mis lukten. Ten Zuid-Oosten van het H- menmeer hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrach ten. Bij den succesvollen afweer werden 34 Sovjetspantserwagens vernietigd. In Tunesië leverden eigen aan vallen plaatselijke successen op. Pogingen van den vijand om het de vorige dagen verloren gegane terrein te heroveren, werden ver ijdeld. Er werden 200 gevange nen gemaakt. De havenwerken van Benghasi en een vliegveld van den vijand in het kustgebied van Libye werden in den afge- loopen nacht door Duitsche ge vechtsvliegtuigen gebombar deerd. Zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vielen over dag eenige plaatsen van de be zette Westelijke gebieden aan en wierpen des nachts hier en daar bommen in West-Duitschland. Bij deze vluchten, alsmede bo ven het Kanaal en aan de Neder- landsche kust, werden acht vij- Duitsche tegenaanval in Don- gebied. Op lsten Kerstdag luidde het Duitsche weermachtsbericht: ,In het gebied van den Terek zijn herhaalde aanvallen van den vijand afgeslagen, deels wer den concentraties door artillerie vuur uiteengeslagen. In den loop van den dag van gisteren gingen onze heldhaftig strijdende troepen, gesteund door het optreden van nieuw aangevoerde formaties op ver scheidene plaatsen in het Don- gebied tot den tegenaanval over. In verbitterde gevechten ver nietigden zij vijandelijke gemo toriseerde en pantsertroepen, die trachtten door bressen in het nieuwgebouwde front naar het achterterrein door te dringen. In den centralen sector van het front mislukten talrijke vrij zwakke aanvallen van den vijand. Ten Zuid-Oosten van het II- menmeer werden alle aanvallen der bolsjewisten in deels hard- nekige gevechten afgeslagen. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor 15 tanks. Eigen stoottroepen hebben aan den Wolchow en bij Leningrad succesvolle acties ten uitvoer ge legd en daarbij een aantal ge vechtsposities vernield. In Libye plaatselijke opleven de gevechtsactiviteit. Nieuwe vijandelijke aanvallen in Tunis werden afgeslagen en een groot aantal Amerikaansche gevange nen werd binnengebracht. Afzonderlijk vliegende Brit sche toestellen hebben op Kerst avond eenige bommen op West- Duitsch gebied geworpen." Zware verliezen der bolsjewisten Het Duitsche weermachtsbe richt van Zaterdag luidt: „Ten Noorden van de Terek heeft de vijand weer vergeefs en met zware bloedige verliezen stormgeloopen tegen de Duitsche stellingen. Er werden daar 28 Sovjet-tanks vernietigd. Tussehen Wolga en Don en in het Dongebied zijn de voort durende vijandelijke aanvallen bezweken op den vastberaden tegenstand van onze troepen. In tegenaanvallen sloegen Duitsche troepen op verscheiden plaatsen de bolsjewisten terug. Sterke formaties der luchtmacht en snel le Hongaarsche gevechtsvlieg tuigen steunden overdag en des nachts de gevechten van het le ger. Hongaarsche troepen ver nielden bij plaatselijke aanval len op den Oostelijken oever van den Don een vrij groot aan tal vijandelijke gevechtsstellin gen en vernietigden de bezetting daarvan. Ten Noordwesten van Woro- nesj en ten Westen van Kaloega heeft de vijand bij succesvolle eigen aanvallen zware verlie zen. Plaatselijke vijandelijke aanvallen in den middensector mislukten. Tal van gevangenen en veel buit werden vergaard. Het steunpunt Welikije Loeki weerde in verbitterde gevechten nieuwe vijandelijke aanvallen af, die met steun van tanks luchtmacht en veel artillerie werden uitgevoerd. Bij onsuccesvolle aanvallen ten Zuid-Oosten van Ilmenmeer heeft de vijand tien tanks ver loren. In het hooge Noorden hebben duikbommenwerpers Sovjet-bat terijstellingen op het Visschers- schiereiland en het stationsem placement van Kandalaksje met ■bommen van zwaar kaliber be streden. KRANTENBERICHT Ik heb in een der bladen gelezen van een museumdief stal in Frankrijk en ik begrijp, dat ons ministerie van propa ganda, dat er met zooveel zorg voor waakt, dat er geen berichten in de kranten kun nen verschijnen, die onzie tee- re gemoedsrust zouden kun nen schokken, dit bericht de censuur heeft laten passé eren. Want wat deden de roovers? Het bericht vertelt dit: „Met de revolver in de vuist dwon gen zij de bewakers met het gezicht tegen den muur te gaan staan, waarop zij hen van de bretels ontdeden. Eén der roovers hield de suppoosten in bedwang, terwijl zijn colle ga's de vitrines en de wanden leeghaalden". Nu vraag ik: Is het de taak der pers om slapende honden wakker te maken? De hemel weet hoeveel boosdoeners dit bericht wel gelezen hebben. En het is heusch niet aange naam des avonds beroofd te worden, zelfs van je bretels, zoodat men vanwege een af zakkende broek de dieven niet achterna kan. Nog afgezien dan van het feit, dat nergens bretels meer te krijgen zijn, zoodat men tot het einde van den oorlog met de handen in zijn 'broekzakken zal moeten gaan. Men kan de verdere consequenties van deze vin dingrijkheid daarlaten. Zij zijn er in overvloed. En het gilde der roovers weet het nu. Dank zij de pers. Hoe zullen wij nu nog over straat durven gaan, nu het gevaar bestaat de onderste verdieping van ons C. en A-tje te verliezen? De kranten zouden het be richt nog kunnen rectifioeeren. Dat gebeurt meer. Maar wie zou dan nog zoo'n krant ge- looven. Zoodat ik maar zeggen wil, dat één oogeniblik van on bedachtzaamheid ernstige ge volgen kan hebben. Op 25 December zijn 30 Sov jet-vliegtuigen neergeschoten. Luchttransportformaties voorza gen overdag en 's nachts een aantal ver naar boven gescho ven steunpunten, waarom fel werd gestreden. In Libye slechts bedrijvigheid van verkenners. Duitsche slag vliegers bevochten in scheer- vlucht Britsche strijdkrachten. In den nacht werd de haven van Benghazi aangevallen. In Tunis hebben Duitsche en Italiaansche troepen fel omstre den stellingen ingenomen en vijandelijke aanvallen afgesla gen. De Duitsche en Italiaan sche luchtmacht viel de haven installaties van Algiers bene vens vliegvelden in Algerië aan." In de groote bocht van den Don. Tenslotte deelt het Duitsche weermachtsbericht van Zondag middag het volgende mede: „In het gebied van den Terek waren de Sowjetaanvalllen zwak ker dan de voorgaande dagen. Gereedstaande vijandelijke troe pen werden verstrooid, ten deele reeds door artillerievuur. Vijandelijke aanvallen tussehen Wolga en Don en in het gebied van Stalingrad werden afge weerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie- en gepantserde afdeelingen in voort strijdenden tegenaanval de bol» sjewisten verder naar het Noor-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 1