DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. WOENSDAG 23 DEC. 1942 BINNENLAND aanmeldingsplicht voor werkloozen. Het kan zijn nut hebben nog eens te herinneren aan het be sluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Sociale Zaken en Justitie inzake den aanmeldingsplicht voor werkloozen. De betreffende ver ordening bepaalt, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Neder- landsche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of ge woon verblijf in Nederland heb ben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voor zien, verplicht zijn zich bij bet voor hun woonplaats of hun ge wone verblijfplaats bevoegde ge westelijk arbeidsbureau ter in schrijving als werkzoekende aan te melden. Van deze algemeene verplichting zijn slechts uitgeslo ten: a. personen, die zich bij het voor hun woonplaats of gewone verblijfplaats bevoegde arbeids bureau als werkzoekende hebben aangemeld; b. personen, die in een dienstbetrekking staan, wan neer zij niet minder dan vier gul den per week verdienen en hun arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week bedraagt; c. per sonen, die, wegens wetenschap pelijke of vakstudie, niet of niet volledig in staat zijn in hun le vensonderhoud te voorzien en nog geen 24 jaar oud zijn; d. personen, die, wegens geestelijke of lichamelijke gebreken, niet of niet volledig in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien: e. personen, die uit ei<?en middelen, doch op andere wijze dan door arbeid volledig in hun levenson derhoud kunnen voorzien. Als eigen middelen worden be schouwd inkomsten uit eigen vermogen, waarover de betrok kene reeds op 1 Maart 1942 de beschikking had. Voorts houde men goed in het oog, dat ieder wiens dienstbe trekking een einde neemt, zon der dat onmiddellijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aanvaard, zich binnen 48 uur bij het gewestelijk arbeidsbureau moet aanmelden. In alle twijfelgevallen wende men zich, ter voorkoming van moeilijkheden, om inlichtingen tot het meest nabij zijnde gewes telijk arbeidsbureau. tijdelijke opvoering van het minimum der kindertoelage voor AMBTEN .4 REN. Bij beschikking van den Secre taris-Generaal van het departe ment van Binnenlandsche Za ken en van den wnd. secr.-gene- raal van het dep. van financiën is bepaald, dat, gerekend van 1 November j.L af, bij wijze van tijdelijken maatregel, het mini mumbedrag der kindertoeslag voor rijksambtenaren ad 75. 'sjaars, ƒ1.45 per week of ƒ6.25 per maand, per kind, is opge voerd tot ƒ150.'sjaars, ƒ2.90 per week of 12.50 per maand, per kind. Tevens heeft de Se cretaris-Generaal van het dep. van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters verzocht, ten aanzien van de regeling der kin dertoelage voor het personeel hunner geme,enten op overeen komstige wijze te handelen. In dien de voor dat personeel ge leende kindertoeslagregeling aan vangt met. het 2e of 3e kind, kan dit personeel in het genot van 90 voor het eerste kind, resp. f 180.voor de eerste twee kin deren, worden gesteld. Loonbelasting van gratifica tie by Kerstmis of Nieuwjaar. Verschillende werkgevers zijn voornemens ter gelegenheid van Kerstmis of Nieuwjaar aan hun werknemers een gratificatie tot te kennen ten bedrage -'an het loon van één week. De wnd. secretaris-generaal De wnd. secretaris-generaal van het departement van Finan ciën heeft goedgekeurd, dat de werkgever, inden zulks in het voerdeel van dtn werknemer is de terzake van bedoelde gratifi catie in te houden loonbelasting, berekent overeenkomstig de ta bel voor weekloonen. Indien mitsdien bijv. een ongehuwde werknemer met een weekloon van 25.een gratificatie van 25.ontvangt, kan worden vol staan met zoowel op het week loon als op de gratificatie een be drag van 1.71 dus in totaal een bedrag van 3.42 in te houden. Geniet de werknemer een maandloon en ontvangt hij een gratificatie ten bedrage van 1/4 van zijn maandloon, dan kan worden volstaan met 1/4 van de belasting, welke over het maand loon verschuldig is, in te houden. De vorenstaande regeling is slechts van toepassing, indien aan de volgende voorwaarden is voldaan: a. De gratificatie mag het loon van een week c.q. het kwart van het loon van een maand niet overtreffen; b. de gra tificatie mag slechts hetzij met Kerstmis hetzij met Nieuwjaar en niet bij beide gelegenheden worde ntoegekend; c. de gratifi catie moet uitbeaald zijn voor 15 Januari 1943. De regeling is niet van toepassing op andere gratifi- worden toegekend; c. de gratifi catiën. Vergoeding huurwaarde van bij evacuatij verlaten woning. De oorspronkelijk getroffen re geling hield in, dat* deze ver goeding over een jaar bere kend niet meer mocht bedra gen dan viermaal het belasting vrije maximum genoemd in arti kel 12 van de wet op de perso- neele belasting 1898. Thans is deze beperkende bepaling verval len, zoodat voortaan steeds de volledige huurwaarde vergoed werdt. Deze nieuwe regeling wordt geacht met ingang van 1 December 1942 in werking te zijn getreden. Rijksverzekeringsbank. Nu verhuizingen aan de orde van den dag zijn, vestigt de directie van de rijksverzekeringsbank de aandacht op de noodzakeliikheid, dat werkgevers bij de ken nisgeving van verhuizing steeds hun bedrijfsnummer, per sonen, die ingevolge de ongeval lenwetten eenigerlei uitkeering ontvangen, het ongevallen nummer, arbeiders, die zieken geld ontvangen, het ziekmel- d i n g s n u m m e r en rentetrek kers, ingevolge de invaiiditeits- en ouderdomswet, het rente- of polisnummer moeten ver melden. Musea niet gesloten. Er blijkt een zeker misverstand te bestaan ten aanzien van musea en de sluiting der bedrijven. Na dat was gemeld, dat theaters bioscopen en café-restaurants e.d. buiten deze sluiting vielen, meen den velen, dat de musea zouden worden gesloten. Van overheids wege wordt medegedeeld, dat dit niet het geval zal zijn. Alle ten toonstellingen, zoowel in musea als elders vallen buiten de slui ting der bedrijven. De spoorwegen voor en na de feestdagen. In verband met de gelaste sluiting van zaken en be drijven wordt de aandacht erop gevestigd, dat de loop der trei nen op 28, 29, 30 en 31 December en op 2 Januari zal zijn als op Zon- en Feestdagen. De luisterbijdrage blijft 12 gul den. De persdienst van de P.TT. deelt mede, dat de luister bijdrage voor het jaar 1943 on gewijzigd vastgesteld is op 12.-. Gemengde Berichten Doodelijk ongeval. Zaterdag werd de houwer-dienstdoend stutter H. J. Rekko in de on der - grondsche werken van de staats mijn Emma door een afvallend voorwerp aan het hoofd getrof fen. In de verband'kamer is hij een uur later overleden. Van hooizolder gevallen. De 60-jarige landbouwer S. B. Sta pelbroek se Wicbmond bij Zut- phen viel Maandagmiddag bij het afwerpen van stroo van den hooi zolder door het zgn. haaggat. De ongelukkige kwam met het hoofd op den vijf meter lager gelsgen steen en deel en was op slag dood. Kinderlijkje gevonden. Zater dagmiddag vond een 16-jarige bewoner van de Albertus Perk- straat te Hilversum, tijdens het spitten op een stuk bouwterrein aan die straat een pakje, dat bij onderzoek het lijkje van een pas geboren kind van het mannelijk geslacRt bleek te vatten. Kind verbrand. Het 8 maan den oude kind van de familie M. P. in de Groningsche straat te Losser, dat met zware brand wonden in het R. K. Ziekenhuis was opgenomen, doordat het een pan met heete kool op het li chaam kreeg, is aan de verwon dingen overleden. Messensteker trof medemin naar. Om een liefdesafl>:re kreeg een tweetal bewoners van de Kleine Heide te Venlo W. M. en R. M. hoogloopende twist op den Kaldenkerkerweg. Weldra geraakten de mannen handge- handgemeen, waarbij W. M. een mes trok en zijn 28-jarigen te genstander een diepen steek in de rechterzijde toebracht. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarbij kwam vast te staan, dat de verwon ding niet van doodelijken aard was. Hoewel de politie direct ter p'aatse was kon de dader niet achterhaald worden, hij is nog steeds voortvluchtig. We gens poging tot doodslag wordt hij thans gezocht. „Gemaskerde bandieten". Dezer dagen werd de politie te Heerlen gealarmeerd dat een in het Aambosch wandelend paar tje door gemaskerde bandieten v,as overvallen. Zwaar onder den indruk vertelde de jonge man op het politiebureau zijn wedervaren, terwijl het meisje zich daarentegen opmerkelijk rustig betoonde. De politie door zocht dadelijk het Aambosch en smaakte het genoegen de aan randers te arresteeren. Wegens haar opvallende houding werd hot meisje nog eens nader aan den tand gevoeid en toen kwam de aap uit de mouw: Zij had den overval in scène gezet, om dat zij het „uit" wilde maken met haar jongen. De gemasker de bandieten bleken een broer van het meisje en diens vriend te zijn. Gestolen konijnen huisden in kamerkasten. Nu Kerstmis en Nieuwjaar voor de deur staan, zijn konijnen een gezocht arti kel. Heiaas worden ze echter ook daar gezocht waar men ze niet behoort te zoeken, name lijk op andermans terrein. Dit ondervonden eigenaren aan de Troelstrakade en den Moerweg te 's-Gravenhage, waar dieven aan de achterzijde der percee- len over de schutting klommen en de dieren wegnamen. In ver band hiermee was het recher cheurs der Haagsche politie ter oore gekomgn, dat gestolen ko nijnen, in afwachting van hun lot, tijdelijk onderdak, moesten hebben gevonden in een wo ning aan de Bloemfonteinstraat. Zjj belden er aan, doch kregen geen gehoor, waarop zij zich via een balcon aan de achterzijde toegang verschaften. In de wo ning troffen zjj tien vette konij nen aan. Ze waren onderge bracht in kasten in de gang, de keuken en de slaapkamers," wel ke men als hokken had inge richt. Van de tien konijnen zijn er inmiddels zes aan de eigenaren teruggegeven. Maak reeds NU een rnim be drag over aan Winterhulp Giro 5553. SPORT VOETBAL. Nog geen beslis singen inzake de nieuwe com- peiitie-indeeiing, promotie en degradatie. Het bestuur van den Ned. Voetbalbond heeft aan de leden van de bondsvergade ring een circulaire doen toeko men met den volgenden inhoud: Tijdens de in Aug. jL gehouden bondsvergadering heeft de bonds voorzitter medegedeeld, dat het in de bedoeling lag, het rapport van de ingestelde commissie tot reorganisatie van het competitie- wezen in den loop van dit seizoen aan de leden van de bondsver gadering voor te leggen, voorts de promotie- en degradatierege ling tijdig te publiceeren en te gen het einde van het seizoen te bepalen, of de thans loopende competitie een normale T n wel een noodcompetitie zou zijn. Hoewel de commissie in kwes tie onlangs haar rapport voor zoover het de hoofdzaken betreft heeft uitgebracht, weerhou den enkele omstandigheden ons bestuur dit rapport reeds thans aan u voor' te leggen. Wij zijn n.l. van meening, da- gezien de huidige omstandigheden zeer ingrijpende wijzigingen in het competitiewezen, steunend op de resultaten van dit seizoen, ongewenscht zijn. De behande ling van het rapport behoeft dus niet te worden overhaast, zoodat een en ander op de bondsverga dering in Augustus a.s. behan deld kan worden. Ondanks het feit. dat ons be stuur ervan overtuigd is, dat vele vereenigingen te kampen hebben met moeilijkbeden van allerlei aard, achten wij den tijd nog niet rijp nu een definitieve beslissing te nemen ten aanzien van de promotie- en degradatie regeling der huidige competitie. Deze beslissing zal derhalve worden genomen aan het einde van deze competitie. Het be stuur overweegt echter, om mocht deze competitie tot een noodcompetitie worden verklaard aan de, in den competitie- eindstand in te nemen plaatsen, een zekere waarde toe te ken nen voor toekomstige promotie mogelijkheden. Uit het voren- taande moge u blijken, dat er met betrekking tot de comnetitie- indee'ing seizoen 1943'44 nog geen zeer ingrijpende wijzigin gen te verwachten zijn. Tweede technische dag op 21 Maart a.s. Als datum voor den tweeden Technischen Dag heeft het bestuur van den Ned. Voetbalbond aangenomen 21 Maart as. Het programma van deze tweede ronde van de op dien dag te spelen districtswed strijden is door loting vastge steld en luidt als volgt: Oost West en NoordZuid. De Techn. Comm. zal later nog de plaatsen bepalen waar deze wedstrijden zullen worden gespeeld. Om den Ned. Voetbalbeker. In verband met het gunstige ver loop van de huidige competitie heeft het bestuur van den N. V. B. besloten dit seizoen wederom de wedstrijden om den Nederl. Voetbalbeker uit te schrijven. Ten einde de inschrijvende ver eenigingen het deelnemen aan deze speciale competitie gedu rende enkele Zondagen te verze keren, zullen de deelnemende elftallen districtsgewijs en geo- graphisch worden gegroepeerd. Groepsgewijs zullen, deze veree- Alle pijn verdwenen jsgr Ik gevoelde mij Jp; als herboren. De Heer O.M. te K schrijft, d.d. 23-l-'41 „Met mijn 83 jure» leed ik aan een bui. tengiwoon pijnlijke» aanval van ischias. Niets hielp, zcodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leunende op een stok, rondkroop. Van slapen wasgeen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: Reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik nok ver der nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan Bjj rheumnthiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral A genschap. Deze hebben geen scha delijken invloed op maag en darmen. Neem direct proell Origineele ver pakking van 20 tabletten slechts 60 cents. In alie apotheken en drogiste rijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam nigingon dan een halve compe titie spelen. De kampioenen van iedere groep zullen tenslotte volgens afvaisysteem om den be ker spelen. ATHLETIEK. Aan alle le den van Docos Athletiek. De indoortraining aan de Potgie terslaan vervalt vanzelfspre kend deze week. Daarvoor in de plaats is er een bijzondere bui tentraining a.s. Zondag om 11 uur in den Leidsche Hout. O.a. staat op het programma een handbalwedstrijd. Einde onge veer 1 uur. We rekenen vast op alle athleten. Mocht het 's mor gens om 10 uur regenen, dan wordt deze training uitgesteld. HOCKEY. Zuidwijck. Ned. Hockeybond 4e klasse: Zuid wijck INoad I 00. ZEILEN. Jaarvergadering Verb. Ned. W. V. De Verbonden Nederl. Wa Lersport vereen igingen kwamen Zaterdagmiddag in ho tel Krasnapolsky in Amsterdam in j aarlijitsohe algemeene ver gadering bijeen. Bij de vaststel ling van het jaarverslag over het afgeloopen verbondsj aar 1941 1942 wees de heer Crone op het prachtige werk verricht door ir. J. C. van Hoolwerff door het brengen van cursussen voor het wedstrijdreglement. Het ligt in de bedoeling binnen korten tijd deze cursussen te geven in Den Haag, Haarlem, Hilversum en Friesland. Om aan den kam pioenstitel de waarde te herge ven, waarop hij recht heeft werd een nieuwe regeling van kam pioenswedstrijden aangenomen. Deze regeling komt in hoofdzaak neer op het volgende: a. Kam pioenschappen in de zeilsport mo gen alleen landelijk worden uit geschreven (behalve voor ver- eenigintgswedstrijden). b. Lande lijke kampioenschappen worden telken jare gehouden in de een heidsklasse, die daarvoor door de algemeene vergadering op voorstel van het bestuur worden aangewezen, c. Nationale kam pioenschappen in 1943 te houden in de Drakenklasse, 16 M2-Een- heidsklasse en int. Olympiajollen- klasse. Als wedstrijd water, werd de Westeinderplas aangewezen In het wedstrijdprogramma wer den vastgesteld: 19 en 20 Juni Z. en R.V. -,>Hollandia". 3 en 4 Juli Z.V. „De Forel" (op het Braassemermeer). 10 en 11 Juli Z.V. „Braassemermeer". 10 en 11 Juli Z.V. „De Forel" (op de Ka- •gerplassen). 16, 17, 18 19 en 20 Juli Z.R. en M.V. „De Kaag" (Kaagweek). 25 en 26 September Z.V. „Braassemermeer" (Nabra- sem). Het geheele bestuur werd bij acclamatie herkozen-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 5