Castella Red. Buitenland: Mr. H. Geise. LeidenRed. Stad ;en Sport: M. Zonderop. Leiden; Red. Omgeving: fL. Roozen. Leiden; Red. Letteren en Kunst: Pr. (Schneiders, Leidenverantwoordelijk voor de ladvertentiënC. de Heiden, Leiden. Zon onder 4.28 u. Wnsd.avond. Zon op 8.49 Donderdagochtend Tusschen deze tijden moet wor den verduisterd. MAANSTANDEN. Woensd. 23 12: 8.59 ond., 17.41 op. Dnd.d: 24.12: 9.44 ond 18.34 op. TERUG UIT-HET HOOFD KWARTIER VAN DEN FUEHRER. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is gisteren te Rome terug gekeerd. In Romeinsche politieke krin gen wordt er op gewezen, dat met het oog op het politiek-mi- litaire karakter van de gevoerde besprekingen, waaraan ook de chef van den generalen staf Ca- vailero heeft deelgenomen, geen nadere mededeelingen kunnen worden verstrekt. De tegenwoordigheid van den Franschen minister-president te gelijk met het bezoek van Ciano houdt, naar in Romeinsche po litieke kringen wordt verklaard, verband met de politiek van samenwerking, die zoowel van Duitsche als van Fransche zijde reeds sedert langen tijd wordt nagestreefd en die sedert Mon- toire verschillende stadia heeft doorgemaakt. Ook Laval is gis termiddag via Parijs te Vichy aangekomen en heeft zich direct naar Pétain begeven, bij wien een ministerraad werd gehou den. OPNIEUW ENGELSCHE VLIEG TUIGEN BOVEN ZWITSER LAND. Het Zwitsersche 'felegraaf- agentschap publiceert het vol gende officieele communiqué: Formaties Engelsche vliegtui gen hebben in den nacht van 21 op 22 December tweemaal het Zwitsersche luchtgebied geschon den. De eerste schending vond plaats in den tijd tusschen 20.07 en 20,59 uur, waarbij de vlieg tuigen in Oostelijke richting tus schen Rheinfelden en Schaffhau- sen vlogen en Zwitserland tus schen Schaffhausen en Arbon weer verlieten. De tweede schen ding vond plaats in den tijd tusschen 21.37 en 22.05 uur, waarbi. de vliegtuigen in Wes telijke richting het luchtgebied boven het kanton Schaffhausen gebruikten. In beide gevallen wa ren het 10 tot 15 toestellen, die zich op groote hoogte bevonden. Enkele vliegtuigen vlogen van Schaffhausen langs den Rijn tot Bazel. In Oost- en Midden-Zwit serland, alsmede in Bazel werd luchtalarm gegeven. Poets Uw tanden met Castella, de eenige tandpasta, die Perldon bevat, waardoor kleine schuimbelletjes wor den gévormd, die de vroeger „onbereikbare" kleine gebits holten reinigen! ichuimende TANDPASTA BEDRIJFS-KERSTFEEST OP EEN FLIEGERKORST. In een vliegkamp in het Wes ten des lands werd gistermiddag een bedrijfs-Kerstfeest gehouden, waaraan door rond driehonderd personen werd deelgenomen. Zij zaten allen bijeen in een der fees telijk versierde zalen. De Kerst- boomen met brandende kaarsjes stonden in de hoeken, slingers van dennegroen waren aange bracht en het geheel was be zwangerd van doordringende dennengeur. Dit bedrijfs-Kerstfeest werd verzorgd door de hoofdafdeeling Gemeenschap „Vreugde en Ar beid" van het Nederlandsene Ar beidsfront, voor wie de heer R. J. Surink, leider van de mondelinge propaganda van het H.A.F., een inleidend woord sprak. Namens den kampcommandant heette hij allen hartelijk welkom, waarna hij zeide, dat het allen goed zal doen te zien, dat er niet alleen gedacht wordt aan arbeidspresta tie, maar ook aan den levenden mensch. Spr. bracht dan een paar belangrijke dingen onder de aan dacht der aanwezigen, wees qj^ het bestaan van het N.A.F. en zijn taak, schetste den strijd, welke op het oogenblik gevoerd wordt tegen het kauitaal en het bolsjewisme en zeide, dat de ar- arbeiders van nu te kiezen heb ben tusschen de sociale recht vaardigheid en de kapitalistische uitbuiting. Wie daarnaast blijft loopen zijn parasieten *en deze zullen als lastige elementen ver wijderd worden. Het N.A.F. wil werken aan de toekomst van het Nederlandsche volk en wil een socialistisch Nederland maken tegen de bolsjewistische horden en het kapitalisme van den overkant. Na deze inleiding werd met de afwerking van het cabaret-pro-" gramma een aanvang gemaakt onder leiding van Herman Diede- richs als conferencier. Deze ooen- de het programma met Wiilv Nus, cabaretière, de danseres El- lis en de goochelaar Moretti in een aardige schets, waarin ieder van zijn gaven deed blijken. Daarna traden allen afzonderlijk op en bij hen voegden zich nog Pierre Blaauw als pianist-accor- deon-vituoos en de parterre-acro baten Paula en Gino, die de aan wezigen verrasten door hun gymnastische toeren. Na afwerking van het lijvige programma was er een gemeen schappelijke maaltijd in een an dere zaal, welke eveneens feeste lijk versierd was. De kampcom mandant en zijn mede-officieren zaten mede aan. De commandant sprak voor den maaltijd een har telijk woordje tot zijn gasten, waarin hij hun wees oo de betee- kenis van dit bedrijfs-Kerstfeest, hij wenschte hun alle goeds in het komende nieuwe jaar en ver zocht daarna allen den inwendi- gen mensch te versterken, aan welk verzoek natuurliik gaarne gevolg werd gegeven. De sociale voorman van de Horst, de heer A. van Zegveld, sprak een harte lijk dankwoord tot den kamp commandant en de officieren, die zich voor dit bedriifs-Kerstfgèst zooveel moeite hebben gegeven. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT TOE. Goedaardig karakter der ziekte. Het mond- en klauwzeer is een besmettelijke veeziekte, die den aangetasten dieren veel last en den veehouders veel schade be zorgt. Wat de schade betreft, deze kan gemiddeld op 20 tot 30 millioen gulden per jaar worden gesteld. De cijfers over November jl. wijzen wel op een zeer snelle stijging van het aantal ziektege vallen. Het aantal besmette be drijven n.l. was van Februari j.l. tot October beneden de 500 ge bleven, doch het is daarna sterk gestegen en eind November tot 3000 opgeloopen. Een redacteur van het A.N.P. heeft zich om inlichtingen te de» ?er zake tot den directeur van den Veeartsenij kundigen Dienst, dr. B. J. C. te Hennepe, gewend. De stijgifrg van het aantal be smette bedrijven is dit jaar wel zeer laat ingetreden, aldus dr. Hennepe. In den regel begint zij in Juli of Augustus om in Octo ber haar hoogtepunt te bereiken. Die top kan soms heel hoog lig gen. In de jaren 1937 en 1938 zijn veel runderen aan mond- en klauwzeer gestorven. In 1939 daarentegen heerschte deze ziek te alweer veel minder en in 1940 is het mond- en klauwzeer hier te lande practisch niet voorgeko men. In 1941 was 2000 (in Sep tember) het maximum, waarna een vermindering tot beneden de 1000 het jaar besloot, welke ver mindering zich in Januari 1942 voortzette tot Deneden de 500. Hoewel inderdaad het karakter van de ziekte thans over het al gemeen heel goedaardig mag worden genoemd, zoodat vaak bij klinisch onderzoek daarvan niets wordt gezien en -eigenlijk van dergelijke lichte ziektegevallen alleen bij slachting de verschijn selen worden waargenomen, is die goedaardigheid niet in alle opzichten toe te juichen. Immers zij schept het gevaar, dat dragers van de smetstof op de veemark ten verschijnen zonder direct te worden onderkend en dat zoo doende de besmetting wordt ver groot. Bovendien worden bij de opsporing en controle der aan getaste bedrijven de moeilijkhe den der tijdsomstandigheden on dervonden, terwijl er een tekort is aan middelen tot ontsmetting van stallen en veewagens. Ook is het weerstandsvermogen der die ren, die tot ver in het najaar in de wei hebben geloopen, niet zoo groot als in norma'e t''den. Tn ge vallen van herhaling wordt on derzocht of er sprake is van een anderen sme+stofstam, die de ziekte kan hebben verwekt. Om te voorzien in het tekort aan marmotten heeft dr. Te Hennepe de oprichting van een centrale marmottenkweekerij in voorbe reiding genomen. KERKNIEUWS Benoemingen Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Kapelaan en waarnemend Pastoor: te Heinkenszand: den weleerw. heer F. P. M. van Vliet; tot Kapelaan: te 's Gravenhage (H. Agnes): den weleerw. heer A. M. van Novelen, te Wassenaar (H. Willibrordus)den weleerw. heer A. C. W. Berkhout; te Aker sloot: den weleerw. heer G. C. J. Suyker; te Hoorn: den weleerw. heer C. A. van der Ham; te Am- sterdain (H. Hart): den weleerw. heer F. C. Verheul. Na een ongesteldheid van een dag is in het St. A'ntoniuszieken- huis te ÏJmuiden-Oost, in den leeftijd van 58 jaar, plotseling overleden de weleerw. heer J. Schoenmaker, sinds 9 December 1929 pastoor der St. Jozefparo chie te Velsen-Noord. Wilt U iets weten? Vraag:. Ik werk in een wijnkooperij; valt dit bedrijf ook onder de bedrijfssluiting van 23 December tot 3 Januari? Antwoord: Als het een detailzaak is, niet. Vraag: Valt het bloemisten- bedrijf ook onder de verordening van Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar? Antwoord: Alle bedrijven vallen daaronder, behalve de uit gezonderde categorieën Het bloe- mistenbedrijf is niet uitgezon derd. Vraag: Mag. een meisje, dat de zesde klas L.O. doorloopen heeft en 12 jaar oud is, de ver dere leerplicht doorbrengen op een naaischool? Antwoord: Ja, indien het een erkende nijverheidsschool is. Vraag: Daar ik de heele dag in de kost ben, heeft mijn me vrouw nu recht op de extra bo terbon en eierbon en boterbon van 60 dagen. Niet intern. Antwoord: Wij begrijpen uit uw vraag, dat U in Uw dienst alle maaltijden gebruikt. Uw mevrouw heeft dus ook recht op de extra bonnen, indien zij ten minste de daarop te betrekken levensmiddelen gebruikt of in de spijzen verwerkt Zou zij U bij voorbeeld geen eieren geven of de eieren ook niet op andere wij ze in uw maaltijden verwerken, dar hebt u natuurlijk recht op de eierbonnen. De boter op de ex tra bon voor 60 dagen is natuur lijk voor U. Uw mevrouw moet U öf de boter daarop óf de bon geven. In het algemeen kan deze materie alleen bij overleg naar billijkheid worden geregeld. V r a a g: Ik ben in betrekking voor dag en nacht en ga Zater dagsavond naar huis tot 's Maan dags. Ik krijg dan alleen maar brood mee. Waar heb ik nu recht op. Daar ik nog geen 21 jaar ben, krijg in om de 3 maanden een pakje boter. Wie heeft daar recht op. Antwoord: In het alge meen kan gezegd worden, dat deze kwesties slechts onderling kunnen worden geregeld. Als U dus 's Zondags thuis eet, is het bJlijk, dat Uw mevrouw u daar voor de bonnen meegeeft, die U naar redelijkheid van haar kunt verlangen. Dit levert natuurlijk moeilijkheden op bijvoorbeeld met de boter- en suikerbomien. Maar dit kan worden opgelost door zulk een bon te geven voor een maand of meerdere maanden of wel iederen Zaterdagavond wat boter, suiker, jam e.d. in na- tura mee te nemen. Natuurlijk in overleg met uw mevrouw. Met de extra boter, die u volgens uw leeftijd krijgt is het moeilijker. Dit komt u alleen toe en u kunt dus van uw mevrouw deze extra bonnen verlangen. Maar nog eens: dit moet geregeld worden bij onderling overleg. Vraag: Kunt u mij ook het adres geven van Theo Uden Mas- man, plaatsnaam, straat en huis nummer, kan men op dit adres ook hèt dansorkest bereiken? Antwoord: U kunt uw brief het beste richten aan Theo Uden Masmar. p.a. Nederl. Om roep, Heuvellaan 18 Hilver sum. LT kunt dan uw verzoek betreffende het dansorchest daarin doorgeven. STADSNIEUWS Kerstconcert Feike Asma. Het programma van het Kerst concert in de Hoogiandsche kerk door den organist Feike Asma op lsten Kerstdag van 34 uur te geven bevat naast fantasieën over bekende Kerstliederen van Jan Zwart, werken van Bach en Grison, alsmede de derde Rhap- sodie over Oud-Fransche Kerst liederen van Saint Saëns. Het concert wordt besloten met een Kerstfantasie van den concertge ver. De toegang is vrij. Variété Aug. de Laat. In de Stadsgehoorzaal is een uitvoering gegeven van het programma van het tooneel- en variété-ensemble Aug. de Laat. De conferencier Rudi Bruins opende dezen avond en kondigde allereerst Michel, 'n karakter-humorist, aan, die een proloog hield als gepromoveerde student. Vervolgens vertoonden twee acrobaten „de twee Wil- bury's" hun kunsten met de noo- dige zotternijen. Coby de Mun- nik, een charmante cabaretière, declameerde eenige liedjes, die zeer in den smaak vielen. Voor een romantische stemming zorgde ditmaal het Helea-Hawaian trio, die wel goed speelden maar op den duur te eentonig werden door te weinig variatie in de be geleiding. August de Laat kwam daarna voor het voetlicht als hu morist-conferencier met eenige liedjes uit zijn repertoire en als laatste nummer van dit optreden in een duet met Coby de Mun- nik. Ten slotte voerde de imita tor Rinus de Wilde de aanwezi gen mee op een autotocht naar een boerderij, waar hij verschil lende voertuigen, dieren e.d. imi teerde zonder van eenig hulp middel gebruik te maken. Na de pauze zong Rudi Bruins eenige liedjes, waarna clown René met z'n sprekende pop het publiek eenige oogemblikken amuseerde. Tot besluit van den avond werd opgevoerd „De oppasser van den ritmeester", klucht met zang door de Zuid-Nederlandsche Kluchtspelers, dat een goed slot van den avond vormde. M. Zonderop. Uitvoering Harry Pohl. Gisteravond trad voor de tweede maal in dit seizoen de dansor- kestleider en klarinettist Harry Pohl met zijn 15 solisten voor een aandachtig, doch niet talrijk gehoor in de Stadsgehoorzaal op. Het was jammer, dat de be langstelling minder groot was, want het muzikaal schouwspel, dat te hooren werd gegeven, was de moeite en de volle be langstelling waard. Allereerst deed Harry Pohl zich ais een virtuoos klarinettist hooren. In gepote orkesten en ensembles heeft deze artist veel ervaring opgedaan en in allerlei variaties en improvisaties trad hij al? een vaardig muzikant op. Mischa Korsakoff deed zich hooren a's accordeon-parodist en hij bleek een uitstekend virtuoos te zijn, die de toeschouwers wist te boeien. Maria Rose trad op §ls chansonnière en deed goede kunst genieten. Naast haar noe men we ook Hetty Howard. In allerlei schlagers en arrange menten deden zij zich' hooren, o.a. in composities van den Lei- denaar Pierre Wijnnobel. Ten slotte was daar Peter Siers, die als conferencier een groot aan deel had in het succes van dezen avond. M. Zonderop. Excursie Restauratie Mare- kerk. Eer. 30-tal leden van de Ver. van Mathesianen bracht dezer dagen een bezoek aan de restauratie van de Marekerk. De opzichter, de heer K. Paling, leidde de deelnemers rond, toon de de meest merkwaardige dee- len der Kerk en gaf een over zicht over de restauratieplan nen. Aan het einde van de ex cursie werd de kerk vanuit de Koddesteeg bewonderd en hier zag men reeds het bereikte re sultaat van de werkzaamheden aan dn oude kerkgebouw, dat tusschen 1G39 en 1640 door Arent van 's Gravensande werd gebouwd. De voorz. sprak een dankwoord tot den heer Paling. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 9451 Zijlpoortgarage A. C. Mees ter. (BP.) Leiden, Haven 3a. Venn.: A. C. Meester en H. A. Meestei", Leiden. 9448. Distributie-afhaaidienst en Administratiekantoor „Actief", (B.P.). Oegstgeest, Wijtenbach- weg 67. Venn.: .J. Chr. B. Vree burg en P. Vlaming, Oegstgeest. W ij z i g i n g 9137 B. God schalk, Oegstgeest, Hofbrc.ucker- laan 24, aannemersbedrijf, tim merfabriek. De zaak is verplaatst naar Leiden, Rijnsburgerweg 96. 9130. Firma P. J. Over- voorde, Leiden, Aalmarkt t. o. pand no. 18. Beurtveer Leiden Delft v.v. N. Venn.: L. Assen broek. Amsterdam. 5011. H. E. van Haasteren, Leiden, Stadhouderslaan no. 2, brandstoffen- en aardappelen- handel. De zaak is d.d. 16 Dec. 1942 omgezet in een vennoot schap o. firma: Fa. H. E. van Haasteren en Zn. (BP.). Venn.: H. E. van Haasteren en F. X. J. van Haarteren, Leiden. Aan F. X. J. van Haasteren is handlich ting verleend. 371. Firma C. J. Kromwijk, Leiden, Heerengracht 7. Grooth. in levensmiddelen en huish. ar-

Leidsche Courant | 1942 | | pagina 2